TessieB TessieB komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Smutný, moc smutný příběh. Hodně částí jsem četla se slzami v očích a přesto, nebo právě proto, jsem se nemohla odtrhnout...

11.09.2023 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Boží kniha. Děsivé, jak moc je podobná dnešní době, kdy je na prvním místě často výdělek před zdravím/životem (jakoby, asi bych nechtěla na zahradě či v mém okolí zabijáckou kytku vůbec, natož abych myslela na to, že jí musím pravidelně odstraňovat žihadlo, aby nebezpečná nebyla... než abych byla nadšená z toho, že se z ní dá získat olej...). Byla jsem moc spokojená, příběh byl super, i když trifidi byli vlastně takové okrajové téma. Zajímavý náhled do lidské psychiky.

25.03.2023

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Jedna z mála knih, kterou mi neznechutila škola. Pokaždé, když se k ní vracím, najdu něco nového, co mě osloví a zaujme. Skvělá sbírka!

04.09.2023 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

První setkání s autorkou a jsem moc mile překvapena. Příběh plynul hladce, způsob psaní mi sedl, bylo to celé takové.... laskavé, milé a domácí (v tom nejlepším slova smyslu). Hrozně se mi líbil ten detail, jak jedna kapitola končila nějakou větou a následující tou větou začínala. Díky, čtenářská výzvo, že jsem překonala svůj "odpor" k všude vychvalované knize a autorce.

24.04.2022 5 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

(SPOILER) Romány pro ženy nečtu, nejsem přece "cíťa", co by se chtěla dojímat nad knížkou, to se radši bojím u nějakýho hororu. Po knížce jsem sáhla z důvodu čtenářské výzvy, řekla jsem si, že teda když už výzva, tak pořádně a půjčila jsem si v knihovně tuhle romanťárnu. Skepticky jsem jí otevřela, lhostejně přečetla prvních pár stránek a pak se to tak nějak stalo. Druhou polovinu jsem slupla skoro na jeden zátah a prořvala jí jak malý dítě. Na konci jsem byla tak emocionálně vyždímaná, že to nechápu. Postavy se mi dostaly neskutečně pod kůži. Příběh Stelly a Dana, ale i Jess a Willa byl prostě nádhernej. Jsem překvapená, že se mi knížka líbila a na druhou stranu se zas tak moc nedivim. Skvěle, citlivě, uvěřitelně napsáno. Ale abych vyvážila vesmír, dám si teď nějakou krvavou/hororovou oddychovku, u který nebudu bulet. p.s. Doufám, že se Charles smaží v pekle z obou stran :)

06.04.2022 5 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Nebyl to obvyklý hrůzostrašný King, ale i tak to byl naprostý skvost. Do příběhu jsem vklouzla jako kdybych měla knihu už odloženou na nočním stolku a seznámení s Charliem a jeho životem proběhlo "jen pro připomenutí". Celý příběh jsem si moc užila, poslední třetinu jsem četla i za chůze, abych se co nejdříve dozvěděla, jestli King "umí" i šťastné a dobré konce. Co myslíte, umí? :)

08.02.2024 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Skvělá kniha a pěkně zamotaný příběh, do poslední chvíle jsem nevěděla, kdo byl vrah a proč. Postavy byly vykresleny bravurně, takže jsem z některých měla znechucený úšklebek, když se v příběhu objevily, u některých jsem kroutila očima, jak se chovají, a s některými jsem soucítila, což bylo přesně to, čeho autorka chtěla docílit. Nemohla jsem se od ní odtrhnout a už se moc těším na další díly.

21.07.2022 5 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Syrový, drsný thriller, který prostě neodložíte, dokud to nepřečtete. Napínavé do poslední chvíle a Hunter s Garciou jsou skvělá dvojka, stejně jako jsou detektivové z oddělení Q od Adlera-Olsena. Těším se na pokračování série, doufám, že Carter udrží tu vysokou laťku.

17.11.2021 5 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Tak to byla jízda. Od začátku do konce. Během čtení se ve mně mísil vztek, bezmoc, zhnusení a ještě další plejáda pocitů. Hodně dlouho jsem nečetla něco, co by mi takhle vlezlo do hlavy. Klobouček, pane Kingu.

01.08.2021 5 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Zavzpomínáno na dětství, kdy jsem ji četla několikrát. Krásně naivní a milé čtení. Ráda se k ní ještě někdy vrátím.

06.07.2022 4 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Velmi povedená a čtivá detektivka, ve které se čtenář nedočká žádných velkých krvavých lázní, jak tomu u severských počinů obvykle bývá. Oba vyšetřovatelé mi byli moc sympatičtí, Peter nebyl superhrdinským alkoholikem, jakým občas vyšetřovatelé bývají, ale prostě obyčejným policistou, který při vyšetřování vraždy čerpal ze svých bohatých zkušeností. Tove byla cílevědomá inteligentní policistka na svém místě, která se nenechá odradit nedůvěrou okolí. Celkově jsem si čtení moc užila a těším se na další díl.

21.01.2024 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Přečteno za jeden den. Ze začátku jsem si říkala, že to není žádná sláva, ale jak kniha plynula, přistihla jsem se, že si jí opravdu užívám. Nápad to nebyl nijak nový, ale zpracování se mi moc líbilo. Věřím, že si každý z knihy může něco odnést, pokud to zrovna "potřebuje". Našla jsem tam i několik zajímavých myšlenek, díky kterým si najde místo v mé knihovně.

04.01.2024 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Jedním slovem skvělé. Lisbeth totálně žeru, na filmy se musím podívat samozřejmě na oba a nemůžu se dočkat, až si přečtu pokračování. Upřímně nechápu, že mě tahle série tak dlouho nechávala chladnou a odkládala jsem jí snad už od jejího vydání.

11.02.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

První polovinu knihy jsem se nemohla pořádně začíst a od té druhé jsem se naopak nemohla odtrhnout. Tak smutnou a zároveň krásnou knížku jsem dlouho nečetla. Skvělý příběh a s jeho přečtením beru "na milost" i ten začátek, který byl ale potřeba pro pochopení Kyi.

20.02.2022 5 z 5

Misery Misery Stephen King

Po ne úplně povedených novějších knihách (Ústav, Růženky) jsem se potřebovala vrátit ke "starému dobrému Kingovi" a sáhla po Misery. Knihu jsem nedala na jeden zátah asi jen kvůli tomu, že jsem si do nového roku předsevzala snahu o lepší spánkový rytmus. Skvělé dílo, napětí pomalu vystupňované, postavy skvěle vykreslené a děj, stejně jako Annie, nepředvídatelný - tak, jak jsme u Kinga "zvyklí" a jak ho máme nejradši.

04.02.2022 5 z 5

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

(SPOILER) Slušná porce krve a nechutností, jak jsme u Cartera zvyklí. Mám ráda, jaký mají knihy spád a čtou se prakticky samy. Nyní přichází SPOILER! Díky uživatelce Shax za objasnění, že "změna pohlaví vraha" u druhé vraždy je bohužel vina českého překladu (abyste nemuseli hledat: v angličtině není nikde specifikováno, že mechanik je muž/žena, u ČJ to bohužel muselo být přeloženo tak, jak to bylo přeloženo a proto se nám může zdát, že jde o chybu. V AJ to ale funguje.). Nicméně i tak to byla hodně slušná jízda a zasloužené 4*.

01.10.2023

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Detektivkou bych to asi úplně nenazývala, ale bylo to dobré četní. Spisovatelka velmi dobře umí navodit atmosféru, její styl psaní se mi moc líbí. Kdybych tuto knihu nečetla brzy po prvním díle série s Bergmanem, možná by to bylo za plný počet hvězd, nicméně Kroky vraha se mi líbily víc.

02.08.2022 4 z 5

Knihu jsem celou dobu četla se zhnuseným šklebem, čeho Němci byli v táborech schopni. Kniha jako taková byla napsaná tak precizně, že jsem při jejím čtení skoro cítila kouř stoupající z komínů a cesta vlakem dostala tedy docela jiné "grády". Brenske je slušná kreatura.

15.10.2023 5 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Moje první kniha od Zibury a bylo to super, humor přesně podle mého gusta. A taky asi moje první knížka v životě, u které jsem se opravdu smála nahlas. Původně jsem chtěla dát 4 hvězdičky, protože to mělo místy slabší pasáže, ale jako celek to bylo prostě skvělý. A ten závěr byl takovej milej, že si to těch 5* zaslouží :)

15.01.2023 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Milé čtení bez násilného vnucování humoru (oproti např. Aristokratce, která mě naprosto znechutila). Jsem ráda, že jsem dala šanci všemi oblíbené české klasice. Teta Kateřina je ale pěkná ... ehm. :)))

06.07.2022 4 z 5