Pod kupolí

Malé městečko odřízne od okolního světa neproniknutelná bariéra neznámého původu a obyvatelé jsou náhle ponecháni sami sobě. Ovzduší je postupně znečišťováno, zásoby se tenčí, energetické zdroje docházejí, pokusy o proražení bariéry jsou marné. Vláda státu je bez ohledu na veškeré své zdroje bezmocná a může pouze zvenčí přihlížet. Místní radní s diktátorskými sklony si uvědomí příležitost konečně vyniknout a prokázat svému městečku dobro, samozřejmě podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Začne je řídit pevnou rukou – v této mimořádné situaci přece nemůže nic lepšího udělat, lidé silné vedení jistě ocení! Další reálie příběhu - syn radního s nádorem na mozku, ilegální výrobna drog a jediná slyšitelná radiostanice, vtloukající lidem do hlavy jen boží lásku - to jsou přísady, které působí jako katalyzátor už beztak výbušné situace. Můžeme sledovat postupný rozklad lidského společenství, kde přestávají platit pravidla civilizace. Výsledkem je mistrná studie lidské bezmoci, arogance a násilí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/50_/50429/pod-kupoli-50429.jpg 4.51473

Under the Dome (2009)

Literatura světová, Horory, Sci-fi
Vydáno:, Beta-Dobrovský

january

Předem - mám ráda Kinga a mám ráda dlouhé výpravné romány. Tohle byla skoro moje smrt - zapnutím čtečky jsem se ve dvou vteřinách dostala do městečka pod kupoli a nemohla jsem ji téměř odložit.

Polly

Bomba ! Perfektně vykreslené postavy a jejich pocity. Perfektní téma. Ale seriál oproti tomu úplný paskvil. To bych se být Stephenem styděla. První série ještě ušla, ale pak nastal úpadek.

Iamblichos

V porovnaní s inými Kingovkami pomerne veľká slabota...asi k tomu prispel i slovenský preklad

LuCc1211
28.12.2018

Knihu jsme začala číst až po vydání seriálu. Seriál mi ukončily po druhé sérii a mě zajímalo jak kniha skončí. Četla jsme ji ve vlaku, ve škole snad úplně všude jsem hltala její děj. Za mě čtivá kniha. Jen je trochu tlustší :D

jaroiva
23.12.2018

No, bylo to dlouhé, místy celkem dost postav, ale stejně se nedalo přestat (v mém případě poslouchat)... už jen proto, abych se dozvěděla, jak to dopadne s Velkým Jimem.
Asi bych to nezařadila do top10 od Kinga, ale i přes velký rozsah to nebylo tak vleklé, jak by se podle počtu stránek zdálo.
Dala bych hodnocení na takové 3/4 *

Určitě mi Pod kupolí připadá lepší než Pistolník a Tři vyvolení, ale bavilo mě to míň než třeba Lunapark, Řbitov zviřátek nebo Running man. Zatím nejlepší od Kinga pro mě zůstává To.

denniys
19.12.2018

Tato kniha stojí za přečtení..je dlouhá,ale vtáhne do děje a nepustí..chvílemi jsem málem zapomínala dýchat a myslela jen na to,že je geniální..Steven King mě nikdy nepřestane bavit,obdivuju kolik knih napsal a přitom každá je na jiné nadpřirozené či podivné téma..a teď tohle..posledních sto stran je doslova fičák,konec celkem logický vzhledem k tématu,nepřeslazený a uspokojivý..styl psaní brilantní,některé kapitoly či odstavce byly darem od boha,a pokud ne to,tak od krále určitě,jelikož King je bezpochyby králem svého žánru!

pazdy15
15.12.2018

Monstrózní rozsah jak stránek, ale i příběhu, absolutně vystihují mistra Kinga! A nejen to ... Perfektně a hlavně promyšleně zpracovaný román, kde každá postava zaujme něčím, městečko má svůj řád, a věci plynou den po dni jak na pravém Emerickém venkově. Když tu náhle ... Absolutní zlom , kde akce jede od stránky v řádu desítek až do řádu devíti set. Záporáci, ti dobří , neutrální, vláda ... Akce , napětí , očekávání - a to mé to rozhodně předčilo!!! BOMBA kterou doporučuji! 5 z 5

mkkoudy
01.12.2018

Vynikající kniha, která vás bude bavit i přes svou délku. Jen ten konec byl takový nemastný neslaný.

lucik2773
30.11.2018

Jedním slovem, které mě napadlo při poslední stránce - nářez.

denisa7400
18.11.2018

Skvělá Kingovka, jak jinak.

Arev122
15.11.2018

Při četbe knihy Pod kuplolí jsem si představila možnost takové to situace ve skutečnosti. Hrůza... Kniha je plná napětí, svěže psaná, popisy postav a jejich povah jsou perfektní, není hluchých míst. Opravdu stojí za to si ji přečíst a pak se zamyslet.

DoDidDone
14.11.2018

Po této knížce jsem pokukoval strašně dlouho a jsem rád, že jsem ji konečně přečetl – dostal jsem přesně to, co jsem chtěl, a bylo mi jasné, že investovat do původního vydání skoro strašlivou kupu peněz se vyrovná čtenářským zážitkem, který King naservíruje. Nejsem fanda takhle dlouhých knížek, protože i když jsou tyhle knížky zpravidla perfektní, stejnak od začátku pokukuju po konci a těším se, až bichli dočtu a budu se moct kochat z poličky. Nebyla to výjimka – to ne, ale překvapilo mě, jak jednoduché (a bezbolestné) je dostat se na konec. Je to opravdu skvělá kniha.

Nejlépe hodnotím atmosféru, kterou King podal tak, že chytí už na samém začátku. Líbí se mi ta stísněnost a frustrace. Sice se děj točí okolo týdnu (či tak nějak), stejnak se městečko obrátí úplně vzhůru nohama. Postav v knize je požehnaně, ale nikdy jsem se v nich neztratil a to je – když si vzpomenu, že některé kapitoly jsem doslova přelítl očima skoro bez dalšího zamyšlení – skvělý počin a věřím, že pozornější čtenář najde souvislostí víc. Další, co hodnotím jako to skvělé na této knize, je, že King přinutí čtenáře něco cítit, ukáže mu dobré postavy, a pak ho přinutí nenávidět ty, kteří těm dobrým ubližují. (A že mě některý fakt štvaly!!!) Někdy bylo čtení tak těžké a emočně náročné, že jsem si myslel, že nedočtu, protože to bylo moc. Bylo to věrohodné a o to mrazivější. Pořád jsem si myslel, že horší to být nemůže, ale King mě přesvědčoval o opaku. A tahle emociální horská dráha, kdy v jedné kapitole uvidíte to nejhorší z lidské povahy a v další naopak to, jak si lidé na úplném konci sil umí pomáhat a držet pospolu, je sice pro čtenáře haluz, ale svědčí o Kingových spisovatelských schopnostech.

Ale jednu výtku stejnak mám a tou je – někteří čtenáři níže se se mnou shodují – konec, který mně připadal trochu nedomyšlený a nějak mi do celé propracované knihy nepasoval a pořád přemýšlím, o co Kingovi vlastně šlo a co si tím sledoval. Ale i tak, to je jedna věc, kterou rád odpustím.

Do seriálu se pouštět nebudu, protože je prý stejnak hrozný. :D Kniha je senzační a hodnotím plnými pěti hvězdičkami. Není to – kvůli násilnostem a tak podobně – nejlepší knížka, kterou jsem kdy přečetl, ale i tak ji řadím mezi ty nejlepší, protože hádám, že tenhle děj jen tak nezapomenu. A sice jsem u spousty knih psal, že „po této potřebuju něco klidnějšího“, tak u této to platí dvojnásob.

ttrejby5009
13.11.2018

Jedna z nejlepsich v mem zivote

temuchin
20.10.2018

Když jsem se po přečtení toho tisíce stránek pustil i do závěrečné autorovy děkovačky, myslím, že tam jmenoval někoho, kdo mu to pomáhal seškrtat. Dotyčný se podle mě měl trochu víc odvázat, protože tohle opravdu chtělo proškrtat trochu více. U některých scén jsem si říkal proč. Jinak samozřejmě perfektní vykreslení charakterů, což umožňuje se docela dobře orientovat v těch desítkách obyvatel, kteří se průběžně objevují na scéně.

anibeni
19.10.2018

Tak tohle byla moje první knížka od Kinga a byla to tedy jízda !!! Ten nápad s kupolí + prokreslené charaktery jednotlivých postav , jejich manipulace někým dalším - no to teda bylo něco... Trošku jsem se obávala té bichle, ale četlo se to úplně samo a zvlášť posledních 50 stránek bylo velmi, ale opravdu velmi emotivních...

delatrix
15.10.2018

Knihu jsem přečetla něco přes půlku a dál už jsem se neprokousala. Tisíc stránek je opravdu moc.
Jedná se opravdu o klasickou knihu od Kinga má přibližně stejný námět jako Tommyknokeři akorát, že tam se taky nacházejí mimozemšťané, ale ta izolace od okolního prostředí je naprosto stejný a hlavní hrdina dopadne špatně tam i tam. Osobně mi stačí to vidět v televizi a nemusím to ani dočítat, nestojí to za to.

Joa
01.10.2018

Parádní jízda a přehlídka lidských charakterů v naprosto absurdní a nevysvětlitelné vyhrocené situaci, skoro tisíc stran uteče jako nic. Jen ten konec, Stevie, jen ten konec. :)

PetrzOlomouce
30.09.2018

Kniha super, námět mě bavil, spousta věcí k dalšímu přemýšlení. Jak už je u Kinga zvykem, závěr trochu pokazil vynikajicí knihu. Každopádně King je v mé TOP 5 nejlepších autorů.

Lavender756
29.09.2018

Nejlepších je na knize posledních 50 opravdu emotivních stran. Jinak místy trošku vleklý příběh, ale já mám Kinga zkrátka ráda.

Dimas
29.09.2018

Mě to množství postav s různými osudy a motivacemi prostě baví! Sci-fi nemusím, ale u Kinga je beru se shovívavostí. Pointa mi docela dává "smysl".

Danilla
22.09.2018

Na začátku knihy mě malém ranila mrtvice z takového množství postav ale když jsem četla dál a viděla, jakým tempem je pan King selektuje, téměř jsem se modlila, aby na konci knihy vůbec někdo zůstal.
Kniha je hodně čtivá, námět velice zajímavý a sledovat postavy, co jsou uvěznění pod kupolí mě hodně bavilo.
Jen ten konec, no... Nevím jak to správně vyjádřit, proste mi přišel hodně jednoduchý. Na to, jak neuvěřitelnou práci si s napsáním knihy pan King dal, mi konec knihy k celému příběhu prostě neseděl.

Soboll
19.09.2018

Neuvěřitelná kniha ...
Nevím co jiného napsat ...
Neuvěřitelná

snimcibdim
14.09.2018

Nejsem cílová skupina této knihy, horory nečtu, sci-fi skoro vůbec a Kinga rovněž ne. Takže ani nesdílím zdejší hromadné nekritické nadšení.
Musím uznat, že kniha se čte velmi dobře, zejména druhá půlka odsýpá, protože už se člověk orientuje v postavách a jejich motivacích. A pracovat s napětím autor umí, to mu musím uznat. I tak je to ovšem z velké části snůška různých amerických klišé.
Najde se i dost nelogičností a nezřídka někdo jedná trochu podle hesla: "proč to řešit jednoduše, když to jde složitě".
Na knize je myslím dost znát, že byla vymyšlena v době předinternetové, většina postav totiž jedná jak kdyby internet neznala. Autor sice sem tam připomene, že o internetu ví, ale do zápletky ho nikdy nezapojí. Jeden příklad za všechny: když je novinářka vyzvána, aby e-mailem zaslala vydání Demokratu s důležitými informacemi, odmítne (protože:"e-mail je pro novinový byznys neetický") a svého spojence raději nutí vykopírované číslo přelouskat přes Kupoli. To je skoro legrační.
Čili celé by to pro mě líp fungovalo, kdyby to bylo datováno do dob, kdy internet nebyl, pouze pevné linky, telegraf a vysílačky.
I tak je ovšem konec kýč jak bič.

PS: ad překlad: nepřeložení výrazu "pacemaker" a naopak přeložení výrazu "Wonder Woman" mě fakt pobavilo. A na "zatr-patr" jsem chytla obstojnou alergii.

Dolik13
30.08.2018

King není můj oblíbený autor. Vadí mi jeho často zbytečné rozvleklé pasáže, desítky jmen a popisků, které jsou často zbytečné. Ale i když jsem byl několikrát zklamaný, tak ačkoliv je to divné, dal jsem mu ještě šanci, a to zrovna u knihy, která má přes 1000 stránek.

Na začátku jsem se samozřejmě ztrácel, mnoho jmen a přeskakování kapitol, měl jsem v tom bordel. Časem jsem se ale do toho dostal a postavy se začaly rozvíjet a mně se to začalo líbit. Nakonec jsem byl velmi nedočkavý, jakým způsobem se kniha vyvine a ačkoliv to hezky gradovalo, tak samotný závěr mě tedy nenadchnul.

I tak ale kniha zaslouží 4 hvězdy, protože si udržela mojí pozornost i přes to, že byla tak extrémně dlouhá. Nemyslím si, že si jí někdy přečtu znova, ale určitě jí doporučuji.

jfialova
22.08.2018

Jedna z nejlepších kingovek, co jsem kdy četla. Super tlustá bichle, co vydrží fakt dlouho, ale u které se určitě nebudete nudit. Podle mě je zde mistrně zachyceno, jaký má celá událost dopad na přírodu a samozřejmě i na psychiku lidí uzavřených pod neprostupným poklopem. Zachycení mikrosvěta pod kopulí se povedlo dle mého názoru mnohem lépe, než vykreslení postapokalictického světa ve Svědectví-nemohu si pomoci, ale nějak bych obě knihy postavili v knihovničce vedle sebe, jelikož námět se mi zdá podobný. King překvapil i vzhledem k tomu, že většina autorů s postupujícím časem ztrácí na přitažlivosti, což zde určitě neplatí.

ludek.n
18.08.2018

Možná poprvé jsem měl u mistra Kinga pocit, že tohle jeho dílko je přece jen trochu moc dlouhé, a to i přesto, že jsem příznivcem takovýchto rozsáhlých románů, rozprostřených do velkých ploch a zacházejících pořádně do hloubky. Na můj vkus ale zaklapla kupole příliš brzy, takže mi neumožnila seznámit se s Chester´s Millem a ocenit onu proměnu charakterů, která následně eskalovala až ke strhujícímu finále. Nicméně musím ocenit, jakým způsobem King tuto katarzi vykreslil. Jeho postavy jsou natolik životné a opravdové, že jsem měl často chuť řvát, rvát si vlasy, tlouct bezmocí hlavou o stěny, bát se, fandit, smát se a ve finále se pak dojímat až k slzám nad osudem některých hrdinů. Jedny jsem nenáviděl, druhé miloval. Tohle pan King opravdu umí navýsost dobře: dát svým postavám duši. Koneckonců se mu podařilo i docela bravurně vyklouznout z toho stupidního nápadu, kdože za to všechno může, i když to tentokráte bylo jen tak tak.

pestas
17.08.2018

Moje prvni kniha od Kinga a ac sci-fi nemusim, tak tady to se mi moc libilo. Dokonale vykreslene povahy lidi, charaktery, ukazka jak ve vyhrocene situaci funguje psychika a jak davove chovani. Bezpaterni tvor touzici po moci, ktery vyuziva krizi ve svuj prospech - presna ukazka hodne lidi dnesni spolecnosti (alespon dle meho nazoru). Neuveritelnej spad, i kdyz par pasazi mi prislo zdlouhavych, ale nic zasadniho. Myslim, ze dojem z teto knihy se mnou bude jeste hodne dlouho.

Hotovson
15.08.2018

Těžkej totáč, brutální síla, vynikající postavy. Majstrštyk. Místo železný opony neviditelná. O to horší...pro dobro městečka...stejně jako pro dobro lidu, národa, za lepší zítřky a podobný kecy...velký mrazení v zádech. Masakr.

Konec nějakej bejt musel, já ho beru, ale vůbec tu neni důležitej.

Padfoot
13.08.2018

Pod kupolí bylo pro mě možná nejděsivější, co jsem od Kinga četla. Přestože (nebo právě proto) tu není žádné strašidlo. Není tu klaun v kanalizaci, netvor ve skříni ani zombík ve vaně. Jsou tu jen lidé z masa a kostí, před kterými není kam utéct ("ňak ňak ňak"). King dokáže výborně pracovat se strachem, napětím a na jeho psaní ve stylu "a bude hůř" jsem si už tak trochu zvykla. Přesto nevím, kdy naposledy (jestli vůbec někdy) se mi při čtení takhle obracel žaludek a zároveň se mi chtělo brečet.
Je to prostě příběh o lidech. O touze po moci, o manipulaci, o beznaději, o pudu sebezáchovy a o tom, jak nízké může tohle všechno být a jak těžko se s tím bojuje. Povahy a situace jsou tu po Kingovsku vyhrocené, navíc vyšší mocí společně zavřené pod jednu pokličku. Nakonec ale poselství nijak přehnané není... Nejnebezpečnější tvor, se kterým můžete někde být zavřený, je člověk.

"My jsme uvnitř a tohle jsme si způsobili sami."

BoubelkaLulu
12.08.2018

Kniha byla velmi ctiva a velmi se mi libila. Kdyby tam byly obrazky bylo by to lepsi.