Pod kupolí

Malé městečko odřízne od okolního světa neproniknutelná bariéra neznámého původu a obyvatelé jsou náhle ponecháni sami sobě. Ovzduší je postupně znečišťováno, zásoby se tenčí, energetické zdroje docházejí, pokusy o proražení bariéry jsou marné. Vláda státu je bez ohledu na veškeré své zdroje bezmocná a může pouze zvenčí přihlížet. Místní radní s diktátorskými sklony si uvědomí příležitost konečně vyniknout a prokázat svému městečku dobro, samozřejmě podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Začne je řídit pevnou rukou – v této mimořádné situaci přece nemůže nic lepšího udělat, lidé silné vedení jistě ocení! Další reálie příběhu - syn radního s nádorem na mozku, ilegální výrobna drog a jediná slyšitelná radiostanice, vtloukající lidem do hlavy jen boží lásku - to jsou přísady, které působí jako katalyzátor už beztak výbušné situace. Můžeme sledovat postupný rozklad lidského společenství, kde přestávají platit pravidla civilizace. Výsledkem je mistrná studie lidské bezmoci, arogance a násilí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/50_/50429/pod-kupoli-50429.jpg 4.51288
Originální název:

Under the Dome (2009)

Žánr:
Literatura světová, Horory, Sci-fi
Vydáno:, Beta-Dobrovský
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (263)

Přidat komentář
stryko007
13. ledna

Nechápu kam neustále chodí na nápady. Je až k neuvěření že dokáže rozepsat takový příběh na pár stránkách, sice konec nic moc,ale kniha by si ještě několik desítek stránek zasloužila. Přečteno za jednoho deštivého víkendu. Naprosto se nešlo odtrhnout.

buldozer5
06. ledna

Knihu hodnotím průměrně. Ze všeho nejdřív ale musím Kinga pochválit za to, jak dokonale vykreslil povahu hlavních postav, takže jsem se do nich okamžitě dokázal vžít a prožívat s nimi celý příběh. Bohužel, po nějaké době začal děj ztrácet na napínavosti, což podle mě hlavně způsobuje tloušťka knihy. Připadá mi, že se King snažil děj natáhnout na velký počet stran, ale moc mu to nevyšlo.

kyssling
03. ledna

Kniha se mě moc líbila, skutečný román, který nelituje prostoru na vykreslení postav (takže se s nimi může člověk více ztotožnit, případně je více nenávidět .. :-) ). Škoda toho závěru, stejně jako u Nezbytných věcí ... Nevím jak jinak ten příběh skončit, ale nesedělo mě to ....

aetos
01. ledna

Zdá se mi, že zde pan autor trochu přestřelil počet postav. Místy napínavé, místy nuda. A závěr rozhodně nestál za tolik stran. Na druhou stranu se mí líbí, jakým způsobem dokáže King pospat chování lidí v extrémních situacích. Celé město nažene pod kupoli, zatopí pod ní a světe div se, apokalypsa je zde. Ale nikoliv z okolní situace, ale z klaustrofobního pocitu - lidé začnou odhalovat své temné stránky. Ale zase bohužel, ti dobří jsou moc dobří a zlí jsou strašně zlí, až na výjimky. Zase ta Kingova záliba v komiksech.
Kniha se mi ale četla celkem dobře. Nicméně jsem po přečtení, neměl na dalšího Kinga na nějakou dobu náladu. Zkrátka tato tlustá kniha, nepatří mezi ty tlusté kingovky jako je TO nebo Svědectví.

markal
19.12.2017

Hodne zdlouhave vypraveni. Nebylo by to ke skode, kdyby na konci prislo nejake grandiozni vyvrcholeni, ale ono nic. Stejne jako serial, zustava kniha trochu za ocekavanim. Od Kinga bych cekal vic.

slawa.cap
17.12.2017

Poslouchal jsem jako audioknihu. Po Temné věži asi nejlepší Kingovo dílo. Poutavý příběh, zajímavá sonda do psychiky izolované komunity od začátku až skoro do konce. Konec uspěchaný a zcela neuspokojující. Z rozuzlení jsem byl rozmrzelý stejně jako z rozuzlení Indiany Jonese IV. Kdyby nebyl bylo by líp. Bylo to až moc jednoduché vykroucení se ze závěru. Na velkoleposti díla je to ale jen malá skvrna.Dokázal bych si i představit knížku o předchozím životě některých postav. Stejně tak mě potěšila zmínka o Jacku Reacherovi

werewolf88
07.12.2017

Kdybych si měl vybrat 10 nejlepších knih od Kinga, tak tahle tam je na 100%.

sziva
28.11.2017

Začalo to svištěm a pak to jelo :-). Od první stránky jsem hltala každé slovo. Dokonale vykreslené povahy lidí. Nenechá vás být a vy musíte číst dál a dál.

KuroHaru
26.10.2017

Tak tohle byla pecka. Už dlouho mě žádná kniha takhle neuchvátila, ale King je prostě mistr a tohle dílo bylo napínavé od první do poslední stránky a nutilo mě číst stále dál a dál a dokonce si kvůli četbě i přivstat :D.
Čtenář se musí připravit na docela vražedný rozsah a velké množství postav, ale hlavně na mučivé napětí, velkou úmrtnost a nekompromisní psychologické vykreslení. King jako vždy dokonale odhaluje lidskou psychiku až na kost, v tomhle díle zachycuje to, co udělá s různými lidmi uzavření pod kupoli, ze které není úniku.
Mimochodem, zkoušela jsem dva díly seriálu. Ten má však s knihou společné jména postav a hrubý děj, propojení postav je však dost odlišné a celkově mě tento počin v porovnání s knihou moc nenadchnul.

Hadati
24.10.2017

Je to má první kniha od Kinga, takže nemohu srovnávat s jeho dalšími romány, ale moc se mi líbila. King se na jednu stranu nijak nezdržuje a hned vhodí celé americké maloměsto ze státu Maine pod kupoli, na druhou stranu mu pak trvá téměř 200 stran, než se přenese přes prvních 12 hodin života v městečku po této události, která všem lidem naprosto změní jejich životy. Nijak se nerozpakuje se zabíjením, takže jste svědky smrti nejen záporných a kladných postav, ale i obyčejných obyvatel města. Zatímco se jedni nesnaží o nic jiného než o upevnění moci, další se pak snaží o to, aby byla kupole zničena a svět zase šel tak, jak byli zvyklí. Tyto dva tábory se pak proti sobě vyhraní velmi rychle. Některé z postav si velmi oblíbíte, jiné pak budete z duše nenávidět. Jediným negativem této knihy pak vidím to, že až velmi podrobně popisuje postupné události, takže necelý týden událostí je popsán na necelých 1000 stranách. Jiní čtenáři si v tom ale budou třeba i libovat.

Romanka89
15.10.2017

I Když dlouhé, tak se to četlo samo, pro mě jedna z nejlepších kingovek jaké jsem kdy četla. Byla jsem unesená. Závěr, který nutí k zamyšlení.

Čtenářská výzva 2017: Kniha, jejíž první věta je otázkou.

Blaf
10.10.2017

Na můj vkus dlouhé. Spousta věcí by se dala vypustit a nic by se nestalo. Také konec pro mě celkem zklamání - na to jak je "rozpitván" děj je konec celkem odbytý.

terez06
07.10.2017

Kniha je velice dobrá..stejně jako seriál :)

Nazli
01.10.2017

Jedním slovem - skvělé. Jedna z nejlepších Kingových knih.

Alido
23.09.2017

Velmi zajímavá kniha, která popisuje lidské vlastnosti v krizových situacích.

BlackieSirrah
06.09.2017

Další řemeslné dílo z dílny mistra Kinga stylem připomínající Nezbytné věci. Jen to ZLO je tentokráte až nechutně reálné. Postava Velkého Jima je brilantně napsána, až člověka mrazí.

Na můj vkus zde umíralo příliš mnoho postav a to ke konci vyústilo v určitou otupělost. Po událostech návštěvního dne jsem se od postav odstřihla a zbytek příběhu si přála abych to už měla za sebou.

Kniha se četla velmi dobře a má své místo mezi neoblíbenějšími Kingovkami.

frantisek8863
26.08.2017

Zajímavý nápad na knihu, propracovaný děj a postavy. Izolované město pod vedením diktátorského radního, který hájí pouze své sobecké zájmy a snaha odhalit tajemství vzniku kupole. Jen závěr knihy, tedy rozuzlení zápletky mě nemile překvapilo svou jednoduchostí, jako by byl napsaný někým jiným. Druhému radnímu jsem přál více nepříjemný závěr než pouhé selhání srdce za jeho aroganci, násilí, tvorbu vlastních pravidel, manipulaci a rozložení společnosti.

simona5r
04.08.2017

I když si dal King velkou práci s promyšlením příběhu, zakomponováním mnoha osob a dodržením technických detailů, tak se určitě nestanu Kingovým fandou. Ten počet stran je šílených a prvních 200 stran jsem vyloženě protrpěla. Ale pak už jsem to prostě musela dočíst, protože mě zajímalo, jak to nakonec dopadne. Určitě dobře napsané dílo, ale tohle prostě není můj "šálek kávy".

Lucisatko
03.08.2017

Pro mě je to zkrátka klasická Kingovka. Prostě King tak jak ho mám ráda, nic víc k tomu nemám co dodat :-)

SONP
30.06.2017

Pár let předtím, než se strejda Donald stal prezidentem USA a než jsme vůbec u nás doma poznali strejdu Andreje, napsal Stephen King tenhle antipopulistický epos o slabosti většiny a síle menšiny obyčejných lidí, a definitivně se vybarvil coby příznivec amerických demokratů.
Scifi prvek je tu jen velmi slabě přítomen a posloužil autorovi jen k tomu, aby na jeho oblíbené americké maloměsto mohl položit kupoli a vytvořil z něj akvárium k pozorování toho lidského hemžení a vzájemného požírání (a občasných kladných vlastností). Velmi chvályhodné, ale muselo mít tohle dílko opravdu 1.000 stran? A to podle doslovu zapracovala mistrova editorka a zkrátila toho dinosaura do přijatelných mezí! To bych ovšem nechtěl vidět, jak to vypadalo předtím. Odboček a rozličných dějových linií tu nejsou desítky, ale snad stovky. Každá z nich je sice obsazena kingovskými postavičkami, takže číst se to kupodivu dá, ale jen s velkým vypětím. Přes sílu knihy byl proto celkový zážitek rozmělněn do tří hvězd, ale to závěrečné komorní finále v závěrečné desetině knihy má u mne pět (růžových) hvězdiček. 70%, ale teď mám fakt chuť přečíst si něco hodně svižného.

PetK
19.06.2017

Taky jste jako děti trhali mouchám křidýlka? Tak bacha, aby se vám to šeredně nevrátilo...
Bohužel jsem se občas ztrácela v množství postav, nicméně to nic nemění na tom, že King umí děs a hrůzu stylem, jaký má těžko obdoby.

redsharon
05.06.2017

Příběh naprosto skvělý, strašně se mi to líbilo. Trvalo mi trochu déle, než jsem se zorientovala v postavách, ale nakonec jsem se tím prokousala. Akorát ten konec mě zklamal. Přišlo mi, že se vůbec nehodí k celému příběhu. Jako vážně.. ani trochu. Ale to je celý King. Vždy nás bude překvapovat. :-)

Knihožroutová
06.05.2017

Hrozně mě to bavilo. Konec nic moc, ale na to už jsem u Kinga docela zvyklá, má jiné silné stránky, je hlavně skvělý psycholog a geniální vypravěč.

galadrielin
02.05.2017

Manipulace je mocná čarodějka! A druhý radní je jejím skutečným mistrem. Množství postav opravdu dává zpočátku zabrat, ale jak se zorientujete, bude se vám kniha odkládat těžko. Bát se nebudete, ale zaručeně vás vyděsí!

Kamcatak
17.04.2017

V celé první polovině knihy jsem opravdu měla problém orientovat se mezi desítkami postav a i mi nevyhovovalo časté přeskakování mezi jejich liniemi, ale i tak jsem se od knihy nemohla odtrhnout, bavilo mě sledovat, co se s lidmi děje v takové situaci, King z této knihy udělal tak trochu děsivou psychologicko-sociologickou studii z izolovaného prostředí, kde jsou lidé odkázání sami na sebe a jak je toho kdo schopný zneužívat.

K seriálu:
Před časem jsem viděla seriál, který mě opravdu bavil, ale po přečtení knihy jen žasnu, co to v tom seriálu natropili.. Nejen, že předělali osudy a jména spousty postav (to je samozřejmě vcelku i pochopitelné), ale oni úplně předělali původ a důvod Kupole, což změnilo jednu ze základních myšlenek a poselství této knihy... Nyní mi seriál přijde jako odpad, který vůbec nedává smysl :D

Ivan Kučera
29.03.2017

Seriál som zabalil po prvej, priemernej sezóne, ale tlstá románová predloha ma značne bavila. Pritom tomu sám príliš dobre nechápem, nakoľko od Kinga tlsté romány príliš nemusím a rozhodne nemusím ani spojenie "King a sci-fi". Našťastie, v Pod kupolou sú motívy sci-fi síce dôležité, až kľúčové, ale v jadre ide o dramatický triler o jednom mestečku, ktoré zničilo samo seba po tom, čo boli jeho obyvatelia uväznení pod tajuplnou kupolou. Nepozdával sa mi len dosť kuriózny, obskúrny, absurdný a WTF koniec, ktorý bol navyše spráskaný dosť narýchlo, akoby to Kinga už nebavilo a tak to proste len "nejako" ukončil a išiel domov (a editor sa mu bál niečo na to povedať).

aginecka
24.03.2017

To byla síla! V první části jsem chtěla několikrát přestat číst, tu tíživou atmosféru - bezmoc, nespravedlnost - jsem vydýchávala jen těžko... Ale nešlo to, byla jsem chycená!

Hana86
17.03.2017

Dlouho mi trvalo, než jsem se začetla, knihu jsem po 50 stranách odložila na několik měsíců. Bylo to asi tím, že jsem měla ze začátku problém s orientací mezi postavami, protože jich je mnoho. Ale když jsem potom byla ve správném rozpoložení, byla jsem nadšená a četla jedním dechem.
Je zde děsivě popsáno, co se stane, když najednou přestanou platit společenská pravidla při krizové situaci, kdy je určitá část lidí oddělena od zbytku světa. Vše se zvrhne v chaos. Perfektně popsaná psychologie postav.
Kniha je bezvadná!

papajapa
05.03.2017

Po prokousání rozsáhlým výčtem postav je to nezapomenutelná kniha. Dle mého názoru jedno z lepších děl od Kinga. Jediné co mi nesedělo bylo vysvětlení původu kupole, ale na druhou stranu jak jinak to udělat.
Dlouho jsem přemýšlela o příběhu s mravenci. O tom jak silnější ubližuje slabšímu ať je to z jakéhokoliv důvodu.
Každopádně knihu všem doporučuji a rozhodně se nebojte množství stránek.


Pustila jsem se do sledování seriálu. Ze začátku jsem byla zklamaná a naštvaná, protože i když je spousta postav zanechaná, jsou tam velké rozdíly jako např. Zrzek není doktor, ale hasič, který uvízl vně kupone, Dale Barbie není kuchař, ale vymahač dluhů aj.

Sarbonne
05.03.2017

Chvílemi jsem si říkala, že by to šlo napsat i kratší. Přesto jsem dnes dočetla a ještě pár stránek bych snesla :) Přiznám se bez mučení, že se jedná o první knihu, kterou jsem od Kinga četla. Ale rozhodně to nebude kniha poslední.