Pod kupolí

Malé městečko odřízne od okolního světa neproniknutelná bariéra neznámého původu a obyvatelé jsou náhle ponecháni sami sobě. Ovzduší je postupně znečišťováno, zásoby se tenčí, energetické zdroje docházejí, pokusy o proražení bariéry jsou marné. Vláda státu je bez ohledu na veškeré své zdroje bezmocná a může pouze zvenčí přihlížet. Místní radní s diktátorskými sklony si uvědomí příležitost konečně vyniknout a prokázat svému městečku dobro, samozřejmě podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Začne je řídit pevnou rukou – v této mimořádné situaci přece nemůže nic lepšího udělat, lidé silné vedení jistě ocení! Další reálie příběhu - syn radního s nádorem na mozku, ilegální výrobna drog a jediná slyšitelná radiostanice, vtloukající lidem do hlavy jen boží lásku - to jsou přísady, které působí jako katalyzátor už beztak výbušné situace. Můžeme sledovat postupný rozklad lidského společenství, kde přestávají platit pravidla civilizace. Výsledkem je mistrná studie lidské bezmoci, arogance a násilí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50429/pod-kupoli-50429.jpg 4.51863
Literatura světová, Horory, Sci-fi

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Under the Dome, 2009

Kniha Pod kupolí

anna492

Wow! Pět hvězdiček si schovávám jen pro mimořádná díla - a toto je určitě jedno z nich. Knihu jsem hodně prožívala - i v krátkých mezičasech, kdy jsem zrovna nečetla, jsem o ní neustále přemýšlela. V určité chvíli (Ňak ňak ňak) se pro mě kniha stala velice psychicky náročnou a zvažovala jsem, že ji odložím. Zrnko naděje v lepší zítřky a stále narůstající tempo událostí a mě však úplně pohltily a já dílo dočetla jedním dechem až do konce. Čtenářsky je to mimořádný zážitek, autor je opravdu král svého oboru.

jadunka

Loni jsem přečetla sto stran a knihu odložila. Náladu na její dočtení jsem získala až letos, ale nutno dodat, že už jsem se odtrhnout nedokázala a četla jsem ve všech volných okamžicích. Bála jsem se konce, když jsem četla ty negativní komentáře zde, ale mně se zakončení líbilo. Takže když se prokoušete začátkem, bude to jen a jen lepší, jako ostatně většina Kingovek. :))

cryingPickle

Tak toto bola pecka! Na každej strane sa niečo dialo takže skoro 900 stranová kniha mi ubehla ako nič.

Lajtwing

Četl jsem s vědomím ostré kritiky konce, možná právě proto jsem vlastně příjemně překvapen. Už směřování Nespavosti mi nevadilo (tam jsem také v menšině). Dostalo se mi dost odpovědí na to, abych si vytvořil jasnou představu, o co autorovi šlo. Tato kniha je rozhodně o cestě, ne o cíli. Je o perspektivě, jak by vám nejlépe vysvětlil Velký Jim a hlavně Julia Shumway, ta ví své! Perspektiva se během těch téměř tisíce stránek dosti... vyvíjí. Některé linky pouze vypadají důležitě, zanikají často s konáním postav, nebo naopak vyplouvají zpět na povrch, když jsem to nečekal. Těch pár předvídatelných pasáží mi zážitek nijak nekazilo.

Za rozsah, počet postav, propletenost osudů a fakt, že to prostě funguje, nemůžu dát méně než pět hvězd. Výživná kniha!

thorir

Zase jeden starší kus, který mi rukama prošel již před lety. O knize jsem se tehdy dozvěděl díky hranému seriálu a byla první od Kinga, co jsem přečetl. I přes fakt, že se zde jakýsi motiv SF (možná) objevuje, knihu bych do kategorie SF zařadil skutečně pouze z formálních důvodů. Není to ani postapo, i když popis vývoje skupiny lidí v extrémní situaci zvládá King velmi dobře. Takže co? Kniha je předně dost slušně napsaný příběh amerického městečka, které se ocitne v dosti nepříjemné situaci - název mnohé napoví. A situace se zhoršuje každým dnem, zejména díky krokům a činům hlavního "záporáka", který koná, jak jinak, v "dobré víře" a pro "dobro" obyvatel. Mám poměrně silnou averzi ke všem aktivistickým rozsévačům obecného dobra a blaha a toto je v poslední době zvlášť umocněno silnými autoritářskými tendencemi podobných typů – snahou vše kontrolovat, nařizovat lidem jak mají žít, co mají nosit, jak mají mluvit, co si mají myslet … Pamatuji si, jak během čtení tato averze narostla do opravdu obludných rozměrů. Skvělý popis jak se z lidské zrůdy zrodí v extrémní situaci ještě větší lidská zrůda a k tomu navíc diktátor. King exceluje v popisu motivů jednotlivých postav, jejich chování a důvodů. A i když jsem k žádné nijak "nepřilnul", kniha se čte velmi dobře. Zarazila mě lehce nelogická "fyzika" kupole a dále je třeba zmínit znatelné zklamání z Deus Ex Machina závěru. Příliš snadné, příliš průhledné. Škoda. I přesto všechno je 80% adekvátní hodnocení.

Pippi

(+ SPOILER) Skvělá kniha, jedna z těch, kterou nemůžete odložit a čtete a čtete... skvěle vykreslené charaktery postav i jejich postupná proměna. Závěrečný masakr mě překvapil, čekala jsem víc přeživších. Rozuzleni příběhu v závěru mě trochu zklamalo, skoro se zdálo, ze autor nevěděl, jak příběh ukončit. Přesto doporučuji, rozhodně stojí za přečtení.

stanislav0373

Tento známý Kingův počin jsem měl v hledáčku dlouho... A opravdu se vyplatilo počkat. Famózní dílo, které čtenáře vtáhne tak, že je těžké tuto "činku" z ruky pustit.

Na postavy bohatý, avšak přehledný příběh obyčejného amerického zapadákova, který se během krátké chvíle promění v... ale to si už přečtěte sami. Každý, byť sebemenší spoiler je tu opravdu na škodu :-)

zdenda75

Není co dodat, všechno už bylo řečené. King v nejlepší formě zralého spisovatelského věku. Jeho jméno prostě znamená Král!