Osvícení přehled

Osvícení
https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/264/bmid_osviceni-lld-264.jpg 5 4245 4245

Osvícení série

Jack Torrance získá místo zimního správce v horském hotelu Overlook, kam se odstěhuje s celou svojí rodinou. Docela jednoduchá práce, až na jednu maličkost. V hotelu straší a postupně způsobí Jackovu posedlost. Je tu však ještě Jackův pětiletý syn Danny, který je obdařen mimořádnými telepatickými a jasnovideckými schopnostmi....

Literatura světová Horory
Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Shining , 1977

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Osvícení. Přihlašte se a napište ho.

sgjoli
14.07.2024 4 z 5

Kdysi jsem viděla filmové zpracování tohoto příběhu, ale ke knižní (resp. audio knižní) podobě jsem se dostala až nyní. A byť mám určité "ale", kvůli kterému nedokážu hodnotit naplno, byl to docela intenzivní poslech.
Začnu hned tím "ale", a to je dost subjektivní fakt - když jsem knihu poslouchala, tak ten poslech samotný mne bavil. Ale ve chvíli, kdy jsem si od poslouchání dala chvíli pauzu, dělalo mi trochu problém se k tomu poslechu zase vrátit - musela jsem se dokopávat. Nedokážu ale přesně říct, v čem to bylo. Protože jinak jsem vlastně s příběhem spokojená.
King tu umí skvěle gradovat to napětí, tajemno - ten strach, napětí a nepříjemný pocit svým čtenářům podsouvá pomalu, postupně, plíživě. A to se mi vlastně na tom líbí. Příběh, který začíná docela poklidně, končí dost akčně a je plný zběsilých, fantaskních představ, které na klidu úplně nepřidávají. Atmosféra je zneklidňující a postavy se psychicky postupně rozpadají - to tu uměl King dost dobře popsat.
Pokud člověk aspoň trochu zná historii Stanley hotelu v Estes parku, Coloradu, tak tu v popisu Overlook hoteu může velmi dobře vidět jednoznačnou inspiraci právě Stanley hotelem, kde Stephen King vymyslel vlastně zápletku celého Osvícení. A mne to prostě asi o to víc bavilo, když člověk zná to pozadí, kterým je Osvícení inspirované.
Celkově tak dávám slabší 4 hvězdy - kvůli tomu, co jsem psala v úvodu.

pedroK
07.07.2024 5 z 5

Napínavé, propracované, lze jen doporučit! Starý, dobrý mistr King!

Ignis
06.07.2024 4 z 5

Má to atmosféru, je to místy opravdu napínavé a můžu jen doporučit. Co mě trochu rušilo, byl fakt, že jsem viděla před pár lety film a nějak jsem pořád očekávala některé scény, které ale v knížce nejsou. Což samozřejmě není vina knížky.

Mistr hororu - Stephen King - slaví 70 let!

21.09.2017

Zatím zde není žádný citát z knihy. Přidejte citát.

Zfilmováno

Osvícení (2002)