Osvícení

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Jack Torrance získá místo zimního správce v horském hotelu Overlook, kam se odstěhuje s celou svojí rodinou. Docela jednoduchá práce, až na jednu maličkost. V hotelu straší a postupně způsobí Jackovu posedlost. Je tu však ještě Jackův pětiletý syn Danny, který je obdařen mimořádnými telepatickými a jasnovideckými schopnostmi....

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/264/big_osviceni-lld-264.jpg 4.53862
Série:

Osvícení 1.


Žánr:
Literatura světová, Horory

Vydáno: , Laser-books (Laser)
Originální název:

The Shining, 1977


více info...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (9)

Keď knihu filmovali, jednej noci za záhadných okolností zhoreli všetky kulisy. (Michaleus)


Některé pasáže filmu neodpovídají původní literární předloze tak, jak ji Stephen King původně sepsal. Jako příklad lze uvést scénu, kdy Danny (Danny Lloyd) o samotě zírá na uzavřené dveře pokoje 237 a pokusí se dveře stlačením kliky otevřít. V původní knižní předloze scéna probíhá tak, že Danny má v kapse tajně vypůjčený univerzální klíč ke všem pokojům a v jednu chvíli klíč zasune do zámku dveří pokoje č. 217 a teprve po delší době se rozhodne, že dveře neodemkne, vrátí ho zpět do kapsy a odejde. (Zdroj: ČSFD) (Martyska)


Během natáčení filmu se občas stalo, že Stanley Kubrick zavolal uprostřed noci Stephenu Kingovi a zeptal se ho, jestli věří v Boha. (Kopta)


Stephen King nebyl s adaptací své knihy v podání S. Kubricka spokojen a údajně film označil za nejhůře zfilmovanou adaptaci jeho díla. Později se osobně podílel na nové televizní adaptaci, kterou upřednostňuje - The Shining (1997). (Metal Messiah)


Stephen King se snažil Kubricka přesvědčit, aby ve filmu neobsazoval Nicholsona do hlavní role. Představoval si herce serioznějšího vzhledu. Mnoho fanoušků, kteří knihu četli s ním dodnes souhlasí, protože Nicholson vypadá jako blázen už na začátku a není tedy patrná ta změna, která má nastat průběhem času. (Metal Messiah)


Po napsání Carrie a Prokletí Salemu, jejichž děje jsou umístěny do malých městeček v Kingově domovském státě Maine, se autor rozhodl změnit prostředí pro další román (Osvícení). Proto otevřel atlas Spojených států a náhodně v něm vybral místo - Boulder ve státě Colorado, kam se později se svou rodinou na čas přestěhoval. (paulhunter)


Název Osvícení (The Shining) byl ispirován skladbou Johna Lennona "Instant Karma!", která obsahuje část "We all shine on..." (paulhunter)


Osvícení bylo původně připravováno jako shakespearovská tragédie. První koncept byl rozdělen do aktů a scén namísto kapitol, nicméně King nakonec zvolil tradiční strukturu. (smetyl)


K napsání románu Kinga inspirovala návštěva hotelu Stanley v Coloradu. (smetyl)