Stephen King

Richard Bachman pseudonym

americká, 1947 statistiky · web

Nahrávám...

Nová kniha

Povznesení

Povznesení - Stephen King

Scott Carey vypadá stále stejně, přesto ale neustále ztrácí na váze. Je tu také pár dalších podivností. Váží stejně v oblečení i bez něj. Se svým problémem se svěřuje dok... detail knihy

TIP: Jakmile váš oblíbený autor vydá novou knihu, upozorníme vás!

Populární knihy

/ všech 88 knih

Komentáře (260)

Přidat komentář
Corso
25. června

Nikdy o sebe netvrdil ze ma dar pisat, ze by to bolo nejake zazrakom nadobudnute nieco. Vzdy zdoraznuje, pisanie je drina, disciplina, vasen. Praca ako kazda ina. Avsak on ma dar. Dar putaveho rozpravania. Pre nas je len stastie ze sa venuje hororom a fantastike. King by ale bez debaty hviezdil aj keby pisal trebars turistickych sprievodcov alebo romantiku. Pretoze po par stranach vas vtiahne a drzi, kym si ho nevypocujete.

terimila
25. června

King je král. Žiju s ním snad déle než polovinu života a přečetla jsem většinu jeho věcí, což z něj dělá mého vůbec nej autora.

Nechápu, jak lze za jeden lidskej život vymyslet, prožít a projít se svými hrdiny a zapsat tolik rozsáhlejch příběhů, světů a krajin. King má dar neuvěřitelný, až ďábelský fantazie, která s klidem pracuje v místech, o kterých ostatní ani netuší, že by taková místa vůbec mohla existovat. Je precizní, přesný, ve svých složitých hromadách postav, vztahů a míst si je absolutně jistý, neztrácí se a dovede svými světy s jistotou provést i čtenáře - aniž by tento ztratil orientaci a přehled.

Má jakejsi cit pro přiměřenost - i když už jsem od něj četla spoustu nesmírně nechutných scén, žádná mě nikdy nezhnusila natolik, abych knihu zahodila (a že už se mi to u jiných autorů párkrát stalo). A zjistila jsem, že kingovky jsou jaksi bezpečné - jsou to knihy, které zůstávají v knize a když je zavřu, je po horroru. Jeho knihy strhnou, trošku vylekají a zhnusí a přimějí k zamyšlení, ale nezalezou do těch špinavých koutků mysli, odkud mívají zvyk vykouknout za temných nocí a hnusných snů. Což je obrovský plus. Mám ráda horory, které umí zůstat tam, kam patří.

Má zdravou drzost prezentovat čtenáři naprosto neuvěřitelný hovadiny takovým stylem, že je prostě čtenář musí přijmout a brát zcela vážně, i když jsou tak absurdní, že to hlava nebere.

A samozřejmě je to král spisovatelského řemesla, píše čtivě, občas do toho zapracuje zajímavou myšlenku ala takové to milé, pěkné a laciné moudro o životě... :) A báječně pracuje s postavama a jejich psychologií - jsou lidské, mnohovrstevné, živé, člověk jim rozumí a věří... a musí je mít rád.
Prostě... King je král.

1. To
2. Temná věž - celá série, zejména ale 7.
3. Černý dům
A další nehodnotitelné, které se mi ale zažraly do hlavy, do srdce a do knihovny: Z Buicku 8, Řbitov zviřátek, Holčička, která měla ráda Toma Gordona, Zelená míle, Ostrov Duma Key, Pod kupolí, Dlouhý pochod, Noční směna, Časožrouti.

Dani419
20. června

Pojem a výraz Stephen King zná snad každý pořádný čtenář napínavých thrilerů a temných hororů. Tento člověk mě dostal už někdy v mých patnácti letech a od těch dob jsem se nikdy nedokázal nabažit jeho knih. První knihu, kterou jsem od něho četl byla Žhářka, nebyla moc výrazná, ale natolik mě nalákala na další mistrovo knihy, že jsem nabýdku přijal a do dnes od ní neupustil. Asi nejlepší příběh, který jsem od něj četl je Zelená míle, ale to je jen malá špice celého obrovského ledovce, který na nás King po celý život zuřivně valí.
Přečetl jsem snad vše, co se u nás dalo sehnat. Mám ještě pár restíků a samozřejmě se těším na jeho další knihy. Doufám, že bude ještě dlouho psát.
Každopádně je to nezapomenutelná osobnost, kterou zná snad celý svět.

kilometr
12. dubna

Jeden mých nejoblíbenějších a nejčtivějších autorů.Zatím mám přečteno 49 jeho knih,u kterých jsem se až na pár vyjímek vždy skvěle bavil.

Kverulant
22. března

Stephen King je trvalý klasik hororu a zručný řemeslník sypající další knihy jak na páse. To má určitou nevýhodu, pokud ho čtete už třicet let, jeho styl psaní se vám trochu okouká - všimnete si opakovaných vyprávěcích postupů, můžete srovnávat s řadou předešlých knih, co si je podobné. I když je průběh čtení příjemný, čím víc se blížíte ke konci, téměř neomylně tušíte, kdo umře a jestli na poslední stránce bude zvrat naznačující otevřený konec. Takže už od Stephena nečtu všechny nové knihy a mám rád spíš jeho starší.

Autorův nesporný klad spočívá v tom, že velmi dobře zná lidi a umí o nich psát. Hlavní postavy vždycky bojují s nějakou formou zla, ale jako největší hrozba v příběhu jsou jiní lidé z jejich okolí - zlé děti ve škole, násilní rodinní příslušníci, rasisti, homofobové, věřící, bez kterých by působení "hlavního zla" nebylo tak účinné - správný Kingův "hlavní padouch" samozřejmě slabostí lidstva umí využívat a proto je úspěšnější.

King taky umí dobře reflektovat ducha doby a i když vás někdy možná obtěžuje jeho grafomanství a zmiňování popkultury, pomáhá to dostat se líp do období a vnímání prostředí, kde se kniha odehrává.

Zápory? Kromě zmiňovaného vnímání klišé jsou to občas slabá neuspokojivá finále (když vzpomínám na To jako na špičkovou knihu, musím vždycky potlačit v hlavě připomínku nudného aktu s nějakou kosmickou želvou na konci) a "popření konce" na posledních stránkách knihy typu "vyhladili nákazu, ale hlavní hrdina na konci stojí před zrcadlem a cítí příznaky", to je fakt při takovém počtu knih skoro nesnesitelné.

petr5386
11. března

Top spisovatel a nejlepsi cteni pri odneti svobody.

kolacky
06. března

Lenka.Vílka : díky za Laurii! Kratinké, leč ryze Kingovské.

Yokolobuna
05. března

Mít Kinga v oblíbených je sice "strašnej mainstream", ale to je mi srdečně jedno. I když jde o lehce kontroverzního autora, nelze mu upřít neskutečně kreativní mysl a spisovatelský talent.

King považován za krále hororu, mě osobně podstatně více zaujal svými díly, kde se moc bubáků neukáže (maximálně tak v duších lidí). V době psaní těchto řádek mám za sebou necelou desítku knih autora a s mnohými dalšími jsem seznámen díky filmům a seriálům. I tak mám před sebou stále desítky dalších příběhů, do kterých se s chutí začtu.

Oblíbená díla: Zelená míle, Řbitov zvířátek, Tři vyvolení
Neoblíbené: Pytel kostí

1 ...