Srdce v Atlantidě

Sbírka povídek Srdce v Atlantidě vyvolala zuřivé diskuze mezi příznivci Stephena Kinga považovaného za mistra moderního hororu. Jednotlivé příběhy se odehrávají v časovém rozmezí čtyřiceti let. Od začínajícího konfliktu ve Vietnamu, viděného očima univerzitního studenta, který má problémy se závislostí na karetní hře, až po následky, které tato válka zanechala v duši válečného veterána, snažícího se zapomenout na prožité hrůzy. Srdce v Atlantidě je Kingova nová sbírka příběhů, jež jsou vzájemně – ať tak či onak – propojeny. Tradičně se zde prolínají prvky hororové s realistickými. Nic neubírá na vynikající pověsti a vyhledávanosti autora....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1136/big_srdce-v-atlantide-IG7-1136.jpg 3.9676

Povídky a novely 8.

Literatura světová, Povídky, Thrillery

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Hearts in Atlantis, 1999

Kniha Srdce v Atlantidě

opic 12

To je ta Kingovka s vrabčí stopou na obálce.
To je ta knížka s dvojicí novel.Plus tři krátké povídky jako bonus.
Vyrovnávající se s generací poznamenaných válkou.S generací odmítačů květinových dětí.
To je ta bichlička kde se vlastně vůbec nic přímo neodehrává ve Vietnamu.Jen se ji lehounce dotkne a předznamenává.
Ničemní muži ve žlutých pláštích.Obsahuje dobře osvědčené způsoby psaní + odkazy na Pána much a Wyndhamovy kukačky.
Dětství podobně jako v povídce Stůj při mě se všemi nástrahami tajemstvými společně s obavami z budoucnosti.Poloviční rodina.Neurotická matka samozřejmě milující (refrény v podobě častých hlášek životních a používání přísloví) vše zabaleno v krabičce s nápisem made in King.
To co si poneseme nadále po celý život.At chceme nebo nechceme hluboce uvnitř zakoření.Jako bonbonek provázanost s jednou nejmenovanou atorovou sérií.
Srdce v Atlantidě.Nejednoduchý život studentův.Zmatení a revolta.Láska a smrt.Kamarádství s nevinností a nástrahy mládí tolik tonoucí v očekávání copak mě asi život přinese.Nostalgické vzpomínání alá Stephen Kingů.
Postavy mnam.Zasazení taky.Zase jeden (normální) King.Díky za to že si taky někdy kapánek odskočí od žánru.Samozřejmě obdivovatelé strachu a zla v transospalé době budou nejspíše zklamáni.Smrti děsu trýznění se tu nedostává v takové kadenci.Tady se toho přeci zase až tolik neděje že ?
Ale co takhle zkusit taky něco jiného ?

n.ezn.amy

Stephen King je mistr v určité originalitě. Tak jako napsal Zelenou míli na pokračování, tak v podobné originalitě postupuje i v této knize. Tvoří jí pět povídek, které jsou sice zdánlivě samostatné, ale lehce na sebe navazují až se vše spojí v závěrečné povídce jako mozaika. King hodně umí psát o dětských hrdinech a to dokázal hned v první povídce Ničemní muži ve žlutých pláštích. Ostatní povídky na mě působí tak nějak hodně nostalgicky, vzpomínkově na šedesátá léta a americkou intervenci ve Vietnamu. Tuhle knihu bych neřadil mezi klasická horrorová díla a o to víc je zajímavější.

alef

"O dobrých knížkách se dá po přečtení uvažovat ... dobré knížky neprozradí všechna svoje tajemství najednou!"

Hluboký obdiv, má ode mě Stephen King za tuto knížku. Na začátku prvního příběhu jsem získala niterný pocit skrytého tajemství, který mě neopustil po celou dobu, kdy jsem putovala od příběhu k příběhu.
Příběhy se postupně zkracovaly a moje tempo čtení naopak zrychlovalo, k pomalejšímu čtení jsem se tak musela trochu nutit, protože jsem dobře věděla, že tajemství téhle knížky, je schované někde mezi řádky ... a najít ho, chce svůj čas ...
... poměrně brzo jsem tak zjistila, že v téhle knížce jsem našla úplně novou autorovu tvář, téměř dokonale skrytou za slovy ...
... našla jsem v ní totiž nejenom poctivé řemeslo (se kterým autor píše své horory), nejenom dobrý příběh (autorem opět mistrně vyprávěný, což je pro něj typické), ale i dobrý jazyk ... a myšlenku, skrytou za tím vším, myšlenku o které můžete přemýšlet ...

"...udělej mi laskvost ... přistupuj k té knížce jako k neprozkoumané zemi ... neber si s sebou mapu. Prozkoumej ji a nakresli mapu sám!"

Poslechla jsem, mapu jsem si kreslila cestou ... ze slov u kterých jsem měla pocit, že "to slovo nebo věta, sedí dokonale ..." a ujistila se tak, že "mind map" téhle série příběhů není vůbec špatná, ale právě naopak ... má zajímavý tvar, nevídané rozměry a nečekané horizonty ...

"Některé knížky se vám prostě nikdy nevykouří z hlavy."

panCHLEBA
15.05.2020

I když se mi kniha četla pomalu, tak jí hodnotím velmi kladně. Povídky na sebe lehce navazují a povídka Srdce v Atlantidě je pro mě jedna z nejlepších nehororových povídek, co pan King napsal.

Karnager
01.05.2020

Kniha je tu vedená jako povídky, což mnohé vysvětluje :D já celou dobu hledal nějakou dějovou linii která by to sjednotila. Ona tam byla ale fakt dost slabá. Nejlepší byli ti ničemní muži ze začátku, dobrý opěrný sloup pro temnou věž...

Daduna
21.03.2020

Pro mě byla nejlepší část první o mužích ve žlutých pláštích. Jinak je to klasická "kingovka". Jinak mě kniha moc nezaujala, možná proto, že se tam hodně omílá téma války ve Vietnamu, ke kterému sama nemám blízko, na rozdíl od autora.

Greenfingers
10.03.2020

Sbírka povídek Srdce v Atlantídě mě příliš nebavila četl jsem již od Kinga daleko lepší příběhy. Hodnotím průměrnými třemi hvězdičkami.

Arev122
01.08.2019

Kniha se mi četla velice dobře, zejména první část "Ničemní muži ve žlutých vestách" mě zcela vtáhla do děje.