Pod kupolí přehled

Pod kupolí
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50429/bmid_pod-kupoli-662f75127532b.jpg 4 2323 2323

Městečko odřízne od okolí neproniknutelná bariéra a obyvatelé jsou náhle ponecháni sami sobě. Ovzduší je znečišťováno, zásoby se tenčí, energetické zdroje docházejí, pokusy o proražení bariéry jsou marné. Vláda státu je bezmocná a může pouze zvenčí přihlížet. Místní radní s diktátorskými sklony začne vše řídit pevnou rukou – v této mimořádné situaci přece nemůže nic lepšího udělat, lidé silné vedení jistě ocení! Další reálie - syn radního s nádorem na mozku, ilegální výrobna drog a jediná slyšitelná radiostanice, vtloukající lidem do hlavy jen boží lásku – to jsou přísady, které působí jako katalyzátor už beztak výbušné situace. Nastává postupný rozklad lidského společenství, kde přestávají platit pravidla civilizace. Výsledkem je mistrná studie lidské bezmoci, arogance a násilí.... celý text

Literatura světová Horory Sci-fi
Vydáno: , Beta-Dobrovský
Originální název:

Under the Dome , 2009


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Pod kupolí. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (471)

Čmeláček
08.06.2024 5 z 5

Už dlouhou jsem žádnou Kingovu knihu nečetl, tak bylo na čase, abych to napravil :). No a musím uznat, že jsem si fakt dobře početl. Vynikající příběh, k tomu skvěle napsaný, prostě tady nic nemá chybu! :) Pět stars to jistí a doporučuji!

ondra295
27.05.2024 5 z 5

Poměrně často tu čtu kritiku, že kniha je moc dlouhá a King popisoval zbytečně velké množství postav. Ale... to je přesně to, co dělá Kinga Kingem. Právě v zájmu toho, aby co nejlépe popsal to, co za mechanismy se odehrávalo uvnitř ekosystému tohoto malého odříznutého městečka, musel popsat, co za rozličné povahy se v něm nachází. Ano, postavy jsou značně šablonovité a už od začátku tak nějak tušíte, kdo sehraje pozitivní a kdo negativní úlohu. Rennieho seniora i juniora od začátku nesnášíte, Barbieho máte od začátku rádi... Ale moc oceňuji téma, protože King díky tomuto specifickému námětu mohl pracovat s psychologií postav v úplně novém světle. Co se mi moc nelíbilo, byl samotný konec a vysvětlení vzniku Kupole - dovedl bych si představit něco realističtějšího, co by celý příběh trochu neshodilo...


toni-az
26.05.2024 3 z 5

(SPOILER) Uff, tento typ knížek se mi strašně špatně hodnotí. Na jednu stranu napsáno dobře, (aspoň hlavní) postavy mají charaktery, děj se posouvá, příběh graduje záporňáci jsou zlí, klaďáci dobří. No a tady už začíná můj problém. Že jsou postavy černobílé by mi až tak nevadilo, ale opravdu nemusel autor vyjmenovat všech 2000 obyvatel městečka. Jmen bylo neskutečně moc a ve většině jsem se ztrácel, zvlášť když si jich bylo dost podobných, aspoň tedy na poslech.

Co mě ovšem nejvíc vadilo, byly tři věci. Zaprvé naprosto nelogické a naivní chování (většinou) kladných postav. Hlavně Barbie. Jako když ti řekne prezident, že máš převzít velení nad oblastí, tak ji sakra převezmeš a nevymýšlíš výmluvy, proč ne jen z důvodu, že se ti nechce. A zachránil bys tím tisíce lidí...

Zadruhé... Strašně moc linek se rozjelo, ale často prostě umřely a nikam nevedly, např. linka s vydáním novin, které sice přečetlo prakticky celé městečko, ale nic z toho. To mi popravdě připadá z hlediska správně napsané knihy úplně největší problém z uvedených.

Zadruhé, a to vlastně musím autora pochválit, mi extrémně vadily popisy těch nepřátelských akcí Rennieho a jeho armády. Zde jsem propadal silnému zoufalství, což mě strašně demotivovalo od dalšího čtení. Tedy méně je někdy více.

Když k výhradám přičtu ještě tragický překlad, tak by si to zasloužilo skoro jen 2 hvězdy, ale některé postavy byly fakt sympatické a děj většinu času šlapal, takže to bych mu zase křivdil.

všechny komentáře

Související novinky (2)

Osudný okamžik, Jen my dva a další knižní novinky (28. týden)

09.07.2023


Knižní novinky (2. - 15. července)

02.07.2018


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Pod kupolí v seznamech

v Právě čtených100x
v Přečtených3 128x
ve Čtenářské výzvě298x
v Doporučených268x
v Knihotéce1 060x
v Chystám se číst1 011x
v Chci si koupit272x
v dalších seznamech23x