Všechno je definitivní

Napětí, okamžitá podmanivost a schopnost probouzet v nás strach jsou jen některými z atributů úžasně plodné představivosti možná nejlepšího vypravěče naší doby. Ať už píše o setkání s mrtvými či téměř mrtvými nebo o hrůzách, které na nás číhají v běžném životě, od odvykání cigaretám až po zahradní výprodeje, představuje se nám Stephen King ve všech čtrnácti temných povídkách této sbírky ve vrcholné formě. Všechno je definitivní, první sbírka povídek po Nightmares & Dreamscapes, obsahuje i Jízdu na střele, Kingovu originální e-knihu, která přilákala přes půl milionu online čtenářů a stala se nejznámější povídkou desetiletí. Jízda na střele, v této sbírce poprvé uveřejněná tiskem, vypráví příběh Alana Parkera, který se snaží dostat stopem do nemocnice, kde leží jeho matka, jenže nastoupí do auta ke špatnému řidiči. V povídce Oběd v Gotham Café promění nepříčetný vrchní schůzku rozhádaného páru v krvavý masakr. Ústřední postavou audio-povídky 1408, zde poprvé v knižní podobě, je úspěšný spisovatel, jehož specialitou jsou díla jako "Deset nocí na deseti strašidelných hřbitovech". Noc v pokoji 1408 hotelu Delfín sice přežije, ale je jisté, že o strašidlech už nikdy psát nebude......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1129/vsechno-je-definitivni-EPK-1129.jpg 4.2676

Povídky a novely (9.)

Literatura světová, Horory, Povídky
Vydáno:, Beta-Dobrovský

Everything’s Eventual (2002)

Kniha Všechno je definitivní

CharlesWard

Mezi geniální povídky patřily: Pán v černém obleku - hoch potká v lese nečekaného pocestného, Místnost smrti - odsouzenec čelí smrtícímu obvinění, Sestřičky z Elurie - pocestný je nucen pobývat v pochybném lékařském zařízení, Oběd v Gotham Café - rozvádějící se muž zažívá nečekanou schůzku. Zbytek sbírky bohužel tvořil průměr až podprůměr. A tak je to u Kinga vlastně vždy - jeho knihy (povídky) jsou buď naprosto dokonalé nebo naprosto blbé.

Ivan Kučera

Stephen King napísal veľa poviedok a tým pádom mu bolo vydaných i veľa zbierok. Nočná zmena je absolútne kultová a ja ju zbožňujem. Ale Všetko je definitívne je tiež skvelá záležitosť. Jasné, sú tam aj slabšie kusy (a možno dokonca viac, než by bolo milé). Ale dostatočne to kompenzujú megapecky L.T. a Pán v černém obleku a veľmi fajnové nadpriemery Vše, co miluješ, ztratí se v dáli a ústredné Všechno je definitivní.

Bibisp

Moje třetí povídková od Kinga a pro mě zatím z povídkových nejslabší, četla jsem jí fakt dlouho. Některé povídky nudné, nejvíce se mi líbila Silniční virus míří na sever.

kapitan9556

Moc parádní povídky, hlavně: Sestřičky z Elurie (které jsem už kdysi četli v souvislosti doplnění Temné věže), Všechno je definitivní, Silniční virus míří na sever, Oběd v Gotham Cafe, 1408 a v první řadě legendární Jízda na střele (kterou jsem již kdysi také četl). Zbytek průměr, který ale neuspí a také neurazí.

bukiet

Další várka vynikajících povídek. Ne všechny jsou strašidelné, ale všechny jsou zajímavé. Je vidět, jak Kinga baví psát a zkoušet různé postupy. Ostatně i ta povídka o déjà vu, která mne bavila nejméně, je opravu skvělým popisem pekla. Z pohledu cestovatele k Temné věži mne však nejvíce zajímala povídka titulní, protože její hlavní hrdina je důležitou postavou, kterou ještě v sérii Temná věž potkáme. S touto postavou do cyklu přichází Bořitelé, lidé s netušenou mentální mocí, kteří jsou schopni narušit paprsky podpírající Temnou věž. Poprvé už jsme jednoho Bořitele poznali letmo v románu Nespavost. Druhou povídkou, která je přímo spjata s Temnou věží jsou Sestřičky z Elurie. Jde o příběh Rolanada Deschaina, který prožil ještě před příchodem na Mohainskou poušť.
Cesta k Temné věži:
1. Temná věž I: Pistolník
2. Přemístění – povídka (Temné vize)
3. Dračí oči
4. Temná věž II: Tři vyvolení
5. Svědectví
6. Talisman
7. Temná věž III: Pustiny
8. Nezbytné věci
9. Temná věž IV: Čaroděj a sklo
10. Prokletí Jeruzalémské – povídka (Noční směna)
11. Prokletí Salemu
12. Na dobrou noc – povídka (Noční směna)
13. Mlha – povídka (Mlha)
14. To
15. Nespavost
16. Rose Madder
17. Beznaděj a Strážci zákona
18. Všechno je definitivní – povídka (Všechno je definitivní)
19. Pytel kostí
20. Sestřičky z Elurie
21. Temná věž IV ½: Závan klíčovou dírkou

ToInfinity.cz
08.10.2018

Moje druhá kniha od Kinga a popravdě jsem moc nevěděla jestli se mi bude líbit. Nejsem moc na povídky, mám raději delší romány, ale na doporučení kamarádky jsem dala a rozhodně jsem nelitovala. Kniha se skládá z 15 samostatných povídek. Na začátku je úvod, kde autor přibližuje psaní jeho povídek. Dále je ke každé povídce pár slov "Jak povídka vznikla". Musím říci, že hned z prvního příběhu - "Pitevní sál číslo čtyři" jsem měla husí kůži. . Dále bych vyzdvihla ještě "Silniční virus míří na sever", "1408" a "Jízda na Střele". Ovšem povídka "Sestřičky z Elurie" mě teda vůbec nebavila. Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, díky ní jsem i trošku pozměnila názor na povídky a nebudu je již z mého knižního seznamu rovnou zavrhovat.

vitez21
19.04.2018

Ani jedna z povídek vyloženě nenudila, takže celkový dojem z této sbírky je veskrze pozitivní. Nejlepší povídky z mého pohledu: Všechno je definitivní, Jízda na střele, Oběd v Gotham Café, Sestřičky z Elurie (díky této povídce se možná někdy v budoucnu vrhnu i na čtení jednotlivých částí Temné věže).

RadkaHůjová
23.02.2018

Nejlepší mi připadala asi stejnojmenná povídka Všechno je definitivní. :-)