Všechno je definitivní

Napětí, okamžitá podmanivost a schopnost probouzet v nás strach jsou jen některými z atributů úžasně plodné představivosti možná nejlepšího vypravěče naší doby. Ať už píše o setkání s mrtvými či téměř mrtvými nebo o hrůzách, které na nás číhají v běžném životě, od odvykání cigaretám až po zahradní výprodeje, představuje se nám Stephen King ve všech čtrnácti temných povídkách této sbírky ve vrcholné formě. Všechno je definitivní, první sbírka povídek po Nightmares & Dreamscapes, obsahuje i Jízdu na střele, Kingovu originální e-knihu, která přilákala přes půl milionu online čtenářů a stala se nejznámější povídkou desetiletí. Jízda na střele, v této sbírce poprvé uveřejněná tiskem, vypráví příběh Alana Parkera, který se snaží dostat stopem do nemocnice, kde leží jeho matka, jenže nastoupí do auta ke špatnému řidiči. V povídce Oběd v Gotham Café promění nepříčetný vrchní schůzku rozhádaného páru v krvavý masakr. Ústřední postavou audio-povídky 1408, zde poprvé v knižní podobě, je úspěšný spisovatel, jehož specialitou jsou díla jako "Deset nocí na deseti strašidelných hřbitovech". Noc v pokoji 1408 hotelu Delfín sice přežije, ale je jisté, že o strašidlech už nikdy psát nebude......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1129/big_vsechno-je-definitivni-15k-1129.png 4.2770

Povídky a novely 9.

Literatura světová, Horory, Povídky

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Everything’s Eventual, 2002

Kniha Všechno je definitivní

Erutan

Tak tuhle knížku jsem si vážně užil, jen jediná povídka mě nebavila. Jinak se mi všechny líbily a měly takový "náboj". Jedna z nejlepších povídkových knížek Kinga.

TaNya_

Uh, tak tohle mi moc nesedlo. Ani sám King nemůže tvořit klenot za klenotem. Kvalita povídek celkem kolísala, no párnočních můr jsem nakonec měla. Fuj ty žáby.

Disease

Napsané je to sice všechno parádně, to King umí, ale až na pár výjimek mě povídky moc nezaujaly.

Faila
21.12.2020

Zajímavá směsice příběhů, z nichž některé berou dech, z jiných běhá jen lehký mráz po zádech a po ostatních zůstává "jen" takový zvláštní pocit. King každým svým dílem dokazuje, že je Pan Autor, který si poradí s jakýmkoliv útvarem a který má vždycky co říct.

Lajtwing
09.11.2020

Nejsilnější ze sbírky je pro mne jako fanouška fantasy rozhodně prequelová povídka k Temné věži "Sestřičky z Elurie." Některé kratší povídky, jako například "Vše, co miluješ, ztratí se v dáli" mohou čtenáře zklamat (a nebo ne!) svou dvouznačností. Titulní povídka "Všechno je definitivní" je zajímavá, "Teorie domácích zvířat" byla slabá a zfilmovaný "1408" je perfektní. Jsem rád, že jsem se seznámil s Kingem v kratším formátu povídek, ten chlap umí!

alef
21.10.2020

Tak tohle byla paráda! Další výborný Kingův povídkový výběr!
Znovu mi potvrdil Kingovu profesionalitu, Stephen King je totiž pro mě vzorem profesionála, který dokáže napsat jak výborný tisícistránkový román, a nebo rovnou x-dílnou úžasnou výpravnou sérii, ale zrovna tak i dokonalou minipovídku, a to v opravdu minimalistickém rozsahu. Což si můžete ověřit právě v téhle sbírce povídek, kde většinou, opravdu na minimálním prostoru, je sděleno vše! Vše co sděleno být má ...

A je téměř samozřejmé, že všechny povídky v téhle sbírce mají něco společného, leit motiv, kterým je něco ... dokonale definitivního - "zlo, které nabývá mnoha různých podob".

V některých povídkách je to zlo zjevné, v jiných je zas jeho původce neznámý, nebo neurčitý, a nebo ho lze tušit opravdu jen v náznaku, ale vždycky tam nějak JE. Má mnoho podob, někdy je třeba nadpřirozené a jinde jsou jeho původcem zase jen a jen lidé.
A já pak nemůžu jinak než obdivovat pana Kinga, jak dokáže naprosto čistě a profesionálně proniknout do psychologie každé z postav, jak dokáže nám čtenářům mistrně sdělit, co si která postava myslí, a geniálně pak vyjádřit její vnitřní napětí, jak se cítí, jak a proč se chová tak, jak se chová, a ve finále čtenáře navést, jak ze všech posbíraných indicií poskládat příběh, který pak už téměř samospádem velmi rychle a neodvratitelně spěje ke svému konci ... ke konkrétní tragédii, nebo k vyřčené či pro změnu nezodpovězené, a nebo jen v náznaku tušené otázce ... která s vámi ovšem otřese možná víc než završená tragédie!

Tak přesně tohle považuji v Kingově tvorbě za jeho geniální know-how!
Popisované různé strachy a úzkosti, které prožívají všichni Kingovi hrdinové jsou potom tak opravdové, že všechno to zlo v člověku a všechno jeho počínání, které z něj vyplývá, jsou možná tím nejděsivějším co v téhle sbírce povídek najdete!

PS: k jednotlivým povídkám pak v sekci Povídky najdete samostatné hodnocení a komentáře.

NymphMaeve
15.10.2020

Upřímně mne tato povídková kniha malinko zklamala. Po Mrtví se někdy vracejí a Noční směně mi tohle přišlo slabší. Je fakt, že své oblíbence si tam dokážu najít, ale v celku spíš průměr. Je v tom stále cítit Kingova ruka i hlava, ale většině příběhů chybí to něco navíc, co obvykle mívají. Nejvíce mne dostaly příběhy Pitevní sál 4, Sestřičky z Elurie, Jízda na střele a Silniční virus míří na sever. Dle autora to mají být temné povídky, některé jsou tomu ale na hony vzdálené, například Smrt Jacka Hamiltona je spíš stará detektivka. Jediná povídka, kterou pořád nevím kam zařadit je pilotní dle níž se jmenuje celá kniha - Všechno je definitivní. I přesto, že autor do většiny z nich vložil i kus sebe, tak z jiných knih a povídek jsem byla mnohem nadšenější a bavily mne více.

Greenfingers
13.09.2020

Stephen King si v tomto výběru udržel vysoký standard. Nejvíce se mi líbily povídky Silniční virus míří na sever a Operační sál 4.