Všechno je definitivní

Všechno je definitivní https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1129/bmid_vsechno-je-definitivni-15k-1129.png 4 940 106

Povídky a novely série

Napětí, okamžitá podmanivost a schopnost probouzet v nás strach jsou jen některými z atributů úžasně plodné představivosti možná nejlepšího vypravěče naší doby. Ať už píše o setkání s mrtvými či téměř mrtvými nebo o hrůzách, které na nás číhají v běžném životě, od odvykání cigaretám až po zahradní výprodeje, představuje se nám Stephen King ve všech čtrnácti temných povídkách této sbírky ve vrcholné formě. Všechno je definitivní, první sbírka povídek po Nightmares & Dreamscapes, obsahuje i Jízdu na střele, Kingovu originální e-knihu, která přilákala přes půl milionu online čtenářů a stala se nejznámější povídkou desetiletí. Jízda na střele, v této sbírce poprvé uveřejněná tiskem, vypráví příběh Alana Parkera, který se snaží dostat stopem do nemocnice, kde leží jeho matka, jenže nastoupí do auta ke špatnému řidiči. V povídce Oběd v Gotham Café promění nepříčetný vrchní schůzku rozhádaného páru v krvavý masakr. Ústřední postavou audio-povídky 1408, zde poprvé v knižní podobě, je úspěšný spisovatel, jehož specialitou jsou díla jako "Deset nocí na deseti strašidelných hřbitovech". Noc v pokoji 1408 hotelu Delfín sice přežije, ale je jisté, že o strašidlech už nikdy psát nebude...... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Everything’s Eventual , 2002

blanickaa1
18.01.2015 5 z 5

Tohle se mi líbilo. Kupodivu mně bavily všechny povídky. Nějaká víc, nějaká míň. Favoritem je povídka "Jízda na střele" a "Sestřičky z Elurie". Nejslabší "Vše, co miluješ, ztratí se v dáli".

callahanh
15.05.2014 4 z 5

Čtrnáct hodně zajímavých povídek, na kterých se mi nejvíce líbilo to, že před (nebo po) každou z nich je krátký odstaveček o jejich vzniku. Jinak jde o sbírku příběhů, jejichž úroveň je malinko nevyrovnaná. K nejlepším řadím rozhodně Pitevní sál čtyři (nic originálního, ale funguje to báječně, sugestivně napsané), Pán v černém obleku (báječně evokuje starší romány, má výbornou atmosféru, jen možná konec mohl být malinko jiný), Sestřičky z Elurie (atraktivní a atmosférický western, který zaujme i nečtenáře Temné věže, mezi které se zatím počítám, jsou tu některé parádní momenty a scény), LT a jeho teorie domácích zvířat (zajímavý nápad a hlavně zajímavě zrealizovaný obyčejný příběh o oběti masového vraha, nechybí tu humor a tajemství, to mám rád, moc super), Silniční virus míří na sever a Oběd v Gotham Café (typické kingoviny, kde sice mistr sám sebe malinko vykrádá, ale pořád to funguje a je to neuvěřitelně napínavé a černohumorné přesně tak, jak to King umí), 1408 (taky velmi slušná povídka s otřepaným nápadem, ale hodně zajímavě a svým způsobem originálně zpracovaná, má to hezkou pointu a začátek je vynikající), Jízda na Střele (nadprůměrná povídka, typicky kingovská, přesto částečně originální a hlavně celou dobu baví). Zbytek už je takový nemastný neslaný a některé povídky jsem zřejmě nepochopil tak, jak jsem měl. Ve výsledku jde ale o hodně dobrou sbírku povídek, ke kterým se bez problému dá vracet. 70%

Patw
28.02.2014 4 z 5

Opravdu povedená sbírka povídek. Hned první povídka čtenáře vtáhne a nepustí. Některé povídky jsou slabší, ale těch silnějších je zde víc. Nejradši mám povídky: Pitevní sál čtyři, Pán v černém obleku a do třetice Jízdu na střele.

Betty11
09.10.2013 4 z 5

První povídka z prostředí pitevny mně naprosto vtáhla do děje, vcítila jsem se do pocitů hlavní postavy. Hrůza mi běhala po zádech. A pak Silniční virus míří na sever ?? Děsivé - pro mně velmi děsivé. Autor opět nezklamal.

macek166
26.09.2013 3 z 5

Některé povídky velice dobré, jiné kvalitu knihy snižují, jako vždy velké výkyvy... podle mne by se měla kniha ale hodnotit i v rámci toho, co nám předá a v této oblasti King nikdy nebude zářit, je zkrátka "jen" bravurní vypravěč. Každopádně jsem si Everything´s Eventual jako vždy u Kinga skvěle užil.

Ben Nevis
13.08.2013 5 z 5

Po sérií průměrných až brakových románů jsem se po dlouhé době pustila do Kinga a bylo to jako po dnech jednotvárného pojídání cereálií si dát k snídaní dort. Nebo v tomto případě spíš bonboniéru s různými příchutěmi.

King se v žádném případě nevyčerpal, ke psaní nepotřebuje drogy ani jiné berličky, a stále umí postrašit čtenáře. Někdy víc fungují realistické hrozby (třeba zabiják v restauraci) než přízraky. Ale stejně jsou pokaždé nejlepší postavy a jejich vztahy. Na hádající se postarší bezdětné manželé a spisovatelé brakových hororů by si měl udělat ochrannou známku. :-)

Nicméně kvůli dobře vypointovanému krátkému příběhu bych Kinga nečetla. Když chci prožít hrůzu, sáhnu po Poeovi nebo Lovecraftovi. King zbytečně rozmělňuje závěr, což občas působí jako vysvětlování vtipu. Jeho povídky nejsou ani krátké, spíše rozbředlé a ukecané. POŘÁD VŠAK ČTIVÉ.

fear
23.07.2013 5 z 5

Tohle byl asi ten nejlepší soubor povídek, co jsem doteď od Kinga četla. Smekám.

Povídky, co mě zaujaly nejvíc jsou :

Oběd v Gotham Café
Už dlouho jsem nečetla od Kinga něco tak drasticky surovýho ( naposledy asi povídka z knihy Černočerná tma - 1922 ), kdy si říkám, že tohle už asi nedám, ale stejně dychtivě obracím list za listem.
Zkrátka výborná povídka a už bych jen dodala, že odteď, už se budu dívat na obsluhu v restauracích asi úplně jinak.. a se zvláštním pocitem, co kdyby tomu, co mi právě donesl oběd, najednou tak trochu přeskočilo ??? Ííííííííí....

Sestřičky z Elurie
Bylo báječný se moct zase na kratičkou chvíli vrátit k Rolandovi a jeho dobrodružství. Velmi mile mě povídka překvapila, protože jsem neměla ani tušení, že se něco takovýho v týhle knize vyskytuje a tak jsem se při tom zjištění cítila asi jako dítě, co jde poprvé na pouť. :))

Pitevní sál čtyři
Napětí až do samého konce. Vážně jsem byla napnutá jak triko a četla div ne s přimhouřenýma očima, jak kdybych se dívala na film, nebo byla na sále místo toho chudáka já.

L.T. a jeho teorie domácích zvířat
Bezkonkurenčně nejlepší hlášky, u kterých se nedalo nechechtat, zasazené do vlastně nijak legrační povídky.

Thanyss
18.06.2013 5 z 5

Jestli mě opravdu něco šíleně vyděsilo, pak je to povídka Silniční virus míří na sever. Já jsem se tak bála, že jsem odmítala vylízt z koupelny. Co kdyby mi nad postelí visel ten obraz?! V knížce je i řada dalších dobrých povídek, ale pro mě je zcela zastínil virus. Na tenhle příběh jen tak nezapomenu.

Bruno21
14.04.2013 3 z 5

Pokoj 1408 se mi líbil. Jinak jsem se nemohl zbavit pocitu, že jde jen o nějaká literární cvičení na daná témata. Takový sborník semináře o povídkách. V takovém kontextu by to bylo fakt hezký. Jako normální knížka mě to trochu nudilo, skoro vše předvídatelné, zřetelné působení na konkrétní čtenářovy emoce, no prostě dost prvoplán. Ale byl bych rád, kdybych takhle uměl psát. Kinga moc neznám, ale přijde mi, že kdyby měl téma, které by stálo za to, mohlo by to být skvělé. Tak doufám, že jeho další knížky mě dostanou.

ondrash77
28.12.2012

Všechny povídky spolu zdánlivě nemají mnoho společného. Odehrávají se v odlišných
dobách, světech i s jinými postavami v hlavních rolích. Přesto je spojuje způsob, jakým jsou vyprávěny. I když je King obecně vcelku popisný autor, ve Všechno je definitivní se pouští možná až do zbytečných detailů.

Edana
19.11.2012 4 z 5

Opět jednou výběr dobře provedených povídek. Velmi ráda jsem si zavzpomínala na sérii Temnou věž a pistolníka Rolanda v Sestřičkách z Elurie a rovněž "dillingerovská" povídka mě potěšila. Ne že by mě valná většina povídek nějak extrémně děsila (na to už jsem toho od Kinga četla asi docela hodně...), ale rozhodně se většině z nich nedá upřít napětí a zajímavý námět. Ve většině povídek mě bavily (pokud jsem je objevila...nebo pokud si je naopak nevymýšlím) odkazy na povídky předcházející. Kromě výše zmíněných, které osobně stavím tak nějak mimo žebříček (čistě ze sentimentálních důvodů), považuji za nejvydařilejší Jízdu na Střele, 1408, Všechno je definitivní (i když pointa i závěr se dala vytušit předem) a Silniční virus míří na sever. Naopak nejslabší je dle mého názoru Čtvrťák pro štěstí.

MM_Master
28.09.2012 5 z 5

I. diel: Pitevňa číslo štyri; Muž v čienom obleku; Všetko, čo milujete, vám bude vzaté; Smrť Jacka Hamiltona; V miestnosti smrti; Sestričky z Elurie; Všetko je fatálne.

Teii-hime
22.09.2012 4 z 5

Holt, jak jsou v knížce povídky, vždycky se najdou lepší i slabší - což je navíc dost subjektivní. Mezi ty, které se mi líbily asi nejvíc, bych zařadila titulní Všechno je definitivní, zoufalství vyvolávající Silniční virus a Ten pocit..., sakra působivý Pitevní sál nebo zamyšlení-hodnou Jízdu na střele. A Pokoj 1408? To byl pro mě naprosto luxusně popsaný "bad trip" :D Ale pravda, film byl ještě o kus propracovanější a dotaženější. Naopak si mě moc nezískaly povídky Vše, co miluješ, ztratí se v dáli, Smrt Jacka Hamiltona, Místnost smrti a L.T. a jeho teorie domácích zvířat.

h.mose
15.09.2012 5 z 5

Velmi zdařilá povídková kniha. Autor tady znovu předvádí, že opravdu umí. A to nejen na poli horrorových a thrillerových příběhů.

# L.T. a jeho teorie domácích zvířat - King zde servíruje svůj smysl pro humor, takže když ji čtete, za každým odstavcem se škodolibě řehníte.

# Vše, co miluješ, ztratí se v dáli - geniální povídka, završená pověstným Kingovským otevřeným koncem, takže po přečtění přemýšlíte, jestli Vám hlavní hrdina byl natolik sympatický že byste mu smrt přáli, či nikoli a King přitom ve všech předcházejících stranách záměrně působí na Vaše city, abyste to něměli vůbec jednoduché.

# Všechno je definitivní - miluju jeho komentáře před i za povídkami. Tady je prostě vidět, jak málo stačí dobrému autorovi k tomu, aby na plno rozjel svou fantazii a nechal tak vzniknout příběh, který by prostě většina lidí nevycucala z paty ani za deset let. A s jakou lehkostí se to autorovi daří - aaach!

# 1408 - klasika, tohle je prostě Kingovská povinná četba.

# Ten pocit, co popsat se dá jen těmi francouzskými slovy - další kousek, kde nikterak netlačí na pilu a přesto z něj mrazí.

Gerret
14.09.2012 4 z 5

Tak tahle sbírka povídek je povedenější než Srdce v Atlantidě, nejen že je povídek mnohem více, ale většina z nich je hodně vydařených. Mezi nejlepší povídky patří: "Pitevní sál čtyři", "Místnost smrti", "Oběd v Gotham Café", "Silniční virus míří na sever" a "1408". Všech pět si mě dokázalo něčím hodně získat, ať svou atmosférou, nebo dobrým nápadem, který byl výborně sepsán. Většina ostatních povídek je nadprůměrná, jako například: "Pán v černém obleku", "Sestřičky z Elurie", "Všechno je definitivní", "L. T. a jeho teorie domácích zvířat", "Ten pocit, co popsat se dá jen těmi francouzskými slovy" a "Jízda na střele". Všechny velice zajímavé, ale k pěti hvězdám něco scházelo. A pak už zbývá jen pár průměrných povídek: "Smrt Jacka Hamiltona", "Vše, co miluješ, ztratí se v dáli" a "Čtvrťák pro štěstí". U těch mi toho chybělo více, třeba nedotažený závěr nebo méně zajímavý příběh. Hodnocení povídek 100%, 95%, 90%, 90%, 95%, 80%, 75%, 80%, 70%, 85%, 55%, 65%, 65%. Hodnocení 80%.

Jajulle
12.09.2012 5 z 5

Vynikající povídková kniha. Jedna povídka lepší než druhá. Moji favoriti Pitevní sál čtyři, Setřičky z Elurie, Oběd v Gotham Café, 1408, Jízda na střele, Silniční virus míří na sever.... a další. Doporučuji všem favoritům Kinga

K.accka
26.08.2012 5 z 5

Dle mého názoru nejlepší povídková knížka od toho báječného spisovatele! Jedna povídka lepší než druhá! Doporučuji,stojí za to!

evickakyticka
28.03.2012 5 z 5

Nikdy neříkej nikdy. Nikdy jsem neměla ráda povídky. Jejich krátký obsah mě odrazoval. Až jsem narazila na tuto sbírku. Ne všechny povídky mi sedly (ani jsem nečekala, že sednou), ale nezmínit Sestřičky z Elurie a Všechno je definitivní by byl hřích! Opravdu dokonalé a ano, jak jsem již napsala pod onu zmiňovanou povídku, TOTO je můj šálek Kinga!

Clash
19.03.2012 5 z 5

Když si tak zavzpomínám, kniha Všechno je definitivní u mě otevřela dráhu čtenáře. Byla to kniha na doporučení a poté i kniha, kterou jsem si zamiloval. Všech 14 povídek mělo něco do sebe, plno z nich mě vyděsilo a některé si vybavuji celé. Touto knihou jsem si přečetl další Kingovky, ale snad žádná pro mne nezaznamenalo to, jako právě tato sbírka. Podle mého, povídky jako: Pitevní sál čtyři, Vše, co miluješ ztratí se v dáli, Všechno je definitivní, Silniční virus míří na sever, Oběd v Gotham Café a Jízda na střele, jsou jedny z nejlepších, které kdy King sepsal. Skvělý zážitek, krásná vazba a ta tajemnost! Srdeční záležitost.

smetyl
25.10.2011 4 z 5

Opravdu povedená sbírka povídek (stejně tak jako většina od Stephena Kinga). Najdou se zde povídky, které obsahově opravdu zaujmou (Pitevní sál 4, pán v černém obleku,1408...) ale větší část tvoří povídky, které nejsou obsahově až tak příliš originální, přesto se mi každá líbila. Kingův styl vyprávění je prostě neuvěřitelný, jeho povídky mají šťávu, i když by jí vlastně mít ani nemusely, jeho nápady jsou parádní a pointy trefné...
P.S. - Nesmím opomenou povídku : Ten pocit, co popsat se dá jen těmi francouzskými slovy... ta mě opravdu usadila, Kingův obraz pekla je více než mrazivý...