Zelená míle

kniha od:

Zelená míle https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/181720/bmid_zelena-mile-7Cu-181720.jpg 4.7 3812
Koupit Koupit eknihu Bazar

V roce 1932 se Amerika zmítala v otřesech velké krize a život se zdál být trpký a obtížný, jako ještě nikdy předtím. Příběh se odehrává ve věznici Cold Mountain, kam jsou transportováni odsouzenci na smrt. John Coffey je člověk, který si trest smrti zaslouží více než kdokoliv jiný. Tento mohutný obr byl odsouzen za smrt dvou malých dívek. Řekli byste možná, že cesta k poslední odplatě bude krátká a milosrdná – ale sami poznáte, jak se můžete mýlit. Doprovodíme společně Johna Coffeye na jeho poslední cestě, podobné zlému snu....... celý text

Série:

Zelená míle


Žánr:
Literatura světová , Horory , Romány

Vydáno: , Beta-Dobrovský , Knižní klub
Originální název:

The Green Mile , 1996


více info...

Komentáře (596)

Komentáře 596 Recenze 8

Jidu
Jidu
včera 4 z 5

Tak už i na mě došlo a já si konečně přečetla svoji první KINGOVKU! No a musím říct, že jsem se asi zamilovala.
Příběh Johna Coffeyho, co se píše skoro jako kafe, vás dostane na lopatky.
Zkrátka King absolutně dokonale vykresluje emoce, zabíhá do nejmenších detailů a opravdu ve vás vyvolá salvu pocitů.
Musím říct, že při otevření knihy jsem si řekla "no potěš." Neskutečně dlouhé odstavce, kapitoly, které končí jen odsazením dvou řádků a pak hned další + úplně bílé stránky. Zkrátka vše, co bytostně nesnáším.
Nojo, jenže pak jsem jsem se začetla.
Jsem velká ostuda, ale neviděla jsem ani film, takže jsem příběh opravdu prožívala, a co budu povídat, na konci i slzička ukápla.
Kniha je veledílo a autor mistr. Takhle bravurně zahrnout víru, rasismus, násilí na lidech a nikoho ve své podstatě neurazit?
Vlastně jsem někdy nevěděla, co cítit a autor mě donutil soucítit s vrahem tím, jak popsal jeho něžnou stránku atd.
Jednu hvězdičku strhávám za opakování scén, někdy to bylo fakt až doslovně, a za místy mi to okecávání trochu překáželo. Já vím, je to King, je to u něj normální, ale mně to vadilo.
Celkově knihu rozhodně doporučuji a jako start s ním jsem si asi nemohla vybrat lépe. Tohle je skvost.

stefi22
stefi22
22.09.2023 5 z 5

Masterpiece. Kniha ještě o chlup lepší nežli film.


V.Lenka
V.Lenka
21.09.2023 5 z 5

Dávno tomu, co jsem viděla film. Děj mi v hlavě nezůstal, ale vím, že se mi to tenkrát moc líbilo, pamatuji si, jak jsem strašně Johnovi i panu Jinglesovi fandila. Johnovi jsem přála obnovený spravedlivý proces.
Když v letošní čtenářské výzvě byla buď kniha od Jane Austen, anebo Stephena Kinga, tak moje ruka sáhla právě po Zelené míli, kterou jsem tu už rok měla půjčenou od svého táty. Kniha nezklamala, je skvěle napsaná, vypoitovaná. Ačkoli téma je nevesele, tak některé situace mne nahlas rozesmály. Knihu mohu jenom doporučit, určitě patří mezi ty, o kterych musite chvili hloubat a které se vryjou do paměti.

Micandy
Micandy
15.09.2023 4 z 5

V rámci čtenářské výzvy jsem si nejprve zvolila Jane Austinovou ,jenže mě to prostě nebavilo už po pár stranách. Takže s obavami jsem zkusila Kinga a ejhle, moc dobře se mi to četlo. King má skvělý vypravěčský talent a jeho styl mi prostě sedí. Z malých věci je schopný udělat velkolepé.

m2056
m2056
13.09.2023 4 z 5

Klasika ale pokud vás zajímá lepší verze tej je třeba si to přečíst tak jak to vycházelo na pokračování než je tahle zkrácená verze.

Aligi
Aligi
06.09.2023 5 z 5

Filmové zpracování Zelené míle jsem viděla nesčetněkrát, ale knihu jsem četla jen díky Čtenářské výzvě, a opět díky za to. Film je naprosto věrnou kopií knihy, u které mě ke konci přemohlo dojetí stejné jako u filmu. Nádherný příběh, až jsem se zamyslela, jestli by někdy v budoucnu bylo moudré znovu zavést trest smrti.

B4LU
B4LU
27.08.2023 3 z 5

Na Kingovku se kniha překvapivě obtížně čte, hlavně zpočátku. Nejspíš jde o důsledek toho, že šlo původně o román na pokračování, takže každá část rámcově opíše, co se stalo v té předchozí (aby si čtenář připomněl) a odkazuje na věci příští (aby se čtenář navnadil na další díl) s dalšími občasnými časovými skoky tam a zpět.
Jako celek je kniha sice dobrá, ale pokud jste viděli film, tak vám nepřinese vlastně nic moc nového, protože ta adaptace se ukázala jako velice věrná.

Kllara
Kllara
16.08.2023 5 z 5

Kniha, která dokáže vyvolat silné emoce. Po celou dobu četby se ve mně neustále střídala směsice vzteku, bezmoci i dojetí. Celý děj postupně graduje do bouřlivého finále, které je pro Stephena Kinga naprosto typické, a které přečtete jedním dechem. Jako vždy se mi líbil autorův styl psaní, který je na vysoké úrovni. Také se mi velmi líbilo, že v knize vystupují dvě stejně mocné síly dobra a zla. Díky tomu jsem po jejím přečtení neupadla pouze do tiché melancholie (i když musím přiznat, že mírně převažovala), ale odnesla si i víru v to, že pokud tomu sami dopomůžeme, dobro má nakonec velký potenciál převážit...

Ulala
Ulala
16.08.2023 4 z 5

K autorům, kteří nepatří k mému "šálku kávy" se většinou dostávám při plnění čtenářské výzvy. A tak se stalo i u tohoto díla. Film jsem viděla několikrát a velmi mně zaujal, tak jsem sáhla po knize. Musím říct, že má něco do sebe. Ne že by mně nalákala na další Kingovy romány, ale je dobrá. Velmi působivý příběh.

Zelený_Drak
Zelený_Drak
11.08.2023 4 z 5

Váhala jsem zda se v rámci výzvy pustit do Pistolníka (Temná věž) nebo do Zelené míle. Vyhrála Zelená míle, protože sérií mám rozečtených dost a King není můj oblíbený autor, takže se mi nechtělo začínat se sérií o 8 svazcích. Ale film natočený podle Zelené míle jsem viděla několikrát. Myslím, že se neříká nadarmo, že je to jedna z nejlepších Kingových knih. Odsýpá to, autor se nevěnuje celé stránky věcem, které nejsou pro děj ani trochu důležité, nijak mi nevadilo, že už znám příběh z filmu. Líbila se mi také forma. Román na pokračování vyprávěný retrospektivně již velmi starým hlavním hrdinou nabízí příhodné možnosti využít pár literárních triků a King je s nadšením využívá tak, že celé vyprávění působí věrohodněji. Až přehnané pitvání v každém myšlenkovém pochodu postav, které mi vadilo v knize Řbitov zviřátek tady chybí. Knihu bych určitě doporučila těm, kteří si chtějí přečíst aspoň jedno slavné dílo slavného Kinga, ale neláká je více než tisícistranné To nebo spíše než horror mají rádi mysteriózní román.

lindaaa
lindaaa
28.07.2023 5 z 5

Krasny pribeh...videla som film uz viackrat a nikdy by ma nenapadlo precitat si knizku, az citatelska vyzva tohto roku ma nakopla a ja som si zvolila prave Zelenu milu, som velmi rada, ze som ju precitala, pretoze ma pribeh velmi opantal.

boxas
boxas
22.07.2023 5 z 5

Bezesporu jedna z nejlepších knih, kterou Stephen King napsal.
Dojímavá, moudrá, hluboce lidská, proto nadčasová.

misa.krcalova
misa.krcalova
29.06.2023 5 z 5

Dočteno a z příběhu mě úplně mrazí. Nebojím se říct, že je to jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Je to náročné čtení, velmi silný a smutný příběh, ale krásný, barvitě a detailně vyprávěný Musím také podotknout, že filmové zpracování je také velmi povedené. Ale panu Kingovi patří můj obdiv, tento příběh je prostě neskutečný a nesmrtelný. Nemohu jinak než doporučit!!

Divkazlesa
Divkazlesa
18.06.2023 5 z 5

Podle mého názoru nejlepší Kingovo dílo. Četla jsem třikrát.

Vivetkav
Vivetkav
12.06.2023 4 z 5

Díky čtenářské výzvě přečteno.. dilema, co bych dala a tento román jasná volba. Nezklamal i když jsem ho viděla několikrát ve filmovém zpracování ... Úžasné, že byla kniha, řekla bych až 100% předlohou.. to se moc často nevidí. Krásný i když smutný příběh.. pěkně napsané čtivé asi dám ještě jinou kniha autora..

LittleAndy
LittleAndy
07.06.2023 5 z 5

Pre mňa jeden z najlepších románov od autora. Rozoberá množstvo tém, od banálnych až po existenciálne otázky. A všetko je to šikovne naservírované vďaka krásnemu príbehu, ktorý je vďaka retrospektíve ďalej členený na vnútornú a rámcovú časť. Vykreslenie postáv je autorova silná stránka, čo sa v Zelenej míli prejavilo mimoriadne. John Coffey (nepíše sa ako ten nápoj) je obzvlášť výnimočná postava, na ktorú len tak nezabudnem. Jednak pre to, aký bol po osobnostnej stránke, ale najmä pre svoje spojenie s vyššou silou. Ako čitateľ som mohol iba dumať, kto v skutočnosti táto postava bola a prečo dokázala, čo dokázala. Treba spomenúť aj ďalšie pozoruhodné postavy, či už z radu väzňov (Delacroix a pán Jingles, Wharton) alebo dozorcov (Surovec, Percy). V závere som nemohol ďalej čítať, lebo som cez slzy nevidel na písmená. Nosím v sebe kúsok Johna Coffeyho a želal by som si, aby to o sebe mohol povedať každý človek.
Zdravie, vzťahy, láska, väzenská problematika, trest smrti, morálne otázky, vyššia sila, život, smrť... to všetko je tu rozpracované ani nie na 350 stranách a funguje to dokonale.

misa.novakova
misa.novakova
04.06.2023 5 z 5

Čteno kvůli čtenářské výzvě. A i když mám film moc ráda a viděla jsem několikrát, i tak jsem byla překvapená. Krásná knížka

Ulrika
Ulrika
04.05.2023 4 z 5

SK jsem zvolila jen na základě čtenářské výzvy, zvolit si od plodného autora titul, nepředstavovalo dlouhé přemýšlení. Chtěla jsem vědět, zda je kniha alespoň z poloviny tak povedená, jako stejnojmenný film, který je filmem v mé TOP pětce nejlepších filmů. Styl psaní SK mi úplně nevyhovolal, přeskakování z děje, vracení se do děje opakovaně na stejné místo.., ale rozhodně na mě kniha zapůsobila velmi emotivně, drastický popis popravy chudáka Dela, byl mnohem surovější než ve filmu. Plusovou hvězdu dávám za příběh o smrti Paulovi ženy, který se už tak do dlouhého filmu zřejmě nevešel.

Belforn
Belforn
19.04.2023 5 z 5

Poprvé v životě jsem se odhodlal přečíst si knihu tohoto autora (částečně musím říct, že to bylo díky čtenářské výzvě). Zpočátku jsem byl skeptický, protože tenhle autor mi přišel trochu přeceňovaný.
Pletl jsem se. Autor má úžasný dar vyprávět. Velmi citlivě propojuje rámcový a vnitřní příběh. Jeho promluvy jsou tak dlouhé, jak musí být a celý příběh má neuvěřitelný spád. Jedná se o velmi kvalitní knihu.

Pavlnka
Pavlnka
09.04.2023 5 z 5

Skvělé a neskutečné čtení.

icezero
icezero
28.03.2023 5 z 5

Ač mi příběhy z vězení tak úplně k srdci nepřirostly, musim přiznat, že dva z mých nejoblíbenějších filmů jsou právě z tohoto prostředí a čirou náhodou oba od Kinga.
Jak film, tak kniha, poměrně rychle vtáhnou do občas trošku depresivních vzpomínek hlavního hrdiny, který ve svém životě nějakou dobu doprovázel odsouzené na jejich poslední cestě. Jenže k tomu, ne zrovna příjemnému, prostředí se to tak nějak hodí...
Jen pan Jingels na konci mi prisel sice dojemným završením, ale to jak dlouho žil, uz bylo trošku nadlimitní i pro tuhle literární fikci.
Rozhodně můžu jen doporučit.
Jo a ten druhý film je samozřejmě Shawshank :-)

Pentlička
Pentlička
22.03.2023 5 z 5

Dočteno a mrazí mě po celém těle. Je to obrovský nápor na všechny smysly, mozek, duši, je to neskutečné. Hutné, náročné, depresivní i dechberoucí čtení.

zuzana4291
zuzana4291
20.03.2023 5 z 5

Tato kniha je úžasná a četla jsem ji jedním dechem. Neuvěřitelný příběh s osudy lidí, kteří se spolu setkají.
V tomto případě jsem i velmi ráda, že filmové zpracování této knihy hodně odpovídá této knize.

Annkag
Annkag
12.03.2023 5 z 5

Zasmála jsem se i plakala Byla jsem zděšená ale i mile lidský nadšená.
Zelená míle ve mně zůstane dlouho(možná i po tom co tu mili ve svém životě projdu).
Osobně bych řekla že tato kniha je jiná než Kingové typické knihy a právě proto je tak vyjímečná.

Jirka92333
Jirka92333
02.03.2023 5 z 5

Ačkoliv nepatřím mezi Kingovi skalní fanoušky (teprve druhá kniha od něj). Zvolil jsem si ji jako splnění čtenářské výzvy a také ze zvědavosti jestli předčí stejnojmenný film. Za mě určitě ano. Kniha byla dojemná a i když jsem konec příběhu znal nemělo to na prožitek vliv.

krakonos.kraken
krakonos.kraken
19.02.2023 5 z 5

Skvělá kniha. Kromě (podle mě) zbytečného depresivního závěru není co vytknout.

Lukáš987
Lukáš987
12.02.2023 5 z 5

Tady není co dodat, prvně viděn film a to bylo něco neskutečného. Až teď se ke mě dostala jeho knižní předloha a musím říct, že film se jí hodně držel. Vyprávění, pocity hlavních hrdinů jako bych tam byl. Tohle má kniha udělat, vtáhnout do děje, pohltit vás. Tady to je na 100%

miretti
miretti
08.02.2023 5 z 5

Stejnojmenný film, ač pro svou emoční sílu viděn párkrát, ve mně zanechal hluboký dojem. Zajímala mě tedy jeho knižní předloha . Zvolila jsem audioverzi /panu V.Benešovi prostě neumím odolat/. Nádherný příběh, jeho interpretace ho ještě o kousek povýšila. Ač jsem příběh znala, prožívala jsem každý den na Zelené míli od začátku . A znovu s velkou bolestí a emocemi. Tahle kniha se stala jednou z mých srdcovek, ke které se ráda vrátím.

uzivatel6305
uzivatel6305
05.02.2023 5 z 5

Nádhera, pohlazení, smích, slzy, neustálá nutnost číst/ poslouchat. Bravo! Trochu jsem si myslela, že knížka nemůže být lepší než ten úžasný film s Tomem Hanksem, ale je to jako obvykle, knížka vyhrává. Nejenže jde o překrásný příběh plný akce, různorodých charakterů, humoru a originálního jazyka, ale také je to příběh plný citu a smyslu pro spravedlnost. Všechno má své místo, nic není navíc a kruh se úžasně uzavírá. Geniální dílo. Děkuji také panu Vladislavu Benešovi za skvělé načtení audioknihy. Velmi doporučuji.

Tereza137
Tereza137
29.01.2023 4 z 5

Kdybych mohla tuto knihu shrnout do 1 věty, tak by to bylo: ,,Jeden velký Boží zázrak."

Upřímně, podle anotace jsem si představovala úplně něco jiného a rozhodně ne toto.

Příběh je vlastně memoár, který vypráví hlavní bachař Paul Edgecomb, který pracoval v sektoru E (také přezdívaný jako Zelená míle). Jediná cesta ven je přes elektrické křeslo (Jiskřidlo), nebo když už soud rozhodne znovu, tak Vás pošlou na doživotí do jiného sektoru. Celý příběh se odehrává okolo Johna Coffeyho (který měl údajně zabít a znásilnit holčičky, které byly dvojčátka), ostatních vězňů a kolegů bachařů. A vše se odehrávalo mezi lety 1932-1956.

No, musím říct, že tento příběh mě opravdu dostal. Byl neskutečně smutný, ponurý a vůbec Vám nebylo do smíchu, když jste ho četli. Neříkám, že tam občas nebyla nějaká vtipná hláška, někdy jsem se zasmála, ale na 99% to bylo opravdu neskutečně smutné...

Upřímně, asi nejvíce se mi stejně líbil Pan Cinkal (). Nápad s myší byl opravdu úžasný a zakomponovat ji do celého příběhu, aniž by Vás nudila nebo otravovala, a dokonce jste ji i fandili! Toto opravdu umí jen King.

Co se týče postav, tak je moc hodnotit nemohu, za prvé riskuji spoilery, a za druhé je to hodně o jakýchsi emocích a "poutech," které si k postavám vytvoříte během čtení. Já upřímně nejvíce měla ráda Kruťase a nejméně samozřejmě Percyho, který mě neskutečně vytáčel a být mě, tak je mrtvý už v první kapitole.

Upřímně, moc tady nemohu mluvit o rasismu, soudním systému USA, apod. (i když bych vážně chtěla), jelikož se příběh prostě odehrává v 20. století (ale jde vidět, že se USA systém stejně moc neposunul a Váš život závisí na nechvalně proslulé porotě a rasismus v USA je dle mého pořád)...

No a co se týče konce, tak byl neskutečně smutný.

Určitě knihu doporučuji všemi 10 a rozhodně si ji přečtěte. Film byl taky parádní a upřímně asi nejlepší zfilmovaná kniha, kterou jsem kdy viděla!

katerina3502
katerina3502
21.01.2023 5 z 5

Díky letošní výzvě jsem se odhodlala k mému prvnímu Kingovi. Vybrala jsem Zelenou míli, protože je to jeden z mých nejoblíbenějších filmů a musím říct, že film se od knihy téměř neliší. Velmi silný příběh, který mi vždy vhání slzy do očí!

ladaol
ladaol
20.01.2023 5 z 5

To je tak strašně smutný . Ale hezký příběh, dobře se to četlo.

Ivka14
Ivka14
15.01.2023 3 z 5

Knihu jsem přečetla díky čtenářské výzvě. Nikdy jsem Kinga nevyhledávala, ale nebylo to proto, že by mě autor nezajímal, ale jeho žánr mě nikdy nelákal. Byla jsem velmi překvapena, když jsem zjistila, že napsal tento román. Zelená míle byla moje první a tuším, že i poslední kniha, kterou si od autora přečtu.

LenkaMacak
LenkaMacak
09.01.2023 5 z 5

K Zelené míli jsem se dostala díky Čtenářské výzvě, byla to moje vůbec první kniha od S. Kinga a nemohla jsem si vybrat lépe. Protože jsem film viděla dávno, děj jsem si prakticky nepamatovala. Úžasný, strašně smutný a nespravedlivý příběh Johna, který se snažil pomáhat ostatním. 5/5 ⭐️

Mája777
Mája777
08.01.2023 5 z 5

Tahle kniha čekala v knihovně docela dlouho. Až s letošní čtenářskou výzvou jsem si řekla, že ji zkusím. Film jsem neviděla, tak jsem netušila, do čeho se pouštím.
Wau, musím uznat, že mě dostala. Citlivě, pokud to můžu říct, popisuje poslední dny odsouzených na smrt. Asi si nikdo neumí představit, čím procházejí. A ať si říká kdo chce, co chce, jsem ráda, že to u nás není.
Prolínání života na Zelené míli a života ve starobinci je také fajn. Celá kniha dostává jakousi přidanou hodnotu.
Kdysi dávno jsem pár knih od pana Kinga četla, asi se k němu zase vrátím. Tuto určitě doporučuji.
(7. 1. 23 - 729 - 2)

faba
faba
07.01.2023 5 z 5

Málokdy čtu knihu až po zhlédnutí filmu, nebo se aspoň snažím to nedělat. Teď jsem se rozhodl, že to udělám, když mezi svátky nějaká televize opakovala film.
I když jsem věděl co přijde, v těch hlavních rovinách, tak mě kniha doslova pohltila. A ať si říká kdo chce co chce, King je král :-)
Skvěle děj obalil děním v domově pro přestárlé a děj zde byl neméně čtivý jako na Zelené míli. A chápu, že mnoho z nás bylo v závěrečných minutách knihy (i filmu) naměkko.
Nevím, co bylo lepší, film nebo kniha. To ať si rozhodne každý sám. Číst knihu po filmu je trochu zvláštní neboť vidíte filmové postavy. Kniha ovšem osvětlila některé věci, které ve filmu nebyly nebo být ,,nemohly". Co se stalo s ostatními aktéry děje a pod.
Za mě super kniha. A jsem rád, že jsem nemusel čekat na jednotlivé části, než je autor napíše a vydavatelství vydá :-)

Josh
Josh
03.01.2023 4 z 5

Kniha nebo film? Tom Hanks vyhrává.... Můj „šálek kávy“ horory nejsou, úplně stačí některé situace v běžném životě, takže díky filmu byla tato kniha jediná, kterou šlo se "známou" znalostí číst.

Tento bod ČV´23 se mi nelíbí, přijde mi nekreativní, přinejmenším neměl být omezující na 1 autora hororů (nebo slaďáků?)

Cojekomupotom
Cojekomupotom
31.12.2022 4 z 5

Zas tak úžasný to nebylo. Ale chápu, proč jsou tu z toho všichni nadšení. V podstatě milý příběh, happyend, nadpřirozeno v podobě biblických zázraků. Jasnej materiál pro Hollywood a obyčejný mudlovský šmejdy. Nenadchlo, neurazilo. Takový King Light.

georginaa
georginaa
30.12.2022 5 z 5

To je pro mě od Kinga nejlepší kniha co jsem četla. Nehledě že i film byl perfektně natočený a moc zajímavý. Někdy se filmy moc nepodobají předlohám, ale u tohoto až na pár detailů se to povedlo.

Frizer
Frizer
18.12.2022 5 z 5

Film jsem viděl mnohokrát, vždy je skvělý a vždy bude patřit mezi nejlepší filmy, jaké kdy byly natočeny. Až na malou změnu na konci je kniha, původ příběhu, úplně stejná. Celý příběh je kouzelný, doporučuji každému. Jak často uroníš byť jen jednu slzu za mrtvou myš. Literatura v celé své kráse