Zelená míle

V roce 1932 se Amerika zmítala v otřesech velké krize a život se zdál být trpký a obtížný, jako ještě nikdy předtím. Příběh se odehrává ve věznici Cold Mountain, kam jsou transportováni odsouzenci na smrt. John Coffey je člověk, který si trest smrti zaslouží více než kdokoliv jiný. Tento mohutný obr byl odsouzen za smrt dvou malých dívek. Řekli byste možná, že cesta k poslední odplatě bude krátká a milosrdná – ale sami poznáte, jak se můžete mýlit. Doprovodíme společně Johna Coffeye na jeho poslední cestě, podobné zlému snu.......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/181720/big_zelena-mile-7Cu-181720.jpg 4.83409

Zelená míle

Literatura světová, Horory, Romány

Vydáno: , Beta-Dobrovský, Knižní klub

The Green Mile, 1996

Kniha Zelená míle

Čmeláček
včera

Kingova nejlepší! Chybí mi slova, emoce se mnou cloumaly. Film je sice taky vynikající, ale u mě vede kniha.

wendulka0502

Tak tohle je druhý případ kdy se mi líbí stejně film i kniha. Bylo to sice náročné čtení ale stalo to za to. Jak film tak kniha mě stály slzy ale nelituji ani jedné. Rozhodně mohu obojí doporučit.

Mateo67

WOW!
Mrazivé, svíravé a tak LIDSKÉ!

Janadvorackova

Většinou bývají knihy lepší než film. Tentokrát se výborně doplňují.
Tenhle příběh se neokouká a neočte :).

Littlemonday

Do dnesniho dne jsem neznala pribeh Zelene mile. Samozrejme z ukazek v televizi jsem si v hlave vytvorila obrazek cernocha Coffeyho, ale proboha! Tohle byla jedna z nejsilnejsich knizek, co jsem kdy precetla. Jsem plna emoci, smutna, ke konci knizky jsem chtela cist dal a pritom nechtela pokracovat, protoze jsem se bala, jak to skonci. S pokorou smekam kloboucek pred PANEM spisovatelem a urcite se pustim i do neceho dalsiho. Zatim jsem cetla jen Dlouhy pochod a nyni Zelenou mili a rozhodne mam v planu sbirku Kinga rozsirovat!!!

Rihatama

"Bůh pomáhá tomu, kdo si pomůže."

Stephen King Zelenou míli napsal, když mu bylo 49 let, a přitom to bylo už v roce 1996. Král stárne, uvědomuji si, a moc si přeji, ať mu tvůrčí elán, životní síly a nápaditost ještě dlouho vydrží k prospěchu nás čtenářů a snad i jeho. Už jsem to jednou někde psala, a tady se to opět potvrzuje. King kdyby se rozhodl pro jakýkoliv literární žánr, nemohl by neuspět.

Zelenou míli jsem viděla již několikrát, po knize jsem však (právě proto) sáhla (s obavami) až nyní. Mé nedbalé poskakování na lyžích mě (dočasně) připoutalo do křesla a Kinga pokládám za nejlepší medicínu. Mé obavy se brzy rozptýlily. Mé prvotní srovnávání brzy ustoupilo kouzlu samotného příběhu a já se nechala přenést do 30. let Cold Mountain do věznice se zelenou mílí a jejími odsouzenci na smrt a tzv. bachaři. Člověk aby takové bachaře ovšem pohledal. Nemám osobní zkušenost s pohodlím vězeňského ubytování žádného druhu, v této věznici bych si – kdyby na to došlo – asi vůbec nestěžovala. Až na ty vyhlídky. King opět exceluje v psychologii postav a jejich konání a já pouze lituju, že kniha nemá o dalších 300 stran víc.

Omylnost lidského úsudku a z toho plynoucí zavádějící, ovšem zcela autentické, a tak i naprosto oprávněné, lidské emoce mohou napáchat mnoho nenapravitelných škod, vč. těch nevratných, jak ukazuje King. Duše člověka je trhána ve dví, jeho svědomí podrobováno těžkému soudu a jeho víra pevnosti. Víra v Boha tady – dáno samotným tématem i dobou – hraje dost velkou roli. Kingův "Zločin a trest" je výjimečné dílo (ani nevím kolikáté) a já bych si od něj s chutí přečetla třeba i návod k použití vysavače.

PlaszCZ

Co dodat - King je naprostá klasika, a znalost jeho knih by měla patřit k základnímu vzdělání. Zelenou míli jsem si vypůjčila z rodinné knihovny, a okamžitě jsem se do ní zamilovala. Přečetla jsem ji ještě předtím, než jsem shlédla film, který je taktéž velmi kladně hodnocen. A nelituji, ba naopak - trochu mě mrzí, že jsem si před shlédnutím filmu nepřečetla Shawshank.

Pecka!

holkazbrooklynu

Pro mě kniha byla zklamáním, ač obdivuji velikost autora. Když porovnám film s knihou tak je toto jeden z mála případů, kdy mě více oslovil fim a ne kniha. Kniha je oproti filmu nezáživná, únavná a nepoutavá. King je sám o sobě skvělý spisovatel, ale mě jeho tvorba a styl psaní prostě nesedl.