Zelená míle

V roce 1932 se Amerika zmítala v otřesech velké krize a život se zdál být trpký a obtížný, jako ještě nikdy předtím. Příběh se odehrává ve věznici Cold Mountain, kam jsou transportováni odsouzenci na smrt. John Coffey je člověk, který si trest smrti zaslouží více než kdokoliv jiný. Tento mohutný obr byl odsouzen za smrt dvou malých ... celý text

V roce 1932 se Amerika zmítala v otřesech velké krize a život se zdál být trpký a obtížný, jako ještě nikdy předtím. Příběh se odehrává ve věznici Cold Mountain, kam jsou transportováni odsouzenci na smrt. John Coffey je člověk, který si trest smrti zaslouží více než kdokoliv jiný. Tento mohutný obr byl odsouzen za smrt dvou malých dívek. Řekli byste možná, že cesta k poslední odplatě bude krátká a milosrdná – ale sami poznáte, jak se můžete mýlit. Doprovodíme společně Johna Coffeye na jeho poslední cestě, podobné zlému snu.... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/181720/zelena-mile-181720.jpg 4.82079
Série:

Zelená míle

Originální název:

The Green Mile (1996)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Beta - Pavel Dobrovský, Knižní klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (266)

Přidat komentář
Hakate
13. srpna

Kniha, která patří mezi mé nejoblíbenější a ráda se k ní vracím. Velmi emotivní kniha, u které mi pokaždé nezůstane oko suché, i když jsem ji četla tolikrát.. King je záruka kvality.

Dakarianna
11. srpna

Nevím jestli už jsem někdy četla takto emotivní knihu (a to mám za sebou i např. Sophiinu volbu). Ten styl psaní v kombinaci s naprosto neotřelým a unikátním tématem vám trochu sáhne do srdce. Ke konci jsem skutečně měla slzy v očích a rozhodně si od autora musím pčečíst něco dalšího. Pro mě rozhodně jedna z nejlepších knih vůbec.

tomaserd
08. srpna

Misery a Zelená míle, nic lepšího si přečíst nemůžete S.King dává do knih kousek sebe ale tady se vyznamenal opravdu brilantní. Ale upozorňuji k Zelené Míli si připravte kapesníky, je to velmi smutný příběh. Coffey se mi zapsal do srdce. Tuto knihu moc doporučuji určitě jedna z nejlepších knih co jsem za tento rok četl.

StephenKingje
07. srpna

Zelená míle byla mojí třetí knihou od Kinga kterou jsem prečetl.Před ní jsem přečetl To a Carrie a i když se mi to líbilo neuvěřitelně tak zelená míle je o kapku lepší.A to ne jenom kniha ale i film.

Kopretina
23. července

Do knihy jsem nahlédla a rozhodla se, že si ji vezmu na dovolenou. A protože má jen, tuším, šest kapitol, musela jsem s ní šetřit. O to víc jsem ji prožívala, konzultovala s ostatními účastníky zájezdu, a vymýšleli jsme možné pokračování. Silný příběh, který mi zasáhl do života, budu si knihu pamatovat!

Lathien
21. července

Krásné, dojemné. A především hodně na zamyšlení. Stejně jako film.

Ricmont
20. července

Moje první kniha od Kinga a stála za to

Salci
19. července

Úžasná je jak kniha, tak filmová adaptace. Stephen King nepatří mezi mé oblíbené autory, ale tato kniha mě přesvědčila o tom, že pokud si chci přečíst dílo od kvalitního autora, mohu sáhnout i po knize od něj.

Baiba
13. července

King je můj oblíbenec, mám ale problém s jeho zbytečnou doslovností a fantazie mu občas taky ujede moc daleko. Zelená míle je ovšem dokonalá. Příběh je jednoduchý, ale výborně vystavěný, každá postava, každý okamžik má své místo, své opodstatnění. Kladní hrdinové jsou uvěřitelní, ti záporní bohužel taky. Je to napínavé, dojemné, děsivé... Věřím, že k této knize se spousta lidí vrátí.

S.áňa
06. července

Moje první kniha od S. Kinga. V mém případě byla chyba, že jsem nejprve viděla film a teprve poté četla knihu, přesto mohu doporučit obojí. Příběh je čtivý a určitě chytí za srdce a i přesto, že jsem příběh znala dopředu jsem se slzám neubránila.

Pajan28
02. července

Krásná kniha, smutný příběh. Film jsem viděla jednou, vícekrát jsem to už nezvládla. První kniha u které jsem ronila slzy, ale přesto můžu říct jak je krásná.

Kerberos
01. července

Skvělá kniha,můj první King,ale film je pro mě ještě trochu víc,viděla jsem ho už několikrát a stejně se k němu určitě ještě vrátím.

Langosh
05. června

Pěkná kniha, čtivá. Film jsem viděl několikrát, je také pěkný, ale kniha je kniha, kniha je vždy nejlepší. Hodně věcí je ve filmu stejných, jen konec je jiný. Mám jen malé výhrady k některým vulgarismům, které by tam být nemusely, ať ta literatura vypadá na úrovni a ne, že to psal nějaký buran, výrazy kolem "ptáků", "koulí" a podobně, trochu to rušilo (nevím, jak moc za to může překlad). Autor se hned na začátku přiznává, že vlastně o celách smrti nic neví a nic nezjišťoval, což je podle mě škoda a trochu to kvalitu sráží, ale jen malinko.

Moje první kniha od Kinga. Nezklamal. Nemohl jsem se kolikrát odtrhnout od čtení, i když jsem byl unavenej. Včera mi zbývalo dočíst 100 stránek. Povedlo se, tak moc je to čtivá kniha. Rozjezd možná trochu pomalejší (popis ohledně myšáka, musel tam vůbec ten myšák být? trochu zdržoval děj), ale pak to stálo za to.

Škoda jen, že jsem nečetl jako první knihu. Koupil jsem si knihu, když jsem byl v Praze na školení a měl jsem čas, tak jsem se mrknul do jednoho knihkupectví, kde jsem Zelenou míli koupil.

Možná už znám dobře film nebo jsem necita, ale nebrečel jsem, jako se tu mnozí přiznávají.

Madluska
01. června

Tak tady mě King dostal. Sice knize na náboji maličko ubíral fakt, že už dopředu bylo ledacos jasné (třeba jak to bylo s vinou Johna Coffeyho - jako kafe - a to i bez nápovědy filmu!), a trochu se na ní podepsalo i původní vydávání na pokračování, ovšem jinak opravdu skvělé. Moc se mi líbila vypravěčská perspektiva, drobné motivy (hlavně kolem Willyho Parníkáře - cívka, mentolové bonbonky, pajdání na zadní nohu, případně kolem Percyho), ale především neuvěřitelná lidskost a lidství, které z knihy o popravčí četě čišely. Pět hvězdiček za to, jak King dovedl vykreslit charaktery postav i vztahy mezi nimi tak barvitě, že jsem si mnohdy ani neuvědomovala, že jen čtu písmenka.

kní
31. května

Úchvatný, nejen velice napínavý, ale také jímavý příběh, nebo spíše spletenec několika příběhů, osudů a životů. Strašlivý a úžasný zároveň. Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Doporučuju každému, kdo si o Kingovi myslí, že to je jen zručný a pracovitý spisovatel - řemeslník - chrlič hororů. Budete zírat.

MikeDV3
29. května

Jedna z nejlepších a nejemotivnějších knih, které jsem zatím četl. Konec mě naprosto odrovnal a slzám jsem se neubránil. Všem, kteří jsou pro zavedení trestu smrti chci říct ať si přečtou tuto knihu, ono je to rychle přejde. I když by k takovému omylu došlo jen v jednom případě ze sta, prostě na to odmítám přistoupit. Lidského života si velice vážím a myslím si, že lidé nemají žádné právo ho ukončovat. Knihu si určitě přečtete, možná díky ní některé věci přehodnotíte a upravíte své názory.

witch82
29. května

dokonalý King.....milujem túto knihu....dej strhujúci a to aj v prípade že ste videli film

mrliš
05. května

Mazec! To je na víc než pět hvězd. Skvěle napsané. Celá parta zelené míle s velkým hochem Johnem Coffey a podlým Percym Wetmorem se člověku dostane hluboko pod kůži. Toto je jedna z těch Kingových knih, které se řadí mezi špičku. Místy mi běhal mráz po zádech. Musím konstatovat, že film se neuvěřitelně drží předlohy. Ale ač je film skvělý, tak kniha mi dala mnohem více.

MartinaSladkova
01. května

Úžasná, silná kniha. Doporučuji všem.

maryska09
27. dubna

Skvele napsana kniha, ktera opet potvrzuje pravdu, ze i sebelepe natoceny film se nevyrovna sve knizni predloze.

negramota
18. dubna

Převelice čtivé. Děj knihy vpodstatě sleduje film (resp. naopak), ovšem je o poznání naturalističtější a bohatší o vnitřní pochody protagonistů. Bezvadné čtění.

Terezz123
15. dubna

Geniální kniha. Nerozumím tomu, proč jsem se k této knize dostala až při přijetí čtenářské výzvy. Má první kniha od Kinga byla Řbitov zviřátek, už v té době (a to už jsou 4 roky zpátky), jsem si uvědomovala, jakým úžasně čtivým spisovatelem pan King je. Zelená míle je vskutku těžko překonatelným příběhem, kde se objevují všechny emoce člověka. Nemám slov. 5*

Panda92
14. dubna

Mamka mi jako malé říkala: "Neexistujou strašidla, jenom zlí lidi". Mnohokrát se mi to při čtení Zelené míle vybavilo.
Určitě jedna z nejlepších knížek, co jsem četla...

Heisenberg
02. dubna

Kniha která vás šokuje, rozesměje, ale hlavně, rozbrečí.... Nejlepší kniha co jsem kdy četl, a jedna z nejlepších knih všech dob. Všechny kapitoly jsou fantastické, ale poslední je tak strhující, že se vám tomu nebude chtít uvěřit. Nezapomenutelný příběh plný nezapomenutelných postav - přes obra Johna Coffeyho, dozorce Paula Edgecomba, hnusného Percyho Wetmora, až po roztomilého myšáka pana Cinkala. Kniha, která dala vznik jednomu z nejlepších filmů všech dob. Tleskám panu Stephenu Kingovi. V žebříčku Knihy (a filmy) které vás rozbrečí zaslouženě na 1. místě.

Libunkaa
31. března

Moc se mi líbila kniha i film. Mimořádně dojemný a krásný příběh.

YvLeZa
24. března

Skvělá kniha, která má trochu pomalejší rozjezd, ale konec rozhodně stojí za to. Dojemný příběh o dozorci a černošském obrovi, odsouzený za něco, co nespáchal.

Alizon
10. března

Naprosto genialni knizka. To jakym zpusobem Stephen King lici zivot ve veznici je proste nedostizne. Skvele to vystihl uzivatel Pistalka, ktery Stephena Kinga ohodnotil jako dobreho sociologa. On opravdu bravurne dokaze popsat urcitou dobu, prostredi, charaktery - vy mu to proste verite ze on tam sam byl, ze je skutecne tim vypravecem, ze se to takhle vsechno do posledniho pismenka stalo. Protoze takhle to prece nikdo vymyslet a popsat nemohl. Zelena mile si pravem zaslouzi tak vysoke hodnoceni v zebricku knih. I film (pokud ho jeste nekdo nahodou nevidel) je velice dobry a patri mezi vysoko hodnocene, takze se opravdu povedlo neco vzacneho, kdy je dobre oboji.

GraceC
26. února

Zpočátku mě kniha moc nebavila. Děj byl vleklý a autor vždy něco nakousnul, ale nedokončil a "schoval si to na jindy". Avšak tato kniha má své kouzlo. Pomalu mě začala vtahovat do děje a díky vleklému začátku, který jsem vnímala spíš jako popis postav a míst, jsem si mohla dokonale představit každou scénu. Asi v polovině se vše začalo pomalu rozuzlovat a cítila jsem i lehké napětí. A potom tu byl konec. Ten hrozně nespravedlivý a smutný konec. Musím se přiznat, že posledních padesát stran jsem se nemohla od knihy odtrhnout a přestat brečet. Po dočtení nepřestávám myslet na Paula, Coffeyho a pana Jinglese. Nebo spíš na to, co představovali.
Toto je první Kingova kniha, kterou jsem přečetla, a těším se na další. Líbí se mi, že zde tak otevřeně píše o věcech, které jsou považovány za tabu a veřejně se o nich nemluví. (stáří smrt nejbližších, samota, nepříjemné choroby, brutalita)

mapet85
12. února

Moja v poradí siedma kniha od tohto fenomenálneho autora a musím povedať, že to bola šťastná sedmička. :-) Do rúk sa mi dostalo nové spracovanie, kde je pôvodne 6 samostatných zväzkov v rámci jednej knihy a navyše aj predslov a doslov, ktoré osvetľujú vznik a okolnosti vydania celej knihy. Vyhol som sa teda čakaniu na jednotlivé „knižočky“ a mal som všetko pokope. Stretávame sa tu s partičkou kolegov vo väznici Cold Mountain v bloku E, ktorých úlohou je postarať sa o väzňov odsúdených na trest smrti na Jiskřidle – ako s obľubou nazývajú elektrické kreslo. A tak tu máme dozorcov – Deana, Billa, Kruťasa, Harryho, či nesympatického Percyho, ale najmä súcitného Paula, z pohľadu ktorého je celý tento prapodivný a miestami magický príbeh vyrozprávaný. No a na druhej strane väzňov – Eduarda Delacroixa, Willyho Whartona a Johna Coffeyho, obrovského černocha, ktorí prišli na chvíľu pobudnúť do bloku E. Zabudnúť nemôžem ani na myšiaka pána Cinkala, ktorý je takisto dôležitou postavou. :-)

Zelená míľa, ktorú väčšina ľudí zrejme pozná skôr z filmového spracovania si právom zasluhuje vysoké hodnotenia. Je to emotívna, dychberúca trošku detektívna a napínavá kniha. Žiadna oddychovka. Nejde až tak o hororovú knihu typu Žiarenie, Carrie, či Prekliatie Salemu, ale skôr o existencialistickú. Vydajte sa so Stephenom Kingom a vyprevaďte väzňov, ktorých vám možno nakoniec bude trošku ľúto, na ich poslednej míli a ja vám garantujem, že vás táto kniha chytí za srdce a nepustí ani po dočítaní posledných riadkov.

„... byl jste odsouzen k smrti na elektrickém křesle na základě rozsudku, který vynesla porota vám rovných a vyhlásil soudce zplnomocněný tímto státem. Bože, chraň obyvatele tohto státu. Chcete před vykonáním trestu ještě něco říci?“

whiolet
06. února

Jako první jsem viděla před několika lety film. Musím přiznat, že oproti jiným filmům inspirovaným od S. Kinga je Zelená míle velmi povedená. Se čtením knihy jsem však otálela, vlastně ani nevím proč. Bohužel mě kniha nechytila hned od začátku. Vyprávění mi přišlo zmatené, absolutně mě nebavil pohled Paulieho z přítomnosti, se zklamáním musím konstatovat, že jsem četla lepší knihy od S. Kinga