Svědectví

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Dobrý způsob, jak skoncovat se světem: chybná nanosekundová operace v laboratoři Ministerstva obrany a miliony kontaktů znamenají cestu k řetězové smrti. A den poté: holý svět, zbavený řádu a z 99% vylidněný: svět, ve kterém si hrstka přeživších panicky vybírá strany, na kterých má stát nebo kterými je vybrána. Svět, ve kterém jsou nejhorší noční můry zla ztělesněny mužem s osudným úsměvem a nevýslovnou silou: temným Randallem Flaggem. Syrový postapokalyptický román Svědectví Stephena Kinga je řazen k autorovým nejlepším dílům. Rozehrává v něm již mnohokrát zpracované téma boje s katastrofální epidemií nevyléčitelné nakažlivé choroby, která zde má podobu „superchřipky" vyvinuté ve vojenských laboratořích. Experiment se však vymkne kontrole a nákaza vyhubí takřka celé lidstvo. Hrstka těch, kdo přežili, se dělí na dvě skupiny – jedni se uchylují k laskavé matce Abigail, která je oslovila ve snech, druzí směřují do náručí Temného muže. Kingův román vrcholí jako klasický souboj mezi Dobrem a Zlem, v němž lidem zůstává role figurek na šachovnici hry o svět. King si v knize pohrává se svým oblíbeným tématem předurčenosti, kterému se věnoval i v dalších románech jako Mrtvá zóna, To nebo Temná věž. Román poprvé vyšel v roce 1978, byl však autorem na popud vydavatelství radikálně zkrácen, protože šlo o autorův teprve čtvrtý román, a panovaly obavy, že jeho původní rozsah (přibližně 1100 stran) by mohl čtenáře odradit. Časem se však ukázalo, že jméno Stephen King dokáže úspěšně prodat téměř cokoli, proto bylo v roce 1990 publikováno mírně poupravené a doplněné Svědectví v původní délce. King se představuje ve vrcholné formě a strhující vyprávění nenechá čtenáře ani na okamžik vydechnout......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1123/big_svedectvi-6p7-1123.jpg 4.51504
Žánr:
Literatura světová, Horory, Sci-fi

Vydáno: , Beta-Dobrovský
Originální název:

The Stand: The Complete & Uncut Edition, 1990


více info...
Nahrávám...

Komentáře (296)

Kniha Svědectví

cziss
29. května

(+ SPOILER) Na to jaký je to epos, tak si po dočtení říkám, že tam toho mohlo být více :)... K této knize by měl čtenář přistoupit teprve potom, až už od Kinga něco četl, hlavně z univerza Temné věže, To apod. Potom je jasné, že tu nejde o boj ďábla a Boha, ale dobro vs. zlo v mistrově podání. Nejvíc mě na knize potěšilo asi to, že mistr vidí post-apo vývoj podobě jako já (když odmyslíme ten mystický zápas) - tedy ne jak v těch všech seriálech boj pro boj, ale vlastně postupný návrat k původní civilizaci.

faba
27. května

Že to bylo dlouhé, tak to snesu a nevadí mi to. Mám dlouhé knihy rád. Jenže u Kinga člověk čeká akci a děj který odsýpá.
Knihu bych rozdělil na třetiny (když máme to mistrovství v hokeji).
1. třetina super. Děj pěkně plynul a osudy hrdinů se pěkně rozvíjely. Moc jsem si to užíval...
2. třetina, ale byla úplně z jiného ranku. Děj se posunul do města hodných, kde se řešily věci, no nic moc. O městě zlých se toho moc nedozvěděli, takže trochu nuda. Trochu velká nuda na Kinga.
3. třetina byla o mnoho lepší než druhá, ale jen část kde Stu a Tom putovali domů.

Konec jsme si mohli odpustit, ale nešť. Je to King a rád překvapuje. I když to moc překvapení nebylo. Za mě slabší kniha. Umístil bych ji na poslednější místo jeho tvorby.
Byla dobrá, ale nepřevrátil jsem se z ní. Takže za ***.

Edit: Ještě k překladu. Knihu přeložili dva překladatelé. Dva! A oba zase použili moje (nebo lépe řečeno překladatelů) oblíbené slovo do prčic.
Cituji originál:
"Oh hell," he said.
"The choices as I see them," she said. "We can get married and keep the baby. We can get married and give the baby up. Or we dont get married and I keep the baby. Orᅳ"
"Frannieᅳ"
"Or we dont get married and I dont keep the baby. Or I could get an abortion. Does that cover everything? Have I left anything out?"
"Frannie, cant we just talkᅳ"
"We are talking!" she flashed at him. "You had your chance and you said 'Oh hell.' Your exact words. I have just outlined all of the possible choices. Of course Ive had a little more time to work up an agenda."

Cituji překlad:
,,Do prčic," řekl.
,,Náš výběr, jak ho vidím já, je asi takový," začala. ,,Můžeme se vzít a dítě si nechat. Můžeme se vzít a dítěte se vzdát. Nebo se nevezmeme a dítě si nechám já. Nebo ᅳ"
,,Frannie ᅳ"
,,Nebo se nevezmeme a dítě si nenechám. Nebo můžu jít na potrat. Je to všechno? Vynechala jsem něco?"
,,Frannie, nemůžeme si promluvit ᅳ"
,,Vždyť mluvíme!" vyjela na něj. ,,Dostal jsi možnost a řekl jsi ,Do prčic.' Přesně tak jsi to řekl. Já jenom nastínila možný výběr. Pochopitelně, měla jsem víc času na vypracování detailů."

Já bych hell přeložil jako sakra. Takhle to vypadá jako by PRČICE bylo nějaké PEKLO.


Mudry
13. května

Bylo to dlouhé. Kdyby se ale celá kniha podobala své vlastní první polovině, klidně bych ji snesla možná ještě delší, protože to byla pecka , zvláště pak ve světle nedávných skutečných událostí. Příliš náboženství, politiky a hlavně nadpřirozena bylo příčinou mého zklamání v polovině druhé. I když musím přiznat , že i tam se našly úseky probouzející můj spící zájem , už to ale prostě nebylo ono. A konec ? Rychlý a tak nějak nedostatečný vzhledem k tomu, kolik stránek z mnoha bylo pro příběh samotný jen málo podstatných.

kniznivila
13. května

(+ SPOILER) Dočteno společně s průvodci na internetu. Obdivuju každého, kdo to dovedl dočíst. Je to náročná četba - spoustu postav, spoustu událostí, spoustu zvratů. Kapitoly mívají i 25 000 slov. Musíte mít trpělivost to dočíst. Když jsem knihu začala číst, dostala jsem covid, tudíž to pro mě bylo děsivější, když mě bolely plíce a četla jsem první část knihy. Naštěstí to dobře dopadlo a četla jsem dál a dál. Některé kapitoly nejsou tak zajímavé, některé zase stěžejní, ale jinak je to veledílo mistra hororu. Do dnes, když jdu spát, tak ještě vidím to oko...

Šáfa_vole
05. května

Jsou knížky který mají 100 stran a přelouskat je stojí spoustu sebezapření. Pak jsou knížky jako je Svědectví a najednou se 1000 stran zdá málo. Opět ten starej temnej neřád, s kterým laškoval Roland, opět hluboký, znepokojující a naprosto senzační. King je .. no.. King.

rick6410
03. dubna

Majstrovské dielo! Milujem túto knihu, moja najobľúbenejšia Kingovka aj kniha všeobecne. Pre mňa platí, že čím dlhší je príbeh, tým lepšie, takže hrúbka mi úplne vyhovovala. To množstvo postáv, miest a príbehových liniek je presne to pravé pre mňa, plus moja obľúbená téma globálnej apokalypsy. Tejto knihe naozaj nemám čo vytknúť, ale pre niekoho to môže byť zdĺhavé.

verden
03. dubna

Nie je o čom, King to proste vie. 1078 strán, ktoré som si užívala ako si dieťa po dlhej zime užíva zmrzlinu- od prvých mrazivých olíznutí, až po lepkavé prsty po dojedení kornútku. Len ten epilóg, pri tom mi na jazyku trochu zhorklo. Zrejme mu to odpustím, predsa len je to majster a možno takýmto epilógom v 1988-mom nekončilo každé druhé dielo podobného žánru.

Faila
30. března

Bylo to dlouhé dobrodružství. Místy trochu únavné až skoro nudné, ale momenty napětí a hrůzy to krásně vynahradily. Neveselé čtení plné zajímavých příběhů, smutku, nadeje5i hořkosti. Kingovy psychologické horory/thrillery mě baví více než ty plné příšer. Jsou děsivé svým velice zvláštním a kouzelným způsobem. Ačkoliv jsem některé části musela přetrpět, po dočtení zůstalo v duši prázdné místo a stesk.

1 ...