Svědectví

Dobrý způsob, jak skoncovat se světem: chybná nanosekundová operace v laboratoři Ministerstva obrany a miliony kontaktů znamenají cestu k řetězové smrti. A den poté: holý svět, zbavený řádu a z 99% vylidněný: svět, ve kterém si hrstka přeživších panicky vybírá strany, na kterých má stát nebo kterými je vybrána. Svět, ve kterém j... celý text

Dobrý způsob, jak skoncovat se světem: chybná nanosekundová operace v laboratoři Ministerstva obrany a miliony kontaktů znamenají cestu k řetězové smrti.
A den poté: holý svět, zbavený řádu a z 99% vylidněný: svět, ve kterém si hrstka přeživších panicky vybírá strany, na kterých má stát nebo kterými je vybrána. Svět, ve kterém jsou nejhorší noční můry zla ztělesněny mužem s osudným úsměvem a nevýslovnou silou: temným Randallem Flaggem.
Syrový postapokalyptický román Svědectví Stephena Kinga je řazen k autorovým nejlepším dílům. Rozehrává v něm již mnohokrát zpracované téma boje s katastrofální epidemií nevyléčitelné nakažlivé choroby, která zde má podobu „superchřipky" vyvinuté ve vojenských laboratořích. Experiment se však vymkne kontrole a nákaza vyhubí takřka celé lidstvo. Hrstka těch, kdo přežili, se dělí na dvě skupiny – jedni se uchylují k laskavé matce Abigail, která je oslovila ve snech, druzí směřují do náručí Temného muže. Kingův román vrcholí jako klasický souboj mezi Dobrem a Zlem, v němž lidem zůstává role figurek na šachovnici hry o svět. King si v knize pohrává se svým oblíbeným tématem předurčenosti, kterému se věnoval i v dalších románech jako Mrtvá zóna, To nebo Temná věž.

Román poprvé vyšel v roce 1978, byl však autorem na popud vydavatelství radikálně zkrácen, protože šlo o autorův teprve čtvrtý román, a panovaly obavy, že jeho původní rozsah (přibližně 1100 stran) by mohl čtenáře odradit. Časem se však ukázalo, že jméno Stephen King dokáže úspěšně prodat téměř cokoli, proto bylo v roce 1990 publikováno mírně poupravené a doplněné Svědectví v původní délce. King se představuje ve vrcholné formě a strhující vyprávění nenechá čtenáře ani na okamžik vydechnout... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1123/svedectvi-6p7-1123.jpg 4.5841
Originální název:

The Stand (1978)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Beta - Pavel Dobrovský
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (147)

Přidat komentář
Atanone
09. května

Člověk vždycky jde tam,kam ho to táhne. Dva lidé,kteří mají stejnou startovací čáru,stejné podmínky,vyrostli na stejné dávce lásky (nebo nelásky) stejně půjdou každý jinou cestou.Každý z nich má volbu.
Jeden moudrý pan farář nám kdysi řekl,že zlo roste jako řetěz, ke kterému lidé přidávají články a že každý z nás se může rozhodnout,když se mu stane něco zlého,jestli k tomu řetězu přidá další článek,nebo jestli to u něj skončí a nepůjde dál.

Svědectví je prozatím moje nejoblíbenější "kingovka". Kromě toho,že jsem dlouho po jejím přečtení měla divný pocit,když vedle mě někdo kýchl,mi tahle kniha nešla z hlavy.Jistě-postapokalyptická kniha. Ale podle mě je to hlavně kniha o osobních volbách,které má každý z nás.
A o tom to je

petra4080
09. května

Paráda. Vlastně jsem se do knížky pustila kvůli čtenářské výzvě :-) Rozhodně nelituju. Kniha je opět trochu delší než by musela být, ale jinak není co vytknout. Realistický příběh, postavy opět výborně vykreslené, první cca polovina o něco lepší.

Knihožroutová
05. května

Tak tahle kniha mě úplně dostala. Výborně propracované charaktery: Popeláč, Nick, Harold, Fran a její rodiče, Larry a v neposlední řadě samotný Randl Flag. Ten mi tam z počátku nesedl, připadalo mi, že vzhledem k tomu apokalyptickému scénáři, tam není abstraktní zlo potřeba, ale když jsem přeladila vnitřní rádio na fantazii, začal mě jako postava hrozně bavit.

Skupa
25. dubna

Na Kinga nedám dopustit je to sice už delší doba co jsme četl svědectví,ale opravdu luxusně napsané jak taky jinak!!!!!!!!! Děj mě uplně pohltil jak samo i u ostatních titulů :-)

sun.from.ibiza
31. března

Tato kniha je v mých TOP 5, rozhodně a definitivně. Děsím se teď každého, kdo kolem mě kýchne. Je mi totiž jasné, že i kdybych přežila, nebude to nadlouho :). Doporučuji. Většinou má King takové pomalé rozjezdy, ale tady je to hezky soustavné a pořád vás to drží v pozoru.

střapatá
27. března

Neholduji post-apu, démonům a obecně nadpřirozenu. Tahle kniha obsahuje všechno, přesto je natolik realistická, že mě naprosto pohltila. Pro mě asi nejlepší z Kingových knih. Fascinuje mě, že si King troufl napsat tak dlouhou knihu bez pořádného "velkého finále" - to jen ukazuje jeho velikost.
Za dobu, než jsem Svědectví přečetla, zuřily chřipkové epidemie a já sama byla několikrát nachlazená - číst tuto knihu v posteli s horečkou, když jsou nemocní i všichni kolem... to je ten správný masochismus, svatá dobroto!

Patrik02
16. března

Dočetl jsem a vydal se na noční. Teď je 2:45, sedím u počítače a stále jsem naprosto rozebraný. Před tím, co Stephen King dokázal na necelých jedenáctistech stranách vytvořit, smekám svůj imaginární klobouk. Skvěle zpracované téma, úchvatná atmosféra společně s vykreslením, růstem a vývojem postav, je mistrovi hororů přímo vlastní.
Jsem velkým fanouškem sci-fi a hororové tématiky a kniha Svědectví mi proto byla šitá přímo na míru. Ačkoli je kniha, co do počtu stránek, velmi rozsáhlá, nenudil jsem se a s napětím otáčel list za listem, abych se dověděl, jak celý příběh skončí.
Pro všechny milovníky Stephena Kinga, nebo prostě jen fanoušky kvalitní post apokalyptické, či hororové literatury, tuhle knihu v knihovně prostě musíte mít.

makemake
04. března

Právě počet stránek z ní dělá něco výjmečnýho - stačí jedno lidský selhání a svět už nikdy nebude jako dřív! Ta hrůza z toho, jak všichni vaší blízcí umírají, jak se všechny jistoty hroutí, vztek, bezmoc, pláč, zkáza .... a najednou ticho, že by bylo slyšet spadnout špendlík (no, spíš šicí stroj, ale i tak :)) - a svět je najednou jen váš. A teď si vyber, chceš bejt dobrej, nebo zlej? Uvěříš stoletý bábě, co si ještě v tomhle věku sama peče chleba, nebo charismatickýmu týpkovi, co velmi dobře ví, co dělá? Neskutečně propracovaná sága plná postav, který si zamilujete a prožijete s nimi to, čeho se vlastně všichni tak nějak podvědomě bojíme! Země je prázdná, poslední nechť zhasne. Tma.

iwosh
03. března

Po druhé ji číst určitě nebudu, pro mnoho stránek. Nebavili mě stránky o politice asi 100 stránek. Začátek a konec byl úchvatný.

GOD-Complex
24. února

Videl jsem sice spoustu King-adaptaci ve filmove forme, ale trestuhodne jsem nikdy nic necetl, takze jsem si rozhodl doplnit tuhle zasadni mezeru ve vzdelani a Svedectvi mi bylo doporuceno osvedcenym Kingfilem jako jeho masterpiece. Po prelouskani tech 1000+ stranek rozsirene verze... nebudu zachazet do detailu abych nespoileroval (podle nazvu jsem na to sel jako na nejake soudni drama a hle co se z toho vyklubalo za masaz), ale jednoduse receno - WOW! Na dilo z roku 1978 je to naprosto famozni postapo epikusu! Jedna z tech knizek, ktera vas vylozene bavi, skvele se cte, tesite se co bude dal a behem toho vseho umi krasne vykreslit vsechny charaktery, pusobit dostatecne epickym dojmem a zanechat ve vas vzpominku na neco zasadniho. Jestli bych mel neco vytknout, tak rozsirena uncut verze mela precijen obcas nektere slabsi pasaze, ktere by klidne slo osekat aby to pusobilo kompaktnejsim dojmem a uplne finale mi prislo, ze ne zcela naplnilo me ultimatni ocekavani abych tomu mohl dat 100% plny pocet. Jinak ale jak by rekl Tom Cullen - Je to vazne skvela knizka, svata dobroto, to ANO! 9/10

Pett
21. února

Miluju tohohle kluka jednoho ušatýho... leč po pomalejším Osvícení a po úplně nešťastném Lunaparku upadl v nemilost a i když jsem pak nejeden jeho příběh v průběhu mého rituálního výběru čtiva držela v ruce, ne a ne se odhodlat ho přečíst... dokonce jsem jednou utekla i k synáčkovi, abych si trochu ulehčila od kingovského deficitu ;)
ALE... on mi stejně nedal pokoj... a jelikož přišla chuť na něco bichloidního a pořádně pořádného... milionkrát obkroužené Svědectví dostalo svojí šanci... a? Vážení, on je prostě klasik... plácla bych si jí za to, že jsem o něm kdy zapochybovala... "Štefan" je zpět ve hře a natřel mi to jako nikdy... psychologii postav má v malíku a já se bála, nespala, propadala úzkostím a pak se zase bála... boží, skvělé, dokonalé... ta plížící se temnota vás nenechá nadechnout...

Aleen
10. února

K téhle knize mohu napsat jen jedno. Když jsem ji četla, ze spaní jsem křičela na manžela: "Miláčku, všichni zemřeme". To bylo v první cca třetině. Pak už jsem nekřičela vůbec. Asi jsem zemřela.

Metroušek
09. února

Jak je u jednoho z největších světových grafomanů zvykem, nápad skvělý, provedení dobré, ale jako obvykle bych to proškrtal o čtvrtinu až třetinu. Nápad autor vytěžil znovu jako Puls, ten se mi moc líbil. Filmové zpracování obou knih je bohužel hodně slabé.

Sallka
02. února

Pro mě (zatím) nejlepší příběh, co jsem od pana Kinga četla. I když stránek je spousta, při dočtení mi bylo líto, že jich není ještě jednou tolik. Opravdu doporučuji a nebojte se tý bichle, jak se do toho jednou pustíte, nebudete chtít, aby to skončilo :-) Haleluja.

n.ezn.amy
31. ledna

skvělý postapokaliptický příběh, kdy superchřipka zabije většinu obyvatel USA a pak už jen záleží, kdo se postaví na stranu dobra a zla, protože nic mezi tím není. King mistrně vykresluje charaktery postav v naprosté bizarní situaci.

Nikolča
21. ledna

Kniha se četla moc pěkně. Autor zvolil téma příběhu ze zajímavého úhlu pohledu (boj dobra a zla). Na to, že je kniha velmi rozsáhlá, tak nenudila ani chvíli. Četla se skoro sama. :)

Ruzaaa
09. ledna

Pecka! Zatím to nejlepší, co jsem od Kinga četla. Ač jsem se bála rozsahu knihy, že bude třeba místy nudná, tak jsem se šeredně mýlila. Každý kousek příběhu byl důležitý, nic bych nevypustila a tak jsem ráda, že jsem četla nezkrácenou verzi. Velikým plusem byly jako vždy postavy - větší počet (ale neztrácíte se v nich), krásně a postupně se rozvíjející charaktery, náhled do nitra každé z nich a uvědomění si, že žádný člověk není buď jen černý nebo jen bílý. Pozitivně hodnotím také téma cyklu na konci - takový Uroboros aneb R.F. a zlo jen tak nezabiješ.

Pampalini
15.12.2016

Pôvodné vydanie bolo výrazne skrátené - ani sám autor, ani vydavateľ netušili, ako to čitatelia prijmú. Až po výbornej odozve vyšla "uncut" edícia. Takéto knihy sa neposudzujú podľa počtu strán. Vždy ich nebude dosť. Je to nálož. Výborná jazda zničeným a znovu sa tvoriacim ľudstvom. Kniha má viac vrstiev - dokumentuje čo by sa mohlo stať, popisuje ako človek reaguje a prináša podnety na zamyslenie. Svet ani ľudia nie sú čiernobieli, správajú sa veľmi rôznorodo. Rovnako dobro aj zlo mávajú množstvo podôb. Tu je všetko. Na prvý pohľad banálny problém v podobe chrípky prakticky zlikviduje spoločnosť ako ju poznáme. U Kinga mám rád postavy, ktoré prechádzajú medzi knihami. Vždy prinášajú istý prvok dobra alebo zla. Hail to the King.

lukas2025
29.11.2016

Kniha byla dost dlouhá, až jsem měl strach, že ji nedočtu. Nicméně kdyby byla kratší, litoval bych... Skvělé počtení, vtáhnutí do děje, až navozování úzkostných pocitů :)

kyssling
27.11.2016

King je skvělý vypravěč. Pokud vás nezajímá sci-fi najdete si tam spustu zajímavých charakterů. Kniha vám nabídne jak odlehčené části tak velmi smutné epizody. Nemůžu si pomoci, ale "Svatá dobrota" ve mě zůstane velmi dlouho :-)

martin3683
27.11.2016

Knihu budu mít už nadobro spojenou se skupinou Alice Cooper. Povětšinu čtení jsem ji jel na albech jako Brutal Planet, Hey Stoopid a Trash, což se ukázalo jako až prorocky dobrá volba. Však co by se jinak mohlo hodit více ke knize, kde člověk zapříčíní smrt 98% populace planety a sotva se rozkouká, začne peklo zas znovu. Jak jsem přitom poslouchal něco jiného, či bez hudby, tak to byla úplně jiná kniha. Takže doporučuji si čtení vytunit touto kapelou.

Mám rád postapokalyptické knihy, filmy a seriály a myslím, že nejsem zdaleka sám. Nedivil bych se, kdyby nás skrz spisovatele naše společné lidské podvědomí chtělo varovat a možná i pomalu připravit, že se brzy něco podobného stane. Může to být meteorit, atomovka, globální oteplování a nebo třeba superchřipka jako v této knize. Vždy to bude znamenat slušnou čistku obyvatel planety a pokud se poštěstí, tak i nový začátek pro přeživší. Plno knih a filmů většinou končí v době, kdy končí prvotní dopady katastrofy. King se ale v tuto chvíli teprve rozjíždí a dává nám tak do ruky mix sociologického průvodce, jak se po apokalypse začne utvářet nová společnost, románu, špetku toho nadpřirozena a dochucenou plnou hrstí různých zvrhlíků, pošuků a osobních traumat.

zelenoockaa
26.11.2016

Skvělá kniha, stejně jako většina dalších od Kinga. Sice jsem knihu četla přes měsíc, ale nelituji toho. Doporučuji všem.

ivana9055
20.11.2016

Úžasně realisticky popsáno co by se mohlo jednou stát. Příběh končí jak by nikdo v polovině nečekal. V knize najdete hodně rozlišných povahových osob, ale i když jsou někteří tak rozlišní tak přece jen je něco spojuje. Pro mě osobně čtivé a nejoblíbenější kniha od Kinga.

MichelleKing
02.11.2016

Miluji 99,99% této knihy. Důvod je takový, že konec knihy, je opravdu to, co dalších 99,99% čtenářů opravdu nečekalo. Všimla jsem si, že Stephen King je velmi velmi dobrý spisovatel, když je objekt realistický. Čím více přitažený za vlasy, tím horší konec.
Postavy jsou nádherně realizovány. Mají zůstat s vámi. Skvělý příběh. Jedna z mých nejoblíbenějších knih. .
Chtěla, bych doporučit tuto knihu každému, kdo umí číst 1,000 stránkové knížky!

kilometr
02.11.2016

UFF,tak jsem knihu nakonec přečetl až do konce.Zatím má nejnáročnější Kingovka,která mě po parádním rozjezdu dost často nudila.Do čtení jsem se musel několikrát nutit,abych jí vůbec dočetl.Než číst tuhle knihu znovu,to raději Kapitána Tripse! 35%.

Martial
17.10.2016

JJ... Tom Cullen nadšený... to sedí...

Schneeba
14.10.2016

Jedna z nejlepších knih co jsem četl. Moc nemám rád tak rozsáhlé knihy ale tahle mě neskutečně bavila. Ano měla své slabší pasáže ale jinými to zcela vynahradila. Začátek knihy úžasný, prostředek byl o něco málo slabší a konec zase skvělý. Velice mě ta kniha překvapila a hlavně vtáhla do děje. Pořád jsem si musel hledat čas abych mohl číst dál a dál. Jediné s čím jsem měl trochu problém bylo abych se zorientoval v postavách jakožto čerstvý čtenář jsem s tím měl trochu problém.

RoseMadder
19.09.2016

"Dobrá kniha, svatá dobroto, to tedy byla dobrá kniha! Tom Cullen je z knihy nadšený!" asi tak nějak.

wcelaq
11.08.2016

Pro mě TOP kniha od Pana Kinga ! Už mi prošla očima snad 3krát a vím,že se kni v budoucnu ještě několikrát vrátím.Jeho popis rozšiření superchřipky mě nepřestane fascinovat snad nikdy,již jsem ji doporučil nespočtu lidem a každy zní byl nadšený stejně ne-li víc než ja.Za mě mistrovské dilo od Mistra :)

key.maker
08.08.2016

Kniha má sice něco málo přes tisíc stran, ale stojí za přečtení. Toto dílo považuji za jedno z nejlepších od Stephena Kinga. :-)