Svědectví

Dobrý způsob, jak skoncovat se světem: chybná nanosekundová operace v laboratoři Ministerstva obrany a miliony kontaktů znamenají cestu k řetězové smrti. A den poté: holý svět, zbavený řádu a z 99% vylidněný: svět, ve kterém si hrstka přeživších panicky vybírá strany, na kterých má stát nebo kterými je vybrána. Svět, ve kterém jsou nejhorší noční můry zla ztělesněny mužem s osudným úsměvem a nevýslovnou silou: temným Randallem Flaggem. Syrový postapokalyptický román Svědectví Stephena Kinga je řazen k autorovým nejlepším dílům. Rozehrává v něm již mnohokrát zpracované téma boje s katastrofální epidemií nevyléčitelné nakažlivé choroby, která zde má podobu „superchřipky" vyvinuté ve vojenských laboratořích. Experiment se však vymkne kontrole a nákaza vyhubí takřka celé lidstvo. Hrstka těch, kdo přežili, se dělí na dvě skupiny – jedni se uchylují k laskavé matce Abigail, která je oslovila ve snech, druzí směřují do náručí Temného muže. Kingův román vrcholí jako klasický souboj mezi Dobrem a Zlem, v němž lidem zůstává role figurek na šachovnici hry o svět. King si v knize pohrává se svým oblíbeným tématem předurčenosti, kterému se věnoval i v dalších románech jako Mrtvá zóna, To nebo Temná věž. Román poprvé vyšel v roce 1978, byl však autorem na popud vydavatelství radikálně zkrácen, protože šlo o autorův teprve čtvrtý román, a panovaly obavy, že jeho původní rozsah (přibližně 1100 stran) by mohl čtenáře odradit. Časem se však ukázalo, že jméno Stephen King dokáže úspěšně prodat téměř cokoli, proto bylo v roce 1990 publikováno mírně poupravené a doplněné Svědectví v původní délce. King se představuje ve vrcholné formě a strhující vyprávění nenechá čtenáře ani na okamžik vydechnout......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1123/svedectvi-6p7-1123.jpg 4.5951

The Stand (1978)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Beta-Dobrovský

xvasek

Četl jsem "krátkou" i "dlouhou" verzi, mezi tím asi 20 let. Podle mého absolutně top knížka nejen od Kinga, ale i celkově co jsem kdy četl. Do toho postapokalyptického světa jsem se prostě dostal, prožil jej. Šest hvězd by bylo adekvátnějších, než pět.

bukiet

Svědectví není dobrý román. Nebýt mé zarputilosti a touhy přečíst si chronologicky celý cyklus svázaný Temnou věží, asi bych nikdy nenašel odvahu a chuť si tuto knihu znovu přečíst. Ta kniha je užvatlaná a silně nevyvážená. První díl ještě jakž takž splňuje požadavky na pořádný katastrofický román. Popis budoucích hrdinů v předvečer a v průběhu katastrofy je čtivý, i když i tady už je cítit zbytečné natahování některých motivů. Druhý díl je totální katastrofa. Budování nové společnosti a obrana proti nepříteli, se kterým se skoro nestřetneme. King se tady nekriticky rozjel a neuvědomil si, že by měl být čtivý. Mnoho a mnoho stránek by zde vůbec nemuselo být otištěno a příběhu by to neuškodilo, ba možná i naopak. Ve třetí části se asi King probudil z nějakého snu a knihu rychle, tedy velmi rychle zakončil. Jestli zajimavě, to nechám na čtenářích, mne konec rozhodně neuspokojil. Tedy na to, jak dlouho jsme čekali a museli trpět autorovo tlachání rozmáznuté na desítky stran, to vše nakonec vedlo ke konci, který je takový nijaký. Zpětně si pak říkáte že by z těch předešlých stránek mohlo zmizet ještě víc a příběhu by to nevadilo.
Kniha je vlastně zajimavá jen tím, že naplno uvádí postavu prvního hlavního zlocha cyklu Temná věž, tedy Muže v černém, Temného muže, alias Randala Flagga. Flagg zde využívá katastrofy v jedné z pozemských realit k tomu, aby ovládl novou společnost ve svůj prospěch, což se mu stejně jako v Dračích očích nepovede. Jen pro info je třeba poznamenat, že Dračí oči sice vznikly až po Svědectví, ale chronologicky je předcházejí.
1. Temná věž I: Pistolník
2. Přemístění – povídka (Temné vize)
3. Dračí oči
4. Temná věž II: Tři vyvolení
5. Svědectví

thorir

Druhá kniha od Kinga a na dost dlouho asi poslední. Nemohu zakrýt (lehké) zklamání. Na knihu jsem se velmi těšil, postapo, kdy vinou chřipkové epidemie vymře NAPROSTÁ! většina lidstva a zbývající jednotlivci či skupinky se snaží přežít na pozůstatcích civilizace pro mě byla dost lákavá. A prvních několik set stran tomu tak skutečně je. Snahu přeživších vzpamatovat se z šoku náhlé ztráty všeho známého a jistého autor popisuje brilantně. Značně propracované charaktery jednotlivých "hlavních" postav King vypiplává do nejmenších detailů, jejich obavy, motivy a pozadí jsou popsány nesmírně detailně. Snaha jednotlivců a později skupinek dostat se do Boulderu a trable po cestě pro mě osobně byla asi nejlepší částí knihy, nebo možná nejzajímavější. Tím však superlativy končí. Následuje rozdělení přeživších na dvě velké skupiny představující dobro vs. zlo. Matka Abigail vs. Randall Flagg. Jedna skupinka užvaněných zoufalců vs. skupinka potenciálních psychopatů a zmanipulovaných ovcí. Hmm, slušný výběr. Část knihy, která se zabývá konfrontací mezi těmito dvěma skupinami, je výrazně horší, skoro bych řekl nudná. Musel jsem se nutit "to dočíst". Mysticismus kolem Flagga a Abigail je k uzoufání tragický! A těch náboženských slintů kolem! No, každopádně jsem to dočetl a Kinga na delší dobu odložím. Pro info, četl jsem to v originále a navíc prodlouženou verzi. Nedokážu porovnat, jestli to co v ní je navíc stojí za námahu nebo ne. Kniha má své kvality, místy se čte docela dobře a podle celkového hodnocení je můj názor spíš menšinový, tak ho možná neberte až tak moc vážně :).

kapitan9556

Ano! Říkám to stále a dokola! Čím větší bichle od Kinga, tím větší kus zábavy. Geniální propracování charakterů, které Vás nutí přemýšlet až k slzám! Nevšední bitva mezi dobrem a zlem v Post-Apokalyptickém duchu a hlavně Kingův koncept a výprava!!! Znova říkám Ano, dejte si to, pro mě to byla jízda se vším všudy!!!!!

DickBach

Co k tomu říct?
Kdybych si nepřečetla na obale, tak neuvěřím, že tohle psal King. Na něj je to sice velmi obsáhlé dílo, ale zároveň "nicneříkající" v tom slova smyslu, že tato vize byla na Kinga příliš předvídatelná, příliš přímočará a příliš jednoduchá. Na východě státu dobro, na západě státu zlo a žádná šeď mezi tím.
Od začátku jasně vidíte kdo kam směřuje a nemůžete se těšit na nějaký "šíleně kingovský" zvrat.
Také vytýkám příliš malý prostor pro postavu Toma Cullena a Nicka Androse, ti dva mně u knihy držely nejvíc, díky jim jsem ji vlastně dočetla celou.
Děkuji.

Kat.Ru

King je můj oblíbenec a kniha se mi líbila. Skvěle popsal postavy, jejich uvažování. Nelíbila se mi jen ta náboženská část tak proto 4 z 5.

invocation11

Jak začít? Asi tím, že jsem byla natěšená jak před rozbalováním dárků... Zpočátku velké množství postav, což bylo trochu chaotické, měla jsem problém se zorientovat, nicméně zpětně hodnotím pozitivně, protože přesně to budovalo pandemickou atmosféru superchřipky - jeden velký chaos. Nakonec mě ten průběh bavil, usmívala jsem se pokaždé, když po ránu v autobuse někdo zakašlal a vyvolal tak další řetězovou reakci...

Raději dávám SPOILER: Bavily mě příběhy jednotlivců, následně skupinek a jejich vzájemné prolínání ve světě "after", zatímco společné budování Svobodné zóny (ač důležité, vím) bylo tááák zdlouhavé. Od poloviny knihy jsem se s tím začala nějak prát - střídaly se úseky, které jsem naprosto hltala (Loyd ve vězení) s těmi, kde jsem se prokousávala nudou odstavec po odstavci (Fran a Stu; jejich neustálý čas na trochu sexu, uslintaný kecy, aby na to mohli co nejdříve skočit znovu...) Mimochodem Stuovo závěrečný zranění, jen aby mohl nastat happy end, zatímco ostatní hezky pápá, mi přišel dost laciný i na mého oblíbeného pana Kinga...

Nějak jsem měla problém sžít se i s výběrem postav, proto je nakonec můj seznam trochu zvláštní - Nick Andros, Tom Cullen (ráda bych o něm věděla víc, škoda, že nedostal více prostoru; přišlo mi, že se v knize jen "míhal" podle aktuální potřeby), Harold Lauder (podle mě nejpropracovanější postava a oblíbenec, já se mu vlastně ani nedivím, společnost si přesně podobné typy časovaných bomb vytváří sama), Kojak (jako 2 000 mil jak Lassie se vrací, prostě borec, to musíte uznat!) a Popeláč (s jeho oddaností v závěru mu zkrátka musíte zatleskat).

Svědectví je vcelku dobrá kniha, ale takový dojem jako To nebo Nezbytné věci ve mně bohužel nezanechala, takže za mě lepší 3,5*

DoubleBreadCZE

3,7 hvězdiček

Tirisa

Úplně jiná kniha od Stephena Kinga a za mě rozhodně nejlepší.

Gabkka

Prostě skvělé! Sice jsem se ke čtení trošku přemlouvala (vzhledem k tloušťce :), ale stálo to za to a teď mě mrzí, že už mám dočteno. Děj i postavy jsou dobře a zajímavě vykreselné...oblíbených postav jsem měla více, ale přece jen jedna vyniká, postava Larryho Underwooda.

stryko007

Sice čtená měsíc (pro nedostatek času, ne nezájmu), postavy skvěle vykresleny. Kolikrát jsem se cítil že s nimi žiji.

Adhara

Zmutovaný vírus, ktorý zničí civilizáciu. To tu už bolo. To, že po vymretí väčšiny ľudstva sa začne finálny boj dobrej a zlej sily, však už taký otrepaný námet nie je. Svet je vykreslený do väčšej hĺbky a realistickosti ako väčšina postapokalyptických kníh. I keď – dalo by sa aj viac. Napriek hrúbke slušne a stabilne čitateľná kniha. Mala však jeden závažný problém: kladné postavy som nenávidela a záporné som si obľúbila. To, že záporňáci nie sú až takí čierni (s výnimkou ich vodcu), asi bol autorský zámer, ale pochybujem, že bola zámerom aj moja nádej v porážku klaďasov. Niektorí odpudzujúci klaďasi, ktorých motivácii som ani najmenej nerozumela, mali aspoň toľko slušnosti, že umreli, bohužiaľ asi tá najhoršia klaďaska prežila. Napriek všetkému je to však jedna z atmosférickejších a hlbšie rezonujúcejších postapokalyptických kníh.

deirdre
26.12.2017

Uveriteľné od začiatku do konca tak, že až človeku mráz behá po chrbte - ani nie tak z hororových prvkov, ako z hodnovernosti myslenia a konania rôznych typov ľudí zoči-voči katastrofe... V knihe nájdete mnoho len tak akoby mimochodom načrtnutých myšlienok so zásadným posolstvom.... až sa človeku žiada dodať : "kto má uši, nech počúva"... A samozrejme skvelý príbeh so sympatickými postavami, ktoré si zamilujete...Týmto sa Mr. King u mňa definitívne stal KINGom.

KydlochMoris
04.12.2017

Výborná kniha, všichni mě tam bavili... :-)

Izu
25.11.2017

K dokonalosti mi zkrátka něco chybělo.

Greene
21.10.2017

Stoprocentně to na těch pět hvězdiček nemá, ale přeci jen jsem se se nakonec přiklonil k tomu, že 4 hvězdy jsou málo na to, jak moc jsem se u týhle tlustý krávy bavil. V druhé polovině už se děj trochu zpomalil, tak jsem se na chvíli zadrhl, ale jinak výborné. Nevím, jestli je Svědectví Kingovo nejlepší dílo, ale je rozhodně hodně hodně dobré. A to stačí.

Darknessfriend
19.09.2017

Dočteno kniha me dala casove vic zabrat ale zvladnul sem to. Prvni část byla skvela propuknuti chřipky, rozrustajici se epidemie, byla paradne popsana. Druha část knihy trochu zvolnila tempo ale mela k tomu svuj duvod paradni popis postav uplne sem se do nich vžil a budovani nove spolecnosti dobra me taky bavila a byla detailne promyslena a popsana. Treti a zaverecna cast byla jizda poznali sme stranu zla a zaverecne finale bylo strhujici hlavne jak vypukla zima a konec dobry i kdyz mohl byt víc propracovaný ale super roman na podzimni a zimni vecery pri chripkovych epidemiích. Oblibene postavy Glen, Larry, Fran, Tom. Za mě 4/5 doporučuji vsem co rádi Kinga bude se libit do plneho hodnocení me prece trochu chybelo vic té ponurè atmosféry, cetlo se to dobře diky Kingu.

Hellrampage
14.09.2017

Táto kniha sa oplatí čítať (pre väčší efekt) v čase vtáčej/prasačej chrípky.

Vraj Svědectví malo mať o 400 strán viac. Vďaka za to, že kniha má "len" tisícovku. Už to je na hranici znesenia a King niekedy zbytočne blábolí a pridáva ďalšie detaily postavám, aby ste si ich vedeli živo predstaviť a lepšie sa s nimi stotožnili. V tomto s ním súhlasím. King má postavy vždy stopercentné. Ale ten zvyšok trochu pokulháva ako jedna z hlavných postáv na konci.

Čakal som väčšie post-apo. Podľa ohlasov a recenzií som čakal väčšiu pecku. Ale keďže už ako-tak poznám Kinga a mám prečítané okrem TO, ktoré práve beží v kinách, aj iné jeho knihy, vedel som, čo približne mám čakať. King sa postavám venuje príliš svedomito, v prvej časti (z troch) sa celá epidémia rozbieha, nachádzame sa ešte pred ňou a ku každej hlavnej postave sa autor pozastaví a podrobne nám ju predstaví. A to, ako potichu a neškodne sa celá epidémia spustí je na knihe to najdesivejšie. Že sa to môže ľahko stať aj nám, nie je pochýb (aj keď my sa vyhladíme inak). Prvá časť je výborná.

Druhá časť je oveľa pomalšia, sledujeme vývoj novej (dobrej) spoločnosti, ktorá opravuje poničený svet, obnovuje elektrimu a riešia sa hlavne vzťahy a chod spoločnosti. Tretia časť je podľa mňa najlepšia, pretože zistíme čosi aj o hlavnej zápornej postave a jeho spoločnosti a začína prituhovať. A na záver sa oplatí počkať (alebo skôr dočítať), ten stojí za to.

Aj tak musím zhodnotiť, že sa mi King viac páči v roli spisovateľa poviedok alebo rovno jeho pseudonym Richard Bachman. Nesedí mi u neho takéto vážne sci-fi s množstvom postáv, aj keď Svědectví sa čítalo výborne a vôbec som sa u neho nenudil. Ale tých stran a kecov bolo príliš. Asi si dám od Kinga na čas oddych (aj keď som si pred mesiacom kúpil všetky knihy Temnej veže).

Najlepšie postavy: Fran, Larry, Harold a Popeláč

Petroff
30.08.2017

EPICKÁ bichle! V nezkráceném vydání je to o absolutním ponoření se do světa, kde to šéfuje Kapitán Trips, a kde si Temný Chodec Randal Flag chce vzít zbytky lidstva na paškál ve jménu samotného zla! Za mě je v tom zbytečnej ten duchovní přesah - ale to je prostě Kingův trademark - záhadno a dobro a zlo ve stálém boji.

evvva
25.08.2017

no...náročné to bylo, ale nelituji :)...jak by řekl Tom..."svatá dobroto, nelituji!"

EDUmach
14.08.2017

Kingova představa boje Dobra se Zlem. Inu, proč ne. Co my víme?

A její monstrózní délka tvoří dle mého soudu tak trochu paralelu Bibli (už pro ten svůj název - Svědectví)

Ze všech "kingovek" mi tato utkvěla v paměti nejvíce. Skvělá

Žabák83
28.07.2017

Grafomanstvi v praxi, tolik pismenek a myslenku aby clovek pohledal. Seskrtat na tretinu a bude to nadprumerny roman. Kinguv styl je pruhledny, narocnejsi ctenar ho rychle prokoukne a pak prichazi nuda.

Atanone
09.05.2017

Člověk vždycky jde tam,kam ho to táhne. Dva lidé,kteří mají stejnou startovací čáru,stejné podmínky,vyrostli na stejné dávce lásky (nebo nelásky) stejně půjdou každý jinou cestou.Každý z nich má volbu.
Jeden moudrý pan farář nám kdysi řekl,že zlo roste jako řetěz, ke kterému lidé přidávají články a že každý z nás se může rozhodnout,když se mu stane něco zlého,jestli k tomu řetězu přidá další článek,nebo jestli to u něj skončí a nepůjde dál.

Svědectví je prozatím moje nejoblíbenější "kingovka". Kromě toho,že jsem dlouho po jejím přečtení měla divný pocit,když vedle mě někdo kýchl,mi tahle kniha nešla z hlavy.Jistě-postapokalyptická kniha. Ale podle mě je to hlavně kniha o osobních volbách,které má každý z nás.
A o tom to je

petra4080
09.05.2017

Paráda. Vlastně jsem se do knížky pustila kvůli čtenářské výzvě :-) Rozhodně nelituju. Kniha je opět trochu delší než by musela být, ale jinak není co vytknout. Realistický příběh, postavy opět výborně vykreslené, první cca polovina o něco lepší.

Knihožroutová
05.05.2017

Tak tahle kniha mě úplně dostala. Výborně propracované charaktery: Popeláč, Nick, Harold, Fran a její rodiče, Larry a v neposlední řadě samotný Randl Flag. Ten mi tam z počátku nesedl, připadalo mi, že vzhledem k tomu apokalyptickému scénáři, tam není abstraktní zlo potřeba, ale když jsem přeladila vnitřní rádio na fantazii, začal mě jako postava hrozně bavit.

Skupa
25.04.2017

Na Kinga nedám dopustit je to sice už delší doba co jsme četl svědectví,ale opravdu luxusně napsané jak taky jinak!!!!!!!!! Děj mě uplně pohltil jak samo i u ostatních titulů :-)

sun.from.ibiza
31.03.2017

Tato kniha je v mých TOP 5, rozhodně a definitivně. Děsím se teď každého, kdo kolem mě kýchne. Je mi totiž jasné, že i kdybych přežila, nebude to nadlouho :). Doporučuji. Většinou má King takové pomalé rozjezdy, ale tady je to hezky soustavné a pořád vás to drží v pozoru.

střapatá
27.03.2017

Neholduji post-apu, démonům a obecně nadpřirozenu. Tahle kniha obsahuje všechno, přesto je natolik realistická, že mě naprosto pohltila. Pro mě asi nejlepší z Kingových knih. Fascinuje mě, že si King troufl napsat tak dlouhou knihu bez pořádného "velkého finále" - to jen ukazuje jeho velikost.
Za dobu, než jsem Svědectví přečetla, zuřily chřipkové epidemie a já sama byla několikrát nachlazená - číst tuto knihu v posteli s horečkou, když jsou nemocní i všichni kolem... to je ten správný masochismus, svatá dobroto!

Patrik02
16.03.2017

Dočetl jsem a vydal se na noční. Teď je 2:45, sedím u počítače a stále jsem naprosto rozebraný. Před tím, co Stephen King dokázal na necelých jedenáctistech stranách vytvořit, smekám svůj imaginární klobouk. Skvěle zpracované téma, úchvatná atmosféra společně s vykreslením, růstem a vývojem postav, je mistrovi hororů přímo vlastní.
Jsem velkým fanouškem sci-fi a hororové tématiky a kniha Svědectví mi proto byla šitá přímo na míru. Ačkoli je kniha, co do počtu stránek, velmi rozsáhlá, nenudil jsem se a s napětím otáčel list za listem, abych se dověděl, jak celý příběh skončí.
Pro všechny milovníky Stephena Kinga, nebo prostě jen fanoušky kvalitní post apokalyptické, či hororové literatury, tuhle knihu v knihovně prostě musíte mít.

makemake
04.03.2017

Právě počet stránek z ní dělá něco výjmečnýho - stačí jedno lidský selhání a svět už nikdy nebude jako dřív! Ta hrůza z toho, jak všichni vaší blízcí umírají, jak se všechny jistoty hroutí, vztek, bezmoc, pláč, zkáza .... a najednou ticho, že by bylo slyšet spadnout špendlík (no, spíš šicí stroj, ale i tak :)) - a svět je najednou jen váš. A teď si vyber, chceš bejt dobrej, nebo zlej? Uvěříš stoletý bábě, co si ještě v tomhle věku sama peče chleba, nebo charismatickýmu týpkovi, co velmi dobře ví, co dělá? Neskutečně propracovaná sága plná postav, který si zamilujete a prožijete s nimi to, čeho se vlastně všichni tak nějak podvědomě bojíme! Země je prázdná, poslední nechť zhasne. Tma.