Svědectví

Dobrý způsob, jak skoncovat se světem: chybná nanosekundová operace v laboratoři Ministerstva obrany a miliony kontaktů znamenají cestu k řetězové smrti. A den poté: holý svět, zbavený řádu a z 99% vylidněný: svět, ve kterém si hrstka přeživších panicky vybírá strany, na kterých má stát nebo kterými je vybrána. Svět, ve kterém jsou nejhorší noční můry zla ztělesněny mužem s osudným úsměvem a nevýslovnou silou: temným Randallem Flaggem. Syrový postapokalyptický román Svědectví Stephena Kinga je řazen k autorovým nejlepším dílům. Rozehrává v něm již mnohokrát zpracované téma boje s katastrofální epidemií nevyléčitelné nakažlivé choroby, která zde má podobu „superchřipky" vyvinuté ve vojenských laboratořích. Experiment se však vymkne kontrole a nákaza vyhubí takřka celé lidstvo. Hrstka těch, kdo přežili, se dělí na dvě skupiny – jedni se uchylují k laskavé matce Abigail, která je oslovila ve snech, druzí směřují do náručí Temného muže. Kingův román vrcholí jako klasický souboj mezi Dobrem a Zlem, v němž lidem zůstává role figurek na šachovnici hry o svět. King si v knize pohrává se svým oblíbeným tématem předurčenosti, kterému se věnoval i v dalších románech jako Mrtvá zóna, To nebo Temná věž. Román poprvé vyšel v roce 1978, byl však autorem na popud vydavatelství radikálně zkrácen, protože šlo o autorův teprve čtvrtý román, a panovaly obavy, že jeho původní rozsah (přibližně 1100 stran) by mohl čtenáře odradit. Časem se však ukázalo, že jméno Stephen King dokáže úspěšně prodat téměř cokoli, proto bylo v roce 1990 publikováno mírně poupravené a doplněné Svědectví v původní délce. King se představuje ve vrcholné formě a strhující vyprávění nenechá čtenáře ani na okamžik vydechnout......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1123/svedectvi-6p7-1123.jpg 4.51011

The Stand (1978)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Beta-Dobrovský

gryntz
včera

zatím to nejlepší co jsem v životě četl-pro mě samzdřejmě8))

mi-380

Silná koncentrace Kinga. Široký katastrofický rozjezd, z kterého vystupují potůčky přeživších, spojujících se v proudy, směřující k dvěma bodům. Dobro a zlo je jasně dáno, je třeba si jen vybrat, pro některé těžký proces. V těch 1055 stranách je soustředěna většina Kingových literárních myšlenek. 90% (1008 hodnotících s průměrem 90%).

Lolila

Mám rada tento druh kníh. Epidémia, preživší, spôsob ako sa každý z hlavných postáv vysporiada s danými okolnosťami, ich prepracované charaktery, ako si vyberajú (alebo už majú určené), na ktorú stranu sa priklonia (dobro alebo zlo)....možno som očakávala iný záver, viac dramatický, možno...ale aj tak pre mňa skvelá kingovka. :-)

lucina6497

Takže.. po přečtení cca třiceti knih od mistra, mám následující oblíbené : 1. Řbitov zvířátek, 2. TO 3. Pavučina snů - musím sesadit TO a říct, že Svědectví je zatím druhá nejlepší kniha pana Kinga, kterou jsem četla. Vůbec mi nedělalo problém se začíst do děje a uff přežil můj oblíbený hrdina! Opět pecka!

denniys
19.12.2018

Nemohu si pomoci,ale prijde mi,ze mistr tentokrat nevyuzil potencial tematu...cetla sem vice knih s podobnou myslenkou a bohuzel byly lepsi. Autor se soustredi spise na boje mezi dobrem a zlem a sny,nez na to jak nemoc vznikla,jak se rozsirila a jak lidstvo v podstate skoncilo..prvnich 600 stran se mi cetlo tezce,druha polovina je o poznani lepsi. I pres vytky je to jako vzdy dobra kniha,ale na pet hvezdicek nestacilo..

Marryzlis
29.11.2018

Ou jééé, bejby! Čtenářské pošušňáníčko! To jsem ráda, že jsem po tom v knihovně šáhla. Každá stránka z těch bezmála devítiset stála za přečtení. Boží to bylo! King na hrad!

Charmedka
18.11.2018

Začátek knihy vypadal dobře. Miluji postapokalyptické světy, jenže jsem si asi pořádně nepřečetla anotaci a očekávala něco naprosto jiného, než co se mi dostalo. Čekala jsem vlastně něco jako Živí mrtví, akorát bez těch zombie.

V druhé půlce se začínaly v knize objevovat docela ve velkém fantasy prvky. Ty sice byly i na předchozích stránkách, ale moc jsem si je nepřipouštěla. Když se najednou v knize objevil Randall Flagg, to byla konečná. Flagg je postava z Temné věže, kterou jsem četla loni a byla na ní zaseklá půl roku a trpěla. Najednou jako bych se vrátila v čase. S Flaggem už jsem se nikdy nechtěla potkat a najednou je tu zas.

Nemůžu knize upřít napínavost, akčnost a překvapivé momenty se skvělými postavami, ale Svědectví je pro mě obrovským zklamáním. Neříkám, že je kniha zlá, ale očekávala jsem něco naprosto jiného a to se mi dostalo pouze na začátku.

ber-tram
24.10.2018

Rychlík Creasy by to zvládl za 170 stran, hloubavý King atakuje skoro 900. Zjevně se jedná o rozšířenou verzi, přičemž ta původní (pro porovnání) v překladu asi nevyšla.
Je to druh románu s velmi realistickým zázemím, vytrvale silnou akcelerací, paprskovitě přitahující osudy protagonistů do dvou ohnisek: dobro / zlo.
Je to druh románu se skvělým náběhem, a pohříchu zhavarovaným, skomírajícím finálem. Více uvěřitelným než literárně explodujícím. 27/18

jonas4731
12.10.2018

Dokonalá. Úžasné post apo - skvělý příběh, postavy, atmosféra, postupný vývoj děje, nečekané zvraty... Nenechte se odradit počtem stran, stojí to za to. Za mě rozhodně patří do Kingovy top 3.

svha
10.10.2018

čteno jedním dechem, sice téma už jakoby provařené, ale tohle je King

Markýz1409
02.10.2018

Velmi dobrá kniha četl jsem ji 2 x .Možná trošku moc duchovna, ale pasuje to tam.Zkrátka souboj mezi dobrem a zlem.

roso.mak
01.10.2018

První půlka dobrá, druhá mizerná. Defakto jsem ji přeskočila, aniž bych měla pocit, že jsem se o něco ochudila. Nějak nebera v potaz, že voda neteče v kohoutku sama, že jim tam hnije něco málo pod sedm miliard mrtvol a že z konzerv nebudou moct být živi věčně. Plete do toho podivné sny, vize, dělí černobíle na lidi hodné a zlé a nemá páru o tom jak fungují atomovky. A ten konec byl naprosto prdlý a zbytečný. Hlavní zloun mohl klidně uklouznout na schodech a bylo by to alespoň trochu originální.

maruschka
30.09.2018

Mám pocit, že knížka v několika ohledech zestárla, ale nejsem si jistá, jak velký podíl na tom mají ti, kteří ji za léta po jejím vydání tak trochu vykradli (ať už vědomě, nebo podvědomě) a mnohdy "převzatý" motiv prostě vylepšili.

aelfric
16.09.2018

Fantastická vize biblické síli, jejiž čas ješte příde, kde každa čast ma svuj smysl, finale abslutně užasne, vše do sebe krásně zapadá, pro mně příběh, jenž dosahl dokonalosti, četl jsem 2x.

TheRaven
18.08.2018

Inu, nejsem žádný znalec Kinga, ale z toho, co jsem dosud četl, zatím jednoznačně nejroztahanější román, a to opravdu hodně a opravdu zbytečně. Samotný námět poměrně zajímavý a docela dobře zpracovaný (zárodky společnosti, psychologie davu, My versus Oni, manipulace pomocí strachu), nicméně ve chvíli, kdy dojde na sny a roli náboženství (?) trochu úlet. Závěr prapodivný, to už tak ovšem u Kinga bývá. Obávám se však, že z celé knihy si za měsíc nebudu pamatovat nic jiného než neustálý koloběh: erekce, sex, pomočení se, semeno, zvracení, sex, pomočení se, masturbace, erekce, semeno, zvratky, sex, svrbění v podbřišku, zvratky, ustřelená hlava, sex, moč, semeno, sex, erekce, ustřelená hlava, moč, zvratky, sex, semeno.… Nevím, ale řekl bych, že King má (měl) nějaký docela zásadní duševní problém. Je trochu divné, když postavy na jakoukoli situaci reagují buď pozvracením (či pomočením) se, nebo tak, že dostanou erekci (u které to v lepším případě i skončí).

jfialova
06.08.2018

Očekávání velké (jedna z nejlepších kingovek) vystřídalo zklamání. Zas tak dobré to prostě nebylo. Hlavní hrdinka mi přišla velmi nesympatická, přemoudřelá a příliš správňácká (když na konci knihy prohlásí, že sebe a děti bude léčit podle odborných knih a přitom před pár měsíci podstoupila akutní císařský řez, jen se můj prvotní odhad potvrzuje a je odepsaná). Už tento fakt mi čtení kazil. Hlavní téma dobré, ale některé věci byly prostě pro mě nepřekonatelné. Atomový výbuch zabíjející jen lidi v bezprostředním okolí, minimální snaha o nějakou zemědělskou činnost, dostatek vody, snad i tekoucí (sprchování) při množství zemřelých. Na vše si nevzpomenu, určitě ale znám lepší knihy od tohoto autora.

Anushka1
30.07.2018

Jedna z nejlepších Kingovek podle mě. Vykreslení dobra a zla. Post-apo pocit. Napínavost. King se ve svých dílech nebojí zabít oblíbené postavy a to se mi líbí, ačkoliv ho za to vždycky nesnáším. Trochu mě nudila jen ta část a uspořádání nové komunity přeživších. Jinak super.

xvasek
09.07.2018

Četl jsem "krátkou" i "dlouhou" verzi, mezi tím asi 20 let. Podle mého absolutně top knížka nejen od Kinga, ale i celkově co jsem kdy četl. Do toho postapokalyptického světa jsem se prostě dostal, prožil jej. Šest hvězd by bylo adekvátnějších, než pět.

bukiet
20.06.2018

Svědectví není dobrý román. Nebýt mé zarputilosti a touhy přečíst si chronologicky celý cyklus svázaný Temnou věží, asi bych nikdy nenašel odvahu a chuť si tuto knihu znovu přečíst. Ta kniha je užvatlaná a silně nevyvážená. První díl ještě jakž takž splňuje požadavky na pořádný katastrofický román. Popis budoucích hrdinů v předvečer a v průběhu katastrofy je čtivý, i když i tady už je cítit zbytečné natahování některých motivů. Druhý díl je totální katastrofa. Budování nové společnosti a obrana proti nepříteli, se kterým se skoro nestřetneme. King se tady nekriticky rozjel a neuvědomil si, že by měl být čtivý. Mnoho a mnoho stránek by zde vůbec nemuselo být otištěno a příběhu by to neuškodilo, ba možná i naopak. Ve třetí části se asi King probudil z nějakého snu a knihu rychle, tedy velmi rychle zakončil. Jestli zajimavě, to nechám na čtenářích, mne konec rozhodně neuspokojil. Tedy na to, jak dlouho jsme čekali a museli trpět autorovo tlachání rozmáznuté na desítky stran, to vše nakonec vedlo ke konci, který je takový nijaký. Zpětně si pak říkáte že by z těch předešlých stránek mohlo zmizet ještě víc a příběhu by to nevadilo.
Kniha je vlastně zajimavá jen tím, že naplno uvádí postavu prvního hlavního zlocha cyklu Temná věž, tedy Muže v černém, Temného muže, alias Randala Flagga. Flagg zde využívá katastrofy v jedné z pozemských realit k tomu, aby ovládl novou společnost ve svůj prospěch, což se mu stejně jako v Dračích očích nepovede. Jen pro info je třeba poznamenat, že Dračí oči sice vznikly až po Svědectví, ale chronologicky je předcházejí.
1. Temná věž I: Pistolník
2. Přemístění – povídka (Temné vize)
3. Dračí oči
4. Temná věž II: Tři vyvolení
5. Svědectví
6. Talisman

thorir
26.05.2018

Druhá kniha od Kinga a na dost dlouho asi poslední. Nemohu zakrýt (lehké) zklamání. Na knihu jsem se velmi těšil, postapo, kdy vinou chřipkové epidemie vymře NAPROSTÁ! většina lidstva a zbývající jednotlivci či skupinky se snaží přežít na pozůstatcích civilizace pro mě byla dost lákavá. A prvních několik set stran tomu tak skutečně je. Snahu přeživších vzpamatovat se z šoku náhlé ztráty všeho známého a jistého autor popisuje brilantně. Značně propracované charaktery jednotlivých "hlavních" postav King vypiplává do nejmenších detailů, jejich obavy, motivy a pozadí jsou popsány nesmírně detailně. Snaha jednotlivců a později skupinek dostat se do Boulderu a trable po cestě pro mě osobně byla asi nejlepší částí knihy, nebo možná nejzajímavější. Tím však superlativy končí. Následuje rozdělení přeživších na dvě velké skupiny představující dobro vs. zlo. Matka Abigail vs. Randall Flagg. Jedna skupinka užvaněných zoufalců vs. skupinka potenciálních psychopatů a zmanipulovaných ovcí. Hmm, slušný výběr. Část knihy, která se zabývá konfrontací mezi těmito dvěma skupinami, je výrazně horší, skoro bych řekl nudná. Musel jsem se nutit "to dočíst". Mysticismus kolem Flagga a Abigail je k uzoufání tragický! A těch náboženských slintů kolem! No, každopádně jsem to dočetl a Kinga na delší dobu odložím. Pro info, četl jsem to v originále a navíc prodlouženou verzi. Nedokážu porovnat, jestli to co v ní je navíc stojí za námahu nebo ne. Kniha má své kvality, místy se čte docela dobře a podle celkového hodnocení je můj názor spíš menšinový, tak ho možná neberte až tak moc vážně :).

kapitan9556
20.04.2018

Ano! Říkám to stále a dokola! Čím větší bichle od Kinga, tím větší kus zábavy. Geniální propracování charakterů, které Vás nutí přemýšlet až k slzám! Nevšední bitva mezi dobrem a zlem v Post-Apokalyptickém duchu a hlavně Kingův koncept a výprava!!! Znova říkám Ano, dejte si to, pro mě to byla jízda se vším všudy!!!!!

DickBach
18.04.2018

Co k tomu říct?
Kdybych si nepřečetla na obale, tak neuvěřím, že tohle psal King. Na něj je to sice velmi obsáhlé dílo, ale zároveň "nicneříkající" v tom slova smyslu, že tato vize byla na Kinga příliš předvídatelná, příliš přímočará a příliš jednoduchá. Na východě státu dobro, na západě státu zlo a žádná šeď mezi tím.
Od začátku jasně vidíte kdo kam směřuje a nemůžete se těšit na nějaký "šíleně kingovský" zvrat.
Také vytýkám příliš malý prostor pro postavu Toma Cullena a Nicka Androse, ti dva mně u knihy držely nejvíc, díky jim jsem ji vlastně dočetla celou.
Děkuji.

Kat.Ru
16.04.2018

King je můj oblíbenec a kniha se mi líbila. Skvěle popsal postavy, jejich uvažování. Nelíbila se mi jen ta náboženská část tak proto 4 z 5.

invocation11
24.03.2018

Jak začít? Asi tím, že jsem byla natěšená jak před rozbalováním dárků... Zpočátku velké množství postav, což bylo trochu chaotické, měla jsem problém se zorientovat, nicméně zpětně hodnotím pozitivně, protože přesně to budovalo pandemickou atmosféru superchřipky - jeden velký chaos. Nakonec mě ten průběh bavil, usmívala jsem se pokaždé, když po ránu v autobuse někdo zakašlal a vyvolal tak další řetězovou reakci...

Raději dávám SPOILER: Bavily mě příběhy jednotlivců, následně skupinek a jejich vzájemné prolínání ve světě "after", zatímco společné budování Svobodné zóny (ač důležité, vím) bylo tááák zdlouhavé. Od poloviny knihy jsem se s tím začala nějak prát - střídaly se úseky, které jsem naprosto hltala (Loyd ve vězení) s těmi, kde jsem se prokousávala nudou odstavec po odstavci (Fran a Stu; jejich neustálý čas na trochu sexu, uslintaný kecy, aby na to mohli co nejdříve skočit znovu...) Mimochodem Stuovo závěrečný zranění, jen aby mohl nastat happy end, zatímco ostatní hezky pápá, mi přišel dost laciný i na mého oblíbeného pana Kinga...

Nějak jsem měla problém sžít se i s výběrem postav, proto je nakonec můj seznam trochu zvláštní - Nick Andros, Tom Cullen (ráda bych o něm věděla víc, škoda, že nedostal více prostoru; přišlo mi, že se v knize jen "míhal" podle aktuální potřeby), Harold Lauder (podle mě nejpropracovanější postava a oblíbenec, já se mu vlastně ani nedivím, společnost si přesně podobné typy časovaných bomb vytváří sama), Kojak (jako 2 000 mil jak Lassie se vrací, prostě borec, to musíte uznat!) a Popeláč (s jeho oddaností v závěru mu zkrátka musíte zatleskat).

Svědectví je vcelku dobrá kniha, ale takový dojem jako To nebo Nezbytné věci ve mně bohužel nezanechala, takže za mě lepší 3,5*

DoubleBreadCZE
03.03.2018

3,7 hvězdiček

Tirisa
19.02.2018

Úplně jiná kniha od Stephena Kinga a za mě rozhodně nejlepší.

Gabkka
06.02.2018

Prostě skvělé! Sice jsem se ke čtení trošku přemlouvala (vzhledem k tloušťce :), ale stálo to za to a teď mě mrzí, že už mám dočteno. Děj i postavy jsou dobře a zajímavě vykreselné...oblíbených postav jsem měla více, ale přece jen jedna vyniká, postava Larryho Underwooda.

stryko007
02.02.2018

Sice čtená měsíc (pro nedostatek času, ne nezájmu), postavy skvěle vykresleny. Kolikrát jsem se cítil že s nimi žiji.

Adhara
18.01.2018

Zmutovaný vírus, ktorý zničí civilizáciu. To tu už bolo. To, že po vymretí väčšiny ľudstva sa začne finálny boj dobrej a zlej sily, však už taký otrepaný námet nie je. Svet je vykreslený do väčšej hĺbky a realistickosti ako väčšina postapokalyptických kníh. I keď – dalo by sa aj viac. Napriek hrúbke slušne a stabilne čitateľná kniha. Mala však jeden závažný problém: kladné postavy som nenávidela a záporné som si obľúbila. To, že záporňáci nie sú až takí čierni (s výnimkou ich vodcu), asi bol autorský zámer, ale pochybujem, že bola zámerom aj moja nádej v porážku klaďasov. Niektorí odpudzujúci klaďasi, ktorých motivácii som ani najmenej nerozumela, mali aspoň toľko slušnosti, že umreli, bohužiaľ asi tá najhoršia klaďaska prežila. Napriek všetkému je to však jedna z atmosférickejších a hlbšie rezonujúcejších postapokalyptických kníh.

deirdre
26.12.2017

Uveriteľné od začiatku do konca tak, že až človeku mráz behá po chrbte - ani nie tak z hororových prvkov, ako z hodnovernosti myslenia a konania rôznych typov ľudí zoči-voči katastrofe... V knihe nájdete mnoho len tak akoby mimochodom načrtnutých myšlienok so zásadným posolstvom.... až sa človeku žiada dodať : "kto má uši, nech počúva"... A samozrejme skvelý príbeh so sympatickými postavami, ktoré si zamilujete...Týmto sa Mr. King u mňa definitívne stal KINGom.