Svědectví

Dobrý způsob, jak skoncovat se světem: chybná nanosekundová operace v laboratoři Ministerstva obrany a miliony kontaktů znamenají cestu k řetězové smrti. A den poté: holý svět, zbavený řádu a z 99% vylidněný: svět, ve kterém si hrstka přeživších panicky vybírá strany, na kterých má stát nebo kterými je vybrána. Svět, ve kterém jsou nejhorší noční můry zla ztělesněny mužem s osudným úsměvem a nevýslovnou silou: temným Randallem Flaggem. Syrový postapokalyptický román Svědectví Stephena Kinga je řazen k autorovým nejlepším dílům. Rozehrává v něm již mnohokrát zpracované téma boje s katastrofální epidemií nevyléčitelné nakažlivé choroby, která zde má podobu „superchřipky" vyvinuté ve vojenských laboratořích. Experiment se však vymkne kontrole a nákaza vyhubí takřka celé lidstvo. Hrstka těch, kdo přežili, se dělí na dvě skupiny – jedni se uchylují k laskavé matce Abigail, která je oslovila ve snech, druzí směřují do náručí Temného muže. Kingův román vrcholí jako klasický souboj mezi Dobrem a Zlem, v němž lidem zůstává role figurek na šachovnici hry o svět. King si v knize pohrává se svým oblíbeným tématem předurčenosti, kterému se věnoval i v dalších románech jako Mrtvá zóna, To nebo Temná věž. Román poprvé vyšel v roce 1978, byl však autorem na popud vydavatelství radikálně zkrácen, protože šlo o autorův teprve čtvrtý román, a panovaly obavy, že jeho původní rozsah (přibližně 1100 stran) by mohl čtenáře odradit. Časem se však ukázalo, že jméno Stephen King dokáže úspěšně prodat téměř cokoli, proto bylo v roce 1990 publikováno mírně poupravené a doplněné Svědectví v původní délce. King se představuje ve vrcholné formě a strhující vyprávění nenechá čtenáře ani na okamžik vydechnout......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1123/svedectvi-6p7-1123.jpg 4.5986

The Stand (1978)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Beta-Dobrovský

ber-tram

Rychlík Creasy by to zvládl za 170 stran, hloubavý King atakuje skoro 900. Zjevně se jedná o rozšířenou verzi, přičemž ta původní (pro porovnání) v překladu asi nevyšla.
Je to druh románu s velmi realistickým zázemím, vytrvale silnou akcelerací, paprskovitě přitahující osudy protagonistů do dvou ohnisek: dobro / zlo.
Je to druh románu se skvělým náběhem, a pohříchu zhavarovaným, skomírajícím finálem. Více uvěřitelným než literárně explodujícím. 27/18

jonas4731

Dokonalá. Úžasné post apo - skvělý příběh, postavy, atmosféra, postupný vývoj děje, nečekané zvraty... Nenechte se odradit počtem stran, stojí to za to. Za mě rozhodně patří do Kingovy top 3.

svha

čteno jedním dechem, sice téma už jakoby provařené, ale tohle je King

Markýz1409

Velmi dobrá kniha četl jsem ji 2 x .Možná trošku moc duchovna, ale pasuje to tam.Zkrátka souboj mezi dobrem a zlem.

roso.mak

První půlka dobrá, druhá mizerná. Defakto jsem ji přeskočila, aniž bych měla pocit, že jsem se o něco ochudila. Nějak nebera v potaz, že voda neteče v kohoutku sama, že jim tam hnije něco málo pod sedm miliard mrtvol a že z konzerv nebudou moct být živi věčně. Plete do toho podivné sny, vize, dělí černobíle na lidi hodné a zlé a nemá páru o tom jak fungují atomovky. A ten konec byl naprosto prdlý a zbytečný. Hlavní zloun mohl klidně uklouznout na schodech a bylo by to alespoň trochu originální.

maruschka

Mám pocit, že knížka v několika ohledech zestárla, ale nejsem si jistá, jak velký podíl na tom mají ti, kteří ji za léta po jejím vydání tak trochu vykradli (ať už vědomě, nebo podvědomě) a mnohdy "převzatý" motiv prostě vylepšili.

aelfric

Fantastická vize biblické síli, jejiž čas ješte příde, kde každa čast ma svuj smysl, finale abslutně užasne, vše do sebe krásně zapadá, pro mně příběh, jenž dosahl dokonalosti, četl jsem 2x.

TheRaven

Inu, nejsem žádný znalec Kinga, ale z toho, co jsem dosud četl, zatím jednoznačně nejroztahanější román, a to opravdu hodně a opravdu zbytečně. Samotný námět poměrně zajímavý a docela dobře zpracovaný (zárodky společnosti, psychologie davu, My versus Oni, manipulace pomocí strachu), nicméně ve chvíli, kdy dojde na sny a roli náboženství (?) trochu úlet. Závěr prapodivný, to už tak ovšem u Kinga bývá. Obávám se však, že z celé knihy si za měsíc nebudu pamatovat nic jiného než neustálý koloběh: erekce, sex, pomočení se, semeno, zvracení, sex, pomočení se, masturbace, erekce, semeno, zvratky, sex, svrbění v podbřišku, zvratky, ustřelená hlava, sex, moč, semeno, sex, erekce, ustřelená hlava, moč, zvratky, sex, semeno.… Nevím, ale řekl bych, že King má (měl) nějaký docela zásadní duševní problém. Je trochu divné, když postavy na jakoukoli situaci reagují buď pozvracením (či pomočením) se, nebo tak, že dostanou erekci (u které to v lepším případě i skončí).

jfialova

Očekávání velké (jedna z nejlepších kingovek) vystřídalo zklamání. Zas tak dobré to prostě nebylo. Hlavní hrdinka mi přišla velmi nesympatická, přemoudřelá a příliš správňácká (když na konci knihy prohlásí, že sebe a děti bude léčit podle odborných knih a přitom před pár měsíci podstoupila akutní císařský řez, jen se můj prvotní odhad potvrzuje a je odepsaná). Už tento fakt mi čtení kazil. Hlavní téma dobré, ale některé věci byly prostě pro mě nepřekonatelné. Atomový výbuch zabíjející jen lidi v bezprostředním okolí, minimální snaha o nějakou zemědělskou činnost, dostatek vody, snad i tekoucí (sprchování) při množství zemřelých. Na vše si nevzpomenu, určitě ale znám lepší knihy od tohoto autora.

Anushka1

Jedna z nejlepších Kingovek podle mě. Vykreslení dobra a zla. Post-apo pocit. Napínavost. King se ve svých dílech nebojí zabít oblíbené postavy a to se mi líbí, ačkoliv ho za to vždycky nesnáším. Trochu mě nudila jen ta část a uspořádání nové komunity přeživších. Jinak super.

xvasek

Četl jsem "krátkou" i "dlouhou" verzi, mezi tím asi 20 let. Podle mého absolutně top knížka nejen od Kinga, ale i celkově co jsem kdy četl. Do toho postapokalyptického světa jsem se prostě dostal, prožil jej. Šest hvězd by bylo adekvátnějších, než pět.

bukiet

Svědectví není dobrý román. Nebýt mé zarputilosti a touhy přečíst si chronologicky celý cyklus svázaný Temnou věží, asi bych nikdy nenašel odvahu a chuť si tuto knihu znovu přečíst. Ta kniha je užvatlaná a silně nevyvážená. První díl ještě jakž takž splňuje požadavky na pořádný katastrofický román. Popis budoucích hrdinů v předvečer a v průběhu katastrofy je čtivý, i když i tady už je cítit zbytečné natahování některých motivů. Druhý díl je totální katastrofa. Budování nové společnosti a obrana proti nepříteli, se kterým se skoro nestřetneme. King se tady nekriticky rozjel a neuvědomil si, že by měl být čtivý. Mnoho a mnoho stránek by zde vůbec nemuselo být otištěno a příběhu by to neuškodilo, ba možná i naopak. Ve třetí části se asi King probudil z nějakého snu a knihu rychle, tedy velmi rychle zakončil. Jestli zajimavě, to nechám na čtenářích, mne konec rozhodně neuspokojil. Tedy na to, jak dlouho jsme čekali a museli trpět autorovo tlachání rozmáznuté na desítky stran, to vše nakonec vedlo ke konci, který je takový nijaký. Zpětně si pak říkáte že by z těch předešlých stránek mohlo zmizet ještě víc a příběhu by to nevadilo.
Kniha je vlastně zajimavá jen tím, že naplno uvádí postavu prvního hlavního zlocha cyklu Temná věž, tedy Muže v černém, Temného muže, alias Randala Flagga. Flagg zde využívá katastrofy v jedné z pozemských realit k tomu, aby ovládl novou společnost ve svůj prospěch, což se mu stejně jako v Dračích očích nepovede. Jen pro info je třeba poznamenat, že Dračí oči sice vznikly až po Svědectví, ale chronologicky je předcházejí.
1. Temná věž I: Pistolník
2. Přemístění – povídka (Temné vize)
3. Dračí oči
4. Temná věž II: Tři vyvolení
5. Svědectví
6. Talisman

thorir

Druhá kniha od Kinga a na dost dlouho asi poslední. Nemohu zakrýt (lehké) zklamání. Na knihu jsem se velmi těšil, postapo, kdy vinou chřipkové epidemie vymře NAPROSTÁ! většina lidstva a zbývající jednotlivci či skupinky se snaží přežít na pozůstatcích civilizace pro mě byla dost lákavá. A prvních několik set stran tomu tak skutečně je. Snahu přeživších vzpamatovat se z šoku náhlé ztráty všeho známého a jistého autor popisuje brilantně. Značně propracované charaktery jednotlivých "hlavních" postav King vypiplává do nejmenších detailů, jejich obavy, motivy a pozadí jsou popsány nesmírně detailně. Snaha jednotlivců a později skupinek dostat se do Boulderu a trable po cestě pro mě osobně byla asi nejlepší částí knihy, nebo možná nejzajímavější. Tím však superlativy končí. Následuje rozdělení přeživších na dvě velké skupiny představující dobro vs. zlo. Matka Abigail vs. Randall Flagg. Jedna skupinka užvaněných zoufalců vs. skupinka potenciálních psychopatů a zmanipulovaných ovcí. Hmm, slušný výběr. Část knihy, která se zabývá konfrontací mezi těmito dvěma skupinami, je výrazně horší, skoro bych řekl nudná. Musel jsem se nutit "to dočíst". Mysticismus kolem Flagga a Abigail je k uzoufání tragický! A těch náboženských slintů kolem! No, každopádně jsem to dočetl a Kinga na delší dobu odložím. Pro info, četl jsem to v originále a navíc prodlouženou verzi. Nedokážu porovnat, jestli to co v ní je navíc stojí za námahu nebo ne. Kniha má své kvality, místy se čte docela dobře a podle celkového hodnocení je můj názor spíš menšinový, tak ho možná neberte až tak moc vážně :).

kapitan9556

Ano! Říkám to stále a dokola! Čím větší bichle od Kinga, tím větší kus zábavy. Geniální propracování charakterů, které Vás nutí přemýšlet až k slzám! Nevšední bitva mezi dobrem a zlem v Post-Apokalyptickém duchu a hlavně Kingův koncept a výprava!!! Znova říkám Ano, dejte si to, pro mě to byla jízda se vším všudy!!!!!

DickBach

Co k tomu říct?
Kdybych si nepřečetla na obale, tak neuvěřím, že tohle psal King. Na něj je to sice velmi obsáhlé dílo, ale zároveň "nicneříkající" v tom slova smyslu, že tato vize byla na Kinga příliš předvídatelná, příliš přímočará a příliš jednoduchá. Na východě státu dobro, na západě státu zlo a žádná šeď mezi tím.
Od začátku jasně vidíte kdo kam směřuje a nemůžete se těšit na nějaký "šíleně kingovský" zvrat.
Také vytýkám příliš malý prostor pro postavu Toma Cullena a Nicka Androse, ti dva mně u knihy držely nejvíc, díky jim jsem ji vlastně dočetla celou.
Děkuji.

Kat.Ru

King je můj oblíbenec a kniha se mi líbila. Skvěle popsal postavy, jejich uvažování. Nelíbila se mi jen ta náboženská část tak proto 4 z 5.

invocation11

Jak začít? Asi tím, že jsem byla natěšená jak před rozbalováním dárků... Zpočátku velké množství postav, což bylo trochu chaotické, měla jsem problém se zorientovat, nicméně zpětně hodnotím pozitivně, protože přesně to budovalo pandemickou atmosféru superchřipky - jeden velký chaos. Nakonec mě ten průběh bavil, usmívala jsem se pokaždé, když po ránu v autobuse někdo zakašlal a vyvolal tak další řetězovou reakci...

Raději dávám SPOILER: Bavily mě příběhy jednotlivců, následně skupinek a jejich vzájemné prolínání ve světě "after", zatímco společné budování Svobodné zóny (ač důležité, vím) bylo tááák zdlouhavé. Od poloviny knihy jsem se s tím začala nějak prát - střídaly se úseky, které jsem naprosto hltala (Loyd ve vězení) s těmi, kde jsem se prokousávala nudou odstavec po odstavci (Fran a Stu; jejich neustálý čas na trochu sexu, uslintaný kecy, aby na to mohli co nejdříve skočit znovu...) Mimochodem Stuovo závěrečný zranění, jen aby mohl nastat happy end, zatímco ostatní hezky pápá, mi přišel dost laciný i na mého oblíbeného pana Kinga...

Nějak jsem měla problém sžít se i s výběrem postav, proto je nakonec můj seznam trochu zvláštní - Nick Andros, Tom Cullen (ráda bych o něm věděla víc, škoda, že nedostal více prostoru; přišlo mi, že se v knize jen "míhal" podle aktuální potřeby), Harold Lauder (podle mě nejpropracovanější postava a oblíbenec, já se mu vlastně ani nedivím, společnost si přesně podobné typy časovaných bomb vytváří sama), Kojak (jako 2 000 mil jak Lassie se vrací, prostě borec, to musíte uznat!) a Popeláč (s jeho oddaností v závěru mu zkrátka musíte zatleskat).

Svědectví je vcelku dobrá kniha, ale takový dojem jako To nebo Nezbytné věci ve mně bohužel nezanechala, takže za mě lepší 3,5*

DoubleBreadCZE

3,7 hvězdiček

Tirisa

Úplně jiná kniha od Stephena Kinga a za mě rozhodně nejlepší.

Gabkka

Prostě skvělé! Sice jsem se ke čtení trošku přemlouvala (vzhledem k tloušťce :), ale stálo to za to a teď mě mrzí, že už mám dočteno. Děj i postavy jsou dobře a zajímavě vykreselné...oblíbených postav jsem měla více, ale přece jen jedna vyniká, postava Larryho Underwooda.

stryko007

Sice čtená měsíc (pro nedostatek času, ne nezájmu), postavy skvěle vykresleny. Kolikrát jsem se cítil že s nimi žiji.

Adhara

Zmutovaný vírus, ktorý zničí civilizáciu. To tu už bolo. To, že po vymretí väčšiny ľudstva sa začne finálny boj dobrej a zlej sily, však už taký otrepaný námet nie je. Svet je vykreslený do väčšej hĺbky a realistickosti ako väčšina postapokalyptických kníh. I keď – dalo by sa aj viac. Napriek hrúbke slušne a stabilne čitateľná kniha. Mala však jeden závažný problém: kladné postavy som nenávidela a záporné som si obľúbila. To, že záporňáci nie sú až takí čierni (s výnimkou ich vodcu), asi bol autorský zámer, ale pochybujem, že bola zámerom aj moja nádej v porážku klaďasov. Niektorí odpudzujúci klaďasi, ktorých motivácii som ani najmenej nerozumela, mali aspoň toľko slušnosti, že umreli, bohužiaľ asi tá najhoršia klaďaska prežila. Napriek všetkému je to však jedna z atmosférickejších a hlbšie rezonujúcejších postapokalyptických kníh.

deirdre
26.12.2017

Uveriteľné od začiatku do konca tak, že až človeku mráz behá po chrbte - ani nie tak z hororových prvkov, ako z hodnovernosti myslenia a konania rôznych typov ľudí zoči-voči katastrofe... V knihe nájdete mnoho len tak akoby mimochodom načrtnutých myšlienok so zásadným posolstvom.... až sa človeku žiada dodať : "kto má uši, nech počúva"... A samozrejme skvelý príbeh so sympatickými postavami, ktoré si zamilujete...Týmto sa Mr. King u mňa definitívne stal KINGom.

KydlochMoris
04.12.2017

Výborná kniha, všichni mě tam bavili... :-)

Izu
25.11.2017

K dokonalosti mi zkrátka něco chybělo.

Greene
21.10.2017

Stoprocentně to na těch pět hvězdiček nemá, ale přeci jen jsem se se nakonec přiklonil k tomu, že 4 hvězdy jsou málo na to, jak moc jsem se u týhle tlustý krávy bavil. V druhé polovině už se děj trochu zpomalil, tak jsem se na chvíli zadrhl, ale jinak výborné. Nevím, jestli je Svědectví Kingovo nejlepší dílo, ale je rozhodně hodně hodně dobré. A to stačí.

Darknessfriend
19.09.2017

Dočteno kniha me dala casove vic zabrat ale zvladnul sem to. Prvni část byla skvela propuknuti chřipky, rozrustajici se epidemie, byla paradne popsana. Druha část knihy trochu zvolnila tempo ale mela k tomu svuj duvod paradni popis postav uplne sem se do nich vžil a budovani nove spolecnosti dobra me taky bavila a byla detailne promyslena a popsana. Treti a zaverecna cast byla jizda poznali sme stranu zla a zaverecne finale bylo strhujici hlavne jak vypukla zima a konec dobry i kdyz mohl byt víc propracovaný ale super roman na podzimni a zimni vecery pri chripkovych epidemiích. Oblibene postavy Glen, Larry, Fran, Tom. Za mě 4/5 doporučuji vsem co rádi Kinga bude se libit do plneho hodnocení me prece trochu chybelo vic té ponurè atmosféry, cetlo se to dobře diky Kingu.

Hellrampage
14.09.2017

Táto kniha sa oplatí čítať (pre väčší efekt) v čase vtáčej/prasačej chrípky.

Vraj Svědectví malo mať o 400 strán viac. Vďaka za to, že kniha má "len" tisícovku. Už to je na hranici znesenia a King niekedy zbytočne blábolí a pridáva ďalšie detaily postavám, aby ste si ich vedeli živo predstaviť a lepšie sa s nimi stotožnili. V tomto s ním súhlasím. King má postavy vždy stopercentné. Ale ten zvyšok trochu pokulháva ako jedna z hlavných postáv na konci.

Čakal som väčšie post-apo. Podľa ohlasov a recenzií som čakal väčšiu pecku. Ale keďže už ako-tak poznám Kinga a mám prečítané okrem TO, ktoré práve beží v kinách, aj iné jeho knihy, vedel som, čo približne mám čakať. King sa postavám venuje príliš svedomito, v prvej časti (z troch) sa celá epidémia rozbieha, nachádzame sa ešte pred ňou a ku každej hlavnej postave sa autor pozastaví a podrobne nám ju predstaví. A to, ako potichu a neškodne sa celá epidémia spustí je na knihe to najdesivejšie. Že sa to môže ľahko stať aj nám, nie je pochýb (aj keď my sa vyhladíme inak). Prvá časť je výborná.

Druhá časť je oveľa pomalšia, sledujeme vývoj novej (dobrej) spoločnosti, ktorá opravuje poničený svet, obnovuje elektrimu a riešia sa hlavne vzťahy a chod spoločnosti. Tretia časť je podľa mňa najlepšia, pretože zistíme čosi aj o hlavnej zápornej postave a jeho spoločnosti a začína prituhovať. A na záver sa oplatí počkať (alebo skôr dočítať), ten stojí za to.

Aj tak musím zhodnotiť, že sa mi King viac páči v roli spisovateľa poviedok alebo rovno jeho pseudonym Richard Bachman. Nesedí mi u neho takéto vážne sci-fi s množstvom postáv, aj keď Svědectví sa čítalo výborne a vôbec som sa u neho nenudil. Ale tých stran a kecov bolo príliš. Asi si dám od Kinga na čas oddych (aj keď som si pred mesiacom kúpil všetky knihy Temnej veže).

Najlepšie postavy: Fran, Larry, Harold a Popeláč

Petroff
30.08.2017

EPICKÁ bichle! V nezkráceném vydání je to o absolutním ponoření se do světa, kde to šéfuje Kapitán Trips, a kde si Temný Chodec Randal Flag chce vzít zbytky lidstva na paškál ve jménu samotného zla! Za mě je v tom zbytečnej ten duchovní přesah - ale to je prostě Kingův trademark - záhadno a dobro a zlo ve stálém boji.

evvva
25.08.2017

no...náročné to bylo, ale nelituji :)...jak by řekl Tom..."svatá dobroto, nelituji!"