Svědectví

Dobrý způsob, jak skoncovat se světem: chybná nanosekundová operace v laboratoři Ministerstva obrany a miliony kontaktů znamenají cestu k řetězové smrti. A den poté: holý svět, zbavený řádu a z 99% vylidněný: svět, ve kterém si hrstka přeživších panicky vybírá strany, na kterých má stát nebo kterými je vybrána. Svět, ve kterém jsou nejhorší noční můry zla ztělesněny mužem s osudným úsměvem a nevýslovnou silou: temným Randallem Flaggem. Syrový postapokalyptický román Svědectví Stephena Kinga je řazen k autorovým nejlepším dílům. Rozehrává v něm již mnohokrát zpracované téma boje s katastrofální epidemií nevyléčitelné nakažlivé choroby, která zde má podobu „superchřipky" vyvinuté ve vojenských laboratořích. Experiment se však vymkne kontrole a nákaza vyhubí takřka celé lidstvo. Hrstka těch, kdo přežili, se dělí na dvě skupiny – jedni se uchylují k laskavé matce Abigail, která je oslovila ve snech, druzí směřují do náručí Temného muže. Kingův román vrcholí jako klasický souboj mezi Dobrem a Zlem, v němž lidem zůstává role figurek na šachovnici hry o svět. King si v knize pohrává se svým oblíbeným tématem předurčenosti, kterému se věnoval i v dalších románech jako Mrtvá zóna, To nebo Temná věž. Román poprvé vyšel v roce 1978, byl však autorem na popud vydavatelství radikálně zkrácen, protože šlo o autorův teprve čtvrtý román, a panovaly obavy, že jeho původní rozsah (přibližně 1100 stran) by mohl čtenáře odradit. Časem se však ukázalo, že jméno Stephen King dokáže úspěšně prodat téměř cokoli, proto bylo v roce 1990 publikováno mírně poupravené a doplněné Svědectví v původní délce. King se představuje ve vrcholné formě a strhující vyprávění nenechá čtenáře ani na okamžik vydechnout......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1123/big_svedectvi-6p7-1123.jpg 4.51256
Literatura světová, Horory, Sci-fi

Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Stand, 1990

Kniha Svědectví

RadimB.
13.12.2021

Pro mě byla tato kniha taková malá výzva. Několikrát jsem ji odložil a zase začal číst znovu. V dnešní době koronaviru téma smrtelné chřipky co se přenáší kašláním je celkem nadčasové. Začátek knihy pomalu spřádá dějovou linku jednotlivých hrdinů. Které se pak protnou v závěru. Kromě postapokalyptického žánru je tam i vmíchána trocha magie, kterou oplývá strana dobra ztělesněnou stařenou a stranou zla, který ztělesnuje Randal Flag v kovbojských botách. Čtivost kolísá v začátcích knihy v závěru už je kniha velice čtivá.

pavel.2
08.12.2021

Hodnotím se značným časovým odstupem...
Svědectví má neskutečnou atmosféru. Když jej čtete - a ještě i nějakou dobu po jejím dočtení - reálný svět stále někde v pozadí srší magií a apokalypsou.
Takže pokud se chcete vnořit do světa, který je temný, podivný a nemá obdoby - Svědectví je jasná volba. A že vás bude kolem páteře mrazit poměrně dlouho zaručuje King na brutálních 1055 stranách! Ale tak už je to u něj běžné, a za to dík.

Erutan
19.11.2021

Dočteno za 3,5 týdne. Byla to jízda a strach z délky byl neopodstatněný. Myslím že je jedno jestli přečtu dvě 500strankove knihy nebo tři 330 stránkové knihy. Není kam pospíchat a zvlášť když čteš.

King je strašně ukecanej, to už všichni víme, ale vše co napíše má smysl. Takhle propracovaný postapokalyptický svět jsem ještě neviděl. Postav tolik, že jsem někdy musel přestat číst a vzpomínat co ta postava už zažila mi nevadil, naopak mě to zastavilo a více jsem o knize a následcích nákazy přemýšlel.

Milovníkům Kinga doporučuji, těm co začínají to naopak ne, radši posunout na později, dokud nebudete Kinga víc znát.)

TwoFace
27.10.2021

Škoda že tu nejsou půlhvězdy. Každopádně jedna z top kingovek, která však po první půli začne ztrácet dech. Nebo takhle, změní se tempo a není tolik zvratů,které by vás nutily nepřestávat číst jako v první polovině.

Jo a nejlepší postava je Popeláč, nevlastní brácha Trevora z GTA V.

Podruhé po letech jsem knihu četl v dlouhé verzi.

90 %

beefeather
09.09.2021

(+ SPOILER) SPOILER
U scény, kdy Popeláč přiváží Temnému muži jadernou hlavici, jsem musela přestat číst a natahovat chvíli, kdy se dozvím, co bude dál. Nepřekonatelně pobavilo!

Co jsem vůbec nepochopila: Co dělal přeživší zbytek světa po superchřipce? Zatímco v Americe si to rozdává Dobro se Zlem, tak na zbytku planety se plouží lidé jako zoombie a o nic se nestarají?

jan37
29.08.2021

Měl sem (a stále mám) dilema - plný počet hvězd nebo ne? První půlka mě bavila víc, skvělý popis situace kolem pandemie, vylidňující se města, mrtví, atd. Druhá půlka mě tolik nebavila - mystično, šikování sil na obou stranách a očekávaný souboj dobra a zla. Každopádně atmosféra knihy, skvěle popsané charaktery, to že je vlastně 45 let stará a působí moderně, mě přimělo dát plný počet. Nicméně škoda některých zbytečně rozvleklých pasáží a rychlého konce (v podstatě na jedné stránce). Není nakonec lepší původní kratší verze?? Musím si ji taky přečíst.

Dragell
18.08.2021

Stačí drobná neopatrnost, kdy si člověk sám myslí, že je bůh a přitom pro sebe připraví kosu smrtky. Laboratoře plné nebezpečných virů mají sice spousty bezpečnostních opatření, ale stačí jediná technologická i lidská chyba a nákaza nebezpečná pro celé lidstvo je vypuštěno do světa.

Velmi poutá kniha vyprávějící nejen o bolesti a utrpení, ale odvaze, touze přežít a najít další přeživší, protože dva jsou vždy více než jeden. V hlavní roli není virus, ani jeden hrdina bojující za spásu lidstva. Je to příběh sledující osudy mnoha lidí a rozličných charakterů, jak dokážou bojovat proti nepřízni osudu. Jak se mění, rostou a ukazujíc své nejniternější já v téhle nezáviděníhodné situaci.

Příběhem se postupně táhne jemná mystická linka, které v poslední fázi knihy začne hrát prim. Přiznám se, že pro mě právě tato část přišla slabší než samotné sledování šíření nemoci, zápolení lidstva s ní a nakonec boj jednotlivců o vlastní život. V těch je kniha totiž nejsilnější a autor si pohrává i s detaily jako reakce armády, médií nebo sekundární nebezpečí vedle nákazy samotné.

ozzak
17.08.2021

hodne dobrá kniha od mistra hororu ze ktery v současné kovidové době až mrazí