Svědectví

Dobrý způsob, jak skoncovat se světem: chybná nanosekundová operace v laboratoři Ministerstva obrany a miliony kontaktů znamenají cestu k řetězové smrti. A den poté: holý svět, zbavený řádu a z 99% vylidněný: svět, ve kterém si hrstka přeživších panicky vybírá strany, na kterých má stát nebo kterými je vybrána. Svět, ve kterém jsou nejhorší noční můry zla ztělesněny mužem s osudným úsměvem a nevýslovnou silou: temným Randallem Flaggem. Syrový postapokalyptický román Svědectví Stephena Kinga je řazen k autorovým nejlepším dílům. Rozehrává v něm již mnohokrát zpracované téma boje s katastrofální epidemií nevyléčitelné nakažlivé choroby, která zde má podobu „superchřipky" vyvinuté ve vojenských laboratořích. Experiment se však vymkne kontrole a nákaza vyhubí takřka celé lidstvo. Hrstka těch, kdo přežili, se dělí na dvě skupiny – jedni se uchylují k laskavé matce Abigail, která je oslovila ve snech, druzí směřují do náručí Temného muže. Kingův román vrcholí jako klasický souboj mezi Dobrem a Zlem, v němž lidem zůstává role figurek na šachovnici hry o svět. King si v knize pohrává se svým oblíbeným tématem předurčenosti, kterému se věnoval i v dalších románech jako Mrtvá zóna, To nebo Temná věž. Román poprvé vyšel v roce 1978, byl však autorem na popud vydavatelství radikálně zkrácen, protože šlo o autorův teprve čtvrtý román, a panovaly obavy, že jeho původní rozsah (přibližně 1100 stran) by mohl čtenáře odradit. Časem se však ukázalo, že jméno Stephen King dokáže úspěšně prodat téměř cokoli, proto bylo v roce 1990 publikováno mírně poupravené a doplněné Svědectví v původní délce. King se představuje ve vrcholné formě a strhující vyprávění nenechá čtenáře ani na okamžik vydechnout......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1123/svedectvi-6p7-1123.jpg 4.51142
Literatura světová, Horory, Sci-fi
Vydáno, Beta-Dobrovský

The Stand, 1990

Kniha Svědectví

Hadati

Kniha začíná sledováním pacienta 0, který rozšíří uměle vytvořený smrtící virus po celém světě. Kniha není zrovna moc vhodná pro současnou dobu, protože se neubráníte zamyšlením se nad COVIDem. Je nutno ale říci, že podoba je tu jen velmi okrajová. Chřipka ve Svědectví je absolutně smrtonosný vir, který zabije většinu obyvatel Země. Naprostá apokalypsa. Přesto zvažte, zda je vhodná doba ke čtení právě teď.

Jak je u Kinga zvykem, popisuje šíření této smrtící chřipky od jeho počátku až do drsných konců. Kniha se pak dá rozdělit do čtyř obsáhlých částí, kdy se řeší pouze jaký průběh má tato katastrofa v USA. Jiné země se vůbec neřeší. První část je zcela realistická, v dalších částech si pak postupně uvědomíte, že kniha se čím dál více zabývá nadpřirozenem, dalo by se říci až bojem dobra se zlem.

Přibližně v polovině knihy jsem si prošel určitou krizí, protože kniha je opravdu zdlouhavá, až je to úmorné, ale po čase se to zase rozjede a odsýpá to rychleji. Přišlo mi to náročnější, než jiné tlusté Kingovi knihy jako je To nebo Pod kupolí. Detailisti si ale užijí, protože King má opravdu široký záběr různých postav a nikdy si tak docela nejste jistí, která z nich přežije, nebo jak dlouho.

(Dále menší spoilery)

První část knihy je hlavně o šíření chřipky po USA, o snaze se s ní vypořádat, o panice umírajících, ale hlavně se zde popisuje minulost hlavních protagonistů, jak to má King ve zvyku, a o tom, jak oni sami prožívají dobu, kdy se smrtící vir začíná po zemi teprve šířit.

Druhá část knihy je pak o tom, jak těch pár přeživších se snaží sjednotit do dvou skupin, kdy jim v tom pomáhá nadpřirozeno.

Třetí část je pak o budování dvou velkých společenských skupin na dvou místech USA, kdy je nepochybné, že se tyto dvě odlišné komunity blíží ke vzájemnému násilnému střetnutí.

Poslední čtvrtá je pak o vypořádání se dobra se zlem, tedy zúčtování mezi těmito dvěma komunitami.

Pitbullka

Skvělý námět, skvělý příběh. Jen ten rozsah, na můj vkus některé pasáže zbytečně dlouhé.

TaťkaMF

Neskutečně poutavé a vyšperkované vyprávění. Vzhledem k současné koronavirové krizi jsou navíc pojmy jako epidemie, karanténa atd. nám velmi blízké, i když se tento virus s tím Kingovým nemůže rovnat. Pozorujeme světovou katastrofu, která zničí všechen dosavadní životní řád. Několika jedincům se tato nákaza vyhne a na ně čeká úkol přežít v téměř vylidněné zemi bez elektřiny, řádu či zdravotní pomoci. Brzy taky přichází volba výběru stran a znovuzformování lidské společnosti. Na jedné straně nejstarší žena v zemi obdařená darem vidění, na druhé temný muž, Randall Flagg. Sledujeme osudy a vývoj postav Stua, Frannie, Nicka, Larryho a mnoha dalších, kteří se po svém snaží vypořádat se zničeným světem. Přesto mezi moje oblíbené patřili i vedlejší postavy jako Tom, Popeláč a hodný kluk Kojak. Skvělý příběh, komplexní postavy, nečekané zvraty i pocit zadostiučinění. Přečteno zhruba za 14 dní, jedním dechem. "Můj život pro tebe!"

Ilirea25

(+ SPOILER) Uf, tohle byl opravdový boj.
První část je skvělá. Svět zachvátí nemoc, která si nebere servítky a zabije miliony lidí během pár dní. Neřeší mladé, staré, ženy nebo muže. A tak nějak jsem takové postapo, kdy umře 99 % populace, očekávala celou knihu.
A hle, ono tomu tak nebylo. Druhá část byla absolutní wtf. Ačkoliv děj plynul dále, má chuť pokračovat číst rapidně klesla. A i když miluju dlouhé knihy, tohle pro mě bylo utrpení. 400 stran nudy a budování "schůze" ve městě a řešení boje Boha se Satanem mě hodně odrazovalo od čtení a musela jsem se nutit knihu dočítat.
Nebýt to King, tak to asi ani nedočtu. Za mě opravdu velké zklamání.

Mona-Lisa

Téměř 900 set stránkový opus, který má plným právem místo mezi autorovými top tituly.
Velmi aktuální téma, které vplulo na pulty knihkupectví už v roce 1978!
Z vládní laboratoře v USA unikne smrtelný vir super chřipky, který proseje většinu populace na zemi rychlostí blesku. A ten zbytek lidstva, co přežil, se vypořádává jak to jde se vzniklou situací. Se stanným právem, které logicky panuje to není zrovna v Americe procházka růžovým sadem.
Osudy šesti hlavních postav, respektive jejich aktuální pohled na věc a popis jejich minulosti tvoří cca polovinu knihy. V té druhé je alfou a omegou oblíbený Kingův motiv - souboj dobra a zla. Bůh X Ďábel. A tím pádem, pro mě hodně citlivé téma víry.
Já jako velký ateista jsem s touto částí hodně bojovala a místy se přemlouvala ke čtení, ale vyplatilo se a nelituju.
Zase byl přítomný neodbytný pocit, že vyšťárává všechny mé strachy a představy z mých útrob, vdechuje jim život a jen tak mimochodem je hází na papír.
Nechá tě konfrontovat s nejhlubším dnem a pak tě vezme na světlo. A když už si myslíš, že je po všem, udělá to znova a tak pořád dokola...až na konec, který tě překvapí, rozseká, utěší?
Brečela jsem, smála se, bála se a pak litovala, že už je definitivní konec. Co chtít od pětihvězdičkové knihy víc?

Marciem

Bylo to drsné, bylo to strhující, ale teď si musím od tohoto druhu literatury odpočinout. Dala mi zabrat. I to ale vypovídá o tom, že je skvěle napsaná a zaslouží si pět hvězd. Pan King je mistr.

Clara_C

Prostě King. Každý, komu Kingovo umění zaleze za nehty, má své favority mezi tou haldou knih, co mistr napsal. A Svědectví je u mně v top ten i se svými zápory. Velká škoda těch hrubek, překlepů a někdy věcných chyb, ale za to originál nemůže.

kanad

Nuda. Jinak to napsat nejde. Zbytečně rozvleklý děj a nelogické chování postav.

Metro 2033
Metro 2033