Svědectví

Svědectví https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1123/bmid_svedectvi-6p7-1123.jpg 4 1643 315

Dobrý způsob, jak skoncovat se světem: chybná nanosekundová operace v laboratoři Ministerstva obrany a miliony kontaktů znamenají cestu k řetězové smrti. A den poté: holý svět, zbavený řádu a z 99% vylidněný: svět, ve kterém si hrstka přeživších panicky vybírá strany, na kterých má stát nebo kterými je vybrána. Svět, ve kterém jsou nejhorší noční můry zla ztělesněny mužem s osudným úsměvem a nevýslovnou silou: temným Randallem Flaggem. Syrový postapokalyptický román Svědectví Stephena Kinga je řazen k autorovým nejlepším dílům. Rozehrává v něm již mnohokrát zpracované téma boje s katastrofální epidemií nevyléčitelné nakažlivé choroby, která zde má podobu „superchřipky" vyvinuté ve vojenských laboratořích. Experiment se však vymkne kontrole a nákaza vyhubí takřka celé lidstvo. Hrstka těch, kdo přežili, se dělí na dvě skupiny – jedni se uchylují k laskavé matce Abigail, která je oslovila ve snech, druzí směřují do náručí Temného muže. Kingův román vrcholí jako klasický souboj mezi Dobrem a Zlem, v němž lidem zůstává role figurek na šachovnici hry o svět. King si v knize pohrává se svým oblíbeným tématem předurčenosti, kterému se věnoval i v dalších románech jako Mrtvá zóna, To nebo Temná věž. Román poprvé vyšel v roce 1978, byl však autorem na popud vydavatelství radikálně zkrácen, protože šlo o autorův teprve čtvrtý román, a panovaly obavy, že jeho původní rozsah (přibližně 1100 stran) by mohl čtenáře odradit. Časem se však ukázalo, že jméno Stephen King dokáže úspěšně prodat téměř cokoli, proto bylo v roce 1990 publikováno mírně poupravené a doplněné Svědectví v původní délce. King se představuje ve vrcholné formě a strhující vyprávění nenechá čtenáře ani na okamžik vydechnout...... celý text

Literatura světová Horory Sci-fi
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Stand: The Complete & Uncut Edition , 1990

kelve
08.08.2011 5 z 5

Velice dobrá kniha. Poutavá osa příběhu. Čtená téměř jedním dechem. Po přečtení Svědectví jsem se pustila do čtení knihy Den Trifidů... a osa této knihy mi připomínala Svědectví ... Obě knihy jsou velice poutavé.

paulhunter
31.07.2011 3 z 5

I přesto, že jsem Svědectví četl před delší dobou, nemůžu si odpustit komentář. Po přečtení (na konci roku 2010) jsem knize udělil 4* a musím se přiznat, že jsem nebyl zrovna nejobjektivnější. Ale popořadě.

Svědectví má všeobecný status "jednoho z nejlepších děl Stephena Kinga", s čímž nemůžu souhlasit. Svědectví je spíše jedním z těch přeceňovaných. První třetina knihy se nese v duchu příjemného navozování apokalyptické atmosféry (což se daří) a seznamování s velkou řadou postav. Stephen je mistrem psychologie a málokterý spisovatel rozumí postavám tak jako on. Postavy jednají reálně na základě svých charakterů, mají svou historii i osudy. Vždyť kdo by zapomněl na psychicky narušeného žháře Popeláče, negramotného Toma Cullena nebo Stua Redmana? Jedinečné postavy. Co ale musím vytknout, je rozsah, který je takovému seznamování věnován. Nevadí mi rozsáhlé romány; vadí mi zdlouhavé a nudné natahování. Ruku na srdce - uškodilo by, kdyby mělo Svědectví tak o 200 - 300 stran míň? Myslím, že ne.

Největší problém vidím ve vnesení "ikon" dobra a zla, nebe a pekla - matky Abigail a Randalla Flagga do příběhu. Mám rád Temnou věž (ze které postava Flagga pochází) a mám rád, když autor v románu nenásilně a nepatrně odkáže na své další dílo. Stephen se ale rozhodl tímto "kořením" ve Svědectví nešetřit a do té doby zajímavý apokalyptický román poslal do náboženských a nadpřirozených sfér. To sice nezní tak špatně, ale když člověk očekává sci-fi a dostane fantasy s neoblíbenou omáčkou pána boha, není to zrovna čtenářský zážitek… V tom okamžiku mě přešla chuť a možná proto mi tak dlouho trvalo knihu dočíst. Poslední kapkou bylo závěrečné, "epické", odfláknuté deus ex machina finále, které snad ani horší být nemohlo.

Na druhou stranu Svědectví oplývá i skvělými okamžiky (průchod tunelem plných mrtvol a budování nové společnosti jsou jedny z mnoha), pozoruhodnými konfrontacemi postav a širokou škálou filozofických myšlenek, které rozhodně stojí za pozornost.
Kvůli výše zmíněným okolnostem dávám nakonec 3*. Je třeba být kritickým i k oblíbeným autorům. Svatá dobroto, ano.

taulik
20.07.2011 5 z 5

Přečtení knihy mi trvalo hodně dlouho, jelikož jsem začala na konci školního roku, pak přestal být čas, takže do půlky knížky jsem četla velice pozvolně, od půlky jsem jí přečetla skoro jedním dechem a můžu říct, že je to jedna z nej knih od mistra Kinga.
Hlavně pro mě čim je knížka tlustější, tím je pro mě atraktivnější, mám na to prostě úchylku :D takže další plus

Gard
16.06.2011 5 z 5

Myslela jsem, že po Temné věži mne hned tak něco neohromí.
Byl to omyl!

...Nejsem hrnčíř a nejsem ani hrnčířské kolo, jsem hrnčířská hlína; není snad ale krása tvaru stejně závislá na kvalitě hlíny jako na kole a schopnostech Mistra? ...

...Když vidíš něco takového jako Želvy Ninja, říkal si, přemýšlíš, jestli ten svět nebyl zničený po právu....

Adelica-Opica
13.03.2011 5 z 5

Naprosto úžasné a strhující...

black.susi
04.03.2011 4 z 5

No čekala jsem, že kniha bude mít dlouhý "rozjezd", ale pořádně mě začala bavit až někde v polovině. Že bych se tu první polovinu vyloženě nudila, to zas ne, ale od Kinga jsem čekala víc. Druhá polovina už byla o dost lepší a fakt mě bavila. Ve výsledku kniha není špatná, ale myslím že King má i lepší než tohle.

Alix
05.02.2011 4 z 5

Která kingovka je nejlepší si netroufám rozhodnout. A tato se mi líbí. Ano, je dlouhá, jsou tam rozvláčné popisy, občas se nic moc neděje, pak se zase toho děje moc najednou, ale i tak se mi kniha líbí. Mám ráda Kingovy popisy, ať už situací, nebo myšlenkových pochodů jeho postav. Protože jsou bravurní a mám pocit, že bez nich by to už nebyl ten pravý King.

pistalka
23.11.2010 5 z 5

Odjakživa mě fascinovaly rozsáhlé romány a jejich přečtení jsem bral jako výzvu. Jednoho letního dne jsem s mámou zamířil do Domu knihy Librex v Ostravě, kde jsem jí ukázal Svědectví, které jsem už delší dobu chtěl číst. Máma na knihu (která bylo skoro tak tlustá jako dlouhá) vykulila oči. ,,A TO JAKO BUDEŠ ČÍST CELÉ?"

I stalo se, kniha byla doma. A byla to parádní kniha, která mi vyrazila dech nejen mixem žánrů, které obsahovala, ale i samotným dějem. Hodně lidí si pochvaluje úvodní třetinu knihy, kdy Kapitán Trips útočí a promění Zemi v pustou krajinu. Mně se však ještě více líbila prostřední část ("Na Palubě"), kdy se z hororu začíná stávat něco více - postapokalyptické scifi, naprosto komplexní dílo, zahrnující otázky politiky, náboženství, vědy, dobra, zla. Myslím, že právě tahle část odradila hodně lidí svou rozsáhlostí a detailním popisem všeho. Proto má tento román i ve zdějších hodnoceních velmi rozporuplné ohlasy, já však mám takto rozmáchlého Kinga v oblibě.
Svědectví nesedne každému, ale koho pohltí, ten ho přečte jedním dechem. Až do uzavření kruhu.

Máma se docela zajímala o to, jak se mi knížka čte a líbí. Když jsem dočetl, jen vykulila oči a divila se. ,,JAK JSI TO MOHL ZVLÁDNOUT TAK RYCHLE?"

Petrvs
30.11.-0001 2 z 5

Jak mám Kinga (takřka až nekriticky) rád, tady jsem udělal protáhlý obličej. Nejlepší dílo? Ale prosím vás... Mám tu původní nekrácenou verzi - kdybych měl tu vykostěnou, možná bych tak nebrblal. Takhle mi vadí, co zde již bylo řečeno: předlouhé (skoro až učvaňhané) seznamování s postavami, expozice skoro do poloviny knihy,... a pak hula hop, na půl stránce proběhne katastrofa, což je vážně katastrofa. Navíc je to prakticky (a až bolestivě doslovně) deus ex machina...

Nechápejte mě špatně: mám rád dlouhé budování atmosféry (a ta je znamenitá), ale to finále musí odpovídat očekávání! Takhle mi to trochu připadá jako reality show, kde se tucet svalovců uchází o spanilou dívku, aby se finalista nakonec dozvěděl šokující pravdu, že ona dívka je ve skutečnosti transsexuál.

Bájča
30.11.-0001 5 z 5

Pro mě nejlepší kniha Stephena Kinga.

minirock
30.11.-0001 5 z 5

Pro mě Kingova kniha č. 1.

pajonek
30.11.-0001 2 z 5

........ mne už odradilo vícero metr x metr kingových tzv. bestsellerů........

walome
30.11.-0001 2 z 5

Tahle kniha mě od Kinga na dlouho odradila. Četl jsem ji v létě a pořád nemám chuť na další knihu tohoto autora.

King zvládá parádně své řemeslo. Postavy jsou zajímavé, vykreslené, mají historii i lidské/pochopitelné pohnutky a nezáleží na tom, jakými schopnostmi oplývají. Stavba příběhu mu také jde. Je to skutečně mistr (sice ne hororu, ale psaní určitě).

A i mistr to někdy podělá. Román Svědectví - alespoň jeho rozšířená verze - je přesně ten příklad. Ta kniha je špatná. A to naprosto nepochopitelně.

Čert vem, že se během desítek stran seznamujeme s postavami, jejichž většina vzápětí vezme. Čert vem zdlouhavý začátek. Ale ono se to nemění! Je to nuda pořád a stále, čím více je zde postav tím větší je to nuda. Knihu jsem nedočetl, takže netuším, zda má tahle kniha nějaký význam, ale vzhledem k faktu, že existuje kratší verze, by se určitě pár postav dalo oželit.
Je sice pravda, že hluchoněmá postava mě zaujala, ale další a další postavy mě nudily k smrti. Jakmile mi začalo docházet, že dál to bude jen horší (dobro vs zlo apod.) knihu jsem s úlevou odložil. Myslím, že mě odrovnala pasáž o matce Abigail.

Když jsem si psal obsah pro příklad, že bych se ke knize vrátil, popsal jsem jednu stranu A5 - tolik se za 500 stran událo podstatného.

Kniha mě velmi zklamala. Nikdy neměla vyjít takhle dlouhá, mělo se to u nás vydat v původní verzi - a i ta podle mě musela být pekelně dlouhá. King je ten typ autora, co píše a pak škrtá. Tady očividně neškrtal a bylo to znát.

Mám jeho řemeslo rád, ale ne natolik, aby mě 500 stran nudil.

Jaxx84
30.11.-0001 5 z 5

Výjimečná kniha se pozná (po přečtení) podle toho, že čtenář nechce aby vůbec skončila. Některé knihy nás pobaví, některé rozpláčou, některé nás mají poučit, u některých se zamyslíme a některé nás mají prostě jen odreagovat od všedního dne... Myslím, že nebudu přehánět, když budu tvrdit, že Kingovo Svědectví zastupuje každou z těchto knih. Možná se u ní tolik nezasmějeme, ale o to víc krát u nás vykouzlí to hřejivé pousmání nad lidskostí postav.
Post-katastrofické téma je jedno z mých nejoblíbenějších. Nabízí totiž spoustu prostoru pro polemiku nad tím ,,co by bylo kdyby bylo...". Kingovi se podařilo, díky rozmanitému počtu charakterů, podchytit takových 90% všech témat možných k filozofickému, ale i k lidskému rozjímání nad světem, civilizací...lidmi. Jedno téma přesto výrazně převažuje. Pobízí k otázce a k zamyšlení nad tím jak naše civilizace žije, nad tím jak si sami sobě podřezáváme větev pod nohama, nad tím kam vedou všechny ty chamtivé války a vývoj zbraní...Naprosto úžasnou postavou je v knize Glen Bateman, sociolog a filozof, který tyto otázky ostatním pokládá...Ostatně, jak se to říká: někdy je mocnější než zbraň vhodně položená otázka....
Pro ty kdo si chtějí knihu přečíst nebudu prozrazovat víc než je v recenzi, ale 100% ji doporučuji. Rozhodně se jedná o to nejlepší co jsem za dlouhou dobu četl...
Poslední otázka Stu Redmana: ,,Myslíš...myslíš, že se lidi někdy poučí?"

Patja
30.11.-0001 5 z 5

Jedna z nejlepších Kingových knih. Dotahuje k dokonalosti systém roztříštěných hrdinů spojených v průběhu děje. Čtenář čte příběh jednoho a už se těší na druhého a je u vytržení vždy, když se hrdinové potkají a jsou zas o malý chlup silnější. Brilantně odvyprávěno. Snad jedině konec je poněkud těžkopádnější.