Svědectví

Svědectví https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1123/bmid_svedectvi-6p7-1123.jpg 4 1643 315

Dobrý způsob, jak skoncovat se světem: chybná nanosekundová operace v laboratoři Ministerstva obrany a miliony kontaktů znamenají cestu k řetězové smrti. A den poté: holý svět, zbavený řádu a z 99% vylidněný: svět, ve kterém si hrstka přeživších panicky vybírá strany, na kterých má stát nebo kterými je vybrána. Svět, ve kterém jsou nejhorší noční můry zla ztělesněny mužem s osudným úsměvem a nevýslovnou silou: temným Randallem Flaggem. Syrový postapokalyptický román Svědectví Stephena Kinga je řazen k autorovým nejlepším dílům. Rozehrává v něm již mnohokrát zpracované téma boje s katastrofální epidemií nevyléčitelné nakažlivé choroby, která zde má podobu „superchřipky" vyvinuté ve vojenských laboratořích. Experiment se však vymkne kontrole a nákaza vyhubí takřka celé lidstvo. Hrstka těch, kdo přežili, se dělí na dvě skupiny – jedni se uchylují k laskavé matce Abigail, která je oslovila ve snech, druzí směřují do náručí Temného muže. Kingův román vrcholí jako klasický souboj mezi Dobrem a Zlem, v němž lidem zůstává role figurek na šachovnici hry o svět. King si v knize pohrává se svým oblíbeným tématem předurčenosti, kterému se věnoval i v dalších románech jako Mrtvá zóna, To nebo Temná věž. Román poprvé vyšel v roce 1978, byl však autorem na popud vydavatelství radikálně zkrácen, protože šlo o autorův teprve čtvrtý román, a panovaly obavy, že jeho původní rozsah (přibližně 1100 stran) by mohl čtenáře odradit. Časem se však ukázalo, že jméno Stephen King dokáže úspěšně prodat téměř cokoli, proto bylo v roce 1990 publikováno mírně poupravené a doplněné Svědectví v původní délce. King se představuje ve vrcholné formě a strhující vyprávění nenechá čtenáře ani na okamžik vydechnout...... celý text

Literatura světová Horory Sci-fi
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Stand: The Complete & Uncut Edition , 1990

BigDeal
23.10.2014 5 z 5

Geniálny príklad Kingovho majstrovstva a zároveň jeho medzier: Prvých 90% strán totiž pokrýva úžasný opis najväčšej tragédie ľudstva na úrovni, že čitateľa po kýchnutí prepadne panika pred superchrípkou, pokračuje rozohraním drsnej hry, predstavením psychologicky prepracovaných postáv a ich následným logickým vývojom, do toho sa primieša vzrastajúca osudovosť a celé to počas 1000 strán tak neskutočne vygraduje, že sa nedá čakať nič, len dokonalé finále. Tu sa však bohužiaľ dostávame ku Kingovým medzerám - ako to občas u neho býva (stalo sa mi to aj pri Duma Key), po sánke padajúcom vygradovaní prichádza studená sprcha v podobe posledných 10% knihy. Nie žeby bol záver úplne zlý, len som jednoducho po toľkom stupňovaní napätia a osudovosti čakal niečo viac. Pôsobilo to na mňa dojmom, akoby ani sám King nevedel, ako knihu ukončiť. Keďže ale dobrých 90% knihy považujem za majstrovské dielo, dávam 90% hodnotenie.

Poky
14.09.2014 5 z 5

Postapokalyptická pecka, která donutí všechny zaryté fanoušky Kinga přehodnotit svůj TOP FIVE. Spolu s Pod kupolí, To, Svědectvím a Zelenou mílí jednoznačně moje nejoblíbenější kingovka.

Snow
26.08.2014 4 z 5

Kniha zajímavá, to ano, ale ten náboženský podtext mě vážně štval, páni to ano. (Ne že by King něco vnucoval, ale prostě nemám rád ty náboženské kecy)
Některé pasáže trochu nudnější, některé naopak naprosto dokonalé, spíš na můj vkus krátké.
Jen konec dle mě mohl bejt trochu jiný, ale jinak parádní kniha.

Atrament
26.08.2014 3 z 5

První kniha od Kinga, kterou jsem vydržel dočíst až do konce. Sice obsahovala dost nudných pasáží, sáhodlouhých popisů niterných pocitů a vnitřních monologů postav, ale King tentokrát vždycky v pravou chvíli dokázal tyto nudné pasáže utnout a nechat děj plynout zas o něco svižněji. Občas jsem tak měl pocit, jakoby se ve psaní Svědectví střídaly dvě osoby. Jedna se sklony pitvat se v citečcích, metafyzických podobenstvích a náboženských proklamacích, a druhá s perfektním talentem na dramatický popis šíření smrtonosné nákazy a cestování po vylidněné americe. Škoda toho sladkého amerického happy endu, jinak to mohlo být ještě lepší.

D.Zitik
04.08.2014 5 z 5

Super! :)

jakear
02.08.2014 5 z 5

Půlroku po přečtení... Svědectví ve mně zanechalo něco hezkého, nádhernou vzpomínku. Často se ke knize vracím. Opravdu často. Celý tenhle příběh byl neuvěřitelný zážitek. Nevím, co dodat. Snad jen - NEJLEPŠÍ KNIHA, JAKOU JSEM KDY ČETL!

senseifails
31.07.2014 5 z 5

Tak tohle mě matrixovsky sluplo jako malinu...
Tři dny prožité v Apokalypse dle Kinga zařazuji k mým nejlepším čtenářským zážitkům.
Nelze to popsat,lze to jen zažít...Prostě nejlepší post-apo všech dob.Tečka.

Saffiyah
25.07.2014 5 z 5

Osobně Svědectví považuji za vynikající postkatastrofický román, patří mezi mé nejoblíbenější Kingovy knihy právě kvůli své vysoké hodnověrnosti.
Po shlédnutí TV minisérie jsem si ty literární postavy spojila s filmovými představiteli, což mi při následujícím čtení pomohlo k snadnější vizualizaci a lepšímu pochopení povah, zejména u výrazných postav, Nicka, Popeláče a Toma. Všichni tři jsou určitým způsobem tělesně či duševně postiženi, přesto sehrají v boji Dobra proti Zlu výrazné role.
I když... po takovéto celoplanetární pohromě budou mít všichni plné ruce práce s bojem o přežití, takže ten ideový konflikt je tam jaksi navíc a nepřijde mi nezbytný.
Kniha mě vtáhla do děje, četla jsem ji na jeden zátah, přesto s odstupem času mi přijde hodně postav načrtnutých spíše schematicky a, budu-li hodně kritická, unikl mi jejich stěžejní podíl na celkovém dění.
Přesto dávám 5 hvězdiček

Irika
27.06.2014 4 z 5

Dočteno, překonán další osobní rekord... 1050 stránek je opravdu nářez, ale vůbec jsem se nenudila. Trochu mě odrazovaly některé zdejší komentáře, ale bála jsem se zbytečně.
První část knihy je podle mě opravdu nejlepší, poutavá a reálná, bez mysteriozních prvků. Seznamujeme se s postavami z různých konců Ameriky a různých prostředí. Postav je v tomto románu skutečně hodně, ale dá se s nimi sblížit, jsou pěkně vymezené charaktery a vše do sebe nakonec krásně zapadá.
Druhá a třetí část knihy je více mysteriozní, vše je ovlivněno sny, vidinami a náboženským podtextem. Není to ovšem čtenáři vnucováno násilnou formou, i sám jeden z hlavních kladných hrdinů je ateista, takže mi to nepřišlo až tak na škodu.

Svědectví se mi líbilo, ale už jsem od Kinga četla poutavější díla (Pod Kupolí, Osvícení, Misery...), takže proto dávám o jednu hvězdičku méně. 85%.

callahanh
15.05.2014 4 z 5

Konečně jsem přelouskal nezkrácené Svědectví a musím říct, že mě překvapilo, že je to vlastně postapokalyptický sociologický román. King tu opět bravurně pracuje s postavami, kterých je ale zbytečně moc, přesto mi tu chybí takový ten jeho typický echtzáporák (Harold je spíš k politování a není to ryzí záporák, který by chtěl ubližovat, spíš to dělá z donucení a jakéhosi pocitu vyloučení). Jinak tu je ale vše, co od Mistra očekáváme. Poměrně hutná atmosféra, propracovaná psychologie, zajímavé dialogy, skvěle popsané prostředí zpustošeného světa a pochopitelně i dost momentů překvapení. Problém mám jen s délkou, která je trošku přehnaná, protože místy bylo hodně poznat, že je tu dost zbytečné vaty, která by tu být nemusela. K úplné spokojenosti mi taky chyběl nějaký pořádný závěrečný střet, všechno to tak nějak vyšumí do ztracena a ten konec zkrátka není tak intenzivní a dechberoucí, na jaký jsem u Kinga zvyklý. Výsledek je ale výborný, protože napsat tisícistránkovou knihu, při jejímž čtení se nenudíte ani na okamžik, je opravdu umění. 80%

jindrich5708
08.05.2014 4 z 5

Tajemná vize o konci světa . Možná až moc dlouhá a překombinovaná , ale dobrá .

mailo-s
27.04.2014 3 z 5

Knihu jsem dočetl a až tak mně nenadchla jako v případě podobně tlusté knihy TO. Všude je Sědectví označováno jako jeden z nejepších Kinguv hororů a tak sem byl asi až moc natěšený.Příběh je roztáhlí ale to se vzhledem k záběru epidemie asi dalo čekat a děsivých momentů tam (aspon pro mně) bylo pomálu.Z postavami jsem se nakonec celkem zžil ale musim uznat ,ač nerad ,že tahle kniha mi opravdu dala zabrat,jiné kingovky čtu mnohem rychleji.
Na druhou stranu vubec nelituju času stráveného z touto knihou jsem rád že jsem si ji přečetl,kdo má rád Kinga jako já,měl by tohle dílo přečíst nudit se nebude.

Eigis
19.03.2014 5 z 5

Kniha má tři části. Tu první považuji za naprosto geniální. Strohé a chladné epizody, které popisují řádění superchřipky, byly jako mozaika, ve které se postupně z jednotlivých kousků začíná skládat obraz celého příběhu. Něco co člověk nečte proto, aby věděl jak to dopadne, ale proto, že si to prostě užívá. Druhé dvě části byly také dobré, ale spíš bych dal přednost vynechání celé té mysteriózní složky příběhu jako vidoucí oko, rozmlouvání s bohem či mystické poutě. Existence nějaké vyšší moci, která řídí hlavní hrdiny, je sice pro Kinga typická a já ji mám rád. V tomto případě mě, ale na začátku naladil na jinou vlnu a pro mě nebylo úplně příjemné přejít na další.

sipkulka
24.02.2014 1 z 5

Ač jinak Kingovi knížky miluju tak Svědectví jsem začala číst a ani po 150 stránkách mu na chuť nepřišla. Tudíž jsem knížku odložila .

kočičí anus
23.02.2014 5 z 5

Těžké zhodnotit. Román je bomba, to zase jo, každopádně moc dlouhé, hlavně první část, ta druhá se čte skvěle, ikdyž pár hluchých míst by se našlo. Možná, že původní zkrácený román byl lepší, ale spíše bych nechal Kinga proškrtat novou verzi a udělat z toho třetí verzi o max. 650 stranách :D ... Čtivé a s výbornou psychologií postav, jenom mi chybělo epičtější zakončení, ale to bude možná můj problém, když jsem ho, debil, čekal.

geimz
11.02.2014 2 z 5

Možno som príliš kritický, no táto kniha bol pre mňa boj. Prvá časť, znázorňujúca rozširovanie superchrípky, prvé prípady, úmrtia, a rastúcu paniku, bola vynikajúca, a takmer dokonale podchytila apokalyptický tón, ktorý naznačoval smerovanie knihy. Bohužiaľ, v ďalších dvoch častiach prišla na radu značná rozťahanosť, nekonečné putovania z bodu A do bodu B (ktoré ostalo prítomné až do konca knihy) a s nástupom matky Abagail a temného muža aj rozčarovanie zo zápletky, ktoré predstavovalo len neobjavný boj dobro vs. zlo. To bol prvok, ktorý mi v Kingovom inom 1000 stranovom románe (To) ani trochu nevadil, pretože tam bol dej napínavý, udalosti hrôzostrašné a išlo o čistokrvný horor s poriadnym vyvrcholením. Tu sa dočkáme len zakladania akejsi postapo spoločnosti, cestovania z Boulderu do Las Vegas a mdlého, nezaujímavého konca. Čakal som jednoznačne iný typ príbehu, a aj keď som dostal niečo iné, očakával som aspoň lepšie prevedenie. King síce opäť exceluje v postavách (jeho zrejme najsilnejšia stránka), no to je tak všetko. A skrátenie o minimálne 200-300 strán si to vyložene pýta.

exitus
21.01.2014 4 z 5

Mám pocit, že ve Svědectví spousta lidí opět hledá to, co tam není. Ano, náboženský podtext tam je, čehož jsem se po přečtení komentářů dost bála, protože to není můj šálek čaje, ale rozhodně jsem neměla pocit, že je mi něco vnucováno, že si musím vybrat mezi dobrem a zlem. Koneckonců, ve Vegas nebyly jen typy jako Loyd a Trashcan Man, že? Dobro a zlo je v každém z nás a jen závisí, kam se rozhodneme jít a to tu bylo moc pěkně vyjádřeno. Co se týče příběhu, samozřejmě měl slabší stránky, ale například celý první díl Captain Trips je naprosto špičkový. Systematické šíření choroby je popsáno velice sugestivně. Hlavní hrdinové, kterých je tu požehnaně, jsou úžasné charaktery (ne pouze ti dobří), jediné s čehož kritikou mohu souhlasit je zvláštní, rychlé vyřešení zápletky. S tím má King dlouhodobě problém a po 1400 překonaných stránkách to trošku zamrzí. Nicméně i tak se jedná o jedno z nejlepších apokalyptických děl, jež jsem zatím měla čest číst.

mrliš
09.01.2014 1 z 5

Opravdu velké zklamání. Příběh je utahaný a téměř 1000 stránek se jenom povídá a kecá o událostech. Čekal jsem nějakou akci, ale když k ní došlo, tak to trvalo vždy jen tak deset stránek a pak následovalo nové úmorné plahočení stovkami stran nudného textu.

Krišot
29.12.2013 2 z 5

Pár knih jsem již od Kinga přečetl a vždy nadšeně lapal po další. Jéénže, vše jednou skončí a já si po tomto titulu dávám zasloužený oddech. Při čtení sem měl asi tak třicetkrát nutkání knihu odložit a to z mnoha důvodů. Místy zdlouhavé, až k ukousání nudné a ten všeobjímající napoženský podtext. No ufff... Dočetl jsem to, pár dobrých nápadu zde bylo, ale jinak u mě teda průser pane Kingu.

LuciusWlk
24.12.2013 4 z 5

Pěkně baculatá a čtivá kniha, ale zas tak uchvácený nejsem. Od Kinga bych čekal něco tajemnějšího. Nevadil mi náboženský podtext, ale celkem mě zklamal závěr a vyústění tak nějak do ztracena.