Řbitov zviřátek

Rodina Creedových se usadí ve starém domě v půvabném prostředí venkova státu Maine. Otec lékař, krásná žena, rozkošné děti. Zdálo by se, že nic nemůže překazit jejich štěstí... Avšak objevuje se Cosi, co mrazí krev v žilách, Cosi strašnějšího než sama smrt. Cosi nesrovnatelně příšernějšího a silnějšího...

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/265/big_rbitov-zviratek-wOR-265.png 4.44379
Literatura světová, Horory, Romány

Vydáno: , Laser-books (Laser)

Pet Sematary, 1983

Kniha Řbitov zviřátek

zandu

Já mívám u jeho knih většinou "problém" na začátku, kdy se mi děj vleče, přesto nemám tendence knihu odložit. Poté mě příběh neskutečně vtáhne. A pak - dlouhý závěr a neurčitý konec, kdy si člověk může domýšlet, co bylo vlastně dál... Bylo to dobré, ale asi jsem očekávala víc...

Eliza562

Jak tohle hodnotit? Jinak než za 5 asi ne. Četla jsem to roky zpátky a furt si vybavuji děj.

Rainbow_Owl

(+ SPOILER) Cyntoryn zvieratiek, kniha, ktorú sám autor označuje ako najdesivejšie dielo, ktoré napísal. Prvotne ani nebolo jej vydanie plánované, oddychovala na dne zásuvky jeho pracovného stola.

Re-reading, ktorý som si naozaj užila. Chicagsky lekár Louis Creed sa sťahuje so svojou manželkou Rachel, dcérou Ellie a synom Gageom do mestečka Ludlow. Spolu s nimi prichádza aj ich ďalší člen rodiny, kocúr Winston Churchill, ktorého zbožňovaný najmä malou Ellie. Rodinka sa postupne spriatelí so susedmi Judom a jeho manželkou Normou.

Viac ako 80-ročný Jud sa stáva Louisovým najlepším priateľom. Idylka ako z časopisu. Mladá rodinka k svojmu pozemku "dostala" aj nenápadnú lesnú cestičku. Jud sa ponúkne a ochotne ich ňou prevedie. Cieľom je cintorín zvieratiek. Väčšina pochovaných domácich miláčikov prišla o život na rušnej hlavnej ceste, cez ktorú kamióny jazdia akosi prirýchlo.

Louis pracuje ako univerzitný lekár, jeho prvý pracovný deň je plný hrôzy. Mladý študent Victor Pascow príde o život po zrážke s kamiónom. Tu nastáva zlomový okamih a pokojný život rodiny sa končí. Na odvrátenie katastrofy nestačilo ani priateľské varovanie ducha Victora Pascowa, aby Louis nevstupoval za cintorín zvieratiek na územie niekdajšieho miestneho indiánskeho kmeňa Mikmakov.

Dostávame k hlavnej myšlienke knihy- smrť. Je smrť prirodzenou súčasťou života? Kedy o nej začať hovoriť svojim deťom? Je definitívna? Ako nás zmení strata milovanej osoby? Budeme po bolestivej strate rovnakými ako pred ňou?

Kniha s veľmi ťaživou, sem tam až hororovou atmosférou. O trúchlení, smrti, indiánskom pohrebisku s kyslou a kamenistou pôdou kde môžete stretnúť aj bájneho Wendiga. O tom, že mŕtvych treba nechať odpočívať. Aj napriek našej silnej bolesti z ich straty.

killy

Kniha, která mě přivedla ke čtení. Moje první Kingovka. Můj první horor, který ze mě udělal milovníka strachu. Dokonale napínavé dílo, dodnes cítím tu atmosféru u Juda na verandě, dodneška si představuju pach vlhké zeminy, mrazí mě při vzpomínce na toho zatraceného kocoura, vidím klikatou cestičku houštím... Rozhodně doporučuji přečíst od Kinga právě tuto knihu i kdyby to měla být vaše jediná.

Bediczek

Bajecne, famozni, uzasne. Nechapu proc jsem si to doted neprecet. Takove napeti a mrazeni jsem uz dlouho u cteni nezazil.

tetanurae

(+ SPOILER) Na úvod je potřeba uvést, že filmové zpracování z roku 2019, na které jsme si tak nějak zvykli, se drasticky odlišuje od knižní předlohy a dokazuje, že filmaři se při honbě za ziskem neštítí zohavit cenné dílo a zvrátit jeho primární myšlenku.

Louis Creed je lékař, jenž se se svou krásnou ženou, malou dcerkou a ještě menším synem přistěhuje do Ludlow ve státě Maine. Koupě domu se zdá být výhodnou a rodina doufá, že zde nalezne kýžený klid.
Přes cestu žije ve svém domě Judson Crandall, starousedlík, který působí zvláštně, tajemně, a ačkoli se s Louisem brzy spřátelí, očividně v sobě drží jakési nevýslovné tajemství.
Kousek za Creedovic domem se rozkládá obrovský les a v něm dlí prazvláštní místo, označované místními dětmi jako Řbitov zvířátek. Tím však záhada nekončí, neboť o další kus dále se nachází prastaré pohřebiště Mikmaků, a právě to je obdařeno nepopsatelnou mocí, zlem i tendencí měnit osud. Když Louisově dceři Ellie zajede kamion jejího kocoura Churche, Louis jej na Judsonovo naléhání pohřbí na půdě Mikmaků. Church ovšem následný den přikulhá zpět. Je živý! Louise tak začne svírat jediná otázka- co kdyby tam někdo pohřbil člověka???‍️‍️‍️

Stephen King zde rozehrává mistrně se prolínající zápletku, která je sice dost dobře čitelná, ale přesto neuvěřitelně poutavá a nahánějící hrůzu.
Je to rozhodně příběh, který pravém patří ke špičce ledovce hororové literatury, a není divu, že se řadí mezi nejlepší knihy ze Stephenova pera. Přes všechny nesporné klady se dá dílu vytknout jeho zbytečná vleklost a obsáhlost. Místy může čtenáře nudit nadbytečnými pasážemi; autor Kingových kvalit by měl zvládnout takový děj vtěsnat do dvou třetin obsahu, ale i navzdory těmto drobným ,,vadám" splňuje nároky nejnáročnějších kritiků.
Celkové hodnocení 90% -hluback--

BaPe895

Húú, při čtení vám bude běhat mráz po zádech. King umí dokonale navodit atmosféru blížícího se a těžko uchopitelného zla.

Hadati

Stejně jako v románu To zde postavy příběhu svádí boj s neuchopitelným prastarým zlem. Ale spíše než o fyzický boj tu jde o souboj vůle. King, jak je u něj zvykem, klade důraz na prokreslení příběhů hlavních postav, takže si je všechny oblíbíte, protože chápete jejich pohnutky, jejich chování a jejich obavy. O to je to pak horší, když se bojíte, jak to s nimi dopadne. Ke kritickému rozuzlení dochází až v poslední čtvrtině knihy, kdy k drsnému finále dochází až na posledních stránkách. To však neznamená, že byste se do té doby při čtení nudili. King dokáže napětí a záhady dávkovat po lžičkách, až vás pak překvapí, když se rozhodne zbytek hořkého léku do vás vpravit najednou.