Osvícení

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Jack Torrance získá místo zimního správce v horském hotelu Overlook, kam se odstěhuje s celou svojí rodinou. Docela jednoduchá práce, až na jednu maličkost. V hotelu straší a postupně způsobí Jackovu posedlost. Je tu však ještě Jackův pětiletý syn Danny, který je obdařen mimořádnými telepatickými a jasnovideckými schopnostmi....

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/264/osviceni-lld-264.jpg 4.53061

Osvícení 1.

Literatura světová, Horory
Vydáno, Laser-books (Laser)

The Shining, 1977

Kniha Osvícení

Ales.BD

Zlovolný hotel mi nepřipadá jako dobrý nápad ani na horor ani na nic jiného. Výčet nepravděpodobných hrůz je duchamorně dlouhý a místy směšný (útočící ostříhané keříky). Místo napětí a strachu nuda. Kniha prostě není automaticky dobrá jen proto, že ji napsal King.

birgitte

Stejně geniální jako je i film s bravurním Jackem Nicholsonem v titulní roli. Vřele doporučuji obojí.

ADE138

Knížku i film znám řadu let. Tentokrát jsem si poslechla audio knihu, načtenou Petrem Jeništou.
Příběh je brilantní, charaktery hlavních hrdinů King skvěle vystihl, dramatizace a načtení knihy k tomu bravurně sedly.
Poslech jsem si moc užila.

sedw

Začátek možná trochu pomalejší, ale děj velmi rychle chytí a nepustí. Nádherně popsaná proměna člověka a pád do šílenství. Klasika žánru.

knihyKeMne

Skvělá kniha, skvěle podané charaktery a jejich vývoj. Rodiče úžasně nesympatičtí; otec k ničemu, jak se porád litoval a brrr utírat ústa kapesníkem, takový zlozvyk fakt existuje? Matka nevyrovnaná se svou matkou a neustále závidící manželovi lásku jejich syna. Ostatní hlavní postavy byly naštěstí sympatické. Kniha napínavá, stres vzbuzující čtení, napětí krásně graduje a autor zajímavě překvapil skladbou přeživších. Co mi ale vadilo byly ty stupidní názvy kapitol, suché a vše prozrazující dopředu. Spíš jako by to byly body osnovy, které tam někdo zapomněl...

Warty

Musím říct, že ze začátku jsem se musela hodně přemáhat, abych četla dál. Přišlo mi to takové utahané a nezajímavé. Až posledních cca 150 stran opravdu stálo za to.

Simirekdudkovic

Stephen king je proste super.

Set123

Z této knihy mám velice smíšené pocity. Když jsem začínal u prvních stran, myslel jsem si, že se do toho prostě nedokáži začíst. A pořád jsem si to myslel a pořád a hele! Jak jako strana dvě stě padesát?!

Takže jsem se zjevně dokázal začíst bez větších obtíží, člověk ani neví jak, jedna strana následuje druhou a za tři večery to máte za sebou. King prostě umí poutavě psát a používá příjemný sloh, o tom není sporu.

Další věc, ve které je King geniální, je atmosféra a rozvoj charakteru. A oboje se mu i v této knize podařilo opravdu velice dobře. Charakterům věříte, je vám jich líto a i když už je vám více či méně jasné jak to dopadne, stále věříte, že to bude jinak. A opravdu vás to zajímá, což je na tom nejlepší!

Ale jaký je to ve skutečnosti horor? Tam už je to horší. Náznak strachu jsem pociťoval ještě kousek před polovinou knihy a pak to šlo do háje. Náznaky jako „V tom pokoji je nějaká špatnost!“ „Nechoď tam!“, v Kingově podání dokáží vybudovat automatický strach. Ale když tu „špatnost“ popíše? Je to v háji. Strašidelnost v onom nadpřirozeném slova smyslu, je pryč. Ona se ta hrozba najednou stává spíše… směšnou?

To ovšem neubírá knize v jiném ohledu, v tom, v čem King nejvíce vyniká. Čtenář má možnost sledovat pomalý, ale jistý rozpad lásky a soudržnosti jedné americké rodinky, tak dlouho, dokud se v hotelu nerozpoutá takové jejich malé, soukromé a od světa odříznuté psychologické peklíčko. Ano, to je v této knize popsáno dokonale.

Hrozně rád jsem také za přítomnost „Masky rudé smrti“, které je v knize podlézavě přítomna, což mi udělalo velikou radost, stejně jako přítomnost Havrana v Geraldově hře. Když King naváže, nebo využije Poeovi náměty, vycházejí z toho většinou velice zajímavé věci.

Zamyslím-li se nad tím, kniha rozhodně není špatná, ale na mě nepůsobila tak dobře jako jiné Kingovi knihy. Každopádně za přečtení rozhodně stojí. (Nejspíše i opakované.)

Hellraiser
Hellraiser