Osvícení

Jack Torrance získá místo zimního správce v horském hotelu Overlook, kam se odstěhuje s celou svojí rodinou. Docela jednoduchá práce, až na jednu maličkost. V hotelu straší a postupně způsobí Jackovu posedlost. Je tu však ještě Jackův pětiletý syn Danny, který je obdařen mimořádnými telepatickými a jasnovideckými schopnostmi....

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/264/osviceni-lld-264.jpg 4.62635

Osvícení (1.)

The Shining (1977)

Literatura světová, Horory
Vydáno:, Laser-books (Laser)

Adellll
předevčírem

Nějaké části sice byli docela strašidelné ale asi bych to nenazvala úplně horor:). Ale jinak to bylo dost dobrý

Ilirea25
předevčírem

Po proslulé knize TO, kdy jsem skončila v polovině a zapřísáhla si, že už to nikdy nedočtu, protože bych se ukousala nudou, jsem měla z Osvícení stejný pocit, že to dopadne stejně. Opak byl ale pravdou. Kniha byla naprosto skvělá, nemohla jsem se odtrhnout a po hodně dlouhé době jsem měla mrazení na zátylku, když jsem knihu četla. Při scéně v koupelně a srchovým závěsem jsem byla až skoro vyděšená, a tak moc jsem chtěla pokračovat, i když jsem se bála, co se dočtu. Za mě 5 hvězd a těším se na další knihy, které si od Kinga přečtu.

JaneDoe
18. listopadu

Musím říct, že jsem znala Kubrickův film zpaměti dřív, než jsem začala vůbec číst knihu... Takže pocity trochu rozporuplné. Copak z knížky jsem byla nadšená, ale už pro mě prostě nebyla zdaleka tak děsivá, jak to o ní člověk často slýchával. Prostě jsem ji nemusela schovávat do mrazáku. :D Což mě trochu zklamalo... Ale... ALE hodně je toho jinak, takže rozhodně stojí za to si ji přečíst. A díky tomu chápu Stephena Kinga - tedy to, proč se mu Kubrickovo zpracování nelíbilo. Na film jsem názor nezměnila, naopak bych byla ráda, kdyby filmakeři postupovali tímto způsobem. Přece - když se kniha převede přesně, tak už nikomu nebude stát za to ji číst!? King je sám proti sobě. :) Pro mě největší překvapení stromová zvířata. Asi i díky tomu, že je Kubrick vynechal. Je tam samozřejmě i víc "drobností". A kupodivu jsem neměla před očima Jacka Nicholsona, což ostatně taky hovoří v Kingův prospěch. :)

LaCucaracha
08. listopadu

Byla jsem mile překvapená. Je to teda něco úplně jiného než film. Film je taky dobrý, ale hlavně proto, že je hezky natočený, pěkné exteriéry i interiéry a skvělí dva ústřední herci (chlapeček mi vyloženě lezl na nervy). Bez toho by film za moc nestál. Ale knížka je nesrovnatelně kvalitnější. Mnohem bohatší, postavy mají osobnost a historii, vše dává smysl. Je zajímavé, že všechno to zajímavé se ve filmu neobjevilo, nezůstalo skoro nic, jen hotel. Přitom vosy i keřová zvířata, která se v záběru nikdy nehýbala, jsou myslím zfilmovatelné věci. Nebo jak si Jack pořád otírá rukou ústa. Atmosféra, že by se dala krájet. Horrorové scény jsou opravdu strašidelné. Ale kromě horroru je to i psychologický román, který naprosto pohltí. Takhle si představuju psaní na špičkové úrovni. A navzdory upozornění na přebalu bylo nejlepší číst ho večer a o samotě.

wesia
07. listopadu

Tahle kniha je...nepopsatelna, aneb kdyz si ji clovek neprecte, nepochopi...nadherne popsany pribeh rozkladu cloveka, jeho mysleni...v knize jsem nemela zadneho hrdinu, zadneho padoucha, protoze preci "hotel" nemuze v realu zpusobit takovou destrukci...nebo ano? Vse plyne jak ma, neni zde zadna zbytecna veta. Trochu mi zezacatku vadily vety v (), ale za par stranek si na ne clovek zvykne a proste k pribehu patri. Na popis sceny - kdyz Jack striha kralika a udalosti pote - dlouho nezapomenu, stejne jako konecna scena kdy Wendy odchazi zkontrolovat Jacka....mela jsem pocit, ze jsem tam misto ni... za me uplna spicka.

Susan94
02. listopadu

Předem mého hodnocení, jsem rozhodně ráda, že jsem si knihu přečetla. Příběh plynul pomalejším tempem s dobře nastavenými zásahy do děje. Očekávala jsem, že se budu při čtení knihy "bát", bohužel se tomu dostalo jen při shlédnutí filmu. Cením velmi odlišný konec. V knize mi přišel mnohem lepší.

Michaelak561

Velice mě baví a mám ráda knížky od Kinga. Dokáže svým psaním v táhnout do děje a neobyčejnou prestiží navodit atmosféru knihy. Patří k mým oblíbeným autorům.

marhoul

Prozatím jediná kingovka, kterou jsem četla, ale byla natolik šílená, že se na další ještě nechystám. ;-) Vlasně kecám, četla jsem i Carrie. ..to byla taky síla. :-)

michal666

Před lety jsem viděl film. Jack Nicholson co by Jack Torrance byl neuvěřitelně děsivý. Na knihu jsem hodně těšil a k mému překvapení se celkem dost od filmu lišila. Ve výsledku teď film hodnotím hůře, jelikož kdyby se trochu více držel předlohy, mohl být lepší.

Každopádně kniha je skvělá, první třetina se čte velmi dobře. Seznamování s Torrancovými, příjezd do Overlooku a seznamování s hotelem a jeho prostředím. Druhá třetina se mi četla už hůře, typicky Kingovsky roztahované pasáže mi dělaly problém a těžko jsem s ke čtení vracel. A najednou .... posledních 200 stran napětí, které by se dalo krájet. A finále, no ... čekal jsem podobný konec z filmu, ten v knize je lepší.

DROM

SeanFifield

Asi jsem trochu ovlivněn oběma filmy, které jsem viděl a tak jsem měl tendenci hledat rozdíly a chyby. Ale pak si člověk uvědomí, že pan King to nejdříve napsal a pak to teprve někdo natočil. Je to napínavé, strašidelné a nutí vás to, zamyslet se nad tím, jak dlouho by jste vydrželi vy na takovém místě.

Rostica

Jako vždy se od knihy nemohu odtrhnout... Ze začátku jsem se nemohla pořádně začíst, ale to se brzy změnilo. Stephen je prostě mistrem!

TreborDor

Je popkulturní a kultovní klasika s podstatnou (dle mého autorem - vzhledem k volnému pokračování - cílenou a primární), neskutečně intuitivně chápanou a pekelně popsanou dějovou linií o totální alkoholové destrukci zabalená do mysteriózního (pro někoho "hororového") příběhu, který se vyskytuje ve většině Kingových příběhů (a to častokrát právě i v souvislosti s dětskou "senzibilitou a představivostí"). Četl jsem v 90.letech, kdy bylo naprostá "6ti hvězdičková bomba" a znovu až nyní (po 25ti letech) před volným pokračováním a je zřejmě díky "vědění" a spoustě jiných knih už "jen" jaksi "běžně skvělé" ; ) BTW: Kubrickova filmová adaptace je sice geniální, ale "úplně jiným sportem, a i na jiném hřišti"....navíc sám King ji nesnáší....tuším proč. Velmi zajímavý a významný je odkaz na Osvícení v novém Spielbergově filmu Ready Player One - možná i záměrný revanš za Kingovy pozitivní zmínky v románech o jeho snímcích : )

Freemantle

Asi půjdu proti proudu a budu minimálně ukřižován hlavou směrem k hlíně, ale film byl pro mě lepší než knižní předloha. Začátek pozvolný, v polovině se děj rozjel, konec měl grády. Co se mi na knize opravdu líbilo, byly vsuvky v závorkách - myšlenky, hlasy v hlavě, představy - dodávalo to čtení jiskru hrůzy. Jack Torrance byl vykreslen příjemně vyšinutě, manželčino chování mi chvílemi přišlo až iracionální. Dannyho vnímání bylo napsáno dost zvláštní formou, pro mě nejméně zajímavou, nechci říct, že to bylo odfláknuté, ale... Nevím, no. Jinak popis kotle a jeho fungování v celém příběhu mě fascinovalo! A konec byl opravdu famózní.

3nitka

Film som nevidela a po prečítaní knihy sa pri najbližšej možnej príležitosti na Jacka Nicholsona rada pozriem. Od Kinga som čítala iba pár kníh a páči sa mi na ňom ako vie navodiť temnú a mrazivú atmosféru.

JoSvob

Precteno na zaklade hlednuti filmu s Nicholsonem. Rozhodne nelituji, ze jsem napred neprecetla knizku, oboji me moc bavilo. Libi se mi hlavne prostredi, ve kterem se dej odehrava.

zeros

Pokud tu někdo hodnotí jako jednu z nejhorších Kingovek, tak za mě naopak jedna z nejlepších. Často mám s tímto autorem problém kvůli jeho zbytečné "ukecanosti". To tady ale neplatí. Skvěle to odsýpá a napětí graduje. A protože se rád a hodně vžívám do postav, tak je to chvílemi i hodně děsivé.

Polak

Výborná kniha i film. Polak

kanitsuj

Starý strašidelný hotel vysoko v horách, správce, který se vypořádává s cejchem alkoholika a kluk, který umí číst myšlenky. Originální téma, velmi dobře zvládnutá psychologie postav a mistrně gradující děj - čtenář si ani nevšimne, že zatímco přečetl dvě stránky, hrdinové zase o něco víc zabředli do nesnází a propadli beznaději. Na Kingových románech je krásné, že člověk má při jejich čtení pocit, který si dokáže zpětně dlouho vybavit, ale co mi u tohoto románu trochu kazí dojem je zběsilý závěr, který je natahovaný a nedůvěryhodný. V podstatě mi už bylo jedno, kdo koho kam a čím udeří, hlavně aby už byl konec!

Markusak

@Terka72 Nevím na jaké straně si skončila, ale mě ten styl ze začátku nesedl taky. Buď zkus číst dal a překousnout, že to dělá menčí problém. A nebo vůbec nečíst Kinga, jelikož má opravdu originální styl vyprávění. Je to těžké jsou tu lidé co Kinga zbožňují a pak lidé co vůbec nechápou jak to může někdo číst. :D

Markusak

Za mě úžasná kniha od Stephena Kinga. Je to moje první Kingovka a vybral jsem si jí kvůli hlavně, že znám film(bohůžel mě moc nenadchl). Kniha mě na první pohled připadala docela obyč. Do té doby dokud jsem se nedočetl až na třetí část knihy. U knihy se nebudete jen bát, ale i někdy zasmějete. King dokáže nádherné čtenáře uvést do fáze, že je vše v pořádku, ale hned jak tento pocit začne vás King překvapí záhady tohoto hotelu. Bylo to moje zatím nejdelší kniha co jsem kdy četl a určitě toho nelituji, jelikož mi to i tak přišlo málo stránek(486 str.). Nejradši bych dal 6 hvězdiček, ale jelikož nemůžu tak dám aspoň tich 5.

MatoZu

Moje první Kingovka. Knize nemám snad co vyčíst, kromě poměrně nezáživného začátku, kvůli kterému jsem chtěla knihu odložit. Díky Bohu, že jsem si to rozmyslela. Kniha je místy dost děsivá. Na knize se mi nejvíce zamlouvaly postavy, které byly sympatické a soucítila jsem s nimi. Také měla velice pěkný konec.

Ajli

Moc jsem se na knížku těšila, bohužel nakonec jí musím hodnotit jako jednu z nejhorších ,,Kingovek´´. Asi jsem od ní měla velká očekávání :-)

jfialova

Výborná kniha a výborný film. Málo knih se dočká tak perfektního filmového zpracování. Doporučuji tedy obojí. Čtyři hvězdy dávám jen díky tomu, že existují určitě i lepší knihy, tato prostě zrovna měla štěstí-ale je nutno dodat, že zaslouženě.

Michal156

úžasná kniha se skvěle budovaným napětím

lapagerie

Příjemné překvapení. Až na ojedinělý popis rozkládající se oživlé mrtvoly jde spíš v celé knize o mrazivé napětí. To z ní dělá ten správný "horor". Proměna Jacka, kterého Overlook zcela pohltí, je děsivá. Tak se pohodlně usaďte, večírek právě začíná...

Terka72

Já bohužel nemohu souhlasit s kladnými recenzemi. Mě kniha nebavila a celkově mě vůbec neoslovila. Četla se mně strašně špatně-možná je to tím, že mně nesedl styl, kterým autor píše. Ani jsme knihu nedočetla a musela ji odložit. Nevím, možná že někdy zkusím dát knize šanci...

Janicga88

Vynikající kniha.. říkám pořád, že autor je génius:))

aneta2290

Klasický příběh malého Dannyho. Poutavý, hrůzostrašný příběh. Přesně proto miluji krále literárního hororu.

Wolf012

Velmi dobře napsáno, postavy se chovali naprosto reálně a hlavně rozumně žádné takové ty pochody směrem k sebe zničení. Celkový příběh byl nadupaný od začátku do konce. Takže budu pokračovat knihou Doktor spánek kde se znovu objeví Danny a jeho matka

ivanaa

skvělá kniha