Osvícení

Osvícení
https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/264/bmid_osviceni-lld-264.jpg 5 4245 4245

Osvícení série

Jack Torrance získá místo zimního správce v horském hotelu Overlook, kam se odstěhuje s celou svojí rodinou. Docela jednoduchá práce, až na jednu maličkost. V hotelu straší a postupně způsobí Jackovu posedlost. Je tu však ještě Jackův pětiletý syn Danny, který je obdařen mimořádnými telepatickými a jasnovideckými schopnostmi....

Literatura světová Horory
Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Shining , 1977

sgjoli
14.07.2024 4 z 5

Kdysi jsem viděla filmové zpracování tohoto příběhu, ale ke knižní (resp. audio knižní) podobě jsem se dostala až nyní. A byť mám určité "ale", kvůli kterému nedokážu hodnotit naplno, byl to docela intenzivní poslech.
Začnu hned tím "ale", a to je dost subjektivní fakt - když jsem knihu poslouchala, tak ten poslech samotný mne bavil. Ale ve chvíli, kdy jsem si od poslouchání dala chvíli pauzu, dělalo mi trochu problém se k tomu poslechu zase vrátit - musela jsem se dokopávat. Nedokážu ale přesně říct, v čem to bylo. Protože jinak jsem vlastně s příběhem spokojená.
King tu umí skvěle gradovat to napětí, tajemno - ten strach, napětí a nepříjemný pocit svým čtenářům podsouvá pomalu, postupně, plíživě. A to se mi vlastně na tom líbí. Příběh, který začíná docela poklidně, končí dost akčně a je plný zběsilých, fantaskních představ, které na klidu úplně nepřidávají. Atmosféra je zneklidňující a postavy se psychicky postupně rozpadají - to tu uměl King dost dobře popsat.
Pokud člověk aspoň trochu zná historii Stanley hotelu v Estes parku, Coloradu, tak tu v popisu Overlook hoteu může velmi dobře vidět jednoznačnou inspiraci právě Stanley hotelem, kde Stephen King vymyslel vlastně zápletku celého Osvícení. A mne to prostě asi o to víc bavilo, když člověk zná to pozadí, kterým je Osvícení inspirované.
Celkově tak dávám slabší 4 hvězdy - kvůli tomu, co jsem psala v úvodu.

pedroK
07.07.2024 5 z 5

Napínavé, propracované, lze jen doporučit! Starý, dobrý mistr King!

Ignis
06.07.2024 4 z 5

Má to atmosféru, je to místy opravdu napínavé a můžu jen doporučit. Co mě trochu rušilo, byl fakt, že jsem viděla před pár lety film a nějak jsem pořád očekávala některé scény, které ale v knížce nejsou. Což samozřejmě není vina knížky.

soukroma
30.06.2024 4 z 5

(SPOILER) Syrové, děsivé, napínavé, ale - sláva sláva - má to happy end! (i když by to jeden ani nečekal). Horor, který snadno mohl být i "jen" dobrým víceméně reálným psychothrillerem, nebýt toho hotelového živočišného smetí, které se do všeho nenávistně pletlo, a pár keřovitých zvířat k tomu. Stačilo to, co se pletlo Jackovi v hlavě. I malý Danny měl celkem realistické vjemy a předtuchy, ale přeci jen na tuhle roli byl příliš malý - kdyby mu bylo dvakrát tolik, bylo by celé jeho vnímání a jednání přijatelnější. Ze všech nejvíc mě štvala Wendy, která nic moc nedělala (nádobí od polévky z konzervy a sendvičů k obědu se vršilo ve dřezu a ona ... spala, asi tou námahou), krom osočování manžela. Zato Hallorann byl skvělý, ten se nadřel a dost to odnesl snad ze všech nejvíc. 85%

LuckaK.088
29.06.2024 5 z 5

Pan King je prostě bezkonkurenční spisovatel, jehož knihy se jen těžko odkládají. Osvícení řadím mezi topku.

Marketplace
21.06.2024 4 z 5

Od Kinga už jsem četl nějaké povídky a ty byly lepší. Tohle byl horor, u kterého jsem se nebál. Možná mě hodně ovlivnilo to, že jsem kdysi viděl film a dopředu jsem věděl jak to dopadne.

olívoil
31.05.2024 5 z 5

Moje 1. kniha od autora...........no, asi budu mít na dlouho pauzu, než si přečtu nějakou další knihu. Stephen King je opravdu MISTR hororu............musela jsem si často dávat pauzy, ale nakonec jsem dočetla...........vřele doporučuji všem, kdo mají pevné nervy.........

ArwenAragorn
04.05.2024 5 z 5

90%

Naprosto skvělý horor, za mě druhý nejlepší od Kinga. Pořád vede To.
Pokud s Kingem začínáte, Osvícení je správná volba,

Květ
04.05.2024 5 z 5

Naprosto skvělý horor, kdo se chce bát, jen do něj! Rodinné trio, otec Jack, matka Wendy a pětiletý Danny se ocitají v hotelu Overlook, kde Jack přijímá práci zimního správce. Hotel je v zimě pro nepřízeň počasí zavřený a zcela odříznutý od okolního světa. Jack jako abstinující alkoholik vnímá tuto práci jako poslední příležitost na cestě za lepším životem, také Wendy si od osamělého pobytu slibuje zlepšení rodinných vztahů. Jen Danny, který je obdařen zvláštními schopnostmi, vhledy do budoucnosti, ví, že je něco špatně.... Atmosféra napětí a strachu pozvolna graduje, perfektní čtení zaručeno.

KubaHanzelin
25.04.2024 4 z 5

Kultovní klasika, která i dnes funguje jako dobře napsaný horor s hutnou atmosférou.
Půjdu asi proti proudu a omlouvám se fanouškům filmu, ale kniha ho naprosto válcuje, i když Jack Nicholson je v roli Jacka T. skvělý, kniha se mi líbila daleko víc
Od Kinga už jsem něco načetl, ale Osvícení se mi perfektně hodilo do letošní čtenářské výzvy, třeba se někdy mrknu na zoubek pokračování v podobě Doktora Spánka

sarlotaa27
12.04.2024 5 z 5

Skvělá, napínavá kniha. Jdu si rovnou pustit i filmovou adaptaci, doufám, ze bude alespoň z poloviny, tak dobra jako kniha:).

Boboking
07.04.2024 4 z 5

Po letech jsem se opět začetl do této kultovní klasiky. A protože jsem to nečetl osamocen a pozdě v noci, nezasáhlo mne to to tak jako když jsem to četl poprvé osamocen v noci :-) To jsem se bál i na záchod :-) Jj, drom, drom dokáže polechtat nervy. Přečteno v rámci ČV 2024.

Kristy78
07.03.2024 4 z 5

Velmi napínavé, přečteno jedním dechem.

Slezadav
04.03.2024 5 z 5

Osvícení je pro mě horor s velkým H. Samozřejmě kniha není úplně perfektní, to není žádná, ale Osvícení se tomu v rámci svého žánru pekelně blíží. Ačkoli v první polovině je stejně jako další Kingovy výtvory poměrně rozvláčná, ve druhé části mě naprosto pohltila a nemohl jsem se od čtení odtrhnout.

Působení hotelu Overlook na Torranceovu rodinu je příkladem mistrného budování napětí během celé knihy, které v závěru velmi napínavě a akčně vygraduje. Za geniální hororovou složku považuji to, jak hotel proti sobě poštve vzájemně nejbližší lidi. Osobně mi jedno z největších nepohodlí (které je u hororu/thrilleru žádané) způsobují příkoří, která se dějí dětem. Toho si tady malý Danny užije do sytosti.

Nakonec bych ještě rád ocenil náhled do alkoholikovy mysli. Věřím, že King moc pěkně zprostředkoval zkušenost vyléčeného alkoholika a přiblížil čtenáři, jaké pocity takového člověka svírají.

Celkově dávám nejvyšší možné hodnocení a Osvícení řadím k absolutní špičce hororového žánru. Napětí, strach, obavy, dokonce i akce. Všechno tohle v perfektním mixu odehrávající se ve vymrzlých horách v téměř prázdném hotelu, který je tak trochu zvláštní.

janina66
27.02.2024 4 z 5

Skvělý napínavý horor. Napětí stoupá a graduje. Nechtěla bych tam zůstat s rodinou sama přes zimu.
Kniha je skvělá. Poté jsem viděla i film, který byl též děsivý.

gabriela8704
21.02.2024 5 z 5

Knihy od Kinga nestrasi. Vypovídají a rozebíraji horory dnešní doby mezi lidmi. Rozebírá je psychologicky, abychom mohli nahlédnout do tajů mysli a našeho podvědomí. Mě toho hodně opět vysvětlila a cítím klid a mír. (na rozdíl od běžného hororu)

Michelle13
21.02.2024 4 z 5

Moje první kingovka a musím říct, že super. Kniha je napsaná tak skvěle, že Vás to vtáhne do děje tak rychle, že Vám stránky rychle utíkají. Čte se to opravdu dobře. Jen mám jedinou výtku a to, že je klid až do poloviny knihy, tak nějak jsem měla velké očekávání, že se bude něco dít už dřív, ale i tak jsem z knihy strašně nadšená. Už se těším až si přečtu další Kingovky. Pokud milujete tohoto spisovatele tak stopro doporučuji a určitě očekávejte v nejbližší době dalšího Kinga.

Ticiana
20.02.2024 4 z 5

Velice nesympaticke postavy, ale zato velmi dobre vykreslene. Ale mne ani ta atmosfera ani celkovej dej pro me nebyl nejak hororovej. Ale jen predstava toho, ze na opustenem miste daleko v horach se zacnou dit divne veci, a clovek je tam sam, je strach nahanejici.

Zdekat
31.01.2024 4 z 5

Napínavé, přečteno za pár večerů. Jen kniha už mě připadla trošilinku zastaralá , v této době nedávají reálie románu, hrůzostrašné situace i celkové vyznění a atmosféra příběhu ten správný drive. Schází nadčasovost klasických děl. Jsou lepší horory i lepší knihy od S. Kinga.

dagsvob
28.01.2024 5 z 5

Nemůžu říct, že bych knize něco mohla vytknout, je to prostě skvělý King, kdo má tento žánr rád, přijde si na své, ale mě horory a nadpřirozeno moc neberou - knihu jsem četla v rámci ČV.