Osvícení

Jack Torrance získá místo zimního správce v horském hotelu Overlook, kam se odstěhuje s celou svojí rodinou. Docela jednoduchá práce, až na jednu maličkost. V hotelu straší a postupně způsobí Jackovu posedlost. Je tu však ještě Jackův pětiletý syn Danny, který je obdařen mimořádnými telepatickými a jasnovideckými schopnostmi....

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/264/osviceni-lld-264.jpg 4.62505

Osvícení (1.)

The Shining (1977)

Literatura světová, Horory
Vydáno:, Laser-books (Laser)

Torgal
včera

Po prečítaní tejto knihy je mi jasné, že sa k nej už nikdy nevrátim. Ale nie je kvôli tomu, že by bola nevydarená, naopak je vydarená až príliš dobre. Jednoducho čítať o brutálnom psychologickom rozklade Jacka Torranca a jeho nutkaniach rozbiť žene pálkou hlavu nie je nič, čo by som chcel absolvovať druhý krát. King sa tu som svojimi postavami veľmi nemaže a pretiahne ich peklom – a tí čo ho prežijú budú mať šrámy až do konca života (a to nielen na tele, ale najmä na duši). Hutná atmosféra desivého hotela, precízne vykreslené postavy, ale maximálne hodnotenie knihe aj tak odopriem. Okrem psychoterroru tu toho viac nie je a na dĺžku knihy sa mi to zdalo predsa len trochu málo. 8/10

ivetts

Další skvělá kniha od Kinga, pro mě lepší než film.

amalka2850

Podruhé přečtená a ještě lepší zážitek než poprvé.

bakunin

Miluji film, který jsem viděl aspoň pětkrát. Knihu jsem četl až později, s filmem jsem si to velice srovnával, a za knihou vůbec nezaostával ba naopak.

MilkyA

Ja neviem príde mi to strašná škoda, že pri toľkých dobrých nápadoch, pekne vykreslenej atmosfére to akosi vôbec nie je napísané tak aby sa človek aspoň trošku vydesil, ani len v napätí som nebola. Nie som si istá či pre hardcore hororových fanúšikov je tento proklamovaný majster žánru dobrou voľbou. Ťažký mainstream, keď to môže prečítať moja babka a stále zaspať, nie je to horor. :D

Daduna

Jsem fanoušek Stephena Kinga. Kniha se mi líbila ale musím říct,že jiné knihy na mě působily děsivěji a i po skončení knihy jsem o nich přemýšlela. Tady je to takový,že nevím co si o tom po přečtení myslet.

Miroslav83

Hotovo. Skvělý příběh i vykreslení charakterů jednotlivých postav a jejich osobních "démonů",
a) mám chuť se napít
b) jenom co zlikviduji starý živý plot - jdu na DOKTOR SPÁNEK

pazdy15

Fenomenální příběh, postavy a gradující napětí! :) Napětí a vztah postav jsou mistrně napsány! Prostředí samotného hotelu je zárukou dobrého čtení , knížku jsem měl za 4dny přečtenou. A ačkoli tam mr. Halloran moc nevystupuje, přirostl mi neuvěřitelně k srdci, ten chlap je zosobněním lásky, ochoty a porozumění! ;) DOPORUČUJI!!!

opic 12

At už pršelo nebo lilo,sněžilo či chumelilo.Radno v takovém nečasu počastovat někde pod střechou u rodinného krbu.Halucinace.
At už se spalo nebo snilo,nikdy není všechno tak,jak by si člověk představoval.Stojím před proslulým pokojem dvěstěsedmnáct na prahu čehosi před něčím a dost možná uhnu pohledem...beru za kliku.Pohybem zabírám.Jemně a nenuceně přiotevřu.Více zatlačím na křídlo dvěří.Otevírám a zahlédnu...Však vy víte.
Ví to i Stephen King.Jen si vzpomente na některé vzpomínky z dětství.Něco vás jistě děsilo.Šel z toho strach.Byly to lidé,věci,stíny a nebo vaše představy ? Bylo to skryté a pliživé,bylo to ve vás.Dodnes v šuflíku vašeho podvědomí.Nedovedli jste to pojmenovat.Je to v nás.Představivost je živá.Semínka jednou vzklíčí.Neseme si je od dětství.
Co taková posedlost.Závislost čistá a krystalická.Chci další dávku Kinga k sakru.Ten absták tu dostává hloubku jakoby samotného prožitku.To autorovo temné období je tu znát.Blouznění s paranoidními stavy si vybírá svou dan.Realita uniká v chodbách.Zalézá do myslí jejich obyvatel,minulost nás dostihne.Venku si to taky podá ruce z temnou stránkou lidské duše.Že já do toho hotelu vůbec chodil.Vskutku osudový zážitek na celý život.Nadsázka říkáte? Jen si tam jděte bydlet sami.
Zdání ovšem tu a tam občas klame.Mohlo by se totiž dojít k mílce,že se jedná o horor či snad pouhou lekačku.Na tyto dveře neklepat a ani neotvírat.Žádné klišé se nekoná.Béčkový úprk na půdu místo ke dveřím a jiné logické díry se nekonají.Nad tím vším totiž vládne samotný autor.Atmosféra to je jeho a opět silnej důraz na psychologii s vývojem postav tu rozhodně povedeným s pozvolným přechodem u celé rodinky.Vše pro čtenáře o historii místa s flashbacky odkrývají vše podstatné ve vyznění právě samotného chytře na linkách popsaného děje.On je jednoduše někde jinde Pan spisovatel.Strašáci duše tam je jako doma.Má vypozorováno.Popíše a zlehounka připravuje půdu na sklíčenost beznaděj i ve finální zlobu.Kniha tak zásadně s psychologickým přesahem ve smyslu psycho thriller s mysteriozními prvky se špetkou strašení.Ne však jenom čistej horor.Ona ta obálka s anotací klame a dokáže bejt leckdy zavádějící,čtenář natěšen na krvavou řežbu na každé stránce s motorovkou bude nejspíše zklamán.Ale zase leckdy představivost dokáže mnohé.Tisnivě skličující momenty se špetkou syrovosti společně s vytříbeným napětím.A s příbývajícími stránky se zakousává čím dál víc samotná určitá flustrace.Ta se přenáší z onoho podivného místa na čtenáře.Silně povedené doslova hluboká příběhová studna.
Jen tak mimochodem začíná se u mě projevovat abstinenční příznaky.Ty závislosti...ted zrovna mám chut na další Kingovku :)
PS: Číst v noci a o samotě za vydatného deště nebo silného sněžení.Určitě nečíst na pláži nebo kde se vyskytuje mnoho lidí.Elementární prožitek a to přece patří ke čtení tak jako knižka:)

Asdas

Majster Hororu? To skôr majster vaty . Podobne ako u TO pár atmosferických alebo s náznakom atmosféry momentov a potom skôr čítanie zo zvyku . Film od Kubricka je iná liga.

Romilo

Opravdu super.

Polak

Fantastická kniha a výborný film to byl taky. Michal

Nomia

Naprostá dokonalost. Ponorková nemoc a paranoia v kombinaci s opuštěným horským hotelem, zvláštním dítětem a hlubokou rodinnou krizí, tohle vše vytvořilo nezapomenutelný příběh. S atmosférou tak hutnou, že se z toho skoro po****.
King si i v Osvícení opět brilantně pohrál s psychologii postav, přidal k tomu notnou dávku napětí a strachu a vykouzlil další ze svých skvělých děl. Děsivé, napínavé a tajuplné, prostě horor, který si zaslouží pět hvězd.

dalibor123

Děsivé, mrazivé a rozhodně lepší než film :)

Anushka1

Jedna z nejlepších Kingovek, co jsem četla. Žádné vleklé popisy, které má King tak v oblibě. Prostě se jde rovnou na věc. Srovnání s filmem, nesrovnatelné. Viděla jsem dříve film a už tam mi vadilo, že Jack (Jack Nicholson) vypadá jako psycho hned od začátku. Tady to pěkně graduje až k úplnému konečnému zbláznění.

TessieP

Ono na tom Kingovi je stejně nejlepší/nejděsivější to, že vezme věc, co se úplně klidně může stát (úplně v pohodě dostanete ponorku, když jste zavření 24/7 v hotelu a jste nedoléčenej alkoholik), trošku to zveličí, přidá špetku děsivýho nadpřirozena a je to. Takže jakmile budu někde přespávat v hotelu, rozhodně nechci pokoj 217 a na zahradě rozhodně žádný keřový zvířata neplánuju.

Cherryel

Některé pasáže jsem jen v rychlosti přelétla očima, protože tenhle spisovatel moc natahuje příběh a trvá než se pořádně něco začne dít.Keře ve tvaru zvířat, které byly nebezpečné? Přišly spíše k pousmání.Jinak ke konci docela napínavé ale to už jsem měla jen na pár stránek.

maruschka

Nejsem si jistá, jestli mě víc děsil hotel, nebo to, kam se může dostat
(za určitých okolností)
každé manželství.

ChristineDaee

Začínate čítať niečo, čo vyzerá ako prepracovaný spoločenský román. A postupne sa mení na niečo iné... Neskôr by som najradšej prestala čítať, ale už som sa od knihy nedokázala odtrhnúť. Paradoxne ma trochu upokojilo záverečné vyvrcholenie, lebo, napokon, také naháňačky s vrahom tu už boli. :D Moja mama do knihy len nakukla a potom sa ma snažila presvedčiť, aby som nečítala také príšerné veci, lebo sa skôr, či neskôr zbláznim... :D Napriek tomu sa k nej určite vrátim a chystám sa aj na film, ktorý vraj nie je veľmi podobný knihe a samotnému Kingovi sa nepáčil, ale je veľmi obľúbený. Tak prečo to neskúsiť ?
Edit: Filmu sa vôbec nepodarilo vystihnúť ducha Kingovho románu, ale ak film a knihu považujete za samostatné jednotky, môžete si ho vážiť, lebo je to nepochybne umelecké dielo.

Dep8

Starý, ale luxusní hotel uprostřed nehostinného zimního prostředí hor, izolace, samota, pošramocené rodinné vztahy, abstinující alkoholik a osvícené dítě. V mysli Stephena Kinga se z této směsi zrodilo další vynikající dílo. Opět perfektní popis charakteru postav, který doprovází (především u Jacka) i nástin minulosti, dětství a krizí, díky tomu si můžeme dát tzv. dvě a dvě dohromady. U Kinga se mi líbí jakýsi mystický prvek, jež do svých děl zasazuje, v tomto případě je to pro mě stále záhadný Tony (je něco či někdo zvnějšku nebo je výtvorem samotného Dannyho?). Overlook je pak záhadné a zároveň děsivé i šílené místo a autor se zde mohl jak se patří "vyřádit".
Ohledně Kubrickova filmu - je Kubrickovo Osvícení a Kingovo Osvícení. Mezi nimi je podstatný rozdíl. Snímek není špatný, ale pokud bych měla srovnávat, nedopadlo by to moc dobře. Jack Nicholson, ač je výborný herec, se podle mě na roli Jacka nehodí, alespoň na Kingova Jacka Torrance. Ve filmu je tak trochu magor už od začátku, je po celou dobu odtažitý od manželky a syna, nejde tam vidět Jackova láska k nim. Navíc ve filmu chybí některé důležité scény a prvky, které jsou v knize. Mnohé scény mi přijdou schválně pozměněny. Kniha je rozhodně mnohem lepší, než film.

tomaserd

Zaručeně jedna z nejlepších knih co S.K. kdy napsal :)
A pokud mám mluvit o filmu tak na něj se raději nekoukejte :(
Nic horšího a tolik rozdílů jsem snad nikdy neviděl.

buldozer5

Proč?! Proč musí King jednu dějovou linku roztahovat na X stran? Kniha by se mi četla mnohem lépe, kdyby se vyhnul těm nudným pasážím. Jinak ale podle mě patří k těm povedenějším od mistra hororů.

Zuziiik

Právem jedna ze dvou stěžejních knih Mistra hororu......má všechno, co má mít.....četla jsem až po filmu a nenarusilo to nic.....možná jen to, že jsem Jacka viděla jako Jacka Nicholsona...

Aerine

Čteno až po filmu, možná proto jsem neměla ten správný pocit "děsu" či napětí. Ale líbilo se mi, že v knize je jasně vysvětleno proč "Osvícení" a jak to funguje. Konec v knize je pro mě uspokojivější než ten filmový.

Adam99

POZOR SPOILERY : Nevím co na to říct. V této knize jsem našel všechno.
Ze začátku pobavení a obliba Jacka.
Dále začínající pocit strachu.
Mrazení při části v pokoji číslo 217.
V kapitole, kdy je Jack opilej na maškarním plese, jsem měl pocit, že i mě začíná šplouchat na maják.(A všechno ovládla Rudá smrt...)
A nakonec obrovská lítost nad Jackem, který chtěl pro svou rodinu udělat vše a dopadl jak dopadl..
Nemám co bych tomu vytkl. Prostě skvělá kniha.

amaenium

Osvícení pro mě byla kniha zatím tou nejlepší od Kinga, dokonce mě více oslovila než slavné “To”.
Jako první jsem viděla film, takže jsem se nevyhnula srovnávání, obojí však mělo svoje kouzlo a oba konce mi přišli uspokojující.
Všechny postavy mi přišli skvěle vykreslené, atmosféra byla celou dobu napnutá a knihu jsem musela přečíst téměř na jeden zátah. Nemám nic, co by se mi na ní nelíbilo.

Lili000

Bylo zde velké napětí po celou dobu.

adelaska

Pro mě první od Kinga. Moc se mi líbila, bála jsem se a zároveň nemohla přestat číst.

Vlk.kh
31.12.2017

Myslím, že toto asi nepotřebuje větších komentářů :-) milovníci hororu určitě všichni znají a kdo tento žánr teprve zlehka ohmatává, měl by se do Osvícení rozhodně pustit a neprohloupí. Já už to četl třikrát, pokud mě paměť neklame a určitě si to přečtu znovu.

slunicko1958
22.12.2017

Byla jsem "rozdováděná" ze Řbitova zviřátek a chtěla jsem ještě...
Nevím proč, ale nebylo to ono. Řbitov mě bavil víc. Když byla v ostatních příspěvcích řeč o filmu, ten jsem uviděla až nedávno. Nad knížkou jsem si tu hlavní postavu představovala úplně jinak, Nicholson byl starý a jako magor vypadal už od začátku filmu...