Osvícení

Jack Torrance získá místo zimního správce v horském hotelu Overlook, kam se odstěhuje s celou svojí rodinou. Docela jednoduchá práce, až na jednu maličkost. V hotelu straší a postupně způsobí Jackovu posedlost. Je tu však ještě Jackův pětiletý syn Danny, který je obdařen mimořádnými telepatickými a jasnovideckými schopnostmi....

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/264/big_osviceni-lld-264.jpg 4.53584

Osvícení 1.

Literatura světová, Horory

Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Shining, 1977

Kniha Osvícení

Čmeláček
předevčírem

Skvělá kniha, perfektně dávkované napětí, dokonalá atmosféra, dokonalý King! :)))

FerryTaz

K Osviceni jsem se dostal vicemene uplnou nahodou, kdyz jsem se koukal na novodoby film Ready player one hra zacina a v tomto filmu figurovala jedna scena z tohoto filmu. Vypadalo to desive a vcelku zajimave. Nez bych se ale podival na film, tak jsem sahl nejdrive po knize, nebot vim, ze knihy byvaji lepsi. Kniha se cetla naprosto sama. V kazde kapitole se vzdy neco delo a autor rozhodne nenudil. Nyni mam jiz v ruce pokracovani s nazvem Doktor Spanek a rozhodne budu s Kingem i nadale pokracovat!

Pítrs85

Začátek mé krasojízdy dílem páně Kinga (zatím jsem četl jen novější Lunapark) a hned taková pecka. Osvícení je samozřejmě chronicky známá věc, legendární, už jen díky filmu od Kubricka, ale legendární naprosto zaslouženě. Film považuji za jeden z nejlepších ve svém žánru (bezkonkurenční Jack Nicholson), ale knížka jde ještě dál. Moc se mi líbí, jakým způsobem King popsal charakter Jacka Torrance, resp. jak se ze starostlivého (a strhaného) rodiče stane psychopat s palicí. Doslova miluju, když má můj nejoblíbenější žánr (horor) takovouto hloubku, páč Osvícení fakt není povrchní záležitostí, naopak. Pětihvězda jak vyšitá, už jen za ten fakt, že ještě žádné jiné knize se nepovedlo mě takhle kvalitně děsit.

LucySmile

Film jsem neviděla, takže nemám žádné srovnání. Co se týče knihy, horory čtu jen výjimečně a pár knih od Kinga jsem už přečetla. Děj určitě napínavý a čekala jsem, že se budu víc bát. Vadily mi některé zdlouhavé popisy a chyběly mi tam některé souvislosti. Takový průměr...

lenka3980

Kinga řadím mezi mé TOP spisovatele. Osvícení jsem opět přečetla jedním dechem. Bylo to napínavé už od začátku, kdy se vlastně nic moc nedělo. Jediné negativum vidím ve zbytečně táhlém popisu čtení výstřižků, které mi ani dál v knize nedalo žádnou výraznou souvislost a neshledala jsem tomu vyšší přidanou hodnotu.
Den po dočtení jsem si ze zajímavosti pustila i film a musím říct, že z mého pohledu vůbec nedosahuje kvality knížky.
Bodík strhávám za některé zbytečně dlouhé popisy, kdy jsem i něco přeskočila, jinak je to za plný.

orson

Tady v komentářích jsem se dočetl, že knížka je (zejména v druhé půli) liná než film a protože film se mi hodně líbil, řekl jsem si, že si to musím přečíst. No byl jsem trochu zklamán, ale to bylo hlavně proto, že jsem ten děj už znal z filmu a tedy jsem přišel o většinu překvapení. Příště jedině v obráceném pořadí - kniha a pak film.

libor290

Zajímavé čtení. Knížka se mi líbila, ale za mě průměr.
S. King dokáže geniálně popsat stav mysli, podrobnosti děje, ale čekal jsem asi něco jiného. Světovějšího. Hororovějšího.
Některé pasáže se četli lépe, jiné hůře a byly zdlouhavé. Nejvíc mě však mrzí, že jsem očekával napětí, že se budu bát, ale to si mi dostalo snad jen na pár stránkách.

Foxie89

Moje první kniha od Kinga a musím říct, že jsem byla příjemně překvapena. Četla jsem ji teda dost dlouho, protože je hodně popisná a často odbíhá od tématu, ale líbila se mi.
A překvapilo mě, jaký konec měla :)