Osvícení

Jack Torrance získá místo zimního správce v horském hotelu Overlook, kam se odstěhuje s celou svojí rodinou. Docela jednoduchá práce, až na jednu maličkost. V hotelu straší a postupně způsobí Jackovu posedlost. Je tu však ještě Jackův pětiletý syn Danny, který je obdařen mimořádnými telepatickými a jasnovideckými schopnostmi....

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/264/osviceni-lld-264.jpg 4.53315

Osvícení 1.

Literatura světová, Horory
Vydáno, Laser-books (Laser)

The Shining, 1977

Kniha Osvícení

Barsa

To je jeden z nejlepších hororů mistra.

baji42

Film s Jackem Nicholsonem se mi líbil víc.

hladko

1001 knih které musíte přečíst, než zemřete zmiňuje pouze jednu z Kingových knih - Osvícení. A já chci a musím šáhnout po časem ověřené hororové klasice. Omezený a zkracující se časový limit života nutí čím dál více dělat pouze ta „správná rozhodnutí“. Jednoho Kinga už mám za sebou a zjistil jsem, že je čtivý. To mi ale nestačí. Chci, ať mi tuhne krev v žilách, ať se v noci bojím jít na záchod, ať se probouzím panickým strachem z nočních můr. Ať mi třeba praskne pumpička. Chci, ať něco konečně rozvibruje mé zaprášené emoční katakomby. Tak pojď na mě, Kingu, a chytni mě pod krkem v temném a smrdutém podchodu – nečekaně prosím.
Silná stránka románu je právě jeho konstrukce a množství psychologických pastí, do niž je čtenář nevědomky zachytáván. King například používá čtenáře jako jediného vidoucího pozorovatele všech dějů. Ostatní postavy (krom kuchaře Hallorana, který prostředí hotelu záhy opouští) vidí a prožívají jenom útržky příběhu a nedokáží si poskládat kompletní obraz skutečnosti. Danny je sice osvícený, vidí víc, ale hrůzostrašné zážitky vytěsňuje do nevědomí („Já si nic nepamatuju“). Čtenář vidí souvislosti, ale nedokáže pomoci. Je trýzněn vlastní bezmocností. Nemůže naplnit svou touhu a postavám napovědět, zakřičet na ně: „Jeďte už do prdele někam do prdele!“
Dannyho osvícenství nás také na začátku příběhu nenápadně informuje k čemu že celý příběh bude pomalu ale jistě směřovat. A není se na co těšit. Čtenář je efektně předděšen a ujištěn o osudové a brutální nevyhnutelnosti. Nejatmosféričtější horory používají motiv čekání a prodlužují jej do nekonečna (Čelisti, Blairwitch). The Shining není výjimkou.
Danny je také podroben psychologickému vyšetření. Prizmatem vědy jsou Dannyho nestandardní chování a jeho vize interpretovány přesvědčivým vědeckým psychologickým jazykem. Bohužel ale zcela nesprávně a čtenář to ví. Ve chvíli, kdy nás zklamou ověřené vědecké autority, svět paranormality se stává uvěřitelným, přítomným.
King si krásně pohrává s retrospektivou, která se často odehrává pouze v myšlenkách aktuálně popisované postavy a tím nám postupně skládá rodinný psychologický profil, celou komplexní rodinnou anamnézu, s mnoha jejími temnými a slepými uličkami podvědomí. A tyto temná místa pomocí paranormálních jevů oživuje a nechává s jejich pomocí rozehrávat děsivé divadlo. V podstatě se jedná o vynikající psychologické drama s leitmotivem postupného rozpadu rodinných vztahů, se vším, co k tomuto tématu patří.
Jsem noční čtenář a tak se většinou pročtu do rodinného klidu a samoty. V noci po cestě na záchod si normálně nerozsvicuji. Při čtení Osvícení jsem byl ale nucen taktiku nočního pohybu po důvěrně známém prostředí změnit. Neminulo mě ani nepříjemné prolnutí knihy do soukromého snu. Mise výběru a aplikace kvalitní knihy byla tedy naplněna. A navíc jsem se výsostně bavil, především však Kingovým mistrovským umem zpracování hororového příběhu.

Katrinreading

Jako jo, kniha dobrá, prostě King. Nemůžu jinak než plný počet hvězdiček. Ale stejně musím napsat, že film byl v tomto případě daleko lepší. Prosím, nesežerte mě. :-)

twigxi

Vynikajici kniha, ktera ma spad od zacatku do konce. Charaktery a mista jsou opravdu mistrne popsane. Libi se mi vykresleni myslenek a plasticnost predstav a snovych obrazu. Jedine co mi nesedelo byly ty pohybujici se kere, nemuzu si pomoct, ale to mi prislo spis smesne. Jinak ale musim rict, ze jsem si cteni uzila a nemohla jsem se odtrhnout.

MarqueeMoon

Prvý som videl film a je to asi jeden z mála prípadov, kedy podľa mňa film prevýšil knihu a to prvých približne 350-400 strán tomu nenasvedčovalo.. jednoducho posledná približne tretina knihy mi už prišla "prestrelená" v zmysle, že "strašidiel" tam bolo príliš a tým opadol punc tajomnosti. Samozrejme, v knihe je lepšie vykreslená postava Jacka, jeho detstvo, minulosť, jeho postupný prerod na Peknej Vyhliadke, všetci jeho démoni, ktoré hotel perfektne využil a vzkriesil to podvedomé zlo v ňom. Postupne. Jack a jeho démoni, ktoré má kdesi každý, a ktoré bublajú pod povrchom. Čakajú. Pri čítaní som sa nezbavil obrazu Jacka Nicholsona z filmu. Zaujímavé, ostatné tváre z filmu som skôr vypustil a nahradil svojimi hercami :) Silné tri hviezdičky a koniec koncov, preceňovaný príbeh z môjho pohľadu - no stále ešte nadpriemer.

flegmos

Pre mna je táto kniha absolutna chutovka. Úprimne neverím ze to niekto dokaže aspon obstojne sfilmovat. Ten rozpravacsky styl ktory vytvara atmosferu je nieco co hranici s genialitou.

viweb

Mě osobně se to moc nelíbilo, poslechnuto po panu Mercedesovy od stejného autora. Místy jsem se ztrácela mezi realitou a iluzí. Některé kapitoly hrozně natahovány, jinak napsáno hezky napětí se stupňuje až vygraduje na konci co drží posluchače případně čtenáře ve střehu po celou dobu.
V každém případě za mě je tohle dílko slabší.