Osvícení

Jack Torrance získá místo zimního správce v horském hotelu Overlook, kam se odstěhuje s celou svojí rodinou. Docela jednoduchá práce, až na jednu maličkost. V hotelu straší a postupně způsobí Jackovu posedlost. Je tu však ještě Jackův pětiletý syn Danny, který je obdařen mimořádnými telepatickými a jasnovideckými schopnostmi....

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/264/osviceni-lld-264.jpg 4.62448
Série:

Osvícení (1.)

Originální název:

The Shining (1977)

Žánr:
Literatura světová, Horory
Vydáno:, Laser-books (Laser)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (317)

Přidat komentář
Romilo
dnes

Opravdu super.

Polak
18. března

Fantastická kniha a výborný film to byl taky. Michal

Nomia
09. března

Naprostá dokonalost. Ponorková nemoc a paranoia v kombinaci s opuštěným horským hotelem, zvláštním dítětem a hlubokou rodinnou krizí, tohle vše vytvořilo nezapomenutelný příběh. S atmosférou tak hutnou, že se z toho skoro po****.
King si i v Osvícení opět brilantně pohrál s psychologii postav, přidal k tomu notnou dávku napětí a strachu a vykouzlil další ze svých skvělých děl. Děsivé, napínavé a tajuplné, prostě horor, který si zaslouží pět hvězd.

dalibor123
01. března

Děsivé, mrazivé a rozhodně lepší než film :)

Anushka1
26. února

Jedna z nejlepších Kingovek, co jsem četla. Žádné vleklé popisy, které má King tak v oblibě. Prostě se jde rovnou na věc. Srovnání s filmem, nesrovnatelné. Viděla jsem dříve film a už tam mi vadilo, že Jack (Jack Nicholson) vypadá jako psycho hned od začátku. Tady to pěkně graduje až k úplnému konečnému zbláznění.

TessieP
22. února

Ono na tom Kingovi je stejně nejlepší/nejděsivější to, že vezme věc, co se úplně klidně může stát (úplně v pohodě dostanete ponorku, když jste zavření 24/7 v hotelu a jste nedoléčenej alkoholik), trošku to zveličí, přidá špetku děsivýho nadpřirozena a je to. Takže jakmile budu někde přespávat v hotelu, rozhodně nechci pokoj 217 a na zahradě rozhodně žádný keřový zvířata neplánuju.

Cherryel
14. února

Některé pasáže jsem jen v rychlosti přelétla očima, protože tenhle spisovatel moc natahuje příběh a trvá než se pořádně něco začne dít.Keře ve tvaru zvířat, které byly nebezpečné? Přišly spíše k pousmání.Jinak ke konci docela napínavé ale to už jsem měla jen na pár stránek.

maruschka
07. února

Nejsem si jistá, jestli mě víc děsil hotel, nebo to, kam se může dostat
(za určitých okolností)
každé manželství.

ChristineDaee
06. února

Začínate čítať niečo, čo vyzerá ako prepracovaný spoločenský román. A postupne sa mení na niečo iné... Neskôr by som najradšej prestala čítať, ale už som sa od knihy nedokázala odtrhnúť. Paradoxne ma trochu upokojilo záverečné vyvrcholenie, lebo, napokon, také naháňačky s vrahom tu už boli. :D Moja mama do knihy len nakukla a potom sa ma snažila presvedčiť, aby som nečítala také príšerné veci, lebo sa skôr, či neskôr zbláznim... Napriek tomu sa k nej určite vrátim a chystám sa aj na film, ktorý vraj nie je veľmi podobný knihe a samotnému Kingovi sa nepáčil, ale je veľmi obľúbený. Tak prečo to neskúsiť ?

Dep8
06. února

Starý, ale luxusní hotel uprostřed nehostinného zimního prostředí hor, izolace, samota, pošramocené rodinné vztahy, abstinující alkoholik a osvícené dítě. V mysli Stephena Kinga se z této směsi zrodilo další vynikající dílo. Opět perfektní popis charakteru postav, který doprovází (především u Jacka) i nástin minulosti, dětství a krizí, díky tomu si můžeme dát tzv. dvě a dvě dohromady. U Kinga se mi líbí jakýsi mystický prvek, jež do svých děl zasazuje, v tomto případě je to pro mě stále záhadný Tony (je něco či někdo zvnějšku nebo je výtvorem samotného Dannyho?). Overlook je pak záhadné a zároveň děsivé i šílené místo a autor se zde mohl jak se patří "vyřádit".
Ohledně Kubrickova filmu - je Kubrickovo Osvícení a Kingovo Osvícení. Mezi nimi je podstatný rozdíl. Snímek není špatný, ale pokud bych měla srovnávat, nedopadlo by to moc dobře. Jack Nicholson, ač je výborný herec, se podle mě na roli Jacka nehodí, alespoň na Kingova Jacka Torrance. Ve filmu je tak trochu magor už od začátku, je po celou dobu odtažitý od manželky a syna, nejde tam vidět Jackova láska k nim. Navíc ve filmu chybí některé důležité scény a prvky, které jsou v knize. Mnohé scény mi přijdou schválně pozměněny. Kniha je rozhodně mnohem lepší, než film.

tomaserd
06. února

Zaručeně jedna z nejlepších knih co S.K. kdy napsal :)
A pokud mám mluvit o filmu tak na něj se raději nekoukejte :(
Nic horšího a tolik rozdílů jsem snad nikdy neviděl.

buldozer5
05. února

Proč?! Proč musí King jednu dějovou linku roztahovat na X stran? Kniha by se mi četla mnohem lépe, kdyby se vyhnul těm nudným pasážím. Jinak ale podle mě patří k těm povedenějším od mistra hororů.

Zuziiik
01. února

Právem jedna ze dvou stěžejních knih Mistra hororu......má všechno, co má mít.....četla jsem až po filmu a nenarusilo to nic.....možná jen to, že jsem Jacka viděla jako Jacka Nicholsona...

Aerine
17. ledna

Čteno až po filmu, možná proto jsem neměla ten správný pocit "děsu" či napětí. Ale líbilo se mi, že v knize je jasně vysvětleno proč "Osvícení" a jak to funguje. Konec v knize je pro mě uspokojivější než ten filmový.

Adam99
08. ledna

POZOR SPOILERY : Nevím co na to říct. V této knize jsem našel všechno.
Ze začátku pobavení a obliba Jacka.
Dále začínající pocit strachu.
Mrazení při části v pokoji číslo 217.
V kapitole, kdy je Jack opilej na maškarním plese, jsem měl pocit, že i mě začíná šplouchat na maják.(A všechno ovládla Rudá smrt...)
A nakonec obrovská lítost nad Jackem, který chtěl pro svou rodinu udělat vše a dopadl jak dopadl..
Nemám co bych tomu vytkl. Prostě skvělá kniha.

amaenium
07. ledna

Osvícení pro mě byla kniha zatím tou nejlepší od Kinga, dokonce mě více oslovila než slavné “To”.
Jako první jsem viděla film, takže jsem se nevyhnula srovnávání, obojí však mělo svoje kouzlo a oba konce mi přišli uspokojující.
Všechny postavy mi přišli skvěle vykreslené, atmosféra byla celou dobu napnutá a knihu jsem musela přečíst téměř na jeden zátah. Nemám nic, co by se mi na ní nelíbilo.

Lili000
02. ledna

Bylo zde velké napětí po celou dobu.

adelaska
01. ledna

Pro mě první od Kinga. Moc se mi líbila, bála jsem se a zároveň nemohla přestat číst.

Vlk.kh
31.12.2017

Myslím, že toto asi nepotřebuje větších komentářů :-) milovníci hororu určitě všichni znají a kdo tento žánr teprve zlehka ohmatává, měl by se do Osvícení rozhodně pustit a neprohloupí. Já už to četl třikrát, pokud mě paměť neklame a určitě si to přečtu znovu.

slunicko1958
22.12.2017

Byla jsem "rozdováděná" ze Řbitova zviřátek a chtěla jsem ještě...
Nevím proč, ale nebylo to ono. Řbitov mě bavil víc. Když byla v ostatních příspěvcích řeč o filmu, ten jsem uviděla až nedávno. Nad knížkou jsem si tu hlavní postavu představovala úplně jinak, Nicholson byl starý a jako magor vypadal už od začátku filmu...

werewolf88
07.12.2017

Když slyšim Osvícení, okamžitě se mi vybaví Jack Nicholson. Ten jeho ksicht prostě nejde vymazat. Viděl jsem totiž jako dítě a nikdy nezapomenu. Geniální kniha...prostě Old School King .-)

Sarka25
05.12.2017

Osvícení byl moje první kniha kterou jsem od Kinga četla a opravdu se mi velice libila. Knihu jsem precetla jednim dechcem a rozhodne jsem se u ni nenudila.

kahuda01
29.11.2017

Po Hadrovém panákovi jsem si musel něčím spravit chuť...

Gustik5
10.11.2017

Jako mnoho dalších jsem i já nejprve viděl Kubrickův film a až poté četl knihu. Proto se nevyhnu jejich porovnávání. I přes to, jak byl snímek "osekán" si myslím že se po právu jedná o jeden z nejlepších hororů všech dob. Ač je to vskutku nepříliš přesná adaptace, jež je v porovnání s knihou, která velice jasně ukáže pravou tvář Overlooku, dosti mlhavá ve vysvětleních. Člověk tak při filmu dosti přemýšlí, domnívá se, co to či ono znamení mělo vlastně znamenat, zatímco při čtení v knihy se každý zaměří na to, jak by za daných okolností uvažoval on. O uzavřenějším a přívětivějším konci který si po děsivém čtení zasloužíme, ani nemluvě (a i tady byl pro mne velmi děsivý moment: Halorann v garáži a "lákající" palice). S politováním mohu říci, že bych byl podobně snadnou kořistí, jako Jack... Kniha za mne 100%- emotivnější, lepší empatie vůči postavám, pomalejší Jackova proměna v loutku hotelu, Film- 80%, i přes skvělého Nicolsona jsem měl pocit, že jeho Jack je tak trochu šílenec už od začátku. A herečka, hrající Wendy byla jednou z nejděsivějších stránek filmu. :)

dadako
09.11.2017

Na tuto knihu jsem se dlouho odhodlával a těšil. Ale takovou jízdu jsem nečekal. Od prvních řádků mě atmosféra pohltila, sežvýkala a vyplivla po dočtení posledního slova. Další z kingovek, před kterou nezbývá než smeknout.

Dominik106
02.11.2017

Kniha podle mého názoru patří mezi nejlepší knihy od Stephena Kinga.

Blafoun
01.11.2017

Tak nějak moc nevím jak to zhodnotit. Děj je zajímavě vymyšlený, bohužel po několikáté knize zjišťuji, že Kingův styl psaní mi úplně nesedí. V podstatě 80% je příprava a posledních 20% se něco děje. Člověk má pocit, že po tom co překousal přípravu rozvedenou do nejmenších podrobností je konec najednou strašně rychle pryč a tak nějak odfláknutý. Nechci vyloženě kritizovat rozvleklost těch prvních 80%, i tak je to celou dobu zajímavé a občas i trocha napětí, jen ten poměr by mohl být alespoň 50/50.

... nesnášel jsem postavu Jacka, nechuť postupně narůstala a od cca 60% knihy už se mi o něm ani nechtělo číst.... takže asi tak, musel jsem to napsat, hned je mi lépe :-D

Gabi.K
24.10.2017

Osvícení kritici označují , jako nejlepší knihu od Stephena s tím sice úplně nesouhlasím nicméně nebudu popírat, že je to výborná kniha a patří mezi nejlepší, jsem opět nadšená.

Příběh manželů, kteří se se synem , který má mimosmyslové nadání, jak nápaditě nazvala Dickova babička "osvícení" stěhují na zimu do honosného hotelu, kde má otec Jack dělat zimního správce a stráví celou zimu jen oni tři....

Hotel samozřejmě skrývá mnohá tajemství od sebevražd, vražd po mnoha majitelů mezi kterými nechyběli ani muži z podsvětí. Tím si autor připravil skvělou půdu pro příběh, s takovým nápadem by knihu napsal snad každý... teď samozřejmě nadsazuji.

Příběh je děsivý, tajuplný a plný drobností, který knihu dělají celistvou.

V dobrém smyslu mě pobavil titulek na knize "Nečtěte o samotě a ve tmě" to sice úplně pravda nebyla, ale bylo to vtipné a originální .

Viděla jsem i film Osvícení s Jackem Nicholsonem a film byl skvělý, líbil se mi , bohužel s knihou zas tak společného neměl, změnili hodně podstatných věcí , odebrali plno skvělých drobností a přidali pár zajímavých momentů.

Knihu tedy moc doporučuji.

sali13
18.10.2017

Byla to moje myslím čtvrtá knížka od Kinga. Tenkrát jsem ho ještě moc neznal, proto mě docela překvapil velmi rozvleklý začátek. Spousta popisů atd. Ale přišlo mi, že to k tomu tak nějak patří. Nemluvě o tom, že u Kinga jsou rozvleklé začátky docela zvykem. Ale příběh super, postavy taky (docel překvapení, že hlavním hrdinou je malý chlapec) a oceňuju taky propracovanou psychologii jednotlivých postav. Film jsem ještě neviděl, ale určitě se na něj chystám.

Hary
16.10.2017

Tak mam za sebou jiz nekolikatou knihu od mistra kinga. A musim konstatovat ze osviceni pro me neni zadny zazrak. Jedna se o klasickou ducharinu (coz pro lidi, kteri veri na duchy je paradni cteni) ale pro me slaby jak hermankovy cajicek. V knizce je pro me zajimave - otec vs. alkohol,matka vs. manzel a syn ktery spojuje lasku cele rodiny. A k tomu ti duchove kteri pro me nehraly zadnou poucnou roli.