Doktor Spánek

Stephen King v knize Doktor Spánek navazuje na svůj předchozí román Osvícení, takže se opět setkáme se známými hrdiny. Malý Danny dospěl a přes svá dobrá předsevzetí se vydal v otcových stopách alkoholismu a záchvatů zuřivosti. Nakonec se však pití dokáže vzdát, usadí se v malém poklidném městečku a začne pracovat v domově důchodců. Zvláštní duševní schopnosti, které mu do určité míry zůstaly, mu pomáhají poskytovat útěchu umírajícím. Pomocníkem je mu kočka, která umí předvídat budoucnost, a Dan se stane „doktorem Spánkem“. Nečekaně však naváže telepatické spojení s dvanáctiletou Abrou, která se na něj obrací se zoufalou prosbou o pomoc......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/192597/osviceni-doktor-spanek-YIf-192597.jpg 4.3749

Osvícení (2.)

Doctor Sleep (2013)

Literatura světová, Horory
Vydáno:, Beta-Dobrovský

Kniha Doktor Spánek

michae.la

Kniha se mi moc libila, i kdyz prvnich 100 stranek bylo o nicem. Az se Dan seznamil s Abrou dej zacal byt napinavy a od knihy jsem se nemohla odtrhnout.

NienorNíniel

Knížka byla úžasná! Ale neměla na Osvícení. To mi přišlo strašidelnější proto, že nešlo bojovat ani utéct. Tady to bylo jiné. Ale ten boj měl zase něco do sebe. Musím přiznat, že jsem doufala, že Abra a Dan skončí spolu :)

Rostica

Jako vždy Stephen nezklamal. Děj skvěle navazuje na atmosféru Osvícení. Silný příběh, dojemné splynutí dospěláckého a "nevinného" dětského světa. Kniha o pravém přátelství, důvěře, síle lidského odhodlání s porcí tajemné a děsivé chladnokrevnosti těch "druhých".

SamMarešová

Pokračování Osvícení které jako pokračování moc nevypadá.
Příběh zajímavý, jako vždy dobře napsáno, ale právě že to mělo být pokračování na již zmíněné Osvícení jsem od toho čekala poněkud více a něco tam chybělo...

Turante
10.11.2018

Klasika krále hororu, bylo fajn zase číst o chlapci z Osvícení, příběh měl spád, ale přeci jen mi tomu trošku chyběla jiskra.

SeanFifield
29.10.2018

Krev není voda a Spánek není Osvícení. Netuším, proč se pan spisovatel King pustil do pokračování, když mohl napsat plnohodnotnou knihu s jinými postavami,. Leč tohle je velmi povedené a asi to splnilo svůj účel i očekávání. Mě, jako čtenáři se to dobře četlo a celkově se mi to i líbilo. MMohl jsem dát pět hvězd, ale když se to otírá o Osvícení, musím přiznat, že zas tak dobré to není.

BariEli
17.10.2018

Ten King je vážně střelec! Pokračovat v něčem takovém jako je Osvícení!
Vše ostatní bylo napsáno v předchozích komentářích.
Pokud jste četli Osvícení a váhate, radím : Jděte do toho!

Obuvník
05.10.2018

Pokračování legendárního Osvícení po tolika letech? Uf... to chce koule z olova.
Místní hodnocení naznačovalo, že to zajisté nebude průšvih (Rosemary a její syn si o tom mohou nechat pouze zdát), ale stejně jsem čtení knihy poměrně dlouho odkládal. No a pak jsem ji dostal pod stromeček v originálním vydání. Do háje! Dvojitá výzva.
Inu, dal jsem se do práce a bylo mi ctí vrátit se do tohohle magického světa, kde páprdové v karavanech nejsou tím, čím se zdají být.
Ať chceme nebo ne, v každém z nás hnízdí geny našich rodičů. V dobrém i ve zlém. Má-li někdo námitky, tak smůla, protože krev není voda. Danny "Doc" Torrance osedlal démona jménem alkohol a pokračuje tak v rodinné tradici. King se tady pohybuje jako ryba ve vodě, protože... však vy víte.
Rozjezd je pozvolný. Prvních sto stran se téměř nic nestane, ale pořád se to krásně čte. Pak nastupuje Abra a s ní příjemné mrazení v zádech. Tohle by mohla být vskutku silná dvojka. A taková partie si zaslouží ultimátního záporáka. Z party parazitů sice čiší respekt, ale nemají ten správný drive. Rose the Hat je jen jedna a zbytek spíše přicmrdává. Dramatický střet sil se tak rozmělňuje a to je podle mě velká škoda.
Přesto výsledek stačí na velmi silné čtyři hvězdy. Těším se na film! Šup, šup...

LuciMarkova
19.09.2018

Nadpřirozeno patří ke Kingovi, stejně tak jako hluboká myšlenka toho, kam až může člověk spadnout, když je závislý.

Spíše než strach (kniha je zařazením horor) jsem vnímala adrenalin jednotlivých postav a nedočkavě jsem čekala jejich další vývoj.

Strach znamená všemu se postavit čelem a zotavit se.

papajapa
09.09.2018

Osviceni jsem cetla pred vice nez 10 lety a moc se mi libilo, ale tohle bylo jeste lepsi. King proste umi.

Metla
01.09.2018

Tohle je King jako zamlada, kdy chlastal, fetoval a tvořil napínavé bestsellery jako na běžícím pásu. Podstatnou složkou "Doktora Spánka" je ovšem varování, kam až člověk může klesnout, jestli se poddá svým závislostem. Nepůsobí to jako plytké moralizování, když autor zatraceně dobře ví, o čem píše a jeho osobní zkušenosti jsou zřetelně cítit z každého slova na téma alkohol.
Dan Torrance, někdejší dětský hrdina "Osvícených", nezvládá své démony právě nejlíp, ale časem se i na něj osud usměje v jednom americkém městečku, kde najde lidskou podporu, práci a relativní klid v duši. Pozná také další nadané jedince, zejména neobvyklou dívku Abru, která se díky síle svého talentu dostane do nebezpečí.
Víc prozrazovat netřeba. Příběh odsejpá hladce, nikde příliš nezpomaluje, bohužel se však nevyhnul určitým neduhům. Zbytečná telenovelovitá scéna mi ještě teď po letech způsobuje návaly dávení a finále bylo předvídatelné, málo dechberoucí, prostě na můj vkus ne zcela uspokojivé.
Za mě tedy hezké 4* a špetka zklamání, protože první dvě třetiny románu slibovaly cosi výjimečnějšího.

petula4
25.08.2018

Pokračování knížky Osvícení jsem se bála, myslela jsem že to nebude za moc stát, ale naprosto to předčilo všechna má očekávání...přečteno za pár dni...prostě jsem se nemohla odtrhnout.....

Čendovamáma
15.08.2018

Napínavé a čtivé až do konce. Musím ale dodat, že už jsem od Kinga četla lepší knihy ( např.Nezbytné věci )

Miroslav83
22.07.2018

uff... nevím, nebylo to špatné, ale přišlo mi to už příliš překombinované, očekával jsem něco jiného...

B4LU
17.06.2018

Spíš než jako horor mi to připadalo jako takový paranormální thriller. Jako taková je kniha slušnou záležitostí, jen místo takového lehkého mrazení v zádech člověk spíš vnímá ten adrenalin, když se hlavní hrdinové střetnou s Prvním rodem.
Je to dobré. Ale je to něco jiného, než jsem od knihy očekával.

Monnyska
04.05.2018

Mně naštěstí vůbec nevadí Kingovy dlouhé předehry, pro mě je to naplňující literární zážitek, který opravdu velmi rychle utíká a konec naprosto perfektní :) setkání s již známými postavami bylo příjemné, sice jen okrajově, ale přesto super. A vývoj Dannyho osobnosti byl zajímavý, hltala jsem každou stránku a musím přiznat, že i zaporáci byli pěkně vykreslení :) za mě pět hvězd :)

Pozor SPOILER!
Nakonec nebylo vyřčeno, jestli Dan později v odrazu zrcadla viděl na sobě nějaké mouchy, ale předpokládám, že ne :)

opic 12
24.04.2018

Dokud neusnete...přichází spánek.
Stal se nějaký malér.Jako v Mléčné dráze.To byla více méně nehoda,ale dnes večer,když čtyřmi dlouhými doušky láhev dopíjel,to byl záměr.Mysl je tabule.Chlast mazací houba.
Dannyho patálie v úvodu.Odvykačka,Hospic a události na pokoji s postavou animální čtyřnožky.Tak tady je autor jistý jako vždy.Je na něj spolehnutí v navazování stavu neveselého až truchlivého.Tísen je všudepřítomná.Druhá půle se mění v jakési pátrání po komunitě a naopak.Danny kapánek mizí ze scény a není ani tak ústřední postavou.Někdy se to zdá takové předvídatelné bezradné a opakující.Na takovém rozsahu to opět,ale zachranuje jistěže právě King.Pro mě špička ani ne tak závěr,spíše jakýsi epilog.Poněvadž jednoduše rád píše,ale hlavně umí.Ve výsledku chybí ten pověstný efekt čtenářova rozkladu motající se ještě dlouho po dočtení.Trošku zamrzí odklon od Dennyho,věci okolo zla v lidském nitru a další osudy s Doktorem i Azziem v hospicu.Chtěl jsem příliš,právě to mi chybělo.
Bylo by nespravedlivé porovnávat s Osvícením.Jak sám autor poznamenává...vše se mění.Na druhé počtení se vám i spousta jiných knížek může zdát pocitově jinačí.Nikdy už nebude to poprvé co nás dostalo do kolen.Autor si dopřává co ještě nezkusil,přirozený vývoj.Udělal si jistě radost jak sobě tak i fanouškům pokračováním proslulé knížky a to není zas tak úplně marný.

Kirrie
11.04.2018

Z tří hvězdiček to během posledních stránek vystoupalo na pět během posledních 200 stránek. Ten začátek byl jako obvykle neskutečně dlouhý a trval mi přečíst asi měsíc. Ale jo, bavila jsem se. Danův postupný vývoj z dítěte na muže byl zajímavý. Takže, jako obvykle dobrá práce Stephne!

ForiCZ
10.04.2018

O něco méně skvělé než Osvícení... no... vlastně se to tomu vůbec nemůže rovnat, ALE...! To Doktora nijak nesráží. Bylo fajn nahlédnout do dospělosti toho kdysi malého a vystrašeného Dannyho. Četl jsem tu knihu skoro rok, pořád na ni nějak nezbýval čas, ale jakmile jsem se do toho dal a přehoupl se přes druhou třetinu, těžko už jsem mohl dělat něco jiného než číst a číst.
Možná bych tomu po Osvícení tak vysoké hodnocení nedal. Jenže v knize byly dva momenty, které mě "přikovaly". Dotkly se nějakých hlubokých myšlenkových pochodů a jeden z nich i změnil moje vnímání Pravého rodu. Anebo to bylo neodolatelným charisma Rose a jejího prastarého cylindru.
Mimochodem mám dojem, že další můj kocour se bude jmenovat Azreel bez ohledu na to, čeho byl předzvěstí. :D Ostatně, je to jen jiná forma usínání, no ne? ^^

werewolf88
08.04.2018

No, já se přiznám, že nejsem příznivec v navazování příběhu na starší tvorbu, v tomhle případě úplně zbytečně na geniální Osvícení, kde byl hlavní hrdina malý kluk, který s tím dospělákem už nemá nic moc společného.... Je to stejné jako s Talismanem A Černým domem. Jinak nemám výhrad...výborný horor, takového Kinga mám rád .-)

Anushka1
23.03.2018

Myslím, že srovnatelné s Osvícením. Potěšilo mě pár easter eggů na Temnou věž a taky se mi líbil závěrečný boj s hlavní záporačkou a pomoc od starého známého. Bylo to až dojemné.

jindrich5708
16.03.2018

King je mistr a vždy bude. Doktor spánek byl dobrý nápad. Navázat na životní osudy malého Dannyho. Přes pomalý rozjezd se mi to nakonec líbilo. Skvělá byla komunikace mezi Abrou a Dannym a jejich "obracení světů". Pravý rod mě nevyděsil, tak jako duchové z Osvícení. A Osvícení to zdaleka nepředčilo. A ještě se nemohu zbavit dojmu, že mistr psal tuto knihu v jedné místnosti se synem, který zrovna pracoval na Vánoční říši. Asi si u toho hodně povídali a dělili se o své nápady. Možná i popíjeli burbon ze stejné láhve a pokuřovali doutník stejné značky. A nebo Vánoční říši psal S. King a Doktora jeho syn - kdo ví ?

trudoš
13.01.2018

Nejvíc mě asi mrzí fakt, že propojení s mým tolik oblíbeným Osvícením je v důsledku zbytečné, protože kromě samotných „darů“ to pro zápletku vlastně nemá žádný význam. Jako návrat k oblíbeným postavám proč ne, ale vzhledem k tomu, že všichni prošli kompletní proměnou, to na mě ani po nostalgické stránce příliš nezafungovalo. Spíše naopak, protože pětiletý Danny nemá s tím dospělým vůbec nic společného.
Hodně mi nesedla ani koncepce románu, kdy pro jeden dobrý nápad bylo potřeba rozehrát lehce únavné pětisetstránkové drama. Přitom padouši jsou dokonalí, děsiví a nemilosrdní, přesně jak horor káže. Jenže tohle šlape pouze do momentu, než se střetnou s hrdiny a od té doby hrají už jen role lumíků na cestě do neznáma. Podobně nevyužitá je celá ta Dannyho životní pouť, anabáze Chřestýšové Andi, nebo sympatický kocour v domově důchodců. Přestože tomu všemu věnuje Stephen King extra velkou porci prostoru, nepřišlo mi, že by to pak mělo nějaký smysl. Pořád to však umí mistrovsky naservírovat.

smajiska
26.12.2017

Lepší než 1.díl. Báječně napsáno. Jedna z těch méně děsivých a hororových knih, o to více se mi líbila. Konec kupodivu šťastný, bez toho, aby umřel někdo z těch "dobrých". Na Kingův styl je to trochu moc oddychové čtení bez děsivé atmosféry.

buldozer5
26.12.2017

Docela mě udivuje, jak mohla taková knížka získat takhle vysoké hodnocení. Při čtění jsem se hrozně nudil a několikrát jsem se musel hodně přemáhat, abych knížku neodložil. Netvrdím, že to Kinga celé sepsat stálo velké úsilí (protože určitě ano), ale mě ten příběh prostě nezaujal. Navíc mi dost kazilo čtení to, jak se děj hodně ubíral do minulosti. Takže za mě dost chabé pokračování Osvícení, čekal jsem od toho víc.

kahuda01
11.12.2017

Paráda, trochu delší, ale nic co by snižovalo celkový dojem z knihy.

Janniska
01.12.2017

Luxusní pokračování Osvícení.

1972Sixo
06.11.2017

Výborné pokračovanie výbornej knihy. Hneď od začiatku sa vhupne do deja, bez nejakého naťahovaného úvodu. Skvelé postavy a odkazy, samozrejme na "Žiarenie", alebo aj na iné Kingovky. Trochu mi tam vadil "dosť slabý" záporak, tam som postrádal nejaké historické vysvetlenie, alebo niečo také, čo by ho robilo silnejším, strašnejším a vážnejším.

SymonaHa
29.10.2017

Tohle už opravdu není ono. Jako by Stephen vykrádal sám sebe. Je to hodně nucené navazování, hodně zdlouhavé, pasáže s Pravým rodem nezajímavé. Možná to celé zkrátit na polovinu... SK miluje psaní a dělá to za každou cenu. i za cenu kvality. A to není případ jen této knihy. Ale budiž, ještěže ho máme!

stephenkingfan
20.09.2017

Ze začátku jsem měla problém se začíst, děj se začal pořádně rozbíhat až někdy v půlce, ale potom mě chytil a nepustil. Přiznávám, že samostatné kapitoly věnované Rodu Pravých mě nijak nebavily, teprve až se propojily s dějem hlavních postav jsem tomu nějak začínala přicházet na chuť. I přesto, že mě některé pasáže malinko nudily, se jednalo opět o kvalitní čtenářský zážitek.