To

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Bylo jich sedm a byli velmi mladí, když se jejich první klopýtnutí změnilo v horor. Jako dospělí se teď rozprchli do světa, aby v něm dosáhli úspěchu a štěstí. Minulost je ale stále živá – živější, než by si přáli. Nikdo z nich se nemůže ubránit síle, která je táhne zpátky na ono zvláštní místo jejich dětských let, do městečka Derry, kde se před lety spojili, aby čelili nezvladatelnému zlu. Vracejí se tedy, aby stanuli tváří v tvář noční můře bez konce a beze jména… Dokážou se jí postavit i dnes?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/309645/to-XNX-309645.jpg 4.53967
Literatura světová, Horory, Romány
Vydáno, Beta-Dobrovský

It, 1986

Kniha To

kedlubajz
včera

Na "To" se krásně hodí okřídlený citát "Ta kniha je především dlouhá. A to tak dlouhá, že kdyby byla snad o polovinu kratší, tak by furt byla dost dlouhá."

"To" zamýšlel King zřejmě skutečně jako svůj opus magnum rozprávěnek z Maine. A tak v něm kombinuje a znásobuje všechny ctnosti i nectnosti svého psaní. Máme tady zastoupeny snad všechny klasické Kingovské motivy - partu outsiderských teenagerů i jejich kontrapartu šikanátorů, zahnívající maloměsto, alkoholismus, patologické rodinné vztahy a samozřejmě tajemné nadpřirozené zlo, morfované do, ehm, klauna. King dovede psát tuze poutavě a rochňat se ve svých postavách, takže v momentech, kdy se soustředí na hlavní partu a její interakce, knížka táhne. Jestli ale něco tentokrát rozhodně postrádal, byl to příčetný editor, který by mu vyškrtl pár set stran balastu, kdy se děj vleče, dozvídáme se další nudné kapitoly z dějin Derry, které děj nijak neposouvají, a stránky se natahují a natahují. Vyvrcholení v podobě dětského gangbangu je asi tou úplně nejbizarnější scénou, jakou jsem kdy v knihách četl (zajímavé, že fanoušci knížky tuhle pasáž většinou moc nezmiňují..dokonce se tu projevuje jistá kolektivní amnézie, stejně jako u postav v knížce:) ).

Usire
včera

Kniha, která není rozhodně pro každého. Prolíná se několik rovin a místy je to dost rozvleklé. Pro mnoho lidí to bude velmi těžké čtení, ale pokud to překousnou, budou nakonec odměněni velmi dobrým zážitkem.

kristie

Co napsat a neopakovat již stokrát řečené. TO jsem odkládala z mnoha důvodů- je to bichle, je to jedna z nejikoničtějších knih od Kinga a ne každý jí nakonec propadne. Teprve loni na podzim jsem se do ní pustila. Je to skvělé, neskutečně mě to bavilo. U většiny dobrých knih čtu rychle, protože prostě musím vědět jak to vše dopadne. A pak tu je pár vybraných knih, těch pro mě nejlepších, které si šetřím a dávkuju, aby mi příběh dlouho vydržel. A TO se mezi ty mé vyvolené knihy zařadilo.

Roseblood

Moje nejoblíbenější kingovka. Miluju celý příběh tolik, že si budu muset dát rereading do třetice. Úžasně propracované, neskutečně čtivé, nápadité, má to spád a miluju ten konec.
Je to srdcovka.

Vřele doporučuji

Hodnocení: 5/5*

Madla81

Moje další oblíbená kingovka. Mistrně vystavěný příběh, napínavý od začátku do konce, živé a dokonale uvěřitelné dialogy, mistrně napsané charaktery hlavních hrdinů, kteří v knize rostou od dětí až po zralé dospělé a věčné zlo v podobě klauna, který vlastně není tak docela klaunem.

LucK.

King je pan vypravěč. Od první poloviny knihy jsem se nemohla odtrhnout. Popisy města, postav a událostí jsou perfektně vykreslené. V druhé polovině bylo šikovné prolínání dějových linek, jinak tam na mě ale bylo dost takových těch wtf momentů a závěrečný boj s It, dětský i dospělácký, mi přišel přitažený za vlasy. Po přečtení mi došlo, že mi větší hrůzu naháněly některé lidské postavy (Henry, Al Marsh, Eddieho máma..) než samotné It... Přečteno v originále

SimonDobes

Rozhodne jedna z najlepších kníh, aké som čítal. Na to, koľko má kniha strán, mi to neprišlo zdĺhavé. Z krásne hororovo ladeného príbehu o priateľstve sa dostávame k epickému fantasy hororovému finále. Keď som To začal čítať, zďaleka by mi nenapadlo, že to skončí tak, ako to skončilo. Hlavné postavy King vykreslil perfektne, mám pocit, ako keby som sa so všetkými kamarátil, ako keby som bol ôsmy člen ich partie. A už teraz mi chýbajú Richieho hlášky, Benovo brucho, Billovo koktanie či Eddieho inhalátor.
To je ťažké čítanie. Autor tu opisuje mesto Derry, jeho históriu a veľa postáv veľmi podrobne. Zanecháva veľa odkazov a náznakov.

Lejčís

Jedna z mých srdečních záležitostí.