Černočerná tma

Ve čtyřech temných příbězích nám mistr napětí Stephen King připomíná, jak iluzorní je bezpečí známého prostředí a každodenního života. Nejenže si nemůžeme být jisti, jestli opravdu známe své nejbližší, ale ani nevíme, čeho jsme v jistých situacích sami schopni. "V každém z nás se skrývá cizinec…," tvrdí autor. Znásilněná žena v povídce Velký řidič nepochybně neměla tušení, že dokáže převést svou teoretickou znalost vraždění do praxe (je spisovatelkou detektivních románů) a farmář z úvodního příběhu jenom toužil dál nerušeně hospodařit na svém pozemku. Ostatně ani v Prodlužování času, kde zdeptaný muž uzavře velmi podivnou smlouvu s velmi zvláštním obchodníkem, nakonec překvapivě není hlavním nositelem zla ďábel......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/95_/95644/cernocerna-tma-pDo-95644.jpg 4.41020

Povídky a novely (12.)

Full Dark, No Stars (2010)

Literatura světová, Horory, Povídky
Vydáno:, Beta-Dobrovský

Hendrychova.K
předevčírem

První povídka se mi četla trochu ztuha, ale další tři...naprostá pecka!

MichalHoráček
předevčírem

Skvělé čtyři povídky od ještě lepšího spisovatele ;-)
Nejvíc se mi líbila ta poslední povídka "Dobré manželství"
Tady platí, to nejlepší na konec :-D

Polly

Neuvěřitelně napínavé čtení. Každá povídka vydá na film. Kam na to ten Mr. S. chodí ? Místo duše černá tůň? :) Je to takový Tarantino a nebo Rob Zombie literatury.

pazdy15

Další mistr King!!! Někdy si až říkám, že ty příběhy snad musel prožít sám ... Tak důvěrně psané a až mrazivě uvěřitelné :)))

Lenka.Vílka
25.12.2018

S Panem Kingem (proč mu všichni říkají "Pan King"?) jsem ještě moc dostaveníček neměla. První knihu od něj jsem vlastně četla během nemoci, protože svoje knihy jsem už přečetla. Neměla jsem na výběr. Ale pravdou je, že jsem víc knih od něj nedočetla, než dočetla. "Proč se furt vykecávaj? To se mám bát? Atd." No, do klasiky musí člověk dozrát, říká se. Asi to už mám potvrzené a jsem ready.
Jestli vás zajímá můj názor na jednotlivé povídky, hledejte je logicky u povídek...
(Psychický bonus? Jsem člověk číslo 1000, který hodnotil knihu. Hudební složka u jednotlivých povídek.)

kap66
24.12.2018

Když jsem tady vpravo nahoře viděla v hodnocení oblíbených obdélník o stranách 9x5 hvězdiček, věděla jsem, že to bude zásah do černého. A byl - a to do pořádně černého už první povídkou, která nastolila témata všech čtyř: vražedný motiv a svědomí.
King si s nimi pohrál a všude to zkusil trochu jinak. Ve všech povídkách je motiv k vraždě pochopitelný, v různé míře, ale - pro mě ano. Svědomí je ale ve všech povídkách pojato trochu jinak. V povídce 1922 ("Dyť říkám, že to bylo skrz to pole... To přece není žádná vražda! Ježíšmarjá, tomu přece každej musí rozumět!" - K. Čapek, Zločin v chalupě), která je skvělá a naprosto nehumorná, hraje černé svědomí roli zásadní. Ve Velkém řidiči a Dobrém manželství, které jsou si v několika momentech podobné (a obě jsou výborné), nechává autor otázku výčitek svědomí otevřenou; je jasné, že i při naprosto pochopitelném motivu se dostavit musí, jednou. A v Prodlužování času, které beru jako Kingův vtípek, je svědomí záměrně ignorováno, prostě neexistuje; právě kvůli tomu je tato povídka pro mě svým způsobem tou nejméně lidskou, a tedy nejméně uvěřitelnou.
King mě zase zasáhl a vzbudil ve mně otázky. Tak to mám ráda.

Martial
12.12.2018

Prostě pecka... ale hooodně drsná... a černočerně temná...

Nikola97
06.12.2018

Prostě King! Co více k tomu dodat.. napínavé, čtivé, nelze odložit.

evickakyticka
06.12.2018

Pokud jsem někdy tvrdila, že ranější tvorba Stephena Kinga byla lepší, tady musím tvrdit opak. Opravdu drsné povídky, které nemusí skousnout každý. Hodněkrát mě při čtení napadlo, kde na to King chodí a jak drsně dokáže vše popsat. Díky za silný zážitek. Super!

hana0348
29.11.2018

Bravo! Toto očekávám od knihy žánru horor. Čtyři příběhy, každý úplně jiný. Napínavé od začátku až do konce. Čtivé, mrazivé, psycho, hnusné a nechutné. Stephen King dokazuje, že titul mistr hrůzy mu nenáleží neprávem.

Bella1
21.11.2018

Drobek hnusné, ale napínavé!

Reat
20.11.2018

Tyranie vládnoucího Krále pro mne dosáhla vrcholu!!! Už dlouho jsem nebyl tak ovlivněn a deformován čtením jako tady, hlavně v povídce Prodlužování času, která je sice nejkratší, ale zanechala největší dojem. Byl jsem opravdu vyděšený....ne z klauna, bubáka pod postelí, šíleného správce hotelu honícího se sekerou syna a manželku nebo z fanatické fanynky spisovatele...ale ze sebe samého!! Tohle prostě umí jen King...nahlídnout do nejtemnějších zákoutí každého z nás. Ještě že je tak milosrdný a bere nás tam sebou, abychom se těmi nádhernými hrůzami pokochali taktéž. Všechny povídky si zaslouží deset z deseti a knížka se řadí mezi jeho nej. A mně je teď tak krásně blbě......

Kapkaa
03.11.2018

King jak má být. Jeho povídky mě nehorázně baví. Nejslabší byla asi hned ta první (1922) , ale i ta byla zábavná. A nejlepší povídka Prodlužování času odehrávající se v Derry a pomrkávající po románu IT, který též doporučuji.

Ericvicky
01.11.2018

Začnete číst a nemůžete přestat.

Schary
26.10.2018

Moc pěkná hnusná kniha. Kniha vypráví čtyři příběhy o lidském zle z různých pohledů. První - 1922 - o sobeckém zle mládí, které bylo způsobeno ambicemi rodičů, tahle se mi líbila nejmíň. Velký řidič - dle mě nej z knihy, na zlo se díváme z pozice oběti, která se chce pomstít. Prodloužení času-jediná mystery povídka a skvělá, pochopitelně se odehrává v Derry a popřeje vám Dlouhé dny a příjemné noci????????. A nakonec Dobré manželství - chudak manželka zjistí, že její manžel je masový vrah...King nám opět předvedl mistrovský kousek plný propracovaných osudů a duší..

Nomia
21.10.2018

Skvělá sbírka, která stojí za přečtení hlavně kvůli povídce 1922, která je mimochodem opravdu, ale opravdu vydařená (a taky místy opravdu nechutná). Nebudu hodnotit pěti hvězdami, protože vím, že King to umí ještě o chlup lépe, některé srdcovky z jeho pera, tahle sbírka prostě nepřekoná, ale i tak je to záležitost pro fajnšmekry a skvělá četba.
Jen ještě poznámka na okraj, ne všechny povídky jsou stejně dobré a nemůžu se ubránit dojmu, že byla chyba strčit zrovna 1922 hned na začátek, když má jednoznačně největší grády, bylo by lepší ji nechat jako pověstnou třešničku na konec. Nicméně když Kinga miluješ, není co řešit!

Rania
21.10.2018

Za posledného půlroku jsem od Kinga přečetla To, Nezbytné věci, Spiace Krásavice, Pod kupolí a Černočerná tma. Myslím si, že právě kratší novely/povídky Kingovi sedí mnohem víc než tisícstránkové romány. Děj má spád, nutí vás pořád číst dál a prvních 200 stran se nezamotáváte v postavách. Pro mně byla nejlepší povídka Dobré manželství, v těsném závěsu je Velký řidič. Nemůžu si pomoct, ale Prodlužování času mi hodně připomělo Nezbytné věci. Za mně 5*, víc takových knih, Kingu!

Metla
27.09.2018

Český název této povídkové sbírky není zvolen úplně vhodně, protože ten originální naráží především na temnotu v nás, nikoliv na tmu kolem nás. To je naštěstí jediné, co lze překladu knihy vytknout, povídky se četly výborně a počet překlepů byl zanedbatelný. Stephen King zase nahlédl do nejstinnějších koutů lidské duše a vzal nás na čumendu sebou – díkybohu! Jakkoliv neradostné čtení nachystal, rozhodně mi dokázal sebrat dech, vymáčknout ze mě nesmírně silné emoce a zanechal také dost námětů k zamyšlení. Snad jen doslov nebyl tak okouzlující a svěží, jak jsem od tohoto pana spisovatele zvyklá.
Úvodní povídka „1922“ byla nejpochmurnější, nejdepresivnější a imho nejlepší. Námětem je sice klasický zločin a trest, ale King z toho svým smyslem pro detail vytvořil mistrovské dílo a znovu dokázal, že nejhorší, nejstrašnější horory nepotřebují žádná nelidská monstra… a taky, že svědomí je pořádně kousavá bestie (95%).
V těsném závěsu šlape na paty v jistých ohledech tématicky podobné, přesto zcela odlišně pojaté „Dobré manželství“. Snad každý z nás má svá tajemství, většinou neškodná… Ale někteří třeba v sobě skrývají velmi temné já a s ním související ošklivou historii, jak se potom vyrovnat s odhalenou pravdou? (90%).
Bronzovou medaili bere nadprůměrný, leč poněkud klišovitý thriller „Velký řidič“, příběh o pomstě s velmi silnou úvodní třetinou (80%).
S bramborovou se musí spokojit „Prodlužování času“, text nejkratší a jediný, který využil nadpřirozených prvků (70%).
Striktně matematicky musím dát 4*, ale s ohledem na fakt, jak intenzivně jsem si většinu knížky užívala a jak dlouho mi povídky nebo jejich části strašily v hlavě, se před Kingovým uměním znovu hluboce skláním. A víte co, kašlu na matematiku!

Knihomolová
19.09.2018

Naprosto dokonalé čtení na chladné podzimní večery. 1922 byla odzbrojující povídka, bože! Kde se to v tom chlapovi bere? Myslím tím samozřejmě velmistra Kinga... A Dobré manželství? Ta byla ještě děsivější. Co když své nejbližší neznáme tak dobře, jak se domníváme?

Při čtení této knihy jsem občas jen zírala s otevřenou pusou a nebyla schopná smysluplné věty. Už nikdy se asi nepodívám do žádné studny... Kam se hrabe starej Bruna (i když nutno podotknout, že to jeho číslo s kývající se sekyrkou je fakt výživné).

dale92
12.09.2018

Dalo by sa povedať, že kvalita jednotlivých poviedok je priamo úmerná ich dĺžke. Najdlhšia 1922 je jednoznačne najlepšia 9/10, Veľký šofér 8/10, Dobré manželstvo 7/10, Férové predĺženie 6/10

kara
11.08.2018

Prima počteníčko!

Chajda69
08.08.2018

Už jen kvůli první povídce 1922 musím dát maximální hodnocení. Číst téměř s otevřenou pusou a čekat, co bude... a pak najednou...! Ano, už kvůli téhle.

Devil-Ivet
02.08.2018

Další Kingovka a tentokrát mě nenadchla. Čekala jsem něco lepšího a propracovanějšího. Třeba že se budu trochu bát nebo mi bude běhat mráz po zádech. Nic. Četlo se to těžce a chvílemi to bylo nudné. Nejlepší povídky byly Velký řidič a Dobré manželství. Zbylé dvě byly špatné. Nejvíce mě však překvapil doslov, kde jsem se dověděla, že se příběhy zakládají na skutečných událostech. A to už mrazivé (a děsivé) je…

jarynek
30.07.2018

Tak toto je King v nejlepší formě: pan Spisovatel, kterého to opravdu baví a radost ze psaní z knihy jen vyzařuje. Při jeho delších románech je možno občas narazit na vedlejší dějové linie, které se mohou zdát nadbytečné, při krátkých povídkách zase King někdy vystřílí kvalitní prach příliš rychle. V těchto delších povídkách však kvalitní nápad výborně využije a dostane z něj napínavé vyprávění, od něhož je skoro nemožné se odtrhnout, přičemž až na jednu povídku (která mi přišla nejslabší) by se mohlo jednat o příběhy, které se mohou přihodit každému z nás (začínám přemýšlet, jak dobře svou manželku znám:)).

BariEli
20.07.2018

Dostala jsem přesně to, co jsem čekala. Je tedy pravda, že NEkonec Prodlužování času mě zarazil...ale nešlo vlastně přesně o to? Možná 15 let...možná 20 nebo i 25...
Osobně mě nejvíc zasáhla povídka Velký řidič. Četla jsem ji na služební cestě, sama v cizí zemi v malém cizím hotelovém pokoji...brrr.
A 1922? Tohle umí vážně jen King. Celou dobu máte sevřené hrdlo a husí kůži úplně všude!

Ivan Kučera
13.06.2018

„Ušľachtilosť nespočíva ani tak v úspechu, ale skôr v snahe o správne konanie. Keď sa spreneveríme tejto snahe, alebo keď sa vedome prestaneme snažiť, príde peklo.“ Nie je to zázrak a určite sa to ani omylom nedá porovnávať s bombami ako Štyri ročné obdobia. Je však príjemné znova po dlhšom čase čítať od Stephena Kinga novely resp. poviedky. Bohužiaľ sa ale obávam, že jeho doslov („Umenie písania príbehov je dôležitý spôsob, pomocou ktorého v našom živote a často v strašnom svete okolo seba hľadáme zmysel.“) ma bavil viac, než samotné novelové poviedky. Dobré manželstvo vychádza zo super nápadu (môže žena žiť desaťročia vedľa manžela a nevedieť o ňom, že je celý čas sériovým vrahom?), ale inak trocha nuda. Veľký šofér naopak klišé zápletka o znásilnení a následnej pomste, ale zručne spracovaná a pôsobivo napísaná. Predlžovanie času nič moc. Najviac ma zaujalo asi 1922, ktoré neskôr bolo celkom vydarene sfilmované s Thomasom Janeom v titulnej úlohe.

Darami87
30.05.2018

Upřímně nevím, proč se S. Kingovi přezdívá "mistr hrůzy". Těch pár knih, co jsem četla mi přišlo spíš jako obyčejná oddechovka, průměr, nic víc. Ovšem když jsem četla první povídku knihy, říkala jsem si: "Ano, ano, to je konečně ono!"
U některých pasáží mi přímo běhal mráz po zádech. Dokonalé.
Jenže Velký řidič už byl zase slabý průměr. Nemluvě o nehorázné stupiditě hlavní hrdinky. To by se dalo omluvit snad jen tím, že jí z toho zážitku prostě totálně škráblo. Prodlužování času bylo tak zajímavé. Super téma! A ten konec? To má být vtip nebo odfláknutá povídka středoškoláka, kterého už nebavilo matlat se s koncem, tak se na to prostě vykašlal? Pořád jsem dávala Kingovi šanci. Říkala jsem si, že jsem prostě jen sáhla na slabší knihu. Jenže teď si říkám, že jsem jeho slabých knih četla tolik, že už nemám zájem zkoušet další jeho díla. Dobré manželství už jsem ani nečetla.

trudoš
14.05.2018

Knihu otevírá povídka 1962, což je kvalitní psychologický thriller o farmáři, který se rozhodne zabít vlastní ženu, čímž na sebe strhne deset ran egyptských. Následuje syrový příběh Velký řidič, operující s jednoduchým, ale o to mrazivějším motivem náhodného stopaření, u kterého se nedokážete zbavit pocitu „Tak tohle by se klidně mohlo stát i mně.“ Pak je tu Prodlužování času, dle mě nejslabší povídka s paradoxně nejlepším nápadem - motiv, kdy se upíšete ďáblu jen proto, abyste se měli lépe než vaši přátelé, je velmi ošklivě lidský. Se satirou však autor moc velký kamarád není, lépe řečeno, člověk ji od něj nečeká, a když ji náhodou dostane, špatně ji tráví (mluvím o sobě). Závěrečná novelka Dobré manželství je pak další bravurní sondou do myšlenek ženy, která zjistí, že její manžel je sériový vrah.
Ve finále tedy velmi uspokojivé kvarteto příběhů, kdy primárně nehodnotím kvalitu obsahu, jako spíš literární formu. Protože Stephen King zkrátka umí vyprávět jako nikdo jiný. Je to ďábel.

zpevSusannah
26.04.2018

Toto je první povídková Kingova kniha, která mi prošla rukou.. Dlouuuho jsem si tento poklad šušnila ve své knihovně a ani v podstatě nevím, proč jsem se do četby nehrnula. A to přitom tohohle "lehce" ujetého chlápka (věřte mi, nikdo normální nemůže vytvořit takové příběhy jako právě ON) miluju.
Povídky měly spád a byly napínavé do poslední stránky.

1922 - Jakože cože? A ten konec! Brrrrrr..

Velký řidič - Drsný! Jak já té Tess fandila.

Prodlužování času - Tak tohle na mě bylo malinko ujetý, ale asi jen proto, že mi tu postrádal pocit opravdovosti.

A Dobré manželství? - To už byla jen taková třešnička na dortu.

Už teď se těším na další povídkovou knihu, kterou brzo vyhrabu ze svých utajených zásob :-).

kapitan9556
20.04.2018

Tohle byla poslední knížka do sbírky! Nedivím se, že jsem za ni vypláz pomalu pětikilo. Stálo to za to!!! Z povídky 1922 jsem do teď absolutně paralyzován! Obdoba Dololres Claibournové v krvavější verzi! Při podřezávání krku, jsem knížku zavíral :). Big Driver: Jedním dechem a s husinou na zádech, tohle se ti prostě MŮŽE stát!!! Naopak Prodlužování času se Ti stát nemůže, přesto jsem tomu věřil. Kdo je Tvůj nejlepší přítel? Good Marriage: Nikdy nikomu nevěř...a to je asi celý :)

horory povídky

Stephen King