Černočerná tma

Ve čtyřech temných příbězích nám mistr napětí Stephen King připomíná, jak iluzorní je bezpečí známého prostředí a každodenního života. Nejenže si nemůžeme být jisti, jestli opravdu známe své nejbližší, ale ani nevíme, čeho jsme v jistých situacích sami schopni. "V každém z nás se skrývá cizinec…," tvrdí autor. Znásilněná žena v povídce Velký řidič nepochybně neměla tušení, že dokáže převést svou teoretickou znalost vraždění do praxe (je spisovatelkou detektivních románů) a farmář z úvodního příběhu jenom toužil dál nerušeně hospodařit na svém pozemku. Ostatně ani v Prodlužování času, kde zdeptaný muž uzavře velmi podivnou smlouvu s velmi zvláštním obchodníkem, nakonec překvapivě není hlavním nositelem zla ďábel......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/95_/95644/cernocerna-tma-pDo-95644.jpg 4.41125

Povídky a novely 12.

Literatura světová, Horory, Povídky
Vydáno, Beta-Dobrovský

Full Dark, No Stars, 2010

Kniha Černočerná tma

Susan94
dnes

Velká škoda, že celá kniha nebyla v duchu prvního příběhu. Ten byl naprosto geniální, mrazivě děsivý, no top! Další mi už tak dobré nepřišli. Přesto se mě také čte King daleko lépe v povídkách.

AnoMANder

Pro mě osobně na Kinga slabší kniha, čekal jsem hororovější děj. Příběhy mě nijak nevtáhly do děje, chyběla mi lepší atmosféra
Náměty zajímavé, takové všední a uvěřitelné popisující lidské nitro schopné všeho.

natalie8531

Zatím nejlepší kniha, co jsem od Kinga četla. Příběhy o vychytralosti lidí. O zlu, které se možná ukrývá v každém z nás.

weisbach

Sychravý večer, vítr za okny, šálek dobrého čaje a Stephen King....

Astonius

Tohle bylo něco! King vyprávěl příběhy o obyčejných lidech a během pár prvních vět mě chytil a nepustil... Sice jde jen o povídky, ale úplně rozsahově stačily, obsáhlé byly tak akorát. Každá z nich čtenáři uvízla v hlavě a vyvolala plno dalších otázek - nejen o vině a trestu, ale o životě vůbec, o manželství, o vztazích, o tom, co je pro člověka důležité a k čemu musí sebrat odvahu, o tom, že někdy nelze překročit vlastní stín anebo i o tom, že účel světí prostředky. Byly to prostě vyprávěné osudy obyčejných lidí, kteří byli v určitém okamžiku dohnáni k velkému rozhodnutí a následně i činu. Nejprve člověk četl o poklidném životě hlavního hrdiny - překvapivě nijak nudně podaný - a pak vše nabralo otáčky a to už vůbec nešlo knihu odložit. Právě proto, že šlo o obyčejné lidi, se kterými se čtenář mohl dost dobře ztotožnit a pochopit je, tak pak prožíval i jejich další trápení a kriminální (zprvu až nemyslitelné) východisko z něj velmi realisticky. Skvělou tečkou byl doslov autora obsahující krátký komentář ke každé povídce, ve kterém bylo čtenáři poodhaleno, jakým způsobem se v hlavě spisovatelově rodí nápady. Skvělé to bylo...

zbožňuju_knihy

Vyborne psana kniha, vcetne doslovu. Zaslouzenych 5*

sharik

Pár knih od Kinga jsem už přečetl, nicméně jeho povídky jsem vzal do ruky poprvé. A jaké setkání to bylo? Čtyři příběhy (z nichž minimálně dva první bych označil spíš za novely než povídky), všechny temné, plné zvratů a napínavé. Hned úvodní "1922" je vážně silný kus - farmář se v dopise vyznává z vraždy své ženy, vysvětluje (a vy mu skoro až fandíte) okolnosti, důvody a především důsledky. V těch dokázal mistr King opět překvapit. Ovšem pakliže první povídka mi přišla skvěle postavená, odvyprávěná a zároveň mrazivá, nevím, co říct o následující. Při čtení "Velkého řidiče" se mi stalo, co už dlouho ne. Nemohl jsem se odlepit, málem jsem křičel nahlas, aby se proboha té nešťastné spisovatelce (která je tu hlavní postavou) nestalo ještě něco horšího, než na začátku. Tahle povídka je kupodivu o poznání drsnější než předchozí, číst ji znamená opravdu prožít si celou škálu emocí... Třetí a nejkratší text jménem "Prodlužování času" byl bohužel slabší. Tedy, nápad i zpracování super, jen ten useknutý konec tuhle miniaturu o muži, který dostane extra čas žít a zároveň žít lépe (na úkor jiného) - ten konec je trochu rychlý a nedořečený. Knihu uzavírá "Dobré manželství" - zdánlivě obvyklé téma děsivého tajemství jednoho z manželů. Nebyl by to ale King, kdyby nedokázal ze všeho vyrazit trochu víc.
Všechny čtyři povídky totiž (opět) spojuje neuvěřitelně propracovaný a realistický psychologický rozměr. Plastičnost a uvěřitelnost postav je tím, co dělá z Kinga velmistra vyprávění. Stejně jako jeho oblíbený motiv: Nikdy nevíte, čeho jsou schopní lidé ve vašem okolí, včetně toho nejbližšího. Jako vždy, nakonec King ukazuje, že největším monstrem je člověk. A to dělá z jeho hororů skutečně strašidelné čtení.

Mark68991

Tahle povídková kniha se dle mého názoru dost povedla. Nejlepší z povídek je podle mě hned ta první 1922 spolu s tou poslední (Dobré manželství). Prodlužování času bylo fajn, ale nejslabší byl bohužel Velký řidič, kde se mi moc nezamlouvala jak hlavní hrdinka, tak příběh, ale jinak opravdu povedená kniha.

horory povídky

Stephen King