Černočerná tma

Ve čtyřech temných příbězích nám mistr napětí Stephen King připomíná, jak iluzorní je bezpečí známého prostředí a každodenního života. Nejenže si nemůžeme být jisti, jestli opravdu známe své nejbližší, ale ani nevíme, čeho jsme v jistých situacích sami schopni. "V každém z nás se skrývá cizinec…," tvrdí autor. Znásilněná žena v povídce Velký řidič nepochybně neměla tušení, že dokáže převést svou teoretickou znalost vraždění do praxe (je spisovatelkou detektivních románů) a farmář z úvodního příběhu jenom toužil dál nerušeně hospodařit na svém pozemku. Ostatně ani v Prodlužování času, kde zdeptaný muž uzavře velmi podivnou smlouvu s velmi zvláštním obchodníkem, nakonec překvapivě není hlavním nositelem zla ďábel......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/95_/95644/big_cernocerna-tma-pDo-95644.jpg 4.41450

Povídky a novely 12.

Literatura světová, Horory, Povídky

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Full Dark, No Stars, 2010

Kniha Černočerná tma

Anette99
06.09.2022

King se pro mě stal srdcovkou - jak jeho romány, tak povídky. V téhle knize nalezneme tři delší povídky, a jednu poměrně krátkou, ale všechny spojuje temná atmosféra a drsný děj. Zaměřují se na to, co by člověk mohl udělat v nějaké nezvyklé nebo těžké situaci. Tady nedokážu říct, která se mi líbila nejvíc, protože každá byla svým způsobem originální a bavila mě, všem jsem dala pět hvězd. I když možná bych přece jen vypíchla Prodlužování času, přišlo mi, že se lehce dotýkáme Nezbytných věcí.

WonderNika
29.08.2022

(+ SPOILER) Yesss! King to proste umí :D
Mám rada jeho poviedky. Čítajú sa jedným dychom. V tejto knihe bola každá iná, no predsa mali niečo spoločné - umieranie, smrť, sklamanie, pocit zúfalstva a .. život. Aj taký je. Najviac ma dostala posledná poviedka - Dobré manželství - kedy sa po 27 rokoch spokojného manželstva plného obyčajného života ale aj šťastia a lásky, odhaľuje obrovské nechutné manželovo tajomstvo plné násilnej smrti.

gemi
19.07.2022

První povídka (1922) je klasický horor, který se rozjíždí románově rozvláčným způsobem a ještě ve třech čtvrtinách se člověk drbe na zátylku a přemýšlí, že "to přece Mistr na zbylých stranách nemůže stihnout". A taky ne. Konec je sice tak strhující, jak je začátek utahaný, ale jako celek to působí velmi nevyváženě. Mistr prostě konce neumí. Hodnocení: 55 %.

Druhá povídka (Big driver) je ryzí thriller, tady žádné prvky hororu a sci-fi nejsou. Je to nicméně strhující čtení. Vytknul bych pouze způsob, jak se hlavní hrdinka vypořádala s protivníky. S ohledem na míru jejího utrpení to mohlo být nápaditější, tedy pro čtenáře uspokojivější. Hodnocení: 75 %.

Třetí povídka (Fair extension) začne velmi slibně, byť neoriginálně. Je to tisíckrát otřepaný příběh o podivném obchodníkovi, který kdesi na rohu nabídne podivnou službu, ale už ho tam nikdy znovu nenajdete. Sice neoriginální, ale velmi čtivé. Nejhorší ale je, že jakmile se příběh rozjede a čtenář čeká nějaké potměšilé vyústění, tak to skončí. Prostě jen tak. Mistrovi se s tím asi nechtělo moc párat, tak to utnul. Škoda. Hodnocení: 25 %.

Čtvrtá povídka (A good marriage) začíná jako fádní, červenoknihovní cajdák. Prvních pár stran jsem nevěřil vlastním očím, co to z Mistra vypadlo. Jenže pak se něco stane a nudný cajdák se změní ve strhující thriller, v jehož čtení prostě MUSÍTE pokračovat. A aby toho nebylo málo, povídka má dokonce sysluplný konec, což rozhodně není u Mistra samozřejmostí. Hodnocení: 80 %.

Jessy
04.07.2022

Fanynkou Kinga se po přečtení této knihy nestanu, některé příběhy se vcelku táhly, nad jinými jsem kroutila hlavou a hledala ospravedlnění či snad pochopení pro jednání postav, každopádně atmosféru tento autor udělat umí.

Martina1805
29.05.2022

Tak to byl mazec. V prvních chvílích mě kniha moc nenadchla, ale jak jsem se začítala tak nešla odložit. Jsou to fakt drsné příběhy, které se klidně můžou přihodit i u vás v sousedství , ale to bych nikomu nepřála. Člověka to nutí k zamyšlení, že každý z nás má v sobě nějakou tu temnou stránku.

Květ
16.04.2022

Černočerná tma je souborem čtyř povídek - 1922, Velký řidič, Prodlužování času a Dobré manželství a jak sám King uvádí ve svém doslovu, jsou to drsné příběhy, které se místy čtou těžko, a ve kterých se snaží zaznamenat, čeho jsou lidé schopni a jak se můžou zachovat za jistých strašlivých okolností. Je to drsňárna, ale nemůžu hodnotit jinak než na plný počet :)

postrach
15.04.2022

Za mě 50 na 50.

BukaJ
23.03.2022

První dvě povídky - 1922 a Velký řidič, byly za mě naprosto dokonalé. Velice doporučuji. Třetí povídka - Prodlužování času, bylo opravdu spíše prodlužování času, spíše taková vsuvka a navíc mi hrozně připomínala takový strohý výtažek z díla Nezbytné věci a poslední - Dobré manželství průměrná. Dal bych možná 3 hvězdy, kdybych měl dílo hodnotit opravdu jako celek, protože po druhé povídce nastala obrovská propast a místy jsem knihu chtěl nadobro odložit. Povídka Dobré manželství byla těžko uvěřitelná, překombinovaná, chování jednotlivých postav nebylo zcela reálné a nedávalo mnohdy smysl. Ale úplný závěr Dobrého manželství mě celkem pobavil. První dvě povídky to ale opravdu vytáhly a už jen proto stojí za to, knihu si pořídit. Proto dávám 4 hvězdy.