Černočerná tma

Černočerná tma https://www.databazeknih.cz/img/books/95_/95644/mid_cernocerna-tma-pDo-95644.jpg 4 1612 295

Povídky a novely série

Ve čtyřech temných příbězích nám mistr napětí Stephen King připomíná, jak iluzorní je bezpečí známého prostředí a každodenního života. Nejenže si nemůžeme být jisti, jestli opravdu známe své nejbližší, ale ani nevíme, čeho jsme v jistých situacích sami schopni. "V každém z nás se skrývá cizinec…," tvrdí autor. Znásilněná žena v povídce Velký řidič nepochybně neměla tušení, že dokáže převést svou teoretickou znalost vraždění do praxe (je spisovatelkou detektivních románů) a farmář z úvodního příběhu jenom toužil dál nerušeně hospodařit na svém pozemku. Ostatně ani v Prodlužování času, kde zdeptaný muž uzavře velmi podivnou smlouvu s velmi zvláštním obchodníkem, nakonec překvapivě není hlavním nositelem zla ďábel...... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Full Dark, No Stars , 2010

sedw
04.03.2023 5 z 5

King ve vrcholné formě, všechny příběhy byly parádní, kdybych měl ale vyzdvihnout, tak vyberu Velký řidič a Dobré manželství. I zbylé dva však bavily od začátku do konce, jen u nich chybělo tak velké napětí, jako u zmíněných. Co je na této sbírce super, je její rozmanitost. Každý příběh je úplně jiný, takže není šance, aby se dostavil stereotyp.

Marketplace
18.02.2023 5 z 5

Už dlouho jsem se chystal na Kinga a díky čtenářské výzvě si ho mohu odškrtnout. Napínavé povídky. Více u hodnocení a komentářů jednotlivých povídek.

Johana
12.02.2023 5 z 5

Na čtyři Kingovky jen jedno strašidlo. Hm - a tím lépe. Alespoň pro mne, která mám autorovy "přirozeně" příšerácké příběhy nejraději. Vynikající kniha, doporučuji z celého srdce nejen těm, kteří se rádi bojí.
A vůbec, pan King je za mne spisovatel z první ligy, ačkoli bývá mnohými považován za brakopisce. Já mám braková počteníčka moc ráda a s chutí je vydatně ohvězdičkuji. Stephen King je ale pro mne Pan Autor a zde ode mne dostává plný počet za krásnou literaturu.

PeterSmith
08.02.2023 5 z 5

První, druhý a čtvrtý příběh hodně dobrý, třetí za mě být vůbec nemusel.

Anette99
06.09.2022 5 z 5

King se pro mě stal srdcovkou - jak jeho romány, tak povídky. V téhle knize nalezneme tři delší povídky, a jednu poměrně krátkou, ale všechny spojuje temná atmosféra a drsný děj. Zaměřují se na to, co by člověk mohl udělat v nějaké nezvyklé nebo těžké situaci. Tady nedokážu říct, která se mi líbila nejvíc, protože každá byla svým způsobem originální a bavila mě, všem jsem dala pět hvězd. I když možná bych přece jen vypíchla Prodlužování času, přišlo mi, že se lehce dotýkáme Nezbytných věcí.

WonderNika
29.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Yesss! King to proste umí :D
Mám rada jeho poviedky. Čítajú sa jedným dychom. V tejto knihe bola každá iná, no predsa mali niečo spoločné - umieranie, smrť, sklamanie, pocit zúfalstva a .. život. Aj taký je. Najviac ma dostala posledná poviedka - Dobré manželství - kedy sa po 27 rokoch spokojného manželstva plného obyčajného života ale aj šťastia a lásky, odhaľuje obrovské nechutné manželovo tajomstvo plné násilnej smrti.

gemi
19.07.2022 3 z 5

První povídka (1922) je klasický horor, který se rozjíždí románově rozvláčným způsobem a ještě ve třech čtvrtinách se člověk drbe na zátylku a přemýšlí, že "to přece Mistr na zbylých stranách nemůže stihnout". A taky ne. Konec je sice tak strhující, jak je začátek utahaný, ale jako celek to působí velmi nevyváženě. Mistr prostě konce neumí. Hodnocení: 55 %.

Druhá povídka (Big driver) je ryzí thriller, tady žádné prvky hororu a sci-fi nejsou. Je to nicméně strhující čtení. Vytknul bych pouze způsob, jak se hlavní hrdinka vypořádala s protivníky. S ohledem na míru jejího utrpení to mohlo být nápaditější, tedy pro čtenáře uspokojivější. Hodnocení: 75 %.

Třetí povídka (Fair extension) začne velmi slibně, byť neoriginálně. Je to tisíckrát otřepaný příběh o podivném obchodníkovi, který kdesi na rohu nabídne podivnou službu, ale už ho tam nikdy znovu nenajdete. Sice neoriginální, ale velmi čtivé. Nejhorší ale je, že jakmile se příběh rozjede a čtenář čeká nějaké potměšilé vyústění, tak to skončí. Prostě jen tak. Mistrovi se s tím asi nechtělo moc párat, tak to utnul. Škoda. Hodnocení: 25 %.

Čtvrtá povídka (A good marriage) začíná jako fádní, červenoknihovní cajdák. Prvních pár stran jsem nevěřil vlastním očím, co to z Mistra vypadlo. Jenže pak se něco stane a nudný cajdák se změní ve strhující thriller, v jehož čtení prostě MUSÍTE pokračovat. A aby toho nebylo málo, povídka má dokonce sysluplný konec, což rozhodně není u Mistra samozřejmostí. Hodnocení: 80 %.

Jessy
04.07.2022 3 z 5

Fanynkou Kinga se po přečtení této knihy nestanu, některé příběhy se vcelku táhly, nad jinými jsem kroutila hlavou a hledala ospravedlnění či snad pochopení pro jednání postav, každopádně atmosféru tento autor udělat umí.

Martina1805
29.05.2022 5 z 5

Tak to byl mazec. V prvních chvílích mě kniha moc nenadchla, ale jak jsem se začítala tak nešla odložit. Jsou to fakt drsné příběhy, které se klidně můžou přihodit i u vás v sousedství , ale to bych nikomu nepřála. Člověka to nutí k zamyšlení, že každý z nás má v sobě nějakou tu temnou stránku.

Květ
16.04.2022 5 z 5

Černočerná tma je souborem čtyř povídek - 1922, Velký řidič, Prodlužování času a Dobré manželství a jak sám King uvádí ve svém doslovu, jsou to drsné příběhy, které se místy čtou těžko, a ve kterých se snaží zaznamenat, čeho jsou lidé schopni a jak se můžou zachovat za jistých strašlivých okolností. Je to drsňárna, ale nemůžu hodnotit jinak než na plný počet :)

postrach
15.04.2022 4 z 5

Za mě 50 na 50.

BukaJ
23.03.2022 4 z 5

První dvě povídky - 1922 a Velký řidič, byly za mě naprosto dokonalé. Velice doporučuji. Třetí povídka - Prodlužování času, bylo opravdu spíše prodlužování času, spíše taková vsuvka a navíc mi hrozně připomínala takový strohý výtažek z díla Nezbytné věci a poslední - Dobré manželství průměrná. Dal bych možná 3 hvězdy, kdybych měl dílo hodnotit opravdu jako celek, protože po druhé povídce nastala obrovská propast a místy jsem knihu chtěl nadobro odložit. Povídka Dobré manželství byla těžko uvěřitelná, překombinovaná, chování jednotlivých postav nebylo zcela reálné a nedávalo mnohdy smysl. Ale úplný závěr Dobrého manželství mě celkem pobavil. První dvě povídky to ale opravdu vytáhly a už jen proto stojí za to, knihu si pořídit. Proto dávám 4 hvězdy.

Ivushaak
16.03.2022 4 z 5

Čtyři temné povídky bez nadpřirozena, ale spíše tak nějak ze života o tom, že v každém z nás se může skrývat jeho temné já. Za mě jedna z čtivějších Kingovek.

opic 12
16.03.2022 3 z 5

Černočerně o tom a navíc jak z nejdivočejšího snu.
O takovém tom domácím vraždění v rouše beránčím.
Vybroušeně vyprávěné i čtivé jen mě to nezasáhlo úplně do černočerného středu náladově žánrově.
Sice výtečné téma (iluzorní každodennost) a zachycené z pohledu běžných smrtelníků.Reál a uvěřitelné.Děsivé ve významu: tohle se přeci dost možná stalo.Inspirace značná.
Na druhou stránku nebylo to ono.Opět ta jeho ukecanost s natahováním.Někdy ten shluk slov a variací vět alias přílišná překombinovanost.
Přesto asi bych právě proto něco podobného příště vyloženě nevyhledával.
Vyjímka se najde.Přeci jenom musím vyzdvihnout alespon - Dobré manželství.Tak to bylo výtečné psycho.Brr jo.Žili štastně.Milovali se až do smrti.Když v lednu je jak v Máji ...
A ted.Bude to ode mě asi kacířské a přesto podotknu.Špičkový je samotný doslov.Ukamenujte mě,ale kdo jsme bez viny.Podobně jako postavy z povídek :)
Víte s kým spíte ?
Říkáte si opravdu vše ?
Komu můžete opravdu věřit s upřímností téměř vše ?
V černočerné temnotě vás budou tyto a podobné otázky napadat čím dál častěji a dozajista naladí všechny co se do toho dokáží více ponořit.
Pro labužníky je toho tady habaděj.A nebo raději habakuk ? Tento výraz však není synonymem pro výraz (mnoho) jako habaděj.
Vidíte pořád se člověk něco nového dozvídá.
Nic není jak by se na první pohled mohlo zdát.King ví.

soukroma
16.01.2022 4 z 5

Po pár stránkách první povídky se mi začínalo dělat nevolno a nepříjemné pocity rostou. Samozřejmě fascinovaně masochisticky až morbidně čtu dál, snad to vydržím... Od začátku mi proto tane na mysl, jestli nakonec není _lepší_ King ve svých fantaskních hororových příbězích - v tom smyslu, že děs a hrůzu nemusíme brát tak vážně? (Sama nemám Kingovky smyšleného typu moc ráda a většinou je nedočtu, proto se mi v minulosti líbily pouze Cujo,1981, a Dolores, 1993, a pár povídek, které ale už samy byly děsivě nepříliš vzdálené skutečnému životu. A v téhle povídkové knize z roku 2010 King - se životními zkušenostmi a po dlouhých letech psaní - ještě hodně přitvrdil!)
V téhle knize jsou totiž horory "jako ze života", a to včetně důkladně propracované psychologie nejen konání, ale zejména myšlení postav, a naneštěstí se člověk nemůže od všeho snadno distancovat a přemýšlí, co by, kdyby ... snad sám něčeho takového byl účasten. Ještě že jsou ty povídky (dlouhé, skoro jako novely) jen čtyři. Ale nevím, zda se je odhodlám přečíst pěkně jednu za druhou... S hodnocením ještě počkám, ale silně se obávám, že přes nevolnost to bude vysoko...
Víceméně ano, po všech stránkách, doslova i přeneseně: na čelním místě zůstává 1922... U všech povídek se mi zejména líbila samotná psychologie, myšlení jak obětí tak pachatelů. Přemýšleli důkladně, a i když třeba jejich rozhodnutí a rozhodování nebylo v pořádku, nikdy nebylo bezmyšlenkovité či impulzivní, spíš třeba instinktivní, ale rozhodli se vždy - nikdy se nenechali vláčet okolnostmi...
I ten titul je trefný - černočerná tma v duších, to sedí...

Po dočtení první povídky (komentář přičiněn i tam) jsem se - v rámci nezbytného nádechu a výdechu - podívala do doslovu. A ono to tam je - zase trefně - skvěle vysvětleno (a mně nezbývá než zhusta citovat):
"Umění vyprávět příběh není odepsané ... Je to jeden ze životně důležitých způsobů, jakým se snažíme dát smysl našemu životu a často strašnému světu, který kolem sebe vidíme. Je to způsob, jakým odpovídáme na otázku 'Jak se něco takového může stát?' Příběhy naznačují, že někdy - ne vždy, ale někdy - to má svůj důvod."

"Jako čtenáře a spisovatele mne mnohem víc zajímají obyčejní lidé v neobyčejných situacích. Chci ve svých čtenářích vyprovokovat emocionální, téměř instinktivní reakci. Nejde mi o to donutit je 'myslet', když čtou [u mě se to osobně ale tak taky děje], ... protože pokud je příběh dost dobrý a postavy živé, přemýšlení nastoupí po emocích, až příběh skončí..."

"Pokud nechcete nic vidět, tak proboha proč temnotu vůbec pokoušíte?"

"Špatné psaní je něco víc než jenom mizerná větná skladba a chybné pozorování. Špatné psaní obvykle pramení ze zarytého odmítání vyprávět příběhy o tom, co lidé skutečně dělají - například čelit faktu, že i vrazi někdy pomůžou staré dámě přes ulici."

"Ty příběhy [v knize] také říkají, že ušlechtilost tkví ani ne tak v úspěchu, jako ve snaze udělat správnou věc ... a že když se nám to nepovede nebo před tou výzvou vědomě couvneme, pak následuje peklo."

Karoley
06.01.2022 5 z 5

Skvělá sbírka povídek, jsem nadšená! Jeden příběh temnější než druhý, znepokojivá kombinace hrůzy a všednosti. Povídky 1922, Velký řidič a Dobré manželství mě naprosto dostaly, akorát Prodlužování času mi přišlo zbytečně krátké a tak nějak nedořešené.
Černočerná tma a Čtyři roční doby jsou nejlepší sbírky povídek, které jsem od Kinga zatím četla, vřele doporučuji!

„Jsem přesvědčený, že v každém z nás se skrývá cizinec..."

kaja9825
04.01.2022 5 z 5

Tohle byla moje druhá kniha od Kinga. K první (To) jsem se musela několikrát vracet, než jsem jí opravdu přečetla, ale přisuzuju to stylu, jakým knihy píše.
Povídky mě neskutečně pohltily a musím říct, že jsem se až styděla, že zanedbávám práci na úkor knihy, ale nedala se odložit.
Bohužel - pro mé knihomolské já spíše bohudík - na mě v knihovně čeká ještě jeden kousek a to Řbitov zvířátek.
Můžu jedině doporučit k přečtení. Sama jsem se zamyslela, co bych udělala a jestli znám člověka se kterým žiju tak dobře, jak si myslím.

B4LU
27.12.2021 5 z 5

Velmi působivé povídky s náhledem do temných zákoutí lidské duše a lehkosti, jež stačí, aby se člověk do těchto zákoutí vydal (ačkoli Prodlužování času je trochu slabší). Knihu jsem dostal k Vánocům, a přestože si lze jen těžko představit méně Vánoční knihu, jsem si jistý, že ji z hlavy hned tak nedostanu.

marci8
31.10.2021 5 z 5

Skvělé povídky. Napínavé a mající v sobě téma, nad kterým se přemýšlí dlouho po přečtení.

ThomasRuhe
28.10.2021 4 z 5

Celkově hodnotím knihu povídek jako velice dobrou. Místy jsou popisy hodně drsné a syrové, což přiznává v doslovu i sám King.
Za nejpovedenější považuji povídku Velký řidič.