Černočerná tma

Černočerná tma https://www.databazeknih.cz/img/books/95_/95644/mid_cernocerna-tma-pDo-95644.jpg 4 1612 295

Povídky a novely série

Ve čtyřech temných příbězích nám mistr napětí Stephen King připomíná, jak iluzorní je bezpečí známého prostředí a každodenního života. Nejenže si nemůžeme být jisti, jestli opravdu známe své nejbližší, ale ani nevíme, čeho jsme v jistých situacích sami schopni. "V každém z nás se skrývá cizinec…," tvrdí autor. Znásilněná žena v povídce Velký řidič nepochybně neměla tušení, že dokáže převést svou teoretickou znalost vraždění do praxe (je spisovatelkou detektivních románů) a farmář z úvodního příběhu jenom toužil dál nerušeně hospodařit na svém pozemku. Ostatně ani v Prodlužování času, kde zdeptaný muž uzavře velmi podivnou smlouvu s velmi zvláštním obchodníkem, nakonec překvapivě není hlavním nositelem zla ďábel...... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Full Dark, No Stars , 2010

zahadum
03.03.2012 5 z 5

Knižka padla za jeden deň....môžem len odporučiť...všetky 4 poviedky sú super a originálne podané majstrom Kingom....každá jedna by si zaslúžila byť poriadne tučným románom. Fantázia autora nepozná medze....najviac ma oslovila asi žena ktorá sa bavila so svojim GPS v aute ... pomerne ma prekvapil aj slušný preklad do slovenčiny. Proste povinná kúpa pre obdivovateľov kráľa napínavého čítania....

kilometr
29.02.2012 5 z 5

Čtení knížek Mistra napětí je radost,je to jako návrat na známá místa,kde to známe a máme to tam rádi.
Nijak zvlášť "hrozné" mi jeho 4 povídky nepřišly,ale četly se výborně.
Mně osobně se nejvíce líbila třetí-ta byla dechberoucí.Takže díky,Mistře.(Jdu na Vaši další knihu......)

bookcase
01.02.2012 5 z 5

Před panem Kingem smekám. Opět zabodoval, při čtení jsem si lebedila, i když příběhy byly leckdy docela masakr. Ale SK prostě umí!!!

Olik
25.01.2012

U všech příběhů se mi až tajil dech, každý začínal tak nevině a ten konec????????? vynikající - přečtená za 4 dny. Byla to první knížka od Kinga, kterou jsem četla a už mám koupené další dvě.

Zlord Antiježíš
23.01.2012 5 z 5

Právě jsem dočetl Černočernou tmu a...wow! Když jsem v době kdy vycházela v originále mluvil o nadějích, doufal jsem že bude nová čtyř-novelová Kingovka v duchu dobrých tradic Čtyř ročních dob a Čtyř po půlnoci, tedy výborná. Nečekal jsem ale, po těch více jak padesáti přečtených kingovkách, mezi kterými samozřejmě nechybí emočně destruktivní Řbitov zviřátek ani brutálně vyšinutý Nadaný žák, že mě King dokáže rozebrat. Dokázala to hned první novela - 1922. Příběh který se zaryje do morku kostí už po prvních pár stranách, nejen svou zrůdností. Geniálně budovaná atmosféra doby, prostředí i činu mi nedovolila odložit knihu dokud jsem to nezdolal, což se nakonec stalo se zatajeným dechem, zvláštními pocity a mrazením v zátylku. 1922 je skvost a po dočtení jsem se, s chutí a lehkou obavou o kvalitativní vyváženost všech čtyř novel, vrhl na Velkého řidiče, druhou, přesto zcela jinou sondu do mozku vraha. Všechno je jinak, společný je čin...ačkoli opravdu? Vražda a Vražda...češtino, pomoz mi...mohl bych použít Mord - 1922 a Vražda - Velký řidič (češtino díky) abych odlišil že popisované činy jsou naprosto něco jiného (to platí i v dalších dvou novelách). A dále Prodlužování času, zřejmě nejslabší článek knihy, ovšem stále pětihvězdičková záležitost. Jde o nejkratší věc, takže autor zřejmě neměl tolik času čtenáře rozsápat. Není to rozhodně tak slabý článek jako Dýchací metoda ve Čtyřech ročních dobách, naopak, velmi kvalitní a možná nejpřemýšlivější ze čtyř. Nebudu spoilerovat, ale vy co jste to četli - vybrali by jste někoho, nebo se raději rozhodli obchod neuzavřít??? Další vrchol knihy (vím, mám jich tu nějak moc...tady jsou vrcholné asi tři ze čtyř novel :D) přichází s Dobrým manželstvím. Opět naprosto mistrně budovaná atmosféra která vrcholí postavou starého kulhavého detektiva. Vlnobití se uklidňuje a autor nás jen lehce houpá na vlnkách. Tušíte jak se postavy zachovají, jak to dopadne, protože tak to dopadnout musí, ale tahle pasáž není o napětí nebo rozuzlení příběhu. Je to jen lehké zhoupnutí na vlnkách slov. Meditace, literární jóga možná. Vlastně nevím jak to nazvat a je asi jedno co to je, jen vím že od strany 305 si to zítra přečtu znovu - a nechám se zhoupnout...zkuste to také.
Spojovacím článkem všech čtyř novel je vražda, vražda která je ale v každé novele naprosto odlišným činem. Přečetl jsem jednu z nejlepších Kingovek, knihu perfektně vyváženou a bez hluchého místa s naprosto vybroušeným a vyzrálým stylem, která má ještě jedno plus. Doslov, ač kraťoučký, je možná ten vůbec nejlepší který jsem měl to štěstí si přečíst...s tím úplným závěrem který již citovali jiní jde o dokonalou tečku dokonalého díla. Poklona...a mistře? Nikdo neumí vyprávět příběhy tak, jako vy.

PS: Závěrem si dovolím jeden soukromý typ pro ty, co ještě nečetli. Až budete za stranou 90, pusťte si song Nothin´ od Roberta Planta a Alison Krauss z alba Raising Sand. Klidně několikrát za sebou. A pak mi dejte vědět .o)

maphiosso
23.01.2012 4 z 5

Přál jsem si aby se Černočerná tma kvalitou alespoň vzdáleně přiblížila sbírce Čtyři roční doby. A přiblížila? Vezmu to popořadě:

1922: *****
Kingovy povídky z minulosti mám rád, i když jich není moc (nebo možná právě proto). Lehce moralizující příběh na pozadí venkova 30.let se mi líbil spolu s Dobrým manželstvím nejvíce. Utrpení a pocit bezmoci jaký zažíval Wilfred James by lépe popsal málokdo..

Velký řidič: ***
Velký řidič pro mě byl naopak nejslabší povídkou. Příběh znásilněné spisovatelky toužící po pomstě nepřichází s ničím originálním. Porouchané auto na odlehlém místě, nedostupný signál a samozřejmě úchylák. To vše už tady různých obměnách mnohokrát bylo. Ale nebyl by to King, kdyby i to největší klišé neudělal zajímavým.

Prodlužování času: ****
Kingovi obchodníci jsou kapitola sama o sobě. V mém případě velice čtivá kapitola. Stejně jako pan Gaunt z Nezbytných věcí nebo společnost Nekuřáci, a.s., i pan George Tanas obchoduje velmi originálním způsobem a nic není tak, jak se na první pohled zdá.

Dobré manželství: *****
Příjemné překvapení na závěr. Nevím proč, ale jako by tuhle povídku snad ani nepsal King. Připadá mi nejmrazivější ze všech čtyř příběhů. Je to asi tím, že je sledován z pohledu toho, kdo tajemství odhaluje a ne z pohledu toho, kdo tajemství "páchá".

Moje přání tedy nakonec bylo splněno, Černočerná tma je velice kvalitní sbírka. King už poněkolikáté dokazuje, že ještě do starého železa zdaleka nepatří.

PanKérka
18.01.2012 5 z 5

Rozhodně další ze skvělých knih od Kinga. Ačkoliv řekla bych, že už jsem od něj četla i lepší věci. Ale na tohle si rozhodně nestěžuju. Nejvíc mě zaujalo Prodlužování času. Škoda, že to nejde v realitě. Ačkoliv to neštěstí bych asi nesla těžko i u někoho, koho opravdu nenávidím..

Vendelína
17.01.2012 4 z 5

Po dlouhé době kniha, která zaujala. První povídka mi přišla divná, místy až nechutná. Další tři dokonalost sama. Velký řidič byl dobře propracovaný, Prodlužování času: prostě King a z Dobrého manželství mě mrazilo, konec jsem nečekala. Dala bych plný počet kdyby v souboru nebyla první povídka, proto dávam o bod méně.

3DD!3
04.01.2012 4 z 5

První příběh mě moc nechytl. Nemám moc rád, když se Steve babrá v minulosti a i přes to mu nejde upřít jistý půvab. Druhý příběh o ženě, která vezme spravedlnost do svých rukou, už má tu správnou atmosféru. Schizofrenické průpovídky s navigací nebo kocourem všechno krásně oživují. Za naprostý vrchol považuji povídku PRODLUŽOVÁNÍ ČASU, kde King jednoduchý nápad vytěžil na maximum, závěr je pak dokonalým odrazem dnešní společnosti a na tváři mi vykouzlil pobavený úšklebek. Čtvrtý příběh o další ženě, která se chopí spravedlnosti, mi připoměl seriál DEXTER. Otázka co kdyby Rita zjistila, že... nebo libovolná manželka sériového vraha. Perfektní vykreslení postav je u Stephena samozřejmostí, ale tady jde o ukázkovou věc. Krásná práce.

Romčuška
29.12.2011 5 z 5

zatím jsem přečetla prvních dvacet stránek (není to moje knížka ale mého přítele který má všechny jeho knížky, já zase sbírám LL :D takže je škoda že si ji ted nemůžu přečíst ale i těch dvacet stránek mě strašně moc navnadilo a prostě to je NEUVĚŘITELNÉ, taky bych chtěla tak psát tak jako KING!! :)

Ereniss
24.12.2011 5 z 5

King mě opět "rozsekal"...Pořád se nemůžu zbavit toho mrazivého pocitu ze čtení. Ten chlap je génius! 4 povídky, jedna děsivější než druhá. V hlavě vám to šrotuje a neustále si opakujete: Co byste dělali vy???

Boboking
23.12.2011 5 z 5

Blíží se vánoce, a tak se na českém knižním trhu objevují ty nejslavnější literární hvězdy. Mezi nimi nesmí jako každoročně chybět i král literárního hororu, dneska už skutečně kultovní americký autor Stephen King. Nakladatelství Beta nám na letošní vánoční trhy nabídlo jeho novou sbírku „Černočerná tma“
A jak na mne kniha zapůsobila? S dovolením bych začal samotným (skutečně výborným) autorovým doslovem: „Příběhy v této knize jsou drsné. Možná se vám místy těžko četly. Jestli ano, ujišťuji vás, že mně se místy stejně špatně psaly.“ A skutečně, o knize se dá říci mnoho, ale asi nejvíce, že je skutečně drsná, a jak jsem už někde napsal, jakoby bez morálních zábran. Dokonce bych si dovolil tvrdit, že napsat to King před nějakou desítkou let zpětně, vydal by to asi pod svým temnějším alter ego – Richard Bachman.
V této sbírce, která byla nominována na cenu Bram Stoker 2010 (takový knižní Oscar pro horory), se nachází čtyři povídky – 1922, Velký řidič, Prodlužování času a Dobré manželství. Čtyři příběhy o čtyřech podobách lidského šílenství.
První z nich – „1922“ – nás zavádí do malého městečka Hemingford v Nebrasce (které fandové znají už např. z románu Svědectví), přesněji na menší farmu manželů Jamesových. Povídka je vlastně vyznáním Wilfreda Jamese, který v roce 1922 zavraždil svoji manželku. Mnohým znalcům postup vraždy i zbavení se mrtvoly ve staré opuštěné studni, bude připomínat fantastickou knihu Doloros Claibornová. Ale zde je to přece jen trochu jiné. Zde Wilf není v roli trpitele. Je v roli muže, který se rozhodl vzít osud manželství, a potažmo farmy, radikálně do svých rukou. Pečlivě naplánovaný čin se ale začíná kousek po kousku rozpadat, stejně jako Wilfova rodina, a především jeho psychický stav.
Jsme tak vtaženi do jeho děsivých halucinací, které vyvrcholí 11. dubna 1930 v jednom hotelovém pokoji v městečku Omaha. V povídce „Velký řidič“už ale nejde o pečlivě plánovanou akci, ale o bezmeznou touhu po krvavé pomstě znásilněné a zmlácené ženy. Není zde omluvy pro nikoho, kdo se má něco společného s tímto brutálním ponížením.
Ovšem osobně vidím vrcholem „nemorálnosti“ povídku „Prodlužování času“. King zde dal skutečně volný průchod lidské závisti a nenávisti. Stačí jen podepsat smlouvu se satanem, a pak si užívat pohledem na utrpení druhého.
Poslední příběh je psaný z pohledu ženy, která po letech manželství náhodou zjistí temnou stranu života svého manžela. Krvavá stopa, která se táhne mnoho let nazpět, ale neznamená jen šok pro ní, ale především hrůzu z důsledků jeho odhalení. Ale jakou zachovat tvář? Jak žít a spát vedle někoho takového? Ale jak se říká, na hrubý pytel, hrubá záplata!
V posledních letech mnoho fandů krále hororů žije s jistým pocitem, že mistr se už trochu vypsal, že už to není to pravé „ořechové“. Příběhy nemají ten pravý nervy drásající „šmrnc“. Sbírka „Černočerná tma“ mi připadá jako návrat ke kořenům, do doby, kdy byl střízlivý tak pět šest hodin denně. Moderní horor, který nemá za úkol moralizovat, ale popisovat obyčejné lidi v neobyčejných situacích, které se tak trochu vymknout z rukou. A v tom je King mistr, což dokazují stamilióny prodaných titulů po celém světě.
Zakončil bych opět citací z jeho doslovu: „Chyť se mě za ruku, můj věrný čtenáři, a já tě rád odvedu zpátky na denní světlo. Moc rád tam zamířím, protože věřím, že lidé jsou většinou v podstatě dobří. Za sebe tedy můžu prohlásit, že jsem. Tebou bych si však nebyl tak docela jistý."

daviskaaa
15.12.2011 5 z 5

Dobré manželství bych opravdu nikomu nepřála, pro mě nejvíce šokující příběh ...

p.mihoc
02.12.2011 5 z 5

Zase mě ten chlap totálně rozsekal. Tři novely a jedna spíše povídka demolují čtenářův mozek jedním depresivním nápadem za druhým. Bezúhonní lidé páchající "zlo" v bezvýchodné situaci. Nikdo neví jak by v dané situaci reagoval sám. Fantasticky napsaná nehorázně temná kniha. Brrrrr.

morte
30.11.2011 5 z 5

Četl jsem v originále loni na Vánoce. Vynikající sbírka čtyř novel. Líbily se mně všechny. Je zvláštní, jak málo člověk může znát ty, kteří žijí kolem něj, a jak málo může znáš sám sebe. Doporučuji všem příznivcům Stephena Kinga i těm, které zajímá, kam až člověk může zajít. Obzvláště první novela (1922) jde až na kost.
Jediné, co se mně na českých vydáních Kinga nelíbí, jsou obálky - proto jsem začal kupovat originály ze zahraničí. Kde jsou ty staré časy, kdy byly krásné obálky jako Svědectví, Carrie, Salem Lot, Osvícení, Řbitov zviřátek, Dračí oči, Temná půle, Christina, atd. - prostě většina těch, které kreslil Petr Bauer. Český King si zaslouží mnohem lepší obálky. Ale knížka je výborná, nehledě na přebal. O překlad se opět postarala p. Linda Bartošková, které nelze vytknout ani ň.