Černočerná tma

Černočerná tma https://www.databazeknih.cz/img/books/95_/95644/mid_cernocerna-tma-pDo-95644.jpg 4 1612 295

Povídky a novely série

Ve čtyřech temných příbězích nám mistr napětí Stephen King připomíná, jak iluzorní je bezpečí známého prostředí a každodenního života. Nejenže si nemůžeme být jisti, jestli opravdu známe své nejbližší, ale ani nevíme, čeho jsme v jistých situacích sami schopni. "V každém z nás se skrývá cizinec…," tvrdí autor. Znásilněná žena v povídce Velký řidič nepochybně neměla tušení, že dokáže převést svou teoretickou znalost vraždění do praxe (je spisovatelkou detektivních románů) a farmář z úvodního příběhu jenom toužil dál nerušeně hospodařit na svém pozemku. Ostatně ani v Prodlužování času, kde zdeptaný muž uzavře velmi podivnou smlouvu s velmi zvláštním obchodníkem, nakonec překvapivě není hlavním nositelem zla ďábel...... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Full Dark, No Stars , 2010

Donatello
14.08.2013 5 z 5

Ze začátku to čtení nešlo tak rychle, ale potom jsem to přečetl v podstatě jedním dechem. Zajímavě napsáno a moc se líbilo. Doporučuji přečíst!!

Neobee
01.08.2013 5 z 5

Všechny čtyři příběhy stály za přečtení, poutavé čtení, skvěle napsáno. Přečteno jedním dechem.
Doporučuji k přečtení...

K.accka
19.07.2013 5 z 5

Výtečné a poutavé 4 příběhy. Nejvíce se mi líbila první povídka 1922, která mě "chytla naplno už po prvním odstavci. V této knize je opět potvrdil vypravěčský um mistra. Co do kvality poutavosti a nápaditosti bych tuto "kingovku" přirovnala ke sbírce Všechno je definitivní. Rozhodně stojí za přečtení a nesmí chybět v knihovně všech příznivců tohoto autora!

olinka30
08.06.2013 5 z 5

Velmi zajímvé čtení. Tak pěkně čtivé. Četla jsem od něho i brutálnější. Například žhářka a ještě jednu na kterou si nevzpomenu jak se jmenovala. Hlavní hrdinka byla připoutaná s poutami k posteli a muž jí dostal infart. To byla fakt silná káva. No líbilo se mi to. Je skvělý vypravěč.

Katka81
23.05.2013 5 z 5

hodně dobré napínavé povídky

adrijka
16.05.2013 5 z 5

Výborné děsivé povídky od mistra.

Oroslav
08.05.2013 5 z 5

Subor styroch poviedok, ktore ma chytili a nepustili az do konca.Osobne ma najviac zasiahla tragicnost prveho pribehu a nasledne aj skvele podana psychologia postavy spisovatelky a jej pomsty. Doporucujem vsetkym!

exitus
18.04.2013 5 z 5

Špičková kompilace povídek, kdy jedna je děsivější než druhá a každá úplně jiným způsobem.

KrvMys
15.04.2013 5 z 5

Zbožňuji tyto témata, která většinu lidí děsí, na ně jen pomyslet. Ale oni se dějí a pořád a pořád .... Neměli bychom zavírat oči. Poklona pro mistra, který se nebojí !!!

St. Jimmy
12.04.2013 4 z 5

Soubor hororových povídek, z nichž každá má jiný děj a jiné postavy, ale přesto společný námět. Mocným pojítkem je v tomto případě pomsta, ať už za zločiny spáchané v minulosti, za lži, nebo obyčejná pomsta, pramenící z žárlivosti. Zde narážím na povídku Prodloužení času, kterou shledávám jako nejsilnější. Fascinovalo mě, jak nejlepší přítel může být současně i nenáviděnou osobou, kterou je žárlivec, v touze po vlastním štěstí, schopen zcela zničit. King nemoralizuje, stojí však za to si přečíst doslov. Jestli jste někdy pochybovali o své „normálnosti“, neuklidní vás. Výborná kniha, plná temných příběhů a King ve formě.

Davidak
04.04.2013 5 z 5

Velmi napínavé už od začátku. Byla to moje první kniha od Kinga a nemůžu si vynachválit.. Doslova jsem hltal každé slovo:)

Bruno21
30.03.2013 4 z 5

Má první zkušenost se Stephenem Kingem. Zvláštní zážitek. Nečetlo se mi to lehce (jak by se na horory slušelo), netěšil jsem se na každou další stránku a vlastně mi během čtení vůbec nešlo o to, jak to v každém z příběhů dopadne. Jenom jsem měl pořád takový pocit, že to vůbec není literatura, ale skutečnost. A od skutečnosti se odtrhuje těžko.

turcmen
26.02.2013 5 z 5

Moje první kniha od Kinga, takže bude hodnocení možná trochu zkreslené, protože to, jak mě každý příběh vtáhl do děje se mi už dlouho nestalo, možná nikdy... Všechny příběhy jsou tak poutavé, že opravdu nejde přestat číst (je to sice otřepaná fráze, ale je to tak!), obzvlášť první příběh, který svou surovostí a realistickým popisem nutí čtenáře hltat jedno slovo za druhým. 1922 a Dobré manželství jednoznačně top.

Ben Nevis
20.02.2013 4 z 5

King nám předkládá čtyři nové příběhy. Tentokrát až na jednu novelu bez nadpřirozených prvků, ale zato s lidskými příšerami, které můžeme mít za sousedy nebo dokonce za manžely. Černočerná tma se nachází v jejich srdcích.

1922 - jediná povídka, která se odehrává v minulosti. Vydáváme se na cestu do hlubin špatného svědomí, které dokáže vytrestat lépe než soudní porota. Je to příjemně rozvláčné, jak to má King rád, ale chybělo mi tam nějaké překvapení. 4/5

Velký řidič - tady King sáhnul trošku vedle. Jednak mu nejdou ženské charaktery a jednak nevím, jestli byl nejlepší nápad sahat na tak citlivé téma, jako je znásilnění. Já jako žena si nedokážu přestavit, jaké to je, a nevěřím, že muž bude mít víc empatie. Navíc tam King má logické chyby. 3/5

Prodlužování času - je to nejkratší povídka a bohužel bez závěrečného vyvrcholení, které nechybí předchozím povídkám. Potěšil návrat zaměstnance pekla, který je častým hostem v Kingových dílech a parazituje na temné duši hrdinů. Proč si nekoupit příjemný život, když zaplatí někdo jiný? 3/5

Dobré manželství - existují stovky detektivek s honičkou na masového vraha. Někteří z nich mají manželky a děti, ale běžného spisovatele detektivek rodina nezajímá. King však nepíše detektivky. Vzpomněla jsem si na případ "sklepmistra" Fritzla z Rakouska, jehož manželka tvrdila, že o ničem netušila. Nikdy jsem ji neuvěřila, a tak chápu hlavní hrdinku, že má obavy z veřejné ostudy. Tady, stejně jako v druhé povídce, King řeší, jestli je možné uchránit vlastní pověst a zároveň zůstat dobrým člověkem. Všechno má ale svou cenu. 5/5

Doslov - 5/5

iamjana
17.02.2013 4 z 5

Kniha byla velmi depresivní a to i na Kinga. Tyto povídky se mě dotkly mnohem více právě proto, že jsou mnohem pravděpodobnější než paralelní světy nebo vraždící auta.

Jujkyna
20.01.2013 4 z 5

Dlouho jsem se prokousávala první povídkou, která se mi až tolik nelíbila a vcelku špatně četla, ale následující příběhy mě upoutaly, některé až přespříliš :)

Lucien123
19.01.2013 5 z 5

První kniha z těch "novějších" co jsem od páně Kinga přečetla. Jsem nadšená. Dost jsem na něj zanevřela po přečtení ságy Temná Věž. Říkala jsem si, co ještě lepšího z něj může vypadnout, pro mě to byl jeho vrchol. Ale moc jsem se pletla a mám tedy co dohánět :-). A těším se na to.

doktorking
11.01.2013 4 z 5

Všechny čtyři příběhy naprosto geniální,jedná se o Kinguv temný pohled do lidské společnosti,co všechno se muže skrývat v každém z nás.Hodnocení podle kvality:1.Prodlužování času,2. 1922 3.Velký řidič 4.Dobré manželství.Je to takový Kinguv pokus navázat na uspěšné Čtyři roční doby které se docela zdařilo.

Ohniva
03.01.2013 5 z 5

Nejúžasnější první povídka :) nemohla jsem přestat číst... skvělé!

kindlic
09.12.2012 5 z 5

Má každý svoju "temnú polovicu" ?! King zobrazuje obyčajných ľudí v rôznych životných situáciách, pričom akoby v podvedomí tušil, že každý ma svoju odvrátenú stranu ľudskej povahy. Či už sa jedná o farmára z poviedky 1922, spisovateľku z Veľkého šoféra alebo aj manželku odkrývajúcu veľké tajomstvo. Samotný záver knihy - dohovor pána Kinga dokazuje, že stále dokáže napísať neuveriteľne zaujímavú knihu.