Černočerná tma

Černočerná tma https://www.databazeknih.cz/img/books/95_/95644/mid_cernocerna-tma-pDo-95644.jpg 4 1612 295

Povídky a novely série

Ve čtyřech temných příbězích nám mistr napětí Stephen King připomíná, jak iluzorní je bezpečí známého prostředí a každodenního života. Nejenže si nemůžeme být jisti, jestli opravdu známe své nejbližší, ale ani nevíme, čeho jsme v jistých situacích sami schopni. "V každém z nás se skrývá cizinec…," tvrdí autor. Znásilněná žena v povídce Velký řidič nepochybně neměla tušení, že dokáže převést svou teoretickou znalost vraždění do praxe (je spisovatelkou detektivních románů) a farmář z úvodního příběhu jenom toužil dál nerušeně hospodařit na svém pozemku. Ostatně ani v Prodlužování času, kde zdeptaný muž uzavře velmi podivnou smlouvu s velmi zvláštním obchodníkem, nakonec překvapivě není hlavním nositelem zla ďábel...... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Full Dark, No Stars , 2010

knihyKeMne
01.07.2020 4 z 5

Taky jste si všimli, jak nápadně často autorovi hrdinové v knihách zvracejí či močí, nebo ještě lépe obojí? Tak tady to rozhodně nechybí.

Samy povídky jsou hodně drsné, útočící na emoce, například ten pocit, kdy někoho vraždíte a on porád ne a ne dodělat... Však to autor pěkně komentuje v Doslovu.

K povídkám jsem se vyjádřila konkrétněji přímo u nich. Nejvíc jsem si užila Dobré manželství, hned za ním se drží Velký řidič. Zbylé mi přišly tak nějak nevyvážené a 1922 navíc až přemorbidnělá. Fakt na pozvracení. Nebo pomočení? Autor by asi ocenil obojí :-)

n.ezn.amy
14.06.2020 4 z 5

Sbírka čtyř povídek, které zatím nebyly v jiných jeho knihách vydány. Jako všechny jeho ostatní povídky mají v sobě mrazivé napětí a ne vždy dobrý konec. Z povídek se mi nejvíce líbila povídka Dobré manželství, kdy někdy ani po letech neznáte pořádně svého manžela a jedna náhoda vám dokáže navždy změnit život a proměnit ho v děs.

Tereyciiik
28.05.2020 4 z 5

Aaa, Kongovske povidky? Směle do toho, určitě je co číst, za mě urcite další "FAJNOVKA"
Sice jsem se tentokrát nebála, ale ani to neubírá na dokonalosti jeho díla.

morethanhuman
26.05.2020 5 z 5

Ty povídky jsou "majstrštyk". Mistrovsky napsané.

jana14
18.05.2020 5 z 5

Pro mě vynikající povídky. Tři nejoblíbenější byly i zfilmovány. U filmů už nejsem tak nadšená. Spíše takové televizní filmy pro nudné, deštivé odpoledne. Kromě povídky 19.. mě nejvíce zasáhla povídka Dobré manželství. Jsem v podobné životní situaci jako hrdinka. Tak se bojím zajít do garáže...: ).

Arlienen
01.05.2020 5 z 5

To je moje první kniha povídek od Kinga. Měla jsem obavu, že mě samotná povídka tolik nezaujme, jako klasická kniha. No, musím říct, že jsem se bála zbytečně. Kingův brk opět vykouzlil tak čtivé příběhy, až je to neuvěřitelné.
U některých částí jsem měla problémy se čtením. Byly to části u povídky 1922 a Velký řidič. Mám až moc rozvinutou fantazii. To je ale jen můj problém, tudíž za to nebudu ubírat hvězdičky panu Kingovi.
Jediná věc, která mě na té knize mrzela - povídka Prodloužení času měla být rozhodně delší. Zdála se mi neukončená.

kristyna3010
13.04.2020 5 z 5

Za mě asi nejoblíbenější kniha od Kinga. Top 1.a 2. povídka. Určitě doporučuji, opravdu mě bavila.

lenkaabooks
03.04.2020 5 z 5

Po dlouhé době jsem se vrátila díky Výzvě k panu Kingovi. A stálo to rozhodně za to. Ve čtyřech povídkách nahlížíme do temných zákoutí lidských povah, kdy člověk nemůže věřit ani sám sobě.

nicoolka25
16.03.2020 5 z 5

První kniha od autora, knihu jsem zvolila díky čtenárske vyzve a nejvíce se mi libila “Velky ridic” a “Dobré manzelstvi”

Lavender756
13.03.2020 3 z 5

Tři hvězdy, protože první dvě povídky mě až tak nezaujaly, Řidič byl zpočátku super,ale poté se úvahy a bláznovství hl hrdinky staly velmi zdlouhavými a až moc ,, nadpřirozenými" a Dobre manželství to byla pecka od začátku do konce!

Ahmose
13.03.2020 4 z 5

V knihe nájdeme 4 poviedky, veľmi temné poviedky, o ešte temnejších stránkach ľudskej povahy. Poviedky som ohodnotil nasledovne:
1. poviedka -1922 - 4.5* - Podľa mňa najtemnejšia, najdesivejšia a ako jediná poviedka, po ktorej som mal neodkladnú potrebu ísť sa osprchovať. 0.5 hviezdičky dole za pre mňa trošku zbytočnú dlžku poviedky.
2. poviedka -Velký řidič - 5* - Za mňa najlepšia poviedka zo všetkých, síce nie tak strašidelná ale King sa v nej krásne pohráva s čitateľom a ten si to uvedomí až nakoniec.
3. poviedka - Prodlužovaní času - 2* Rozhodne najslabšia poviedka, veľmi divná, pointa mi akosi utiekla, postavy mi boli všetky veľmi nesympatické.
4. poviedka - Dobré manželství - 4* Poviedka nie je tak dobrá ako prvé dve ale stále veľmi zaujímavá, 1 hviezdička dole, lebo ma autor uplne nepresvedčil, že by mohli postavy reagovať ako reagovali, prišli mi trochu "umelé".
Ak sa chcete pozrieť na temné zákutia ľudskej povahy, rozhodne odporúčam !!!

mareksevc
13.03.2020 5 z 5

príbehy by som štrašidelné nenazval avšak kniha ako celok je samozrejme na plný počet *

lucie.dc
11.03.2020 4 z 5

Kingovi jsem se zamerne vyhybala, vzala jsem ho "na milost" jen kvuli vyzve. Cekala jsem totiz neco jako pise Poe, ktery me moc nebral, ale tohle byla jizda...

Ubiram hvezdu za Velky ridic (viz hodnoceni primo u povidek), ten se mi cetl velmi tezko, ale ostatni povidky byly zajimave. Urcite jsem s autorem neskoncila. :)

foxi_ii
06.03.2020 5 z 5

Před touhle knihou jsem od Kinga četla jen TO a trošku jsem se bála, že to nebude úplně čtivo pro mě. Ale řekla jsem si, že to nevzdám a udělala jsem dobře, když jsem sáhla po povídkové knize.
Protože tady mi King ukázal, že umí. A stačí mu k tomu pár stran!!
Děj mi přijde, že se točí hlavně kolem žen, tedy buď to s nimi nedopadne dobře nebo ukazují svoji sílu. A to se mi líbilo.
Doporučuji!

Xandy
22.02.2020 5 z 5

Jako vždy Stephen King nezklamal. Skvěle napsané čtyři příběhy u kterých mi běhal mráz po zádech. Do všech jsem se hned začetla a nemohla jsem knihu odložit. Za mě skvělá kniha

BarboraZ
06.02.2020 5 z 5

Čtyři dokonale napsané děsivé příběhy, které mi ještě dlouhou dobu zůstanou uvízlé v paměti. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout!

Sherosraz77
03.02.2020 5 z 5

Člověk by řekl, že všechny věci, které se v této knize udály, jsou celkem banalitky. Nic zajímavého, srdcervoucího, dechberoucího, prostě nic, o čem by se nepsalo v každých novinách. Ale ta dokonalost s jakou je to napsaný, ta vykreslenost každého detailu. King z toho prostě udělá příběh, od kterého se nemůžete odtrhnout. On by i ze zalití sáčkového čaje horkou vodou, udělal napínavý a ve všech směrech dokonalý příběh :D

poki1982
03.02.2020 5 z 5

Naprosto skvělá! Ty popisy jsou až šílené a kolikrát jsem doma měla pocit, že na mě někde hledí krysa! :)

Bulldog
21.01.2020 5 z 5

Musím jen potvrdit, že King je opravdu mistr hororu a všechny povídky v knize mě dost bavily a doporučuji..musím zmínit i mistrovu vtipnost, kdy napětím nedýcháte a do toho přijde tak absurdní hláška, že jsem se smála ještě hodinu poté co jsem si na ni vzpomněla..

RendyaDav
13.01.2020 5 z 5

Určitě napínavá knížka, když chci zažít něco zajímavého ve čtení tak hledám knížky od tohoto autora...