Cyklus vlkodlaka

Cyklus vlkodlaka
https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/521623/bmid_cyklus-vlkodlaka-653226bfec78a.jpg 4 339 339

První výkřik se ozval od zasněženého železničáře, který cítil, jak se mu tesáky zahryzly do krku. Další měsíc se ozval výkřik extatické agónie napadené ženy v její útulné ložnici. Nyní se scény neuvěřitelné hrůzy objevují pokaždé, když na odlehlé mainské městečko Tarker Mills zasvítí úplněk. Nikdo neví, kdo bude napaden příště. Jedno je však jisté. Když měsíc ztloustne, Tarker Mills zachvátí ochromující strach. Ve větru je totiž slyšet skučení, které připomíná lidská slova. A všude kolem nechává stopy netvor, jehož hlad nelze ukojit...... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský
Originální název:

Cycle of the Werewolf , 1983


více info...

Přidat komentář

callahanh
13.06.2024 4 z 5

Zarytí fanoušci a čtenáři Kinga si toho v Cyklu vlkodlaka moc nenajdou, protože povídka samotná je ničím nepřekvapí. Vzhledem k tomu, že je krátká, nemá autor moc prostoru na svou tradiční propracovanou psychologii, přesto má velmi jednoduchý a filmovou terminologií řečeno "béčkový" příběh své kouzlo, ačkoli jsou v něm použita prakticky všechna žánrová klišé. King ale umí vytvořit jedinečnou atmosféru specifických obav, která čtenáře obklopí a udrží ho v napětí. V tomto případě přidává ještě docela překvapivou pointu, v níž se hrdinou stává ten nejméně pravděpodobný. Na trochu jinou úroveň navíc knihu povyšují parádní ilustrace, které temnější atmosféru ještě dotváří a jsou velmi působivé. Cycle of the Werewolf rozhodně není tím nejlepším, co King kdy napsal a je na něm až moc vidět jeho dětská láska k pokleslým filmům, je ale ideální příležitostí k tomu seznámit se s jeho stylem psaní, viděním světa a důrazem na obyčejnost a vnitřní sílu postav, protože tu chybí zdlouhavé popisy a libování si ve zvláštních detailech. A je také škoda, že se nikdy neodhodlal napsat pokračování, protože některé postavy mají veliký potenciál. 75 %

minirock
01.06.2024 4 z 5

Je to jednohubka ale toho Kinga tam najdete hned. Správně temné, krvavé, znepokojivé. A k tomu ty parádní ilustrace. Škoda, mohla to být i skvělá plnohodnotná kniha.


P.owl
18.05.2024 4 z 5

Na první pohled mě překvapila ta tenoučká kniha, říkal jsem si, no tak to bude asi taková fajn jednohubka jako Gwendy nebo Povznesení.
A moc mě to bavilo, ať nezvyklé a pěkné kresby provázející čtenáře ve všech měsících, které zároveň slouží jako kapitoly knihy. Tak i děj, který se na konci začíná propojovat se všemi popsanými charaktery - to jsem opravdu ocenil, že nebylo zmíněno nic zbytečně navíc a vše tak, aby to fungovalo (Nicméně, delší knihu na toto téma bych klidně ocenil).
Pokud máte hodinku času, nechte se vtáhnout do příběhu třeba s hrnkem horké kávy nebo čaje.

Atanone
16.05.2024 4 z 5

Počtem stran dost malý prostor na nějaké veliké drámo, ale to by nesměl být pan Mistr, aby to pořádně nerozbalil. Klasických kingovských psychologických ponorů se sice nedočkáme, ale zato nás hned zkraje obdaří docela solidní nápovědou. Takže můžeme v klidu hádat, kohože to obyvatelé Tarker Mills potkávají KAŽDÝ den. Navíc jako hlavního protivníka Zvířete autor opět staví někoho, kdo je podle běžných měřítek pokládaný za slabého, ne-li bezbranného.

Renatka11
16.05.2024 4 z 5

Temný pohádkový horůrek, na který jsem v novinkách v knihovně narazila náhodou a zaujal mě hlavně svou grafickou úpravou. Ale rozhodně stojí i za přečtení. King je prostě king. :)

Hotovson
15.05.2024 5 z 5

Moc pěkný! Dvanáct měsíců, dvanáct úplňků jeden vlkodlak a nečekaný hrdina.

Takže občas i Mistr napíše něco, co se dá přečíst za odpoledne, tady spíš ke kafi, protože půlku knížky tvoří moc pěkný ilustrace, doplňující příběh a novozující tu správnou atmosféru. Knížka jako celek je moc hezká, jsem rád, že si s tim někdo dá takovou práci, výsledek určitě stojí za to.

Jenom malá připomínka, asi dvě nebo tři ilustrace tam utekly trochu dopředu, takže příběh trošku spoilerujou, ale to je asi tak jediný, co k tomu mam, jinak fakt pěkný :)

LittleAndy
11.05.2024 4 z 5

Toto dielko ťažko nazvať knižkou. Je to skôr zošit. A to je v poriadku, čitateľ je tak pripravený, že toto nebude klasický príbeh od Kinga. Ide o novelu – jednohubku, ktorá sa dá pohodlne prečítať na jedno posedenie. Je doplnená peknými ilustráciami, no najvýraznejším znakom je forma. Novela je rozdelená na dvanásť kapitol podľa mesiacov v roku. Spočiatku som sa obával, že všetky mesiace sa budú niesť v duchu tých prvých, ktoré boli relatívne jednoduché a priamočiare. V polovici novely sa však veci začali komplikovať a Kingove rozprávačské schopnosti prejavovať. V závere boli kapitoly dlhšie a komplexnejšie. Bol som zvedavý, ako to celé dopadne, i keď veľké dejové zvraty či prekvapenia nemožno očakávať. Príbeh by sa dal rozpracovať aj do kratšieho románu, no myslím, že táto forma bola ideálna. Pre milovníkov vlkodlakov vyšiel hneď v nasledujúci rok Talizman. Ide teda o oddychové čítanie (i keď vzhľadom na tému ťažko veriť) s peknými obrázkami, kde prevažuje forma nad obsahom.

Alaglesia
06.05.2024 3 z 5

Příjemné čtení na odpoledne. Klasický Kingův vypravěčský styl. Měla jsem strach po přečtení prvního čtvrtletí, že se bude cyklit příběh, ale ten se postupně posouvá až k samotné gradaci. Ilustrace v knize jsou velmi zdařilé.

Mruskulka
04.05.2024 4 z 5

Přečteno během sobotní snídaně. Taková příjemná pohodovka.

Hadati
26.04.2024 4 z 5

Příjemná oddechovka rozdělená do 12 měsíců začínající lednem a konče silvestrovskou nocí, kde hlavním protagonistou je vlkodlak. Tuhle pěkně ilustrovanou povídku máte přečtenou za hodinku a neskýtá žádné velké překvapení. King je však vynikající vypravěč, takže i v klišovitém běžném příběhu o vlkodlakovi dokáže čtenáře zaujmout. Jednohubka za 3,5 hvězdičky.

zandu
23.04.2024 5 z 5

Krásná jednohubka

TessieB
20.04.2024 4 z 5

Dokážu si představit, že by tuhle krátkou knížečku King dokázal přetavit v nervy drásající román. Škoda, že to mělo tak málo stran, každopádně to bylo fajn čtení a ilustrace byly super.

Ivan Kučera
19.04.2024 3 z 5

Tak sme sa 40 rokov od vydania v USA (!) dočkali českého vydania. Je to o to nepochopiteľnejšie, že napr. Cintorín zvieratiek sa v ČR dožil šiestich reedíicí (ak rátame aj e-booky). Priznám sa, že nerozumiem, prečo práve táto novela nebola dodnes u nás vydaná v žiadnej Kingovej zbierke, či bol nejaký divný problém s autorskými právami alebo čo. Smutné je, že nám to neprezradí ani samotný vydavateľ na obálke. Keď už predávam niečo exkluzívne, snažím sa to patričným spôsobom odprezentovať, nie? No, asi nie. Nevidím problém v tom, že „len“ novela vyšla v samostatnej knihe. V minulosti v ČR takto vyšla poviedka Skvrna od Gillian Flynn, má na 72 stranách, takže 136-stranový Cyklus vlkodlaka oproti nej pôsobí ako románový monument na úrovni Pána prsteňov a Temnej veže (ehm). Ako u nej, ani u Cyklu vlkodlaka nevidím malér v nízkom počte strán, ale žiaľ v oveľa dôležitejšej veci: a tou je kvalita. Nepáčilo sa mi to, bolo na tom príliš vidno špecifické pozadie vzniku. Ak som to správne pochopil, pôvodne sa malo jednať o ilustrovaný kalendár, kde by ku každého mesiacu King napísal hororový text a bolo by to sprevádzané ilustráciami, ale keďže bol King ťažký grafoman už na začiatku 80. rokov, tak počet znakov „prekvapivo“ nebol schopný dodržať a tak napokon nevznikol kalendár, ale „obyčajná“ novela. Na výsledku je to poznať. Nie je to klasický príbeh, lež útržkový pohľad do života obyvateľov mestečka terorizovaného vlčím mužom. Až ku koncu sa zjaví niečo, čo by sme azda mohli nazvať dejovým oblúkom. Cyklus vlkodlaka zaujme najmä vizuálnou stránkou. Je v ňom prehnane povedané viac ilustrácií od Bernieho Wrightsona, než samotného textu. Bernie sa podieľal na niekoľkých komiksoch (Bažináč je skvost) a zahanbiť sa nenechal ani tu, hoc objektívne nemôžem povedať, že by som padol na vlkolačí ňufák tak, ako napr. pri Bessovom Draculovi (keď už sme pri komiksoch). I tak ale jeho výtvory predstavujú vysokú školu kresličstva a to dokonca do takej miery, že by som si tento banálny príbeh radšej predstavil vo forme komiksu. Zvláštne je, že jednotlivé obrázky sú štýlom natoľko odlišné, až mi to na prvý pohľad pripadalo ako práca viacerých autorov. Našťastie predsa len je to King, takže sa vytasí s viacerými vcelku príjemne originálnymi vecami, ako je vydierania vlkolaka skrz korešpondenciu (!), jeho pomerne nečakaná identita, alebo prítomnosť chlapca na vozíku a jeho dobráckeho strýka. Film s Garym Buseym sa mi páčil viac a už ten nebol žiaden zázrak. Béčkarský dojem vo mne vyvolalo vydanie v podobe flexoväzby, čo je vraj čosi medzi pevnou a mäkkou väzbou, ale mne to pripomínalo klasický paperback. Ako Stephen, aj ja mám pre paperbacky slabosť, ale tu si to pýtalo tvrdú väzbu (a väčšie rozmery a iný druh použitého papiera, nie toto lesklé čudo).

ddkk
09.04.2024 5 z 5

Cyklus vlkodlaka je krásně ilustrovaná povídka, jejíž děj je rozdělen do jednotlivých měsíců v roce. Podle mne - mistrná. A stejně jako u Laurie je překvapivě (na Kinga) úsporná, ani slovo navíc, ani slovo, které by chybělo.

Děs, jimž je zmítáno městečko Tarkers Mills, je nelíčený, dějí se hrůzné (jak jinak) věci. A opět je tu nečekaný hrdina a nečekaný původce všeho zlého...

Líbilo se mi to, moc. Takže doporučuji. Navíc je to fakt hezká knížečka.

MichelleKing
31.03.2024 4 z 5

Stephen King jednou řekl, že „povídka je jako rychlý polibek ve tmě od cizince“, a to v podstatě platí i zde.
Dostáváme dvanáct krvavých kapitol a spoustu fantastických ilustrací od Berniho Wrightsona.
Stručněji : krátký a sladký... jo a POZOR na MĚSÍC!

Marekh
31.03.2024 5 z 5

Jedná se o povídku, kterou lze přečíst během krátké chvíle.

Kniha se mi líbila a myslím si, že si knihu mohou přečíst i děti.

Kniha je pěkně graficky zpracovaná. Nachází se v ní křídový papír a černobílé a barevné ilustrace.

Zemlja
31.03.2024 5 z 5

Koupila jsem si ji s nadšením. Krásně vypadá - hladká, pevná obálka, malý formát, krásné ilustrace. Příběh je jednoduchý, ale i v jedné krátké kapitole dokáže Mistr vytvořit bohatou představu o místě, postavách, atmosféře. Potvrdil mi i vlastní zkušenost - rodiče často dětem nestačí, je třeba mít chápající tety nebo strýce. Jen škoda, že rytmus prvních kapitol nevydržel v celé knize.

Zuzka_Zuu
20.03.2024 5 z 5

Kniha popisující každoměsíční cyklus proměny vlkodlaka, skrz vraždy postupně rozkrývající, kdo že se to skrývá v tom huňatém kožichu. Kniha se během pár stran odehrává po celý rok, měsíc co měsíc - co měsíc, to jedna kapitola. Kniha je proložená nádhernými ilustracemi. Za mě super oddychové čtení a ilustrace tomu daly třešničku už na tak skvělém dortu :)
Moje první Kingovina a rozhodně ne poslední.

"Třicet dní je dlouhý duben,
září, listopad a červen,
ostatní jsou delší, zdá se,
jen ten druhý vymyká se,
ať je slunce, zima, nebo padá déšť,
v každém kulatý měsíc zahlédneš."

Lenka.Vílka
19.03.2024 5 z 5

Jak že to napsal Simmons o novelách tvářích se jako román? :D

Cyklus vlkodlaka je taková formátem roztáhlejší povídka, která obsahuje ilustrace, takže působí jako novela, a celé to vizuálně působí jako klasická kniha. Celé tohle vydání beru jako dárek pro čtenáře. Byť "tvrdé čtenářské jádro" má už samozřejmě načteno ze starého amatérského překladu. Ale teď konečně vychází tak, jak má. Jasný, někomu může vadit celý tohle všechno kolem, co knihu zbytečně natáhne a ona se ve výsledku tváří jako něco delšího. Ale mě to přišlo naopak milý. Jednotný vizuál způsobu přechodů mezi kapitolama měsíců, samotná kapitola měsíce, ilustrace. Jsem s tím v pohodě. Navíc ilustrace jsou fajn, takže pohoda. Proč zbytečně ramcat, že? :)

No, a jelikož teď technikálie máme už za sebou a jde se na příběh...

Cyklus vlkodlaka je vlastně docela fajn příběh, který sleduje...no, světě div se, cyklus vlkodlaka...a je to docela příjemná divočina. Postavy jsou fajn, styl vyprávění taky. Ten se nejdřív soustředí na jednotlivé postavy, kterou jsou ze začátku jenom sváča a nic víc, aby se to postupem přesunulo do ucelenějšího vedení, kdy už se s tím lidé rozhodnou něco dělat, ale taky zároveň se blíže podíváme na zoubek samotné bestii.

Takže jo, bylo to dobré. Nehodlám si stěžovat. Povídka s ilustracema vydaná jako kniha. Neuráží mě to, takže žádné falešné snižování hodnocení  ;)

Birlibán
16.03.2024 4 z 5

Opravdu textově krátká kniha. Dvanáct měsíců, dvanáct kapitol, dvanáct zjevení bestie za úplňku. Příběh by se dal shrnout do pár stránek. Úroveň knihy zvyšují četné ilustrace. Pro milovníky či sběratel Kinga je kniha OK, ostatní čtenáři prostý příběh mohou pominout. Čtvrtá hvězda za ilustrace.