Pod kupolí

Pod kupolí https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50429/bmid_pod-kupoli-662f75127532b.jpg 4 2305 466

Městečko odřízne od okolí neproniknutelná bariéra a obyvatelé jsou náhle ponecháni sami sobě. Ovzduší je znečišťováno, zásoby se tenčí, energetické zdroje docházejí, pokusy o proražení bariéry jsou marné. Vláda státu je bezmocná a může pouze zvenčí přihlížet. Místní radní s diktátorskými sklony začne vše řídit pevnou rukou – v této mimořádné situaci přece nemůže nic lepšího udělat, lidé silné vedení jistě ocení! Další reálie - syn radního s nádorem na mozku, ilegální výrobna drog a jediná slyšitelná radiostanice, vtloukající lidem do hlavy jen boží lásku – to jsou přísady, které působí jako katalyzátor už beztak výbušné situace. Nastává postupný rozklad lidského společenství, kde přestávají platit pravidla civilizace. Výsledkem je mistrná studie lidské bezmoci, arogance a násilí.... celý text

Literatura světová Horory Sci-fi
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Under the Dome , 2009

MamaKnihomolka
31.08.2023 5 z 5

Dlouho jsem si tuto téměř tisíci stránkovou bichli chtěla přečíst. Ale nějak se mi stále vyhýbala, ale po zjištění vydání reedice jsem si řekla: "To je znamení."
Obálka se mi líbí, ale po přečtení příběhu by se mi líbila víc, kdyby byla trochu temnější, protože v příběhu opravdu není jasné nebe a zeleň.

Je to až nepředstavitelné mít průhlednou bariéru kolem svého města. A hlavně nepředstavitelné co by to udělalo s lidmi a klimatem. King nám to ukázal. A bez servítek a přikrášlení. A je to masakr!
Jako každý obsáhlý Kingův román má hodně postav a přeskakuje se z jedné na druhou. To je u něj normální. Čekala jsem to, takže když jsem najednou nevěděla o kom je zrovna řeč, vůbec mě to nevyvedlo z míry.

Gradace se příběhu rozhodně nedá upřít. Pozorujete jak se pomaloučku vyvíjejí situace, za kterými zřejmě nikdo nestojí a postupně vidíte jak se vše vymyká kontrole a i přesto, že všichni vědí kdo za tím stojí, už s tím nedokážou nic dělat...
King až reálně ukazuje co dokáže dělat moc a politika. Jak dokáže ovlivňovat, přesvědčovat a ničit kor když je ve vedení špatný člověk. Z knihy je cítit beznaděj, strach, manipulace a nespravedlnost vůči lidem v městečku.
Nezdá se vám to jako už tak velký horor? Samozřejmě nechybí vraždy, sebevraždy, rozpady osobností a další nechutnosti, kterých jsou bohužel lidé schopní.

Za mě je to velmi propracovaný román. Nenarazila jsem na žádné nesrovnalosti nebo cokoli co by mě při čtení zarazilo. Konec mě až dojal. Nevím jestli samotným rozuzlením nebo to bylo tím, že se mi s knihou těžko loučilo.

Pod kupolí bych určitě nedoporučovala těm, kteří s Kingem teprve začínají.

Arkagas
15.08.2023 5 z 5

Druhé setkání s Pod Kupolí téměř po více než 10 letech a dojmy diametrálně jiné, což jen dokazuje to, že King píše tak, abyste se v jeho postavách našli a reflektovali v jakémkoliv věku. Když se na Chester´s Mill spustí obrovská kupole, která uzavře jeho obyvatele nadobro ve svém vlastním světě, začne na povrch vyplouvat ta největší lidská špína, jaká se v nás skrývá. Intriky, podrazy, vraždy, drogy, korupce a oproti tomu parta oddaných přátel, kteří tlo všechno chtějí zastavit, i přesto, že nevědí, jestli to má vůbec smysl. Mnoha čtenářům by se mohlo zdát, že Pod kupolí není hororem v pravém slova smyslu, ale přece je. Rozpad osobností, vraždy, sebevraždy a pár opravdu nechutných scén jen dotvářejí tu kompletní bezmoc a zoufalost při čtení téhle knihy. I přesto, kolik postav se zde objevuje jsme díky Kingovu mistrovskému umu schopni se nejen orientovat, ale především nás žene za tím, abychom o nich zjistili víc. Pod kupolí je rozhodně jedna z jeho nejpropracovanějších knih a troufám si říct, že se řadí i mezi top knihy jeho kariéry. Nenechte se mást počtem stran, tohle je jedna velká jízda.
Moje hodnocení: 10/10

Эva
11.08.2023 5 z 5

Neskutečné! Opravdu jedna z top Kingovek! Skvělý propracovaný příběh, přečteno jedním dechem. Velké množství postav mě vůbec nerušilo, naopak, všechny byly dokonale psychologicky propracované a čtenář si je zapamatoval. Fandila jsem týmu Barbieho a nenáviděla Velkého Jima a jeho poskoky. Jeho moc a celková proměna městečka mě ale děsila. Jak málo času stačilo, aby se z rozumných lidí staly loutky ovládané strachem a slepou nenávistí Konečné rozuzlení asi nemohlo být jiné, když vezmeme v potaz, co všechno bylo vyzkoušeno, aby Kupole zmizela, ale trošilinku mě zklamalo. Nicméně celkový dojem z knihy je fantastický. Dlouho nezapomenu

Pitbullka
03.08.2023 3 z 5

Velmi komplexní příběh, spousta postav, které byly propracované. Ale bylo to strašné zdlouhavé a ten konec? To bylo zklamání.

BrooksWasHere
23.07.2023 5 z 5

"Pod kupolou" u mňa naozaj dlho patrilo medzi tie knihy, ktoré som si chcel veľmi prečítať, ale zároveň ma odrádzala ich dĺžka (necelých 900 strán predsa len nie je úplne málo)... Avšak prednedávnom som sa konečne rozhodol, že sa do tejto knihy pustím (chystal som sa na to dva roky!) a musím povedať, že lepšie som spraviť nemohol!

"Tohle je maloměsto chlapče, a všichni fandíme svýmu týmu."

"Pod kupolou" má šialený spád, aj napriek toľkým stranám som sa pri jej čítaní ani chvíľu nenudil a veľakrát sa mi stalo, že som sa pristihol pri tom, ako dychtivo hltám stranu za stranou (posledné dve noci som si čítal nepretržite od 23:00 až do 1:15 ráno :-D).
King je pre mňa zatr-patr génius a myslím si, že jeho štýl písania ma nikdy neprestane baviť...

"Pod kupolou" je okrem toho (spolu s Dallasom 63) asi najkomplexnejším románom, aký som od Kinga zatiaľ čítal. Nerozumiem tomu, ako je možné, že je v tejto knihe toľko postáv a popritom si zapamätám takmer každú jednu z nich - na prvý pohľad by mohlo to kvantum postáv pôsobiť dosť neprehľadne a chaoticky, ale opak je pravdou... Skoro každá jedna postava má nejaký silný a zapamätateľný moment, vďaka ktorému nepôsobí tak, že by bola v príbehu iba "do počtu".

No, a v neposlednom rade som bol poriadne zvedavý, ako sa King dokáže popasovať s koncom (závery jeho kníh nebývajú vždy úplne vydarené), ale nakoniec to (aspoň z môjho pohľadu) vypálilo vskutku dobre - je jasné, že ten záver bol už trošku pritiahnutý za vlasy, ale príde mi, že lepšie vysvetlený pôvod "Kupole" byť ani nemohol, takže som v podstate spokojný s tým, ako táto kniha skončila...

Stephen King a jeho predstavivosť ma asi nikdy neprestanú udivovať, naozaj mi nejde do hlavy, kde on vlastne berie všetky tie nápady, pretože väčšina z nich mi príde sakra geniálna!
Najbližšie sa s Kingom vidím asi až u "Svědectví" alebo "Ústavu"...

Každopádne, "Pod kupolou" odo mňa dostáva 95 %.

"A ty, můj věrný čtenáři. Děkuji, že jsi ten příběh přečetl. Jestli ses při tom bavil stejně jako já, oba jsme dopadli dobře."

absa2611
09.07.2023 5 z 5

Výborná kniha! Od začátku až do konce...
Přestože to není žádná jednohubka, dokáže Stephen King čtenáře udržet v napětí, jak to nakonec dopadne, i když ke konci knihy už je to docela zřejmé.
Knihu jsem z části četla, z části (z nedostatku času) poslouchala v audioverzi, ve které mi velmi vadil způsob, kterým knihu četl pan Žák. Ale nevadilo to tolik, protože toto Kingovo dílo bylo opravdu luxusní...
Převážnou část knih od S. Kinga neznám, protože mě nebaví horory, ale miluji sci-fi, které spisovatel (přestože jeho knížky nejde jednoznačně "zaškatulkovat" do jediné krabičky) umí výborně.
Viděla jsem i stejnojmenný seriál, ale ten slaďoučký čajíček, i když mě první dvě řady docela bavily, nesahá tomuto dílu ani po kotníky...
Doporučuji!

Luigi1
18.06.2023 3 z 5

Kinga čtu rád,ale tato kniha se mu moc nepovedla

kusma
29.05.2023 5 z 5

Další bichle od Kinga a další jízda. Ten chlap je génius. Těch postav (které si zapamatujete, jak jsou dobře napsané), ta beznaděj, to zlo. A vy stejně čtete a jen valíte oči. Už ve třetině jsem byla ve stresu, co si na nás dál jen ještě může vymyslet. A on ano, vymyslel. Uf, to bylo čtení. Doporučuji.

playada
22.05.2023 3 z 5

Poslouchala jsem audio. Přednes mě bavil. Asi jsem zvrácená. Nejvíc se mi líbila postava Velkého Jima. Byl uvěřitelný. Musela jsem se smát, jak si své skutky obhajoval citáty z Bible. Překroutil si to podle své potřeby. Jinak jsem přesvědčená, že za týden budu jen mlhavě přemýšlet, o čem že to bylo....

Grohlinka
11.05.2023 4 z 5

Kdysi dávno jsem hodně četla Kinga, vlastně jsem měla období, kdy jsem nečetla nic jiného a s čistým svědomím můžu teď říct, že spousta věcí se změnila, ale mé pocity z Kingových knih nikoliv, je to jako návrat domů a je to zatraceně dobrý a uspokojivý návrat.

Vývoj postav, psychologii davu a osob v krizových situacích King prostě umí jako málokdo. A o tom to vlastně celé je. Zdá se to snadné, když to někdo umí. Ty, které máte nenávidět, nenávidíte, ty, které máte mít rádi, tak ty skutečně rádi máte a hlavně, vše dává smysl a červík hlodá, ano, takhle nějak by to skutečně mohlo vypadat.

,,Idea je jako rýma: dřív nebo později se jí vždycky někdo nakazí.

,,Litovat špatného je lepší než nic, ale sebevětší následné pokání nikdy nemůže odčinit radost, kterou člověk při svém destruktivní činu prožíval, ať už šlo o upalování mravenců nebo střílení vězňů.

alcerka
10.05.2023 3 z 5

Některé knihy od Kinga dokážu hltat, dokážu na ně myslet dlouho po přečtení, a ráda o nich mluvím... Některé jeho knihy jsou naopak tak absurdně směšné, až se těším na konec. A Pod kupolí? To byla zkrátka nuda.

Tereza_T
24.04.2023 5 z 5

(SPOILER) Stephene Kingu, jak ty to děláš? Milion postav a já si pamatuju každou jednu z nich, tak dobře napsané jsou. Je to originální, popracovaný a zábavný. Pořád jsem čekala až najdou to pískoviště a všichni vyskáčou ven.... no nakonec to bylo trochu jinak, ale mně se ten konec líbil. Mám totiž takový pocit, že ty kožené hlavy znám taky, fakt nekecám, někde jsem je už viděla a fakt mě to při čtení sejmulo. Kupole trochu hejbla mým pomyslným best of King žebříčkem a o maličkej kousíček bych ji teď asi doporučila nad Svědectvím, rozsahově stejný, obě naprosto perfektní díla, ale Kupole byla trochu víc fun to read. U kluka z brambor jsem skoro zamáčkla slzičku.

zelda7
10.03.2023 5 z 5

(SPOILER) Kniha je neuvěřitelně čtivá, na tisíci stránkách je autor schopen stále držet čtenáře v pozoru a napětí. Je to má druhá kniha od Stephena Kinga a jsem mile překvapená, že jsem zjistila, že není jen autorem hororů, jak jsem si myslela. Tuto knihu bych řadila spíše mezi post-apokalyptické, s tím, že se v celku poté jedná o takovou sociologickou sondu do městečka, které zahalí kupole a lidé jsou uvězněni a otevírají se jejich vlastnosti, které by mimo tuto vyhrocenou situaci zůstali ukryty. Nejdříve jsem viděla seriál (který jsem nedokoukala), tudíž jsem byla velmi mile překvapena, že kniha je poměrně dosti jiná, zde je mimozemské odůvodnění poměrně upozaděno. Jediné zvolnění tempa v knize jsem zaznamenala trochu ke konci, v období po výbuchu varny, kdy se to na můj vkus už trochu vleklo, ale vysvětlení na konci se mi moc líbilo. Celou dobu jsem fandila jednomu z hlavních hrdinů Dalu Barbarovi. Doporučuji přečíst.

Janadvorackova
03.03.2023 4 z 5

Seriál jsem ani nedokoukala, přišel mi nedotažený.
Knižní forma předvedla zástup lidských charakterů v krizi. Přesně takhle nějak by se změnila společnost ve vašem okolí, pokud by nastal podobný problémek.
A moc nevěřím tomu, že by většina žila v mezích zákona. Jenom si to představte... ta volnost v omezeném prostoru. Lákavé?

knihomolka_jaja
05.02.2023 5 z 5

Pod kupolí není má první Kingovka. Konečně už mám něco málo načteno, takže jsem schopná trochu srovnávat. V tomto případě jsem si ke srovnání vybrala Svědectví. Obě knihy mají velké množství postav, ale v knize Pod kupolí jsou ještě o malinko lépe zvládnuté. Přestože jsem byla na úplném začátku, bez problému jsem se orientovala. King okamžitě vypíchne něco, co vám prostě utkví a to si pak postavu snadno zapamatujete a je jedno, zda jde o psychopata, novinářku, nebo místního ožralu. V celé knize, co se seznámení s prostředím týče, jsem trpěla pouze na jedné dvoustraně, kde King popisoval vzhled městečka a všechny jeho silnice. To se mi trochu vařily mozkové závity :-D

Kniha nemá žádné hluché místo. Je to fakt jízda od první stránky až do konce. Pořád se něco děje! Vyvrcholení bylo k zamyšlení a konec fakt doják. Postavy budete milovat, budete jim fandit, některé vám polezou tak na nervy, že jim budete přát ošklivou a velice pomalou smrt :-D. Hltala jsem stránky a hlavně jsem byla opravdu zvědavá, co přijde dál.

Buďte ale připravení, že King popisuje svět, kde nikdo není ušetřen včetně dětí a zvířátek. Kdysi by mi to vadilo, ale asi jsem si zvykla. Navíc, takový je život a dělat z něj něco jiného by působilo nerealisticky. To jak King pracuje, jak vykresluje postavy, to vše mě velice inspiruje v mé vlastní tvorbě. Je to jeden z učitelů, kterého si moc vážím a každá další přečtená knížka od něj mi dává něco nového.

Mám takových víc, ale King fakt umí.

Určitě v knize narazíte na pár překlepů, ale na celé knize je jich max deset, spíš méně. Docela mě překvapilo, že měkká vazba vydržela, ale i tak se mi nelíbí, že se takováto bichle nedá sehnat v pevné.

Podle knihy byl natočený seriál, ale nemám ani trochu chuť si ho pustit. Vím, že bych strašně nadávala, jak to všechno předělali a osekali a já si zážitek z této knihy chci zanechat tak nějak neposkvrněný.

kedalch
04.02.2023 5 z 5

Další skvělý King. Tentokrát jsem ho absorboval v audioknize načtené dle mého názoru brilantně panem Jiřím Žákem. Moc nechápu časté nářky nad závěrem románu. Je stejně bizarní (Kingovský) jako úvod románu a celá kopule jako taková. William Golding v Pánu much podobně použil ostrov, což je pro Kinga málo inspirativní. Pro mě 5* i když takový Dallas 63 se mi líbil více...

mrliš
01.01.2023 1 z 5

Těžko vyjádřit názor na tuto knihu. No je očividné, že King už nemá moc co nabídnout. Dejme tomu možná do půlky je kniha docela čtivá a těšil jsem se na nějaký pořádný rozjezd, který vygraduje do velkého finále. V reálu byl příběh čím dál nudnější, otravnější, nestravitelný. A závěr? To je bída!

Milosz
08.12.2022 5 z 5

Jedna z jeho nejlepších knih. Ten konec byl fakt masakr (tomu se vyrovná už jen konec Jizvy, Temného lesa a Vzpomínek na Zemi).
Bohužel seriál to úplně zazdil, s knihou má společného jen jména některých postav a to, že je tam kupole. Nedokoukána ani sezona.

Tano
30.11.2022 5 z 5

Na knihu mě, jak už to tak bývá, navedl seriál. Ačkoli nejsem běžným čtenářem Kinga, pustila jsem se s chutí do díla. V knize jsou výborně rozpracované postavy, je to pecka! Člověk se nepohybuje v žádné šedé zóně, ale od hajzlíků může očekávat přesně to nejhorší a od zkušených postav tomu adekvátní akci. Úplný závěr knihy mě nechal tak trochu neuspokojenou, ale celkově hodnotím knihu jako velice dobré počtení.

klempy2
25.11.2022 5 z 5

Mistrně zvládnutá psychologie lidí, kteří se ocitli pod kupolí, která pro jednu skupinu lidí znamená odnětí svobody ale pro psychopaty to naopak znamená svoboda. Svoboda dělat si co se jim zamane. Skvělé zápletky, naprosto živé a uvěřitelné postavy, silní záporáci... Tohle Kingovi prostě jde. Trochu jsem se bál tloušťky knihy ale opravdu, děj pěkně šlape od začátku do konce. Je to jedna z nejlepších knih, co jsem od autora četl.