Pod kupolí

Pod kupolí https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50429/bmid_pod-kupoli-662f75127532b.jpg 4 2305 466

Městečko odřízne od okolí neproniknutelná bariéra a obyvatelé jsou náhle ponecháni sami sobě. Ovzduší je znečišťováno, zásoby se tenčí, energetické zdroje docházejí, pokusy o proražení bariéry jsou marné. Vláda státu je bezmocná a může pouze zvenčí přihlížet. Místní radní s diktátorskými sklony začne vše řídit pevnou rukou – v této mimořádné situaci přece nemůže nic lepšího udělat, lidé silné vedení jistě ocení! Další reálie - syn radního s nádorem na mozku, ilegální výrobna drog a jediná slyšitelná radiostanice, vtloukající lidem do hlavy jen boží lásku – to jsou přísady, které působí jako katalyzátor už beztak výbušné situace. Nastává postupný rozklad lidského společenství, kde přestávají platit pravidla civilizace. Výsledkem je mistrná studie lidské bezmoci, arogance a násilí.... celý text

Literatura světová Horory Sci-fi
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Under the Dome , 2009

chamradas
04.02.2011 5 z 5

Stephen King knihou Pod kupulí završil velkolepou liní svých velkých románů - Svědectví - To - Nezbytné věci - Nespavost - Temná Věž. I přesto to není žádná laciná nostalgická póza. Pod kupolí je kniha krále horrorů, který má svým čtenářům stále co říct.

Sierra88
23.01.2011 5 z 5

fakt husty poctenicko. zaver byl nejvic brutus abych to zvladnul tak jsem musel dopingovat svoji fantazii dafkama jointu :-) znamka 1

petrulicnik
06.12.2010 5 z 5

To jsem si pochutnal na dobré knize....

p.mihoc
01.12.2010 5 z 5

Stephen, jak u něj není zrovna zvykem, nakopl svůj nový román strhujícím dějem hned od prvních stránek. Prostředí maloměsta obklopeného lesy, kde obyčejní lidé jsou nuceni čelit neobvyklým jevům považuji za spisovatelovu největší parketu. TO, Nezbytné věci, Nespavost, Vlci z Cally apod..
Opět skvělý příběh, dokonale vykreslené charaktery postav, apokalyptická atmosféra. Snad někdy v půlce příliš politizoval a děj byl trochu předvídatelný, ale nenudil ani jednu stránku. Chester's Mill se směle zařadil vedle Castle Rocku a Derry. Jsem si téměř jist, že King v jednom ze svých příštích románů o toto místo alespoň okrajově zavadí.

Ruw
20.11.2010 5 z 5

Tak hlásím, že mám též dočteno. Hlavou se mi sice honí spousta dojmů, ale i tak se pokusím splácat nějaký komentář.

Opět musím před Kingem smeknout, neboť napsat devítiset stránkovou bichli, aniž by začala dříve či později nudit je umění. Příběh plyne bez výraznějších zádrhelů nebo slabších míst, atmosféra v městečku houstne, jak politická, tak klimatická, počet obyvatel postupně ubývá (krví se tu rozhodn nešetřilo) a samozvaný vládce městečka Velký Jim je vskutku Bastard s velkým "B" (není zdaleka jedinou perfektně vykreslenou postavou)... nejednou se mi v souvislosti s ním vybavila Orwelova Farma zvířar. Samotný závěr někomu může připadat prapodivný a příliš rychlý, ale já tento názor nesdílím. Zvláštní a neotřelý určitě, ale taky asi jediný možný správný.

pistalka
12.11.2010 5 z 5

Pod Kupolí mi udělalo radost ze dvou důvodů: zaprvé jsem neskutečně rád, že Kinga i po čtyřiceti letech psaní stále baví a stále má chuť nám čtenářům předkládat nová díla (uznejte sami, že jen těžko by někdo psal tisícistránkový román, kdyby ho to nebavilo). Tím druhým důvodem je prostě fakt, že se jedná o skvělou knihu.
Autorovou nespornou výhodnou je to, že umí psát prakticky o čemkoliv. Jestliže předešlá Duma Key byla o tazích štětce, tentokrát spustil bariéru na malinké městečko a sledoval, co se pod ní bude dít. Není to horor, ale spíše hodně mrazivý thriller. A tak sledujeme přeměnu společnosti od demokracie k diktatuře, která bohužel může mít i vlídnou tvář. Přičteme – li k tomu kingova osvědčená témata (drogy, náboženství a s ním spojený náboženský fanatismus) a typické rysy Mistrovy tvorby (výborná zápletka, do posledního detailu promyšlená psychologie, postupně gradující napětí), nemohl román dopadnou jinak než dobře.

Co říci závěrem? King potřetí přichází s důkazem, že i tisícistránkový román může být zábavný, čtivý a nemusí ani na chvíli nudit.

PS: Když jsem psal o dvou věcech, které mi udělaly radost, musím přidat třetí. BETA konečně přišla s reprezentativní obálkou, která je opravdu velmi hezká. Bravo!