Pod kupolí

Pod kupolí https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50429/bmid_pod-kupoli-662f75127532b.jpg 4 2313 2313

Městečko odřízne od okolí neproniknutelná bariéra a obyvatelé jsou náhle ponecháni sami sobě. Ovzduší je znečišťováno, zásoby se tenčí, energetické zdroje docházejí, pokusy o proražení bariéry jsou marné. Vláda státu je bezmocná a může pouze zvenčí přihlížet. Místní radní s diktátorskými sklony začne vše řídit pevnou rukou – v této mimořádné situaci přece nemůže nic lepšího udělat, lidé silné vedení jistě ocení! Další reálie - syn radního s nádorem na mozku, ilegální výrobna drog a jediná slyšitelná radiostanice, vtloukající lidem do hlavy jen boží lásku – to jsou přísady, které působí jako katalyzátor už beztak výbušné situace. Nastává postupný rozklad lidského společenství, kde přestávají platit pravidla civilizace. Výsledkem je mistrná studie lidské bezmoci, arogance a násilí.... celý text

Literatura světová Horory Sci-fi
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Under the Dome , 2009

bcmike
02.01.2013 5 z 5

Skvělá kniha, která nás nutí se nad sebou zamyslet. Všem moc doporučuji. Je tedy ale opravdu moc dlouhá :).

X3ON
02.01.2013 5 z 5

Zbytecne psat dlouhy komentar popisujuci kde co .... :D Novy a brutalni kousek 5/5 neni co dodat

Iddea
01.01.2013 4 z 5

Naprosto perfektní příběh ............ ale ... Občas to bylo vážně zbytečně moc utahané, sem tam jsem se trochu nudila a přistihla se, že úplně nevnímám co čtu (Kinga miluju a tohle jsem u něj zažila poprvé). Navíc, vzhledem k tomu, jak to skončilo mi přišel celý příběh zbytečně "zahozený".. Asi tu knížku musím ještě trochu vstřebat, protože ten konec mě vážně trochu na..al ... Připadá mi to, jakoby se autorovi nechtělo všechny osudy občanů "dotáhnout" do úplného konce (což se na druhou stranu moc nedivím, umím si díky tomu představit pár stovek stránek navíc), ale trochu mě to zklamalo. Každopádně kdybych pominula závěr, šlo by o jednu z nejlepších kingovek...

Oroslav
22.12.2012 5 z 5

Hruba kniha, ktora zachytava len par dni mestecka Chester´s Mill ako inde ako kdesi v Maine. :-) Kniha ma spad a pokial prekusnes mnozstvo postav, tak zarucene sa dostanes do tradicne super zvladnutej psychologie zapornych aj kladnych postav a budes hltat to, co ludom v Chester´s Mille priniesla kupola. Doporucujem!

Atuin
26.11.2012 5 z 5

Kniha nemůže v žádném směru zklamat, je dobře propracovaná, množství postav může sice způsobit bolehlav:),ale jinak se jedná ale o zcela typického Kinga, který na vás prostě začne chrlit a člověk se prostě ani nezmůže na slovo, jen následuje děj až do konce, byť by ten konec třeba sám i vylepšil.

Met...
05.11.2012 4 z 5

Neděste se počtu stran, do kabelky se sice nevejde, ale stojí za to! Skvěle propracované postavy, člověk má pocit, že každou z nich zná. Pointa a celkové rozuzlení dost přitažené za vlasy, ale co, je to King :)

Oroslav
03.10.2012 5 z 5

Knihu som prave zacal citat a ihned ma chytila. Je to obsiahle dielo ale ak bude mat dej tak rychly spad ako spociatku, tak sa mam na co tesit. Obzvlast ma tesi, ze budem moct porovnat jeho novsiu tvorbu so starymi dielami.(Zatial som siahol len po jeho knihach z jeho ranneho obdobia ako Prekliatie Salemu, Cintorin zvieratiek alebo Cujo).

MM_Master
28.09.2012 5 z 5

Vítejte v Chester´s Millu.

Yorika
20.09.2012 4 z 5

Nejdříve jsem se zalekla obsáhlostí této bichle ale nakonec jsem se do ní tak začetla,že jsem nevnímala čas.Napínavý děj a dobrá psychologie postav totiž udrží čtenářův zájem až do konce.No ten konec....Přiznám se,že jsem z něj poněkud v rozpacích.Ale není to jediná kniha od pana Kinga,kde se mi závěr zdál poněkud rozporuplný.Ale díky kvalitě celé knihy jsem ochotná tuto malou vadu na kráse přehlédnout.

Minas
19.09.2012 5 z 5

S Kingem jsem si dlouho nerozuměl, zřejmě proto, že jsem od něj četl jeho tenčí kousky (úžasné novely z Čtvero ročních dob vyjímaje) a tak jsem se rozhodl mu dát jednu z posledních šancí. A King mě příjemně překvapil. Né že by se jednalo o kdo ví jak nadčasové dílo, to určitě ne, ale četlo se to zatr-paceně dobře. Jakmile jsem usedl ke knize, nedalo se od ní odtrhnout.
Děj byl místy až dost předvídatelný, čtenář v obecné rovině dokáže zápletky už tak nějak prokouknout a ví, jakým směrem se bude příběh ubírat. Což nic nemění na tom, že v drobnostech a detailu se vždy stane něco nečekaného a příběhu to dodá nádech jakési čerstvosti a uvěřitelnosti. Ve stejném duchu se nese i konec, který jsem očekával, ač jsem se sám sobě snažil namluvit, že tak "jednoduché" to nebude. Celá kniha působí věrohodně, ale ač se o Kingovi mluví jako o autoru, který dokáže psychologii postav dostat bezvadně na papír, slzu jsem za nešťastníky neuronil. V příběhu mi vadily vyloženě jen dvě věci: Barbieho "souboj" s Juniorem (i kdyby byl člověk slepý, rozhodně by to dopadlo jinak a já se dokonce těšil, aby to jinak dopadlo) a halucinotropní jednání s krabičkou v ruce.

A na závěr se zmíním o korektuře. Nikdo si toho asi nevšiml nebo to prostě u Kinga dokáže překousnout, ale tolik šotků, chybějících slov, špatných předložek a spojek jsem už zase dlouho neviděl. Chápu, že při takovém rozsahu se korektor přehlédne, ale na mě toho bylo příliš - prostě do očí bijící. Podělím se tedy s vámi o pár příkladů, ať se taky pobavíte:

Udeřila se od nosu // Ernie chabě usmál // Bylo to instinkt // Ptáš je, jestli to stále platí.

taulik
12.09.2012 4 z 5

Dle mého názoru je tato kingovka pěkným průměrem mezi Kingovými knihami, rozhodně mě nijak neuchvátila, rozuzlení jsem čekala asi zajímavější, ale i tak je to kniha na zamyšlení.

Jack Bauer
06.09.2012 3 z 5

Pod kupolí se odehrává mnoho příběhů mnoha postav. Rozvláčný román se sice hezky čte, ale od Kinga jsem četl mnohem lepší knihy. Hloupé rozuzlení alá „Kožené hlavy" sráží mé hodnocení.

Potulný mnich
18.08.2012 5 z 5

Opravdu vydařené dílo.Autor si dal práci s postavami a mohu říct,že se mu to opravdu povedlo.Zatím nejoblíbenější knížka od Kinga.

Jajulle
14.08.2012 5 z 5

Povedené dílo, ze začátku jsem si myslela, že se to povleče, když je kniha tak objemná, ale se zájmem jsem se prokopala na konec a mou říct jediné - super!

Petrvs
15.07.2012 4 z 5

Po delší době tlustější kingovský špalek. A špalek rozhodně vydařený; pro mě osobně lepší než přehodnocené To a mnohem mnohem lepší než Svědectví (bohužel mám tu nekrácenou verzi).

A protože už mnohé bylo řečeno a s mnohým souhlasím, vezmu to jen zkratkovitě...

Co mě ba a líbilo: klasické kingovské pozorování postav drobnohledem (skoro by se chtělo napsat mravenců pod lupou, že?), skvělé charakteristiky postav a jejich monology (zvláště psí pasáže byly výborné), zjištění, že námět na kopuli není vykrádačkou celovečerních Simpsonů, dobrá redaktorská práce, díky které román nesklouzává do přílišná učvaňhanosti, postava juniora...

Co mně líbilo méně či vůbec a neba mě to: to, že to vypadá jako vykrádačka Simpsonů, faktické chyby týkající se podstaty a chování kupole (budiž, je to SF, ale nemuselo by to tolik bít do očí, jako např. internet, funkčnost některých inženýrských sítí, atd), nějaké vypravěčské minely (např. že se stejná postava čtenáři po nějaké stovce stránek opakovaně představuje), absence odkazů na Temnou Věž (nebo jsem je minul), „apple krabička“ (nechci vyzrazovat; ti, kdož četli, zřejmě pochopili)...

Co vlastně nedovedu sám sobě sám: konec. I ten je dle ostatních komentářů zřejmě nejkontroverznější částí knihy. Osobně zastávám názor, že jak má King naprosto skvělé rozehrávky, tak koncovky zpravidla nejdou (typickými příklady jsou Svědectví, Duma Key, Mlha, atd.). O konci kupole nevím pořádně, co si myslet, resp. to úzce souvisí s příčinnou vzniku a trvání kupole. Trošku se mi nepozdává výše zmíněné zařízení a jeho majitelé. Celou dobu jsem měl teorii monstrózního zcizováku, díky kterému vyjde najevo, že kupoli umístil zkrátka sám King (jako by to snad mohl popřít) a nakonec bude mít takové „cohones“, že to přizná...

Suma sumárum: moc dobré, škoda, že není ještě lepší...

Poky
09.07.2012 5 z 5

Kniha, která předčila všechna má očekávání. Čímto? I když jde o rozsáhlou knihu, ve které vystupuje na mně až moc postav (ze začátku jsem měl problémy se správným přiřazením jména k samotné postavě a jejímu vztahu k ostatním), časem si je tak zamilujete (ano, některé budete i k smrti nenávidět), že vám uvíznou v paměti ještě na dlouhou dobu po přečtení knihy (jako partička z románu To). Dokonalý příběh, který vám nedá upustit knihu z rukou, geniálně propracovaná psychologie postav, to vše z téhle věci dělá zřejmě moji vůbec nejoblíbenější kingovku (o to jsem si myslel, že Svědectví už nepředčí nic :) ). Jednoznačně doporučuji všem, kteří touží po kvalitní literatuře a neleknout se románu o téměř 1000 stranách.

kilometr
21.03.2012 5 z 5

V zásadě se jedná o další výbornou knihu od Mistra napětí,další dobře vymyšlený příběh,který má spád a který je radost číst.Díky a dávám plný počet.

black.susi
25.02.2012 5 z 5

Co k tomu dodat, když většinu už zmiňují komentáře přede mnou. Starý známý King je zpátky s téměř tisícistránkovou bichlí, kde stránky ubíhají jedna za druhou a vy se nestačíte divit, co všechno se stihne stát za necelý týden, kdy se městečko Chester's Mill ocitlo pod kupolí. Samozřejmě nemůžou chybět Kingovi oblíbené témata jako drogy (Šéf), alkoholismus (Šupák Sam) a a náboženství: ,,Možná očekávají apokalyptiku." ,,Apokalypsu."

Abych to zbytečně neprodlužovala, prostě zatr-patrceně dobrá kniha, kterou si troufám zařadit do Kingovy TOP 10.

vnimat_Krasu
21.02.2012 5 z 5

King není mistrem hororu díky námětům, ale pro svůj neobyčejný cit při vedení postav. A tak namísto aby se v hromadě obyvatel městečka čtenář ztratil a většina osudů jej tak přestala nezajímat, jemné operace s charaktery v nečekaně věrohodných situacích dovedou udržet čtenářovu pozornosti na tisícovce stran. Rennie, Julia, Barbie, Sanders, Šéf, Cox, Brenda a Junior. A vlastně i všichni ostatní.

3DD!3
04.01.2012 5 z 5

Spolu s Temnou věží jde o nejlepší Kingovu věc z období "po nehodě". Pod Kupolí je téměř tisíci stránkový macek nacpaný vynikajícími postavami (Šéf, Sanders, plukovník Barbie, Strašák Joe), napínavým příběhem a pro Steva typickým sarkastickým humorem. Vyřešení celé záhady je typicky Kingovské, nenápadné a ve své prostotě i velmi chytré. Jinak já osobně jsem si nejvíce užíval pasáže kolem metamfetaminové továrny, jejíž význam je v závěru vskutku gigantický.