Pod kupolí

Pod kupolí https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50429/bmid_pod-kupoli-662f75127532b.jpg 4 2313 2313

Městečko odřízne od okolí neproniknutelná bariéra a obyvatelé jsou náhle ponecháni sami sobě. Ovzduší je znečišťováno, zásoby se tenčí, energetické zdroje docházejí, pokusy o proražení bariéry jsou marné. Vláda státu je bezmocná a může pouze zvenčí přihlížet. Místní radní s diktátorskými sklony začne vše řídit pevnou rukou – v této mimořádné situaci přece nemůže nic lepšího udělat, lidé silné vedení jistě ocení! Další reálie - syn radního s nádorem na mozku, ilegální výrobna drog a jediná slyšitelná radiostanice, vtloukající lidem do hlavy jen boží lásku – to jsou přísady, které působí jako katalyzátor už beztak výbušné situace. Nastává postupný rozklad lidského společenství, kde přestávají platit pravidla civilizace. Výsledkem je mistrná studie lidské bezmoci, arogance a násilí.... celý text

Literatura světová Horory Sci-fi
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Under the Dome , 2009

Rockwood
10.01.2014 5 z 5

Tož konečně jsem se vrhnul na dárek od ježíška a i když to vypadalo na dlouhou cestu, měl jsem to přečtený prakticky hned. Ano, tak dobře se mě ta kniha četla. Podle mého názoru to bylo více, než dobře zpracované. Opět nejvíc oceňuji to množství postav a že prakticky tam není jedna konkrétní osoba hlavním hrdinou / hlavní hrdinkou a bez ostatních postav by to prostě nešlo. Jak ale v mém postoji bývá zvykem, bál jsem se jak to nakonec dopadne, protože kolikrát jeho konce mi připadají, že se autor nejspíš pomátl. Viz horor "To". Dobře se to četl a čím víc jsem do toho byl zažranější, tím víc jsem se onoho konce bál. Naštěstí tentokrát nepřišlo zklamání. Bylo to sice trošku praštěné - já už jsem to očekával -, ale nebylo to přemrštěné. Navíc výsledek konce byl doprovázen jakýmsi vysvětlením a tím spíš si člověk udělal obrázek. Čerstvě po přečtení bych tomu dal "jenom" 4 hvězdičky, ale když jsem si to přemýlal v hlavě, tak konečný výsledek je plný počet. Ze začátku bych tak učinil, protože mě tam chyběl hlubší rozbor problematiky, trošku víc to popsat, ale nakonec jsem si uvědomil, že to vůbec tam nechybí. Proč by rezbíral něco, co je očividné.

vklidu
08.01.2014 4 z 5

Většina knihy doprovází vztek nad chováním některých lidí. Kupole je zde spíše pro vytvoření situace, ve které se odehrávají lidské osudy, než že by šlo o to nejdůležitější v knize.
Ve srovnání se seriálem je to dost jiné. Zejména překvapují změny v "technických" věcech ohledně kupole. Uvidíme kam se bude ubírat seriál. Teď bych řekl, že obě díla jsou velmi dobrá, i když je každé trochu jiné. Kniha mi přijde drsnější v chování záporných postav.

martinkaLLL
03.01.2014 5 z 5

Super knížka,která se četla opravdu moc a moc dobře. Napínavej děj po celou dobu čtení.

Jaru
28.12.2013 5 z 5

Neuvěřitelné, že v příběhu uběhl pouze týden, a to je okleštěná verze. Smekám...

Darkry
25.12.2013 4 z 5

Líbí se mi, že se King v poslední v některých dílech odtrhává od horrorového žánru. Tato kniha je skvělým příkladem.
Jediné co mi přijde v ní trochu sporné je počet postav. Když se na příběh dívám zpětně jsem nadšen, protože nepodal příběh jedné osoby, ale příběh celého města. Vysoký počet postav umožnil čtenáři prožít atmosféru v městečku mnohem intenzivněji. Na druhou stranu si myslim, že to přeci jen King trochu přehnal. Některé postavy by asi šly vypustit, protože hlavně v první půli knihy se mi postavy hodně pletly (to je možná způsobě zčásti i tím, že všichni mají samozřejmě americká jména, které se můžou člověku z našich luhů a hájů rozlišovat o trochu hůře).
Jinak ale skvělá kniha. Doporučuji.

clearbook
22.12.2013 4 z 5

Kinga zbožňuju... Kniha čtivá, napínavá-typický King. Jen bych asi přidala ještě jednu dvě kapitoly. Takže za mě 4,5 hvězdy.

DreamR
11.12.2013 5 z 5

Další parádní příběh od Kinga. Příběh graduje po celou dobu a další a další nové skutečnosti vyplavou na povrch postupně. Další z knih, od kterých je fakt těžké se odtrhnout a to má 944 stran...

miska.kali
30.11.2013 4 z 5

Snad poprvé musím říci, že seriál je lepší než kniha. Ale i tak, příjemné čtení.

Irika
29.09.2013 5 z 5

Skvělé! Nejdelší kniha, jakou jsem kdy přečetla a rozhodně nelituju. Od první kapitoly jsem to hltala až do konce. Ačkoli jsou zde sci-fi prvky, je to neskutečně skutečné, dokonalý popis lidského stádného chování, jednotlivé charaktery jsou výstižné a ihned poznáte, kdo je klaďas a kdo by zasloužil pár facek (při nejmenším). Tak se rodí diktátoři, tak se manipulují davy... a pod Kupolí to jde všechno snáz a rychleji. Je to drsné, fascinující, smutné okamžiky střídají ty veselejší a konec? Jsem ráda, že byl jaký byl, mohlo to dopadnout hůř :-)

kocour_mikeš
24.09.2013 4 z 5

Kniha je čtivá, dlouhá a napínavá. Zpočátku mne odrazoval zdlouhavý a nezáživný popis (to je ten a támhleten a támhleto... snad 70 stránek), ale protože měla kniha vysoké hodnocení tak jsem to nevzdal a pak se to rozjelo. Řekl bych, že King nadržoval těm zlým a v městě bylo hodně blbů aby se to tak \"posralo\". V závěru mi trochu zkazil náladu tou drsnou apokalypsou.

vpadysak
20.09.2013 4 z 5

King vo svojej knihe vytvára prostredie akejsi reality show, keď izoluje pomerne veľkú skupinu rôznorodých občanov malého mestečka Chester’s Mill neznámou bariérou.

Pod kopulou je zrazu všetko zosilnené, zvýraznené. Na povrch sa dostávajú aj tie vlastnosti a sklony, ktoré by za bežných okolnosti nikdy nenašli prostredie na uplatnenie a zostali by spiace niekde vnútri.

Jazyk celej knihy je surový, cynický a niekedy aj vulgárny, čo podtrhuje prostredie v ktorom sa príbeh odohráva.

Kniha pekne graduje od začiatočného prekvapenia obyvateľov a nádeje, že všetko zajtra bude zasa OK. Lenže zajtra nič nieje OK a postavy, ktorých je celkom dosť, sa s novou situáciou musia vyrovnať. Vyrovnávajú sa každý po svojom a to je priestor pre vykreslenie ich vnútorného sveta.

Keď si predstavíme zhoršujúce sa životné prostredie v tomto mega teráriu, obraz je dokonalý.

Koniec knihy ako už niekto písal je zvláštny. Možno je to tak naschvál, pretože vôbec nieje dôležitý a je v knihe, lebo sa patrí aby v nej nejaký koniec bol.

zuzanazuz
12.09.2013 5 z 5

Spokojenost.
Celá kniha pěkně frčí.
"Pofrčíte, protože Velký Jim taky frčí!"
Parádní sloh s drajvem, humor-hlášky (!), trochu pofňukávání a jiné emoce ... fakt jsem spokojená.
A na trochu té dětinskosti, se kterou King prezentuje sci-fi a horor jsem si tak zvykla, že bych jinou formu v jeho případě asi nechtěla akceptovat - vnímám to jako přívlastek jeho smyslu pro humor.

Janie1989
20.08.2013 5 z 5

knihu jsem přečetla skoro jedním dechem. od začátku mě velmi bavila a jak nemám ráda takto obsáhlé knihy, tuhle si nemohu vynachválit. taktéž jsem se těšila velmi na její seriálové zpracování, ale to mě hodně zklamalo. kniha je mnohem lepší, propracovaná a bylo vidět, že si s ní dal opravdu práci. není to nuda. cca 1000 stran napětí, zápletek a osudů postav....mohu jen doporučit....:)

vancur
19.08.2013 4 z 5

zatr-patrceně skvělá jízda na vlně :)

Fiza
08.08.2013 5 z 5

Pod kupolí se stala mou naprosto nejoblíbenější knížkou, kterou chválím, kudy chodím. Dokonale rozepsané postavy, spousta příběhů, každý o kousek lepší než předchozí.

Díky knize jste se mohli ponořit do noční můry nejednoho z nás, kdy izolace je naprostá, pomoc je blízko a přitom nedosažitelná.

Celý příběh mě tak pohltil, že jsem začal číst a necelých tisíc stran uplynulo ani nevím jak a za pár dnů bylo po všem. Konec je sice trošku zvláštní a rozhodně bych čekal něco více...eeee, konspiračního, ale tak nakonec proč ne. Pod kupolí si jistě přečtu ještě minimálně jednou a již teď se chystám na seriál, který se prý ovšem nedrží striktně dějové linky knížky. Zda to bude dobře nebo špatně se dozvím jistě již brzy...

Balenka
06.08.2013 4 z 5

super kniha, ale podľa mňa to záverom autor trocha prehnal.. posledné strany ma dosť sklamali, čakala som niečo iné.. ale inak dej veľmi pútavý a zaujímavý.. napriek hrúbke som to prečítala za pár dní..

Googies
31.07.2013 5 z 5

Absolutně jsem si jí zamilovala!!

Dandik1
29.07.2013 5 z 5

Perfektní příběh, trvalo mi poměrně dlouho, než jsem knihu přečetl, ale jakmile jsem začal, nemohl jsem se odtrhnout a přečetl jsem vždy velkou část knihy. Po seznámení s postavami nabývá děj vysoké obrátky a knihu neodložíte.

Maybee
27.07.2013 5 z 5

Tahle Kingovka mi doma rozečtená ležela delší dobu a nemohla jsem překonat úvodní seznamovací část se všemi postavami, ale prostě mi nedalo nedočíst. Ke konci už jsem jela na jeden zátah a nešlo se od kupole na delší dobu vzdálit a nečíst. Kingovi se nedá upřít že prostě umí a já jeho hry s různými charaktery postav zbožňuju. A že tady jich bylo požehnaně. :)
A děsně ráda čtu jeho poznámky na konci, takže jsem byla spokojená o to víc. :D

1972Sixo
18.07.2013 4 z 5

Práve dočítané - ešte si to stále skladám, ten koniec a taáák. Zakončil to tak (samozrejme originálne a nečakane), chýbalo mi to tam ešte tak 100 stran na vysvetlenie - epilóg, alebo satisfakciu - intervenciu. Take vyšumenie doslova do prázdna. A tých postáv ... ajajaj, hlavne tých vedľajších to som fakt nevedel who is who. A nenadarmo dal do knihy mena a funkcie a dobre urobil - moja načítanejšia stránka.
Ináč King is king, klobuk dolu, co dobre rozprávanie dokáže vydolovať z tak triviálneho motívu izolácie mestečka a la Simpsons Movie.