Misery

Román Misery patří mezi nejznámější a nejzdařilejší thrillery vzešlé z dílny Stephena Kinga. Hlavní hrdina Paul Sheldon je autorem romantických příběhů o krásné Misery. Osudovou náhodou Paula po těžké havárii najde jeho nejoddanější čtenářka, bývalá ošetřovatelka Annie Wilkesová. Ta z něj ve svém odlehlém domě učiní nedobrovolného pacienta. Během svérázného "léčení" ho přiměje, aby psal pokračovaní Miseryiných příběhů podle jejích představ. Díky Anniiným šíleným donucovacím metodám prožívá Paul tvůrčí období, jehož hrůzu by si nedokázal představit ani v nejbujnější fantazii a o jehož konec se dramaticky zaslouží i tým policistů, kteří po něm pátrají. Stephen King v tomto děsivém příběhu dokázal mistrně vyvolat atmosféru strachu a vytvořit přesvědčivé postavy, okořenit text suchým sarkasmem a doplnit ho autentickými postřehy ze zákulisí spisovatelského procesu. Podle proslulého románu vznikl neméně slavný film Misery nechce zemřít. Kathy Bates za ztvárnění hlavní role Annie získala Oscara. Hlavní mužskou roli hrál James Caan....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1150/misery-xgk-1150.jpg 4.61783
Literatura světová, Horory, Romány
Vydáno:, Beta-Dobrovský

boxas
včera

Tak tohle nemá chybu! Skvěle vystavěný příběh bez hluchých míst.

pedroK

Misery není horor ale thriller. A výborný. King umí vykreslit psychické pochody v pohnuté lidské psychice, umí vylíčit smrtelný strach, beznaděj, napětí..napadá vás "proboha, co bych dělala já??" Doporučuju!

TeraOkudlana

Dle mého názoru jedna z nejpovedenějších knih Stephena Kinga.

Terezaa

Tak tohle bylo něco. Bylo to napínavé, kruté, děsivé a nepředvídatelné. Stejně jako Annie Wilkesová.

hellhouse

Další kniha od Stephena Kinga za mnou. Musím vyzdvihnout parádní formu popisu postavy Paula a jeho vnitřních pohnutek, pochodů a bolestí, které ve svém vězení absolvoval. Ostatně, na to jsem už u Stephena zvyklý. Podobně jako u Osvícení, půjdu koukat na filmovou verzi a zřejmě budu velice kritický (s nadsázkou). Filmová předloha mě vždycky nějak minula, ovšem nějaké ty útržky z ukázek mi v hlavě zakořenily dostatečně silně, že se moje představivost přes tuhle skutečnost nedokázala posunout dál. A to je postava Annie, kterou jsem si zaškatulkoval vizuelně jako herečku Kathy Bates ještě před tím, než ji začal ve své knize popisovat.

chybinspirace

Tohle je prostě strhující klasika!

Martial

Výborná moc se mi líbala.... a dost hodně děsila...

KAREL6725

Pro mě nejlepší kniha od Kinga co kdy napsal V tomhle případě nevím co bylo lepší jestli kniha nebo film. Plný počet hvězd . Psát o čem to je nemá asi cenu protože předpokládám , že to zná každý. Tohle je prostě parádní čtení. Tu ženskou bych nechtěl potkat.

An-na

Som veľmi vďačná, že som knihu našla v babkinej skrini ešte skôr, ako som si pozrela filmové spracovanie.
Autor dokonale opisuje duševné rozpoloženie postáv a ich myšlienkové pochody. Kniha nám dovoľuje vniknúť do vnútorného sveta hlavnej postavy Annie Wilkesovej, psychopatky a chorobnej fanúšičky slávneho spisovateľa Paula Sheldona. Nazeráme aj do mysle spisovateľa a do špiku kostí pociťujeme jeho nenávisť voči Annie. Často som sa pri čítaní pristihla ako sa usmievam pri Annienej naivite a Paulovom špekulovaní o úteku z mentálne bláznivej reality ktorú si pre ňho Annie prichystala.

koolsavage

Komorní prostředí, ale velké věci. A chvilkami až autobiografické náznaky. ..."Protože já obvykle vím, jak je to dál - a proč bych se za to měl krucifix omlouvat?"

ChristineDaee

Prišla som domov skôr a ušetrený čas som chcela využiť čo najlepšie a porobiť všetko, čo som už dlhšie odkladala. Ale predtým som sa chcela polhodinku zrelaxovať pri mojej ďalšej ,,kingovke''. Nevinný relax sa onedlho zmenil na príšerný zápas o život. Autor ma spoľahlivo vtiahol do Annienho špinavého domu. Spisovateľ a jeho najväčšia obdivovateľka žili a dýchali priamo pred mojimi očami. Pri desivom a nesmierne nechutnom mučení som sa strhávala a dokonca ma naplo. Keď sa Paul prestával ovládať a nepríčetne sa chichotal a mne ušlo jedno - dve uchechtnutia. Práca musela ísť bokom, pretože som ho tam nemohla nechať ani minútu dlhšie, museli sme utiecť ! Po dočítaní som sa pustila do žehlenia, ale stále ma pokúšalo skontrolovať, čisa za dverami neskrýva robustná žena, zvierajúca sekeru... Ohromné, neprekonateľné dielo.

Nomia

Misery je neskutečné psycho! Geniální kniha s naprostou dokonalou pošahanou Annie. A že ta holka rozhodně strach dokáže nahnat. King má prostě psychologii postav v malíčku.
Za zrůdného magora Annie, nekonečné napětí a vážně děsivý příběh si King zaslouží všech pět hvězd.

Gabi.K

Jedná se snad o první knihu od Kinga, kde příběh začíná hned. Žádné podrobné seznámení s postavou/mi , nakouknutí do jejich života a pozvolné dostání ke konkrétnímu příběhu, nene v této knize začíná příběh ihned po pře čtení první stránky, což mě velmi mile překvapilo. Jen co jsem knihu začala číst nechtělo se mi přestat , protože i když tento příběh jsem kdysi viděla zfilmovaný takže jsem přibližně věděla co bude následovat, mě kniha šokovala. Vynalézavost v mučení Paola , sakra narušena Annie a samozřejmě Misery.
Opravdu velmi povedené dílo.

Trpiska04

Pro mě asi nejlepší kniha od Kinga u některých mam dokonce problém se začíst, ale tato mě dostala hned od první stránky. Annie je prostě záporacka jak vyšitá.

JarousFCB

Právě jsem knihu dočetl a mám sto chutí přepsat všechna svá předchozí hodnocení, protože mám dojem, že pět hvězdiček pro mě získalo přečtením tohoto skvostu nový rozměr... Avšak jsem pořád plný pocitů ze strhujícího závěru a je možné, že podobně jsem se cítil i po dočtení Řbitova zvířátek nebo Nezbytných věcí. :) Knihu nijak popisovat nebudu, jelikož bych to stejně moc dobře nedokázal, ale určitě ji všem doporučuji!

YvLeZa

Skvělá kniha, která zaujme ihned od začátku. Bláznivá fanynka číslo jedna unese svého oblíbeného spisovatele. S Paulem jsem soucítila, díky dobrým popisům jsem s ním prožívala celé jeho utrpení. Doporučuji.

werewolf88

Tady se s tim Mistr opět nesere ....byly všechny ty brutality nutné? Ano, byly!!! Jedině pak budete brát "člověka" vážně. To ho tam jako měla 30 stran lechtat pírkem na noze??? Neblázněte... .-)

Rider68

Poutavý a napínavý příběh o dvou postavách na jednom místě v 320 stránkách dokáže jenom Mistr. Je parádní jak dokáže popsat postavy s pocity jakoby je skutečně znal. Tohle byl souboj mezi kladem a záporem jak jsem nikdy nezažil. A i přesto jsem po celou tu dobu obě postavy miloval. Magora jako Annie už nikdy jinak nepoznám, než ve skvostu jako Misery. Kniha se těžce sháněla, sehnala a za to úsilí to sakra stálo.

V28

Jedna z mých prvních knih od Stephena Kinga a jediná kniha o které se mi kdy zdálo. Bylo to nádherně děsivé a hned mi bylo jasné, že bez dalších jeho příběhů to nepůjde. Příběh spisovatele a jeho fanynky číslo jedna byl i zfilmován a hlavně Kathy Bates předvedla životní výkon, za který byla odměněna soškou Oscara a Zlatým glóbem za nejlepší ženský herecký výkon.

aetos
17.12.2017

Jedna z nejlepších Kingových knih. Čte se jedním dechem. Četl jsem ve 12 letech na dovolené a za dva dny bylo po knize. A já se pustil díky této na Kinga ve velkém stylu. Vždy se mi líbili více komornější příběhy a tento mě nenechal vydechnout.
Je pravda že se však Misery odlišuje od typických Kingových knih. Není v ní nic po Kingových komiksových horrorech, ale to je snad jedině dobře. Je to kniha velmi dospělá a díky své odlišnosti od autorových ostatních děl se podle mě hodí i pro ty, co nemají Kingův styl příliš v lásce.

Terisek99
09.12.2017

Zajímavý příběh

ddkk
03.10.2017

Miluju tu úchylnou Annie, její vynalézavost a urputnost. Její tvrdohlavé lpění na své touze po hrdince...není to horor a je to výborné čtení. Doporučuji. Mám ráda i film s Kathy Bates, která je přesně tou Annnie, kterou King tak malebně v knize popsal...

MikeDV3
02.10.2017

Stále nemohu uvěřit jak skvěle se Stephenovi Kingovi podařilo popsat obě hlavní postavy. Annie považuji za jednu z nejzajímavějších postav, kterou jsem zatím v životě viděl. U některých scén mi tady bylo až fyzicky špatně a četl jsem se zatajeným dechem. Opravdu hodně emotivní a psychicky velmi náročná kniha. Svým tématem mi přišla trochu podobná knize Právo nálezce.

Schullerka
28.09.2017

Moje první kniha od Kinga a páni, bylo to ještě více nasáklé strachem a nepokojem než jsem si myslela. Ta atmosféra je tak úžasně vytvořená, že to člověka vtáhne do děje. Druhou půlku knihy jsem přečetla na jeden zátah. Po přečtení je mi jasné, že Stephen King je v hororovém žánru označován za opravdovou špičku právoplatně. Určitě se pustím do jeho dalších knih.

danny_21
21.09.2017

Misery patří k mým nejoblíbenějším románům a v Kingovĕ tvorbě mezi ty nejpovedenĕjší. Výborně vykreslené obĕ postavy, deprese, beznaděj, nekompromisní, mrazivý tah na branku, kde není o překvapivě tahy obou "spolubydlících" nouze. Stejnojmenný film taky výborný, Kathy Bates úplně nádherně Annie probudila k životu a dala frázi fanynka č. 1 úplně jiný rozměr - 90 %

Jacinda
19.09.2017

Pro každého spisovatele je to povinnost, řekl mi jednou jiný spisovatel. Přítel, kterému tluče v hrudi srdce pravého psavce. Dala jsem na něj a do knihy se pustila. A bylo to přesně tak. Mnohokrát jsem v textu spatřila Kingovo poselství, které většina lidí přehlédne, protože jim to nic neřekne. Mě ano. A v tomto ohledu si kniha zaslouží plný počet. Na druhou stranu ovšem přecházím nyní do role čtenáře a zde se potácím mezi třemi a čtyřmi hvězdami. První část knihy je děsivě krásná. King upustil od super popisných odboček jako např. u knihy Holčička, která měla ráda TG a aura strachu se vznáší nad stránkami až nepříjemně reálně. Dokonalé vykreslené prostředí... pokoj, dům, stodola,... jenže pak přijdou brutality a dokonce i klišé. Byl ten mladý policista nutný? Byly všechny ty brutality nutné? Prolistovala jsem možná 30 stran textu jen zběžně, než jsem znovu chytila nit. Kdyby tam tyto stránky nebyly, dala bych plný počet. Tohle mě prostě znechutilo a trochu i zklamalo. Proto jako celek hodnotím 4*

Niu
13.09.2017

Perfektní. Kingovi se zase podařilo vykouzlit příběh plný beznaděje. Líbí se mi i film.

Veronika33
06.09.2017

Táto kniha patrí k najobľúbenejším od S.Kinga. Prostredie a námet knihy sú neskutočne zaujímavé a pútavé, samozrejme nechýba napätie a vyšinutá ženská. Spolu s filmovým spracovaním je to Kingovo dielo ku ktorému sa vždy rada vrátim.

evvva
03.09.2017

Závěrečná Kingovka letošního léta, opět nezklamala, dějově sice omezená do "zamčeného pokoje", ale autor vás donutí až do konce přemýšlet, jak se z tohohle hororu může hlavní hrdina vlastně dostat. Nechybí krev a strach. Tak jak to King umí.

Mikli65
01.09.2017

Výborná kniha, o které budu dlouho přemýšlet. Hodnocení 5 hvězdiček je v tomto případě nedostačující, smekám před vypravěčským talentem pana Kinga.