Misery

Román Misery patří mezi nejznámější a nejzdařilejší thrillery vzešlé z dílny Stephena Kinga. Hlavní hrdina Paul Sheldon je autorem romantických příběhů o krásné Misery. Osudovou náhodou Paula po těžké havárii najde jeho nejoddanější čtenářka, bývalá ošetřovatelka Annie Wilkesová. Ta z něj ve svém odlehlém domě učiní nedobrovolného pacienta. Během svérázného "léčení" ho přiměje, aby psal pokračovaní Miseryiných příběhů podle jejích představ. Díky Anniiným šíleným donucovacím metodám prožívá Paul tvůrčí období, jehož hrůzu by si nedokázal představit ani v nejbujnější fantazii a o jehož konec se dramaticky zaslouží i tým policistů, kteří po něm pátrají. Stephen King v tomto děsivém příběhu dokázal mistrně vyvolat atmosféru strachu a vytvořit přesvědčivé postavy, okořenit text suchým sarkasmem a doplnit ho autentickými postřehy ze zákulisí spisovatelského procesu. Podle proslulého románu vznikl neméně slavný film Misery nechce zemřít. Kathy Bates za ztvárnění hlavní role Annie získala Oscara. Hlavní mužskou roli hrál James Caan....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1150/misery-xgk-1150.jpg 4.62142
Literatura světová, Romány, Thrillery
Vydáno, Beta-Dobrovský

Misery, 1987

Kniha Misery

Greenfingers

Román Misery považuji za jeden z klíčových počinů autora. I když v tomto thrilleru vystupují v podstatě jenom dvě osoby, děj po celou dobu neztrácí na napětí a dramatičnosti. Vykreslení zvráceného chování a uvažování hlavní hrdinky je opravdu mistrovské. Doporučuji všemi deseti!

pazdy15

To byla jízda... takhle krásně vykreslená bezmoc, tyranie a psycho - poklona Pane Kingu :)

pedobro

Misery byla kdysi před lety mým prvním setkáním s Kingem. Od té doby má naše Kingovská sbírka doma přes 40 kousků a Misery stále řadím k těm lepším. Nedávno jsem četla Kingovo "O psaní", kde se zmiňuje o svém životním a psychickém rozpoložení v době, kdy se Misery rodila pod jeho rukama. Chtěla jsem si ji znovu přečíst a snažit se vnímat i pozadí jejího vzniku. Čtení to tak dalo zcela jiný rozměr. Misery sice mého favorita "To" nepřebije, ale mezi Kingovkami zůstává stále na špici.

Nedelim_se

Jediná kniha pana Kinga, kterou jsem vydržela neodložit. Snad pro tu absenci nadpřirozena. Ale i v tomto případě jsem třeba půl stranu , stranu přeskočila. Pro tu (pro mě) nesnesitelnou touhu autora všechno okecávat a něco přirovnávat k rozšklebeným ústům mraků.

andrea7191

Krásné psychologické dílo, které narozdíl od většiny Kingových děl, není plné nadpřirozena a surové reality

Fideidefensor

Kniha byla pro mě šok. Šlo totiž o mé první setkání s Kingem a bylo to setkání strhující. Před Misery jsem si nedokázal představit, jak moc lze čtenáře vtáhnout do děje, jak moc lze čtenáře přinutit, aby se bál o hlavního hrdinu, jak moc lze čtenáře donutit hltat další a další stránku bez přestání až do konce.
Hlavní devizou knihy je perfektní psychologické zpracování protagonistů (k čemuž přispívá, že v celé knize jsou postavy jen dvě) a velmi dobře budované napětí, které vás s pár výjimkami provází celou knihu.
Jako jediný zápor knihy tak vidím především části, kdy děj vázl a příliš se neposouval. Jde například o útržky samotného Miseryina románu, které byly často až příliš dlouhé.
Přes tuto drobnou vadu je Misery skvělá kniha s bravurně prokresleným dějem s pevným začátkem a závěrem, jež stojí za přečtení.

postrach

Po dlouhé době dobré počtení.A ta poslední 100 stran,skvělé!Určitě jedna z nejlepších Kingovek a urěítě nejlepší z jeho žánru.Ještě se podívám na film.

Lesandi

Tak tohle je ten King, který mi sedne. Žádný vesmírno - mimozemský deus ex machina.
Přečteno až po filmu, ale rozhodně to nebylo na škodu, samozřejmě kniha je vždy obsáhlejší. Kathy Bates jako Annie byla navíc ta nejlepší možná volba, takže jsem si ji při čtení i párkrát představila. Opravdu skvěle prožitý čas u knihy.

King pro mě i nadále zůstává rozporuplným autorem. Nastartovala mě Černočerná tma, Pod kupolí (až na zvláštní konec), pak přišlo utlumení po To. Geraldova hra nebyla špatná. Ale Misery to zatím vyhrála na plné čáře.
Ještě na mě v knihovně čeká Řbitov, Osvícení, Žhářka ... Uvidíme.