Misery

Román Misery patří mezi nejznámější a nejzdařilejší thrillery vzešlé z dílny Stephena Kinga. Hlavní hrdina Paul Sheldon je autorem romantických příběhů o krásné Misery. Osudovou náhodou Paula po těžké havárii najde jeho nejoddanější čtenářka, bývalá ošetřovatelka Annie Wilkesová. Ta z něj ve svém odlehlém domě učiní nedobrovolného pacienta. Během svérázného "léčení" ho přiměje, aby psal pokračovaní Miseryiných příběhů podle jejích představ. Díky Anniiným šíleným donucovacím metodám prožívá Paul tvůrčí období, jehož hrůzu by si nedokázal představit ani v nejbujnější fantazii a o jehož konec se dramaticky zaslouží i tým policistů, kteří po něm pátrají. Stephen King v tomto děsivém příběhu dokázal mistrně vyvolat atmosféru strachu a vytvořit přesvědčivé postavy, okořenit text suchým sarkasmem a doplnit ho autentickými postřehy ze zákulisí spisovatelského procesu. Podle proslulého románu vznikl neméně slavný film Misery nechce zemřít. Kathy Bates za ztvárnění hlavní role Annie získala Oscara. Hlavní mužskou roli hrál James Caan....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1150/big_misery-xgk-1150.jpg 4.62597
Literatura světová, Horory, Romány

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Misery, 1987

Kniha Misery

petrsli

Perfektní klasika, není více co dodat.

Pítrs85

Fííháá, sice jsem toho od Kinga (zatím!) moc nečetl, ale z toho mála, co už mám za sebou, musím říct, že tohle teda bylo nejdepresivnější dílko široko daleko, knížka, která se mnou pohnula mnohem víc ne celé Osvícení, o Řbitovu zvířátek ani nemluvě. Maestro literárního hororu si tu se čtenářem hraje tak neskutečným způsobem, až mě štve ten pocit, že mi spousta nuancí a odkazů jistě unikla. Nevím, jestli to Stephen zamýšlel jako jakousi paralelu na svůj spisovatelský život, jestli má Misery až takový podtext, no i kdyby neměla, tak se jedná o velmi silný příběh. Jediné, co bych vytkl, a proč nedám plných pět hvězd, jsou pasáže z fiktivního románu (fiktivní román ve fiktivním románu- to se taky jen tak nevidí a svědčí to o nekonečné fantazii páně Kinga) o Misery, plus ten fakt, že knížka by snesla osekání tak o 50-100 stran. Ale to už bude spíš můj problém, vím, že King bývá rád "ukecaný". Pro fanoušky hororu povinnost.

Paulus.1987

Další Kingova znamenitá kniha!

Od Stephena Kinga jsem již několik knih přečetl a paradoxně se mi nejvíc líbily ty nehororové (Zelená míle, Čtyři roční doby). Jeho hororová díla se mi líbila také, ale většinou se v nich objevovaly elementy, které na mě působily poněkud rušivě – slabší pasáže, nepovedený konec, nebo zbytečné nechutnosti.

Misery těmito neduhy netrpí. Není to ani tak horor, jako spíše thriller s hororovými prvky. Román je komplexní a vše v něm do sebe hezky zapadá. Děj je napínavý přesně tak, jak to King umí nejlépe, takže mě pokaždé mrzelo, když jsem musel knížku večer založit a zavřít.

I při četbě tohoto románu jsem žasl nad autorovou genialitou, která v případě Misery spočívala nejen v samotné zápletce, ale především v rafinovanosti Annie Wilkesové a ve způsobech, kterými trýznila hlavní postavu.

Filmové zpracování jsem dosud neviděl především proto, že jsem si chtěl nejdřív přečíst knihu. Dobře jsem udělal. Podle fotografií si ale už nyní troufám tvrdit, že Kathy Batesová se snad pro roli Annie Wilkesové narodila.

Karoley

Psal, aby se uživil. Teď musí psát, aby přežil.

Paul Sheldon je autorem romantických příběhů o krásné Misery. Po osudné autonehodě se ovšem dostane do odlehlého horského domova Annie Wilkesové. Annie miluje příběhy o Misery a ani trochu se jí nelíbí, jaký konec potkal její oblíbenou hrdinku v nejnovější knize. A nespokojená Annie je velmi nebezpečná Annie.

Skvělá atmosféra strachu, děsivá Annie a její nedobrovolný pacient Pavlík. Opravdu slušné psycho!

Hellrampage

Výborný komorný psychologický horor od majstra Kinga. Celá kniha a príbeh je v podstate len o dvoch postavách - o spisovateľovi Sheldonovi, ktorý mal nehodu a slečne Wilkesovej, ktorá ho "zachránila" a odohráva sa v jednom dome, ktorý je ďaleko od civilizácie. Psychické stavy Annie boli niekedy fakt desivé. Trochu som bol sklamaný ako to skončilo. Odporúčam prečítať. Film z roku 1990 som nevidel ale táto kniha ma navnadila a možno si ho pozriem.

midone

" Hurá! Moje první kniha od Mistra hororu! A má 91%! To bude určitě boží!" říkala jsem si, když mi přišel balíček a okamžitě začala číst. Když už uplynulo zhruba padesát stránek, pořád ve mně žil plamínek naděje, že se to ještě rozjede. Na sté stránce už ten plamínek byl podstatné menší a po dvousté stránce ho zbylo tak málo, že prostor za nehtem by se mu zdál jako tisícikilometrové pole. Stále ho ale zbylo dost na to, abych doufala, že koncem se to všechno vylepší. Že mi dá autor něco, co všechen ten příběh nějakým smysluplným způsobem spojí. To se ale bohužel nestalo. Celou knihu prostě čekáte, až se nedočkáte.

Dobře dobře. Ještě než si pomyslíte, že jsem tento skvost vůbec nepochopila, dejte mi šanci se obhájit. Víte, nemyslím si, že pokud autor chce své čtenáře přesvědčit o tom, že jeho příběh JE REÁLNÝ nebo by se alespoň mohl stát, může vynechat všechno, co na knihách baví a klidně argumentovat něčím jako: " V normálním lidském životě, se taky neděje nic nadpozemského. Žádné zvraty, žádné spojení všech střípků dohromady, život je různý, ale prostě plyne takový jaký je."...... Myslím si ale, že pokud bych chtěla číst něco, čemu budu věřit takovému jaké to je, vzala bych si nějaký životopis a ne thriller. Víte co tím chci říct, ne? Osobně čtu knihy proto, abych od reality utekla a ne abych se do ní zase vracela. Pokud ale hledáte knihu, které budete věřit, že se stala nebo by se mohla stát, která je něčím jako takový smýšlený rádoby životopiso-thriler, pak je Misery přesně pro vás.

Belanna

Další skvělá Kingovka. Ukázka bezbřehé posedlosti.
Na takovou knížku se nezapomíná.

petom

Poutavá kniha odehrávající se pouze ve dvou, plná poutavých dialogů