Misery

Román Misery patří mezi nejznámější a nejzdařilejší thrillery vzešlé z dílny Stephena Kinga. Hlavní hrdina Paul Sheldon je autorem romantických příběhů o krásné Misery. Osudovou náhodou Paula po těžké havárii najde jeho nejoddanější čtenářka, bývalá ošetřovatelka Annie Wilkesová. Ta z něj ve svém odlehlém domě učiní nedobrovolného pacienta. Během svérázného "léčení" ho přiměje, aby psal pokračovaní Miseryiných příběhů podle jejích představ. Díky Anniiným šíleným donucovacím metodám prožívá Paul tvůrčí období, jehož hrůzu by si nedokázal představit ani v nejbujnější fantazii a o jehož konec se dramaticky zaslouží i tým policistů, kteří po něm pátrají. Stephen King v tomto děsivém příběhu dokázal mistrně vyvolat atmosféru strachu a vytvořit přesvědčivé postavy, okořenit text suchým sarkasmem a doplnit ho autentickými postřehy ze zákulisí spisovatelského procesu. Podle proslulého románu vznikl neméně slavný film Misery nechce zemřít. Kathy Bates za ztvárnění hlavní role Annie získala Oscara. Hlavní mužskou roli hrál James Caan....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1150/misery-xgk-1150.jpg 4.61727
Žánr:
Literatura světová, Horory, Romány
Vydáno:, Beta-Dobrovský
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (204)

Přidat komentář
Nomia
03. března

Misery je neskutečné psycho! Geniální kniha s naprostou dokonalou pošahanou Annie. A že ta holka rozhodně strach dokáže nahnat. King má prostě psychologii postav v malíčku.
Za zrůdného magora Annie, nekonečné napětí a vážně děsivý příběh si King zaslouží všech pět hvězd.

Gabi.K
27. února

Jedná se snad o první knihu od Kinga, kde příběh začíná hned. Žádné podrobné seznámení s postavou/mi , nakouknutí do jejich života a pozvolné dostání ke konkrétnímu příběhu, nene v této knize začíná příběh ihned po pře čtení první stránky, což mě velmi mile překvapilo. Jen co jsem knihu začala číst nechtělo se mi přestat , protože i když tento příběh jsem kdysi viděla zfilmovaný takže jsem přibližně věděla co bude následovat, mě kniha šokovala. Vynalézavost v mučení Paola , sakra narušena Annie a samozřejmě Misery.
Opravdu velmi povedené dílo.

Trpiska04
23. února

Pro mě asi nejlepší kniha od Kinga u některých mam dokonce problém se začíst, ale tato mě dostala hned od první stránky. Annie je prostě záporacka jak vyšitá.

JarousFCB
20. února

Právě jsem knihu dočetl a mám sto chutí přepsat všechna svá předchozí hodnocení, protože mám dojem, že pět hvězdiček pro mě získalo přečtením tohoto skvostu nový rozměr... Avšak jsem pořád plný pocitů ze strhujícího závěru a je možné, že podobně jsem se cítil i po dočtení Řbitova zvířátek nebo Nezbytných věcí. :) Knihu nijak popisovat nebudu, jelikož bych to stejně moc dobře nedokázal, ale určitě ji všem doporučuji!

YvLeZa
19. února

Skvělá kniha, která zaujme ihned od začátku. Bláznivá fanynka číslo jedna unese svého oblíbeného spisovatele. S Paulem jsem soucítila, díky dobrým popisům jsem s ním prožívala celé jeho utrpení. Doporučuji.

werewolf88
18. února

Tady se s tim Mistr opět nesere ....byly všechny ty brutality nutné? Ano, byly!!! Jedině pak budete brát "člověka" vážně .-) To ho tam jako měla 30 stran lechtat pírkem na noze??? Neblázněte...

Rider68
19. ledna

Poutavý a napínavý příběh o dvou postavách na jednom místě v 320 stránkách dokáže jenom Mistr. Je parádní jak dokáže popsat postavy s pocity jakoby je skutečně znal. Tohle byl souboj mezi kladem a záporem jak jsem nikdy nezažil. A i přesto jsem po celou tu dobu obě postavy miloval. Magora jako Annie už nikdy jinak nepoznám, než ve skvostu jako Misery. Kniha se těžce sháněla, sehnala a za to úsilí to sakra stálo.

V28
01. ledna

Jedna z mých prvních knih od Stephena Kinga a jediná kniha o které se mi kdy zdálo. Bylo to nádherně děsivé a hned mi bylo jasné, že bez dalších jeho příběhů to nepůjde. Příběh spisovatele a jeho fanynky číslo jedna byl i zfilmován a hlavně Kathy Bates předvedla životní výkon, za který byla odměněna soškou Oscara a Zlatým glóbem za nejlepší ženský herecký výkon.

aetos
17.12.2017

Jedna z nejlepších Kingových knih. Čte se jedním dechem. Četl jsem ve 12 letech na dovolené a za dva dny bylo po knize. A já se pustil díky této na Kinga ve velkém stylu. Vždy se mi líbili více komornější příběhy a tento mě nenechal vydechnout.
Je pravda že se však Misery odlišuje od typických Kingových knih. Není v ní nic po Kingových komiksových horrorech, ale to je snad jedině dobře. Je to kniha velmi dospělá a díky své odlišnosti od autorových ostatních děl se podle mě hodí i pro ty, co nemají Kingův styl příliš v lásce.

Terisek99
09.12.2017

Zajímavý příběh

ddkk
03.10.2017

Miluju tu úchylnou Annie, její vynalézavost a urputnost. Její tvrdohlavé lpění na své touze po hrdince...není to horor a je to výborné čtení. Doporučuji. Mám ráda i film s Kathy Bates, která je přesně tou Annnie, kterou King tak malebně v knize popsal...

MikeDV3
02.10.2017

Stále nemohu uvěřit jak skvěle se Stephenovi Kingovi podařilo popsat obě hlavní postavy. Annie považuji za jednu z nejzajímavějších postav, kterou jsem zatím v životě viděl. U některých scén mi tady bylo až fyzicky špatně a četl jsem se zatajeným dechem. Opravdu hodně emotivní a psychicky velmi náročná kniha. Svým tématem mi přišla trochu podobná knize Právo nálezce.

Schullerka
28.09.2017

Moje první kniha od Kinga a páni, bylo to ještě více nasáklé strachem a nepokojem než jsem si myslela. Ta atmosféra je tak úžasně vytvořená, že to člověka vtáhne do děje. Druhou půlku knihy jsem přečetla na jeden zátah. Po přečtení je mi jasné, že Stephen King je v hororovém žánru označován za opravdovou špičku právoplatně. Určitě se pustím do jeho dalších knih.

danny_21
21.09.2017

Misery patří k mým nejoblíbenějším románům a v Kingovĕ tvorbě mezi ty nejpovedenĕjší. Výborně vykreslené obĕ postavy, deprese, beznaděj, nekompromisní, mrazivý tah na branku, kde není o překvapivě tahy obou "spolubydlících" nouze. Stejnojmenný film taky výborný, Kathy Bates úplně nádherně Annie probudila k životu a dala frázi fanynka č. 1 úplně jiný rozměr - 90 %

Jacinda
19.09.2017

Pro každého spisovatele je to povinnost, řekl mi jednou jiný spisovatel. Přítel, kterému tluče v hrudi srdce pravého psavce. Dala jsem na něj a do knihy se pustila. A bylo to přesně tak. Mnohokrát jsem v textu spatřila Kingovo poselství, které většina lidí přehlédne, protože jim to nic neřekne. Mě ano. A v tomto ohledu si kniha zaslouží plný počet. Na druhou stranu ovšem přecházím nyní do role čtenáře a zde se potácím mezi třemi a čtyřmi hvězdami. První část knihy je děsivě krásná. King upustil od super popisných odboček jako např. u knihy Holčička, která měla ráda TG a aura strachu se vznáší nad stránkami až nepříjemně reálně. Dokonalé vykreslené prostředí... pokoj, dům, stodola,... jenže pak přijdou brutality a dokonce i klišé. Byl ten mladý policista nutný? Byly všechny ty brutality nutné? Prolistovala jsem možná 30 stran textu jen zběžně, než jsem znovu chytila nit. Kdyby tam tyto stránky nebyly, dala bych plný počet. Tohle mě prostě znechutilo a trochu i zklamalo. Proto jako celek hodnotím 4*

Niu
13.09.2017

Perfektní. Kingovi se zase podařilo vykouzlit příběh plný beznaděje. Líbí se mi i film.

Veronika33
06.09.2017

Táto kniha patrí k najobľúbenejším od S.Kinga. Prostredie a námet knihy sú neskutočne zaujímavé a pútavé, samozrejme nechýba napätie a vyšinutá ženská. Spolu s filmovým spracovaním je to Kingovo dielo ku ktorému sa vždy rada vrátim.

evvva
03.09.2017

Závěrečná Kingovka letošního léta, opět nezklamala, dějově sice omezená do "zamčeného pokoje", ale autor vás donutí až do konce přemýšlet, jak se z tohohle hororu může hlavní hrdina vlastně dostat. Nechybí krev a strach. Tak jak to King umí.

Mikli65
01.09.2017

Výborná kniha, o které budu dlouho přemýšlet. Hodnocení 5 hvězdiček je v tomto případě nedostačující, smekám před vypravěčským talentem pana Kinga.

Darling89
27.08.2017

Knihu jsem doslova zhltla, je napsaná velice napínavým způsobem a nemůžete předem očekávat chování Annie, které tak vytvořilo velice zajímavý děj. Také filmové zpracování nezůstalo pozadu, hercům se povedla vystihnout atmosféra z knihy, což se moc často nestává.

renova
22.08.2017

Napínavá a velice čtivá kniha, která Vás donutí spřádat plány společně s hlavním hrdinou a totálně Vás dostane.

Kirrie
16.08.2017

Má první kingovka a já s potěšením musím říct, že nic lepšího jsem už dlouho nečetla. Hlavní postavě musíte držet palce od začátku do konce a naříkat s ním, když se vrátí Annie se sekyrou.
Přečteno za dva dny, což je pro mě po Harrym Potterovi rekord. Doporučuji!

lenkaBajza
15.08.2017

Na knihy od Kinga jsem se chystala pěkně dlouho, proto jsem při výběru sáhla po Misery - dle popisu nejzdařilejší a nejslavnější dílo.
King je znám jak "mistr hororu", proto jsem čekala knihu, u které se budu v noci pěkně bát. Bohužel, to se u této knihy nestalo a zklamalo mě to.
Nedá se říct, že by byla kniha zle napsaná, hlavní dvě postavy byly pečlivě propracované a popsané, námět také super. Bohužel jsem však čekala něco mnohem jiného, chybělo tam nějaké pořádné napětí, šok atd., kapitoly z Paulovy psané knihy Misery mne nebavily...
Na první pokus tedy King nezaujal, i když mu dávám ještě šanci:-)

Michaleus
09.08.2017

Čítal som už veľa kníh od Kinga. Ani pri jednej som nepocítil nejaký významnejší strach. A tak, stojac na stolčeku pri obrovskej knižnici môjho priateľa som si vybral túto knihu a pustil sa do nej, mysliac si, že pôjde o ďalšiu tuctovku.

Mýlil som sa. Veľmi som sa mýlil.

Kniha vo mne zanechala veľkú stopu. Kingov prirodzený rozprávačský talent a vynikajúce vykreslenie psychológie hlavných postáv vás nenechá chladnými. Začiatok knihy pôsobí nevinne, ba až komicky, v strede knihy to už začne byť psycho a v určitom momente som musel prestať čítať a vydýchať sa (áno, pri tej príhode so sekerou). King dokáže neuveriteľne verne popísať psychopatiu a pri niektorých pasážach je zjavné, že na knihe spolupracoval so psychiatrami.


Vrelo odporúčam.

JelloBiafra
03.07.2017

V priebehu posledných cca 2 rokov som od Stephena Kinga prečítal veľa kníh. Ale práve táto vo mne asi najviac zanechala nezmazateľnú stopu. Nie je žiadne tajomstvo, že King pri písaní tohto románu bojoval s drogovou závislosťou a to zrejme vysvetľuje tú silnú atmosféru, akú sa mu podarilo vytvoriť. Snáď nikdy predtým a ani potom som nezažívaval prí čítaní jeho kníh takú úzkosť a strach. Vďaka znalosti filmovej adaptácie som samozrejme vedel ako to celé skončí, ale napriek tomu je tu mnoho brutálnych a krvavých momentov, ktoré som vôbec nečakal. Scéna s kosačkou vo mne rezonovala ešte veľmi dlho po dočítaní a vôbec celé klaustrofobické prostredie špinavej a zanedbanej farmy pôsobí ako dokonalá kulisa celého príbehu. Hlavná záporáčka Annie Wilkesová je jednoducho démon v ľudskej podobe. Nielenže je to špinavá a umastená sedláčka so zanedbávanou hygienou, navyše je to aj psychopatka a niekoľkonásobná vrahyňa, ktorá neváha ísť cez mŕtvoly. Čo sa ale autorovi podarilo najviac, to sú osobné myšlienkové pochody hlavného hrdinu, ktorý sa snaží neurobiť chybu a prežiť za každú cenu. Veľmi pôsobivé a po všetkých stránkach kultové dielo.

JPBelmondo
22.05.2017

Tak od toho se nedá odrthnout! Držíte tak strašně palce Paulovi a zároveň čím dál víc nenávidíte Misery, že se vám z toho v nejlepším případě "jen svírá žaludek a mrazí v zádech". Neskutečný zážitek, na který zcela jistě nikdy nezapomenete.

MalatekD
18.04.2017

Skvělá a velmi dobře napínavá knížka, ale musí na to člověk mít nervy.

luciasek86
13.04.2017

Hororový děj úžasně propracovaný,plný napětí a zvratů a s perfektním závěrem. Opravdu všem vřele doporučuji. Knížku jsem přečetla jedním dechem.

Werčíík
13.04.2017

Odteď jsem "Fanynka číslo jedna"!!!!!

Ivan Kučera
05.04.2017

Desivé, mrazivé a nepríjemne dokonale vystupňované od úsmevných začiatkov po hororový stred až po finále, ktoré Paulovi určite pripadalo tak, že by radšej bojoval proti Cujovi, než proti tomuto. Ide zároveň o prípad, kedy sa film podaril rovnako, ako kniha. A niektorým sa možno snímka Roba Reinera s fenomenálnou Kathy Bates páčila ešte o čosi viac, než knižná predloha. King ide miestami až za hranicu krvavej únosnosti (nohy, sekačka), čo je síce v hororoch OK, ale paradoxne Reinerova úspornosť mi pripadala desivejšia, než Kingove čvachtanice.