Misery

Román Misery patří mezi nejznámější a nejzdařilejší thrillery vzešlé z dílny Stephen Kinga. Hlavní hrdina Paul Sheldon je autorem romantických příběhů o krásné Misery. Osudovou náhodou Paula po těžké havárii najde jeho nejoddanější čtenářka, bývalá ošetřovatelka Annie Wilkesová. Ta z něj ve svém odlehlém domě učiní nedobrovolného pacienta. Během svérázného "léčení" ho přiměje, aby psal pokračovaní Miseryiných příběhů podle jejích představ. Díky Anniiným šíleným donucovacím metodám prožívá Paul tvůrčí období, jehož hrůzu by si nedokázal představit ani v nejbujnější fantazii a o jehož konec se dramaticky zaslouží i tým policistů, kteří po něm pátrají.
Stephen King v tomto děsivém příběhu dokázal mistrně vyvolat atmosféru strachu a vytvořit přesvědčivé postavy, okořenit text suchým sarkasmem a doplnit ho autentickými postřehy ze zákulisí spisovatelského procesu. Podle proslulého románu vznikl neméně slavný film Misery nechce zemřít. Kathy Bates za ztvárnění hlavní role Annie získala Oscara. Hlavní mužskou roli hrál James Caan. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1150/misery-1150.jpg 4.61582

Misery (1987)

Literatura světová, Horory, Romány
Vydáno:, Beta - Pavel Dobrovský

renova
dnes

Napínavá a velice čtivá kniha, která Vás donutí spřádat plány společně s hlavním hrdinou a totálně Vás dostane.

Kirrie

Má první kingovka a já s potěšením musím říct, že nic lepšího jsem už dlouho nečetla. Hlavní postavě musíte držet palce od začátku do konce a naříkat s ním, když se vrátí Annie se sekyrou.
Přečteno za dva dny, což je pro mě po Harrym Potterovi rekord. Doporučuji!

lenkaBajza

Na knihy od Kinga jsem se chystala pěkně dlouho, proto jsem při výběru sáhla po Misery - dle popisu nejzdařilejší a nejslavnější dílo.
King je znám jak "mistr hororu", proto jsem čekala knihu, u které se budu v noci pěkně bát. Bohužel, to se u této knihy nestalo a zklamalo mě to.
Nedá se říct, že by byla kniha zle napsaná, hlavní dvě postavy byly pečlivě propracované a popsané, námět také super. Bohužel jsem však čekala něco mnohem jiného, chybělo tam nějaké pořádné napětí, šok atd., kapitoly z Paulovy psané knihy Misery mne nebavily...
Na první pokus tedy King nezaujal, i když mu dávám ještě šanci:-)

Michaleus

Čítal som už veľa kníh od Kinga. Ani pri jednej som nepocítil nejaký významnejší strach. A tak, stojac na stolčeku pri obrovskej knižnici môjho priateľa som si vybral túto knihu a pustil sa do nej, mysliac si, že pôjde o ďalšiu tuctovku.

Mýlil som sa. Veľmi som sa mýlil.

Kniha vo mne zanechala veľkú stopu. Kingov prirodzený rozprávačský talent a vynikajúce vykreslenie psychológie hlavných postáv vás nenechá chladnými. Začiatok knihy pôsobí nevinne, ba až komicky, v strede knihy to už začne byť psycho a v určitom momente som musel prestať čítať a vydýchať sa (áno, pri tej príhode so sekerou). King dokáže neuveriteľne verne popísať psychopatiu a pri niektorých pasážach je zjavné, že na knihe spolupracoval so psychiatrami.

Vrelo odporúčam.

JelloBiafra

V priebehu posledných cca 2 rokov som od Stephena Kinga prečítal veľa kníh. Ale práve táto vo mne asi najviac zanechala nezmazateľnú stopu. Nie je žiadne tajomstvo, že King pri písaní tohto románu bojoval s drogovou závislosťou a to zrejme vysvetľuje tú silnú atmosféru, akú sa mu podarilo vytvoriť. Snáď nikdy predtým a ani potom som nezažívaval prí čítaní jeho kníh takú úzkosť a strach. Vďaka znalosti filmovej adaptácie som samozrejme vedel ako to celé skončí, ale napriek tomu je tu mnoho brutálnych a krvavých momentov, ktoré som vôbec nečakal. Scéna s kosačkou vo mne rezonovala ešte veľmi dlho po dočítaní a vôbec celé klaustrofobické prostredie špinavej a zanedbanej farmy pôsobí ako dokonalá kulisa celého príbehu. Hlavná záporáčka Annie Wilkesová je jednoducho démon v ľudskej podobe. Nielenže je to špinavá a umastená sedláčka so zanedbávanou hygienou, navyše je to aj psychopatka a niekoľkonásobná vrahyňa, ktorá neváha ísť cez mŕtvoly. Čo sa ale autorovi podarilo najviac, to sú osobné myšlienkové pochody hlavného hrdinu, ktorý sa snaží neurobiť chybu a prežiť za každú cenu. Veľmi pôsobivé a po všetkých stránkach kultové dielo.

JPBelmondo

Tak od toho se nedá odrthnout! Držíte tak strašně palce Paulovi a zároveň čím dál víc nenávidíte Misery, že se vám z toho v nejlepším případě "jen svírá žaludek a mrazí v zádech". Neskutečný zážitek, na který zcela jistě nikdy nezapomenete.

MalatekD

Skvělá a velmi dobře napínavá knížka, ale musí na to člověk mít nervy.

luciasek86

Hororový děj úžasně propracovaný,plný napětí a zvratů a s perfektním závěrem. Opravdu všem vřele doporučuji. Knížku jsem přečetla jedním dechem.

Werčíík

Odteď jsem "Fanynka číslo jedna"!!!!!

Ivan Kučera

Desivé, mrazivé a nepríjemne dokonale vystupňované od úsmevných začiatkov po hororový stred až po finále, ktoré Paulovi určite pripadalo tak, že by radšej bojoval proti Cujovi, než proti tomuto. Ide zároveň o prípad, kedy sa film podaril rovnako, ako kniha. A niektorým sa možno snímka Roba Reinera s fenomenálnou Kathy Bates páčila ešte o čosi viac, než knižná predloha. King ide miestami až za hranicu krvavej únosnosti (nohy, sekačka), čo je síce v hororoch OK, ale paradoxne Reinerova úspornosť mi pripadala desivejšia, než Kingove čvachtanice.

rene6927

POZOR, OBSAHUJE SPOILER!!!
Misery: účinky - Jednu chvíli jsem četl s otevřenou pusou, v další kousajíc si nehty. Dále se mi svíral žaludek a taky jsem se v práci musel vymlouvat na střevní potíže, abych si mohl na záchodě číst :D Nemohl jsem se odtrhnout. Bolest, neskutečnou trýzeň a pocity jsem prožíval společně s Paulem. Bylo mi ze sebe fyzicky špatně když jsem si uvědomil jak v některých pasážích mi bylo Anie líto. Jak to stále gradovalo... Pro mě velká kniha. Ještě dlooouho jí budu mít živé v paměti. Miluji magory. Anie byla kure*sky labilní a vypatlaná. Její stavy byly "krásně" šilený. Naprosto skvělé!

Etelea

Kdysi jsem viděla film, bylo mi asi 17 a scéna, kdy Annie bere do ruky palici mě strašila pěkně dlouho. Jsem ráda, že jsem si knížku nechala až na "teď ". Nejspíš by mi tenkrát hrozily trvalé následky. Koncentrovaná hrůza, zkrátka jak jsme u Stephena zvyklí. Oceňuji, že film nijak zvlášť neodbočuje od linie knihy. Je to naprosto dokonalé.

martina.culik

Mrazilo mě (a ne jednou), když jsem se dostala k některým scénám...

LaBrume

První a jediná kniha, kterou jsem od Kinga četla. Nezaujal. Zřejmě nejsem ten správný typ na tuto literaturu. Ač byl samotný děj vlastně zajímavý, napínavý a vůbec, ten konec byl tak absurdní, řekla bych až béčkový, že jsem to zkrátka nerozdýchala a celá kniha u mě propadla. A s ní bohužel i King. Všichni nade mnou kroutí hlavou, zavalují mě dalšími a dalšími tipy na Kingovy skvělé knihy, ale zatím jsem imunní a zvědavost ve mně znovu neprobudili. Třeba jednou.

Nikolas0311

Přečíst tuto knihu je pro fanoušky Kinga povinnost!!!!!!

Twinny

Bylo to dobré, jen někdy zbytečně zdlouhavé.

n.ezn.amy

King dokázal, že naprosto mrazivý horor jde i bez nadpřirozených bytostí či jevů. Paul Sheldon zachráněný nejoddanější čtenářkou prožívá naprosté peklo. Tahle knížka je napínavá od začátku až do konce a nejoddanější čtenářka je šílenec v tom pravém slova smyslu

whiolet

Výborné! S chutí jsem tuto knihu četla

moore.allonsy

Mnoho lidí si může pod pojmem horor představit nějaké nadpřirozenosti vyhnané autorem až do extrému, ale u Kinga to tak není. Jeho horory čtenáře děsí proto, že dějové linie zakládá na možnosti, že TOHLE se vážně může stát. Obyčejní lidé s nějakou danou povahou, která ovlivňuje jejich chování, jak už to bývá, a k tomu příběh. TEN příběh.
Chvílemi máte chuť přeskakovat jednotlivé řádky, abyste věděli, jak to dopadne. Hltáte slovo za slovem, protože žasnete nad tím, co autor dokázal vtěsnat do jednoho pokoje, jedné postele a dvou postav. Paula mi bylo nesmírně líto, protože celou tu dobu byl vystaven psychickému vypětí. Přece jenom, zapálit z donucení a pod výhrůžkami svou pracně připravenou knihu k výtisku a zničit ji - to chce kuráž. Bezpráví. Strach. A o to víc, když si uvědomím, že lidi jako Annie se na světě skutečně vyskytnout mohou.

VeronikaEn

Z jedné strany Misery, z jejíž nepředvídatelnosti máte strach i přes to, že jste zachumlaní pod peřinou a jen otáčíte stránky knížky. Z druhé strany Paul, kterému držíte prsty (až z toho skoro máte vytlačené měsíčky od nehtů na dlaních), ale zároveň až tak úplně nechcete, aby tu bláznivou mrchu přelstil, protože by to znamenalo konec příběhu. Tleskám, smekám a ukláním se!
Po prvním rozečtení, před delší dobou, jsem tuhle knihu odložila.. ale teď rozhodně nelituji, že jsem po ní sáhla znovu.

MichelleKing

Celá kniha si vystačí vlastně jen se dvěma základními charaktery, kteří jsou ale detailně vykresleni. Zatímco Paul Sheldon je od počátku celkem logicky středobodem vyprávění, pak Annie Wilkesová se nám odkrývá postupně. Právě z této základní premisy King buduje neuvěřitelné napětí. Na zdánlivě banálních a obyčejných věcech staví ostrý střet dvou charakterů, které nemohou být odlišnější a musí spolu vydržet žít. Sheldon je zhýčkaný intelektuál, který je vycpaný penězi a zvyklý na luxus toužící po uznání (knižní kritika alter ego Stephena Kinga odhalila ihned po vydání knihy) a Annie Wilkesová je buranka, s dluhy a neskutečnými problémy, pro kterou jsou jeho knihy jedinou radostí v jejím osamělém životě.

Misery však není Kingovou typicky čtivou prózou do vlaku. Naopak. King skládá složité pocitové věty, nervní scény střídá s lyrickými pasážemi a jde dokonce tak daleko, že do knihy zařadí i brakový styl červené knihovny Paula Sheldona. Je ale příliš dobrý obchodník na to, aby zklamal své čtenáře, ostatně proč by to dělal. King má na rozdíl od Sheldona své fanoušky rád. Oproti filmu, který si jako vizuální médium ani zdaleka nemůže dovolit násilné scény, které popisuje King v knize, je Misery pochopitelně mnohem brutálnější. Scény se sekačkou i pověstná ,,pajdavost“ vám pravděpodobně už z paměti nevymizí.

''Po určitou dobu, která mu připadala velmi dlouhá (a byla dlouhá, protože ta bolest a ta bouřlivá mlha byly jediné dvě věci, které existovaly) představovaly ty zvuky jedinou vnější skutečnost. Neměl sebemenší ponětí, kdo je či kde je, a ani ho to nezajímalo. Přál si být mrtev, a ta bolestí prosáklá mlha, která vyplňovala jeho vědomí jako letní bouřlivý mrak, mu zabraňovala pochopit, že si to přeje.''

Dávám **************..... BRAVO PANE KINGU

JankoSvec

Nudná a nezaživna kniha, ani som ju nedočital.

Icequeen
23.12.2016

Annie Wilkesová je fanynkou číslo 1 a objektom jej zbožňovania je spisovateľ Paul Sheldon. Problém je, že Annie je aj prípad pre psychiatra číslo 1 a pokiaľ sa s ňou nenarába ako s puknutým vajcom, môže sa stať čokoľvek. A tým čokoľvek myslím, že Annie má určité znalosti z anatómie, či farmakológie a nebojí sa ich použiť. Nespočetne veľakrát som na Paula chcela vykríknuť "To nehovor!" alebo "Vypadni odtiaľ!" a iné zmysluplné rady. Prí čítaní knihy som dosť často zažívala silné pocity beznádeje a takmer cítila Paulovu bolesť. Vďaka Štefan, si génius.

TallulahDragon
11.12.2016

Misery je zajímavá kniha i sama o sobě, ale pokud víte, že je jakousi metaforou pro tehdejší Kingovu drogovou závislost, působí ještě zajímavěji. Sledujeme, jak Annie postupně připravuje úspěšného spisovatele úplně o všechno.
Ale mám-li být upřímná, Misery by byla skvělá povídka třeba na 150 stran, ale jako 300 stránková kniha mi to přišlo místy dost natažené.

dva.v.1
09.11.2016

Opět mistrně napsané. ...

eestera
25.08.2016

King prostě detailně umí popsat slovy abnormálnost i mentální vyšinutost postav i až někdy konkrétní pasáže mučení-brrr.Přesto právě proto je to King :-) za mě 5 hvězdiček :-)

Maus
09.07.2016

Nádherná a napínavá kniha. Četla jsem ji, když jsme byli na chatě a hltala jsem a každou stránku. Tahle kniha se Kingovi vážně moc povedla. :)

Pampeliishka
07.07.2016

Hodně silný příběh s opravdu ďábelskou paní v hl. roli.

smoldo56
27.06.2016

Stále čakám, kedy budem môcť s pokojným svedomím dať nejakej Kingovke plný počet hviezd, a pokaždé, keď dočítam ďalšiu a ďalšiu knihu, si hovorím, že ten čas ešte len príde... Ale späť k dielu - je to zvrátené, je to brutálne, je to perfektné! Na to, že sa celý príbeh odohráva v jednom dome a hlavný hrdina je pripútaný na vozík (či skôr na posteľ) a jeho hostiteľka je psychopatická krava, ktorej by ste najradšej strčili hlavu do vriacej vody a čakali, než sa z jej očí spraví alternatívna škvarenica, je príbeh naozaj dobrý! V rámci podžánrov (únos, teror), možno to najlepšie, čo som čítal.
Inak každý nadáva, že KING má slabé alebo zlé konce. Zatiaľ som od neho prečítal 4 knihy a ani raz som s koncom nebol sklamaný. Tak neviem..

IvanaB
24.06.2016

Viděla jsem film a až za dlouho jsem zjistila, že je to kniha :-) Obojí super.