Misery

Misery https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1150/bmid_misery-xgk-1150.jpg 5 3030 440

Román Misery patří mezi nejznámější a nejzdařilejší thrillery vzešlé z dílny Stephena Kinga. Hlavní hrdina Paul Sheldon je autorem romantických příběhů o krásné Misery. Osudovou náhodou Paula po těžké havárii najde jeho nejoddanější čtenářka, bývalá ošetřovatelka Annie Wilkesová. Ta z něj ve svém odlehlém domě učiní nedobrovolného pacienta. Během svérázného "léčení" ho přiměje, aby psal pokračovaní Miseryiných příběhů podle jejích představ. Díky Anniiným šíleným donucovacím metodám prožívá Paul tvůrčí období, jehož hrůzu by si nedokázal představit ani v nejbujnější fantazii a o jehož konec se dramaticky zaslouží i tým policistů, kteří po něm pátrají. Stephen King v tomto děsivém příběhu dokázal mistrně vyvolat atmosféru strachu a vytvořit přesvědčivé postavy, okořenit text suchým sarkasmem a doplnit ho autentickými postřehy ze zákulisí spisovatelského procesu. Podle proslulého románu vznikl neméně slavný film Misery nechce zemřít. Kathy Bates za ztvárnění hlavní role Annie získala Oscara. Hlavní mužskou roli hrál James Caan.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Misery , 1987

Gerret
22.06.2012 5 z 5

Misery je další vinikající kniha od Stephena Kinga, kterou jsem dnes dočetl. Opět musím zdůraznit, že se kniha krásně čte a dokáže čtenáře upoutat svím napětím. Nevím co bych knize vytknul, možná jen těch pár méně zajímavých kapitol přímo o ději knihy Miseryin Návrat co psal Paul, ale to je jen maličkost, protože jich bylo jen pár. Hned po přečtení knihy jsem se pustil i do filmového zpracování, které se také velice povedlo, takže za sebe doporučuji knihu i film. Hodnocení 90%.

Budly
19.05.2012 5 z 5

Príde mi vtipné, keď vo filme sa rozoberajú filmy a v knihách sa rozoberajú knihy, ani sama neviem prečo, ale je to tak. Kingov šmrnc asi spočíva v tom, že pri niektorých dielach si predstavuje, že toto sa vlastne celé deje jemu. Rovnako nad tým musím premýšľať aj tu. Možno si predstavoval ako ide v aute, práve dokončil knihu, keď tu ho zasiahne víchrica a viac už bude odovzdaný v rukách šialenej fanynky. Myšlienkové pochody hlavnej postavy nepochybne patrili aj jemu. Šialená postava Annie, ktorá bola v niektorých ohľadoch až taká zasahujúca do extrémov, až som mala pocit, že na mňa vyskočí a začne mi nadávať, prečo čítam jej súkromný príbeh o najkrajších chvíľach strávených s jej obľúbeným spisovateľom.
Možno si King pokladal otázku: "Čoby som robil ja, na jeho mieste?"

smetyl
24.03.2012 5 z 5

Mistr si opravdu dokáže pohrát s jakýmkoli tématem, které mu jeho geniální mozek předhodí. Misery je o postavě připoutané k posteli, kam ho vážou nejen jeho zranění ale i postava jeho fanynky číslo jedna. Která má poněkud pomatené myšlení. Román vtahuje do příběhu aniž byste chtěli a nutí vás číst a číst, dokud neodhalíte závěr nepřestane bavit! Nemám rád označování některých děl za nejlepší od toho či toho autora. Ale zde bych neváhal tu nálepku Kingovi připsat. Nejlepší od něj.

Calwen306
16.03.2012 5 z 5

Úžasný a napínavý príbeh v ktorom King opať raz ukázal svoje majstrovstvo. Knihu som nedokázala spustiť z ruky až pokiaľ som ju nedočítala. King sa vyžíva v príbehoch o spisovateľoch (viď. Temná půle) a i tentokrát sa mu podarilo napísať nezabudbuteľný príbeh.

zahadum
11.03.2012 5 z 5

úžasná kniha s názornou ukážkou ako má vypadať postupná gradácia deja !!! odporúčam aj rovnako úspešnú filmovú adaptáciu

Vojta
04.12.2011 5 z 5

Zase jsem se zbavil jednoho ze svých literárních restů. Konečně jsem se setkal s jedním z nejopěvovanějších autorů současnosti. Setkání to bylo povedené. Zlámané údy, sekyra, sekačka od krve, rozžhavený popel v ústech… Jo, mělo to nějaký hororový prvky. Ale, že bych se teďka každou noc bál, jestli si pro mě Annie přijde, to zase ne. Na to je v repertoáru mých nočních můr moc plno.
Nehledě na to jestli jsem se při čtení bál nebo ne, musím uznat, že King je opravdu vynikající spisovatel. Jednak je jeho dílo čtivé, což uspokojí masy a jednak jsou v něm i zajímavé a inteligentní myšlenky, což uspokojí dokonce i některé mírnější literární experty. Že by kniha přetékala filozofií se říci nedá, ale myslím, že je patrný dostatečný rozdíl mezi Kingem a například dílem Rosamundy Pilcher, přestože knihy obou autorů jsou velmi čtivé.
K samotné knize… Je hezké, že autor dokáže udržet slušné napětí poměrně dlouho, ale kdyby byla kniha kratší, bylo by to ještě lepší. Jinak Annie je ve své nevkusnosti a zdánlivé spořádanosti opravdu nezapomenutelná. „Slušní lidé“ bývají většinou největší zrůdy.

Jack Bauer
24.11.2011 5 z 5

Nejlepší kniha od S. Kinga co jsem četl, a to ještě ve slovenštině. Mám ho rád, píše velmi čtivě, ale témata má hrozná, proto ho nečtu. Tato kniha je aspoň normální, reálná. Nemám rád to jeho nadpřirozeno, upíry, obživlé mrtvoly, nereálno. Pohádky pro dospělé, mám rád reálné horory.

evickakyticka
17.10.2011 4 z 5

No to je ALE ženská! Ta se teda s ničím ne*ere. Ten její mučivý způsob jednání... Až se mi tajil dech... Skvělé!

Jitulka
01.08.2011 5 z 5

Misery jsem znala jako film, dívala jsem se na to, když mi bylo kolem 10 let. Byl to tak poutavý film, že jsem na něj nemohla zapomenout. Díky internetu jsem se později dozvěděla, že existuje nějaký Stephen King, který napsal román Misery, podle kterého byl film natočen a když jsem si šla vypůjčit jeho první knihu, byla to samozřejmě tato. Knížku jsem přečetla jedním dechem snad za jeden den, nehla jsem se z místa, dokud nebyl konec a byla jsem unešená.

Dahlia
29.04.2011 4 z 5

Tohle byla moje druhá od Kinga (první byl Cujo).

Zhruba první polovina byla výborná, tajil se při ní dech, běhal mráz po zádech.. Pak najednou jako by to přestalo překladatele bavit a začalo to ztrácet "šmrnc". Zkusím originál, třeba bude lepší. I tak je to a ale kniha, která mne velmi zaujala a ráda se k ní vrátím.

Filmové zpracování nenadchlo, chvílemi mi to přišlo až komické. V knize byla daleko lépe vykreslena atmosféra.

Lenka Kadeřáb
31.03.2011 4 z 5

Ale proč natáhnul ten konec? Jinak jednička s hvězdičkou. Jen měl skončit dřív:-))

Polly
26.03.2011 5 z 5

První kniha co jsem od KInga četla a tím to všechno začalo...... :) Přečetla jsem ji za dva dny a hodila se kvůli tomu marod. :)

Heide
08.03.2011 5 z 5

Moje první kniha od Kinga. Normálně nečtu horory, ale tolik kladných hodnocení tohoto autora mne přimělo si od něj něco přečíst. Určitě skvělá kniha, pro mne ale trochu zklamání, asi jsem očekávala víc. Určitě si ale přečtu i další Kingovu knihu.

knedlik
06.02.2011 4 z 5

První kniha, kteru sem od Stephena Kinga četla a naprosto stačilo k tomu, abych pochopila, proč je tak populární a patří mezi nejčtenější autory :-)

JP
17.01.2011 4 z 5

Asi nejlepší King, jakého jsem četl (taky byl první). Bohužel, ať napíše cokoliv, je to zkrátka "jednohubkový autor", tudíž u mě nehrozí, že bych si to přečetl znovu. Zajímavé je, jakou formou se King vyrovnává se svou popularitou - o tom totiž Misery je.

Zuzkanka
04.01.2011 5 z 5

Napínavé do posledního slova.. jednoznačně doporučuju :)

pistalka
30.11.-0001 5 z 5

Komorní thriller. Celá kniha se odehrává v jednom domě a vystupují v ní jen dvě postavy, přesto je od začátku napínavá a u konce jsem doslova napětím nedýchal. Annie je jedna z nejodpornějších postav, kterou kdy King stvořil a právě ona zvyšuje už tak neuvěřitelnou čtivost tohoto románu. Velký respekt, udělat z tak jednoduché zápletky takové dílo. Filmové zpracování z roku 1990 je rovněž zdařilé, Kathy Bates dostala za roli Misery svého prvního Oscara.

Poznámka pod čarou: Jsem jediný, komu nepřišly ukázky z Paulova románu zbytečné? Docela mě děsily, což není u hororu tak špatné, no ne?

daviskaaa
30.11.-0001 5 z 5

Přísahám, ke konci mi šel mráz po zádech.

Rockwood
30.11.-0001 5 z 5

Já opravdu smekám, jak Stephen King z něčeho takového dokáže vytřískat takhle dlouhý příběh a ještě ke všemu bestseller. Kniha mě velice zaujala a během dne jsem jí celou zhltnul. Byla to první kniha, kterou jsem označil za nejlepší od Kinga. A asi tomu tak bude. Pravda, příběh byl velice zdlouhavý a kdyby se kniha o polovinu zmenšila, pak by neztratila nic podstatného z děje. Ale je tam rozebírané kde co a i přes tu zdlouhavost jsem to hltal.

Alix
30.11.-0001 5 z 5

Asi nejmrazivější kniha, jakou jsem kdy četla. Hlavní postavy jsou vlastně jen dvě, spisovatel a jeho oddaná fanynka a prakticky celý děs se odehrává jen mezi nimi, uvnitř domu. Ale ten děs fakt stojí za to. Některé scény už nikdy nechci číst