Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou

od:

Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou

Dramaticky vypjatá novela o tragickém osudu židovské dívky, která povýšila pomstu za své soukmenovce na smysl vlastní existence. Lustig ve své sugestivní novele zpracovává motiv sadistické léčky, s jejíž pomocí se nacističtí pohlaváři pokusili získat majetek od skupiny zajatých bohatých židovských obchodníků. V druhé rovině novely pak vypráví vlastní příběh hrdinky, dívky, která se na prahu smrti vzepře ponižování své lidské důstojnosti a dokáže v sobě zmobilizovat sílu, schopnou překonat strach i přirozený pud sebezáchovy....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33312/-33312.jpg 4.11376
Originální název:

Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou (1964)

Žánr:
Novely, Literatura česká
Vydáno:, Andrej Šťastný
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (137)

Přidat komentář
bruntal
05. ledna

Těžko se hledají slova. Po celou dobu čtenář tuší k jakému závěru celý děj spěje, ale stejně tajně doufá. Ďábelský, zvrácený Brenske... Uff. Buďme vděčni za dobu, ve které nyní žijeme a modleme se za to, abychom o podobných věcech pouze četli.

Mahuleno
26.12.2017

Od začátku jsem odhadoval, jak daleko zajde Brenske ve své zvrácené hře se skupinou amerických Židů. Brenske, který zde zastupuje a zosobňuje zrůdnou, vraždící fašistickou mašinerii. Čtenář se nikdy nedozví, kolik krutých nápadů se zrodilo v temných hlubinách chorobného mozku tohoto důstojníka a nakolik to byla perfektně vypracovaná strategie zrůdného systému. Styl psaní mi chvílemi připomínal Franze Kafku, zvláště dlouhé pasáže Henskeho proslovů ke skupině "jeho zajatců".

AnetK
17.12.2017

Vždy, když se mi nelíbí knížka, která je všeobecně uznávaná / oblíbená / slavná, přemýšlím, jestli je chyba ve u mě. Třeba jsem ji jen nepochopila, příp. si k ní jednou najdu cestu. Možná. Ovšem teď mi er forma ve spojení s užíváním celých jmen, občas dokonce doplněné i o tituly, zabránilo se do postav Židů pořádně vcítit. Zato u pana Bedřicha Brenskeho jsem podobný problém neměla. Z jeho projevů se mi pravidelně obracel žaludek a jeho schopnosti manipulovat a způsob, jakým prezentoval nacistické Německo, byly vážně děsivé.

Áňa 998
10.12.2017

Skvělá povinná četba :)

chamyl
29.11.2017

Již když berete tuto knihu do ruky, tak víte, jak dopadne. A malá náplast v podobě činu mladé Kateřiny čtenářův zvednutý žaludek příliš nezklidní.
Přesto se samozřejmě jedná o velmi silný zážitek, ze kterého dýchá bezmocnost a zoufalství. Strach skupinky Židů, kteří do poslední chvíle věří, že se mohou vykoupit, je prokládám vrcholným cynismem Brenskeho, který se obrazně i doslova pase na svých obětech.

rysavas
24.11.2017

tahle knížka mě nutila k zamyšlení, co by člověk dělal, kdyby se ocitl na místě oněch "vyvolených"... doufal by a podřídil se nebo si zachoval hrdost a nenechal se zlomit? Doufám, že podobných rozhodování nebude v budoucnu potřeba.

niki-chan
14.11.2017

Viz předchozí komentáře, prostě se ničeho nedočkáte.

ellyem
05.11.2017

Knížku jsem četla před rokem, ale popravdě, vůbec mě nezaujala. Matně se mi vybavují nějaké úryvky, ale jinak nic extra. Přečetla jsem knihu někdy do půlky, a pak jsem přečetla jen poslední kapitolu. A to jsem se na knížku tolik těšila.

Toffee
29.09.2017

Z téhle novely běhá mráz po zádech. Nečetla jsem ji poprvé a znám i filmové zpracování (Jiří Adamíra je jako Brenske velmi přesvědčivý), přesto jsem čtení musela přerušovat a "rozdýchávat" to. Jak se jim Brenske celou dobu vysmívá, mluví o blížícím se konečném řešení, hraje si s nimi a jak oni někde hluboko tuší, ale nechtějí věřit, protože něčemu takovému se uvěřit nedá. A tak se drží naděje, která je ale od prvního okamžiku jen zdáním. V téhle útlé knížečce je do hloubky vykreslená celá tragédie holokaustu - nejde je o samotnou smrt, ale o ponížení, zneuctění, o degradaci lidských bytostí na pouhé položky v seznamu, na ostříhané vlasy, ze kterých se dají vycpat matrace.

Hathor89
26.09.2017

Krásná, i když smutná kniha. S koncem, který třeba i méně bystrý čtenář očekává, třebaže možná stále věří. Stejně jako dlouho celá skupina uvězněná mezi čtyřmi stěnami, tedy než se odváží pochopit. Po knize jsem sáhla už po druhé … a pravděpodobně ne naposledy. Vždy mě dojme, naštve, zhnusí … a stále čekám lepší konec. Místy se peru s autorovým stylem, především dlouhými větami a množstvím myšlenek. Na druhou stranu dlouhé Brenskeho proslovy skvěle dokreslují rétoriku nacistického Německa, především neustálé sliby o „konečném řešení” a „konečném zúčtování”, které koneckonců měl v plánu skutečně dodržet. Klobouk dolů před ČLOVĚKEM, který přežil hrůzy koncentračních táborů a je schopný o nich tak „krásně” psát.

Siimona23
22.08.2017

Knihu jsem četla díky povinné četbě k maturitě. Jelikož nejsem žádný čtenář, a když přečtu jednu knihu za rok tak je to moc. Ale tahle kniha mě dostala. Měla jsem ji přečtenou za týden. Je psaná hezky čtivě a úplně jsem se vžila do role Kateřiny. Rozhodně doporučuji !! Viděla jsem potom i film, ale chybí tam nějaké části a kniha je o 100% lepší. Člověk si pak uvědomí, že má být rád za to, co má a že je jeho rodina v pořádku.

pindorova
29.07.2017

Kniha se mi místy zdála příliš zdlouhavá a vyskytovalo se v ní příliš jmen, nicméně zajímavý příběh a specifické charaktery postav se prostě u této knihy nedají zapřít.

jelad
28.07.2017

Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou - holocaust mezi čtyřmi stěnami vlaku. Mystický a nadpozemský ("Jsem pán v sušárně vlasů."), ačkoliv na historických událostech založený, příběh smutně nádherné dívky uvědomující si konec a dvaceti mužů ponížených v odchodu na smrt.
Dialog mezi nacistickým důstojníkem Brenskym s mluvčím dvaceti zajatých Židů Hermanem Cohenem je krutým a cynickým valčíkem, který dokresluje předurčenost, osudovost a samozřejmost smrti. A když rabín neboli krejčí stříhá Kateřininy havraní vlasy, přichází temno pomíjivosti.
Arnošt Lustig sice přežil koncentrační tábory, na rozdíl od většiny jeho rodiny, ve svých knihách ale už napořád zůstal smutným básníkem zaslíbeným smrti.

"Stokrát kurážná, stokrát dobrá, tisíckrát spravedlivá, tisíckrát krásná."

Rozmarýna Rozm
18.07.2017

Nudně napsané, pořád se řešilo, za co mají Židé zase zaplatit, už při třetí platbě bylo jasné, jak to skončí. Závěr je nereálný. Styl psaní je strašný. Pokud si chcete přečíst, skvělý román o holocaustu napsanou podle skutečné osoby R. Hösse, zvolte Robert Merle: Smrt je mým řemeslem.
Skvěle napsáno.

Gabi13
16.07.2017

Mistrovské dílo. Krásně napsané o hrůzách války.

rosalee3974
15.07.2017

Kniha se četla velice dobře, i když jsem se místy trochu ztrácela v ději. Bohužel, příběh byl tragický, ale přiznám se, že jsem se chvilku nechala unést okolnostmi a doufala jsem, že hlavní postavy přežijí... Jak jsem se mýlila.

vipera
14.07.2017

Krátká a úderná kniha...tak jako samotný život a čin Kateřiny Horovitzové

Richisa
13.07.2017

Líbil se mi styl, jakým byla kniha napsaná. Myslím, že to není poslední kniha od pana Lustiga, kterou jsem přečetla. Trochu mi vadilo, že je příběh příliš známý, takže jsem věděla, jak dopadne.
Jinak doporučuji - i pro maturanty, kteří neholdují čtení je to, dle mého názoru, stravitelné.

Bonnet
04.07.2017

Má první a určitě ne poslední kniha od pana Lustiga. Mrazivě zoufalé, člověku se chce křičet na postavy židovských obchodníků, ať se, kurva, proberou a zároveň jim drží palce. Skvěle vystihnutá manipulace v detailech (přímý pohled do očí, když člověk lže či důmyslně skryté gesto Brenskeho, jímž dával rozkaz k popravě aj.).

Devil-Ivet
29.06.2017

Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou se mi četla hůř, až ke konci (posledních 40 stránek) to mělo nějaký spád. Na druhou stranu je to něco, nad čím se člověk musí pozastavit a zapřemýšlet...

ZajDa37
11.06.2017

Kniha, která je stejně tíživá jako doba, ve které se odehrává. Člověk nemůže na konci nefandit Kateřině Horovitzové, když (pozor spoiler) se rozhodne pomstít se. Za rodiče, skupinu obchodníků, krejčího, za ohně vycházející z komínů krematorií, za popel, který bude navždy na povrchu země, ve všech lidech.
Ano, mohlo by se říci, Kateřina Horovitzová není o nic lepší než nacisté, taky vraždila. Jenže si musíme všimnout, že Kateřina nezabíjela lidi, ale bojovala proti bestiím, bezcitným bestiím. Někomu, kdo si jako kočka s myší hraje s lidskou nadějí, vírou a sny. A Kateřinu hájím i přesto, že jinak opovrhuji trestem smrti, vrahy, kteří se hají vznešenými myšlenkami.
Celou knihou se navíc táhne motiv toho, jestli je vůbec někde místo pro klidný život. Jestli už je celý svět táborem s ohni, kouřem, plynem a obviňujícím popelem.

Damato
11.06.2017

Další z knih pana Lustiga u které se sice zastaví dech,ale v zápětí se člověku vyloudí myšlenka ...nežli však tu myšlenku napíšu,chtěla bych upozornit,ze jsem člověk,který je dalek jakéhokoli porovnávání člověka s člověkem,jakýkoli projev rasové diskriminace a povyšování je proti mému životnímu krédu ŽÍT A NECHAT ŽIT, utrpení,které prožívali židé v období jakýchkokiv pogromů mě velice citově dostává na kolena,protože století od století je to horší a horší a člověka tak napadne,co bude proboha dál,nesčíslněkrát jsem vedla debatu s představiteli cirkve o existenci Boha a jak tedy mohl vůbec dopustit holocaust a to šílenství a ztrátu lidské důstojnosti...vždycky jsem ale jimi " byla přesvědčena" ,že všechno se děje vůlí zhora. Tak dobře,když vůle,tak vůle. Ale zrovna tady na této knize je markantně vidět,jak se někteří Židé snažili tu vůli zvrátit. A čím jiným než tím co je jejich srdci nejbližší...láskou, velkou láskou ...k penězům..Kolik jich zbytečně pak taky stálo pred plynovou komorou???Ale samozřejmě,berme v potaz i to,že sám člověk dovolil,aby takové hrůzy nastaly.

SnoopyMa
09.06.2017

Kniha, která drásá nervy s každou novou lží, zdržením, komplikací. Skvělé dílo sledující smutný osud Židů během holocaustu - nehledě na jejich majetek či sociální postavení.

allebra
23.05.2017

Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou byla moje první knížka od Arnošta Lustiga a určitě nebude poslední. Chvilku mi trvalo, než jsem si na jeho styl psaní zvykla, ale četla se mi dobře. Patří mezi silné příběhy, na které by se nemělo zapomínat. Škoda, že jsem si nejdříve přečetla Zajímavosti, takže jsem od začátku věděla, jak příběh skončí, jinak by to bylo nejspíš za plný počet.

Eorin
04.04.2017

Když jsem knihu četla, byla to povinná četba do školy, ovšem stejně jako u ostatních titulů ze "školního seznamu" jsem i v tomto případě byla unesená jak po dějové, tak po jazykové stránce. Bylo to pro mě neskutečné čtení a těch pár stran bylo za jedno posezení na internátní posteli pryč doslova jedním dechem. Mrazivé, silné, nádherné. Děkuji, pane Lustigu.

Rup
12.03.2017

Jaksi jsem se ne a ne začíst, leč uznávám, že je chyba spíše na mé straně. Uznávám tedy a potvrzuji, že je příběh silný a skvěle napsaný. Ovšem nejvíc mě mrazí z vědomí, že se dějiny opakují... Doporučuji.

DasaN
04.02.2017

Příběh je moc dobrý a až znepokojivě mrazivý. Ale vzhledem ke stylu psaní, jsem se musela na četbu hodně soustředit. Tohle rozhodně není oddechové čtení, ale stojí za přečtení.

michaela2523
21.01.2017

První kniha kterou jsem od pana Lustiga četla, ale rozhodně není poslední. Neskutečný příběh, který postupně graduje až k silnému konci. Jedná se o knihu, kterou nebudete moci dostat z hlavy a i po přečtení nad ní budete přemýšlet. Nádherné.

makushenka
08.01.2017

Styl Lustiga není vůbec čtivý, ale jeho knihy hovoří o silných příbězích, tudíž by každý měl přečíst alespoň jednu knihu od tak významného autora. Modlitba je podle mě docela dobře schůdná, když se člověk nevzdá hned na začátku. Atmosféra postupně houstne, závěr je perfektně vygradovaný. Po přečtení jsem pak musela uvažovat nad otázkou "Proč?". Ačkoliv jsme si s panem Lustigem úplně nesedli stylem, novela vzbuzuje v člověku znepokojení a touhu pídit se po odpovědích, proto hodnotím velmi kladně. :-)

tatafa
07.01.2017

Úchvatná knížka od jedinečného autora, zároveň však také jediná knížka, ze které se mi po přečtení úvodu a závěru udělalo natolik špatně, že jsem knihu nebyla schopna přečíst. A vlastně díky ní ani nejsem schopna knihy s podobnou tematikou číst. Což by měla být pro autora vlastně velká pochvala, protože jen málo lidí dokáže takto realisticky a surově popsat problematiku holocaustu.