Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou

Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou

Dramaticky vypjatá novela o tragickém osudu židovské dívky, která povýšila pomstu za své soukmenovce na smysl vlastní existence. Lustig ve své sugestivní novele zpracovává motiv sadistické léčky, s jejíž pomocí se nacističtí pohlaváři pokusili získat majetek od skupiny zajatých bohatých židovských obchodníků. V druhé rovině novely pak vypráví vlastní příběh hrdinky, dívky, která se na prahu smrti vzepře ponižování své lidské důstojnosti a dokáže v sobě zmobilizovat sílu, schopnou překonat strach i přirozený pud sebezáchovy....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33312/-33312.jpg 4.11423

Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou (1964)

Novely, Literatura česká
Vydáno:, Andrej Šťastný

Dagros

Četla jsem v rámci povinné četby k maturitě a knížka se mi líbila.

Atanone

(audiokniha)
Věděla jsem,co mám čekat,ale stejně mě to dostalo

Marekh

Kniha se mi líbila a přečetl jsem ji za jeden den. Závěr knihy byl tragický.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Jeho oči opakovaly jen něco, co s jeho prací už nesouviselo, že tento popel bude nezničitelný a nesmazatelný; neshoří, protože už je sám zbytkem ohně, nezledoví, jen se promísí se sněhem a ledem, a nevyschne žárem slunce, protože už nelze vyschnout nad popel;

Krotitel, který ukáže zvěři slabost, je vyřízen.

Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá...

bekule

Souhlasím s komentáři Radusak9806 ,Clairess a AnetK , od tak slavné knihy jsem čekala mnohem víc. První polovinu jsem se nutila číst, naštěstí je kniha kratičká a druhou část už jsem četla s větším zaujetím.

..............................................................................................................Výzva 2018

Sabinaski

Lustig je výborný. Tenhle strhující příběh nevinné mladé dívky ve mě něco hluboko zanechal už od povinné četby na střední škole. Ač takové knihy nevyhledávám, každý by si ji měl přečíst povinně! To, co se tehdy dělo s Židy, celé to prolínání až po koncentrační tábor, ta tragika, ta beznaděj, ten smutek! A ten odporný Bedřich Brenske! Vždy mi naskočí husí kůže.

Aerine

Až na prvních pár stránek, které jsou psány až několika strankovými odstavci s dlouhými větami plnými závorek, je to příběh o bezmezné důvěřivosti a naději i v beznadějné situaci. O tom, že se člověk nesmí vzdávat a že i jednotlivec je důležitý...

aktijnov

Četla jsem podruhé a znovu jsem měla velký problém dočíst. Silný, smutný příběh, ale ta beznaděj...

Clairess

Příběh bezpochyby silný, ale... nemohla jsem se začíst, příběh byl zdlouhavý, nebyla jsem vtažena do děje a neprožívala ho spolu s hlavními postavami. Knihy o holocaustu čtu ráda, ale styl psaní A. Lustiga mi asi nesedí.

radusak9806

Na této knize je asi nejtěžší to, že většina ví k čemu nakonec dojde a už jen čeká kdy se to začne dít. Tudíž mu všechny ty věci okolo neskutečně táhnou a jsou neskutečně dlouhé.
Kniha má rozhodně velmi silný příběh. Nicméně jsem od ní čekala více, protože mi byla vychválena až do nebe. Konečně jsem ráda, že jsem si jí přečetla, ale víc už mě k ní jaksi nepojí.
Celou dobu co jsem jí četla, ve mě byla jen jediná myšlenka: "Nečtu špatnou knihu?". Vzhledem k mému očekávání jsem byla prostě zklamaná, že mě knihy nijak neoslovila, bylo mi jedno co se hlavní hrdince stane. Následně jsem vzpomněla na všechny, kteří mi ji chválili a nějak jsem si to neuměla vysvětlit, kde ta propast mezi mým a jejich vnímáním.
Ke konci jsem si už jen vzpomněla na Colette a pocit z obou knih je u mě v podstatě stejný. Knihy vystavěná na silném místě a události, ale s hrdinkami, které mi k srdci nepřirostly.

bruntal

Těžko se hledají slova. Po celou dobu čtenář tuší k jakému závěru celý děj spěje, ale stejně tajně doufá. Ďábelský, zvrácený Brenske... Uff. Buďme vděčni za dobu, ve které nyní žijeme a modleme se za to, abychom o podobných věcech pouze četli.

Mahuleno
26.12.2017

Od začátku jsem odhadoval, jak daleko zajde Brenske ve své zvrácené hře se skupinou amerických Židů. Brenske, který zde zastupuje a zosobňuje zrůdnou, vraždící fašistickou mašinerii. Čtenář se nikdy nedozví, kolik krutých nápadů se zrodilo v temných hlubinách chorobného mozku tohoto důstojníka a nakolik to byla perfektně vypracovaná strategie zrůdného systému. Styl psaní mi chvílemi připomínal Franze Kafku, zvláště dlouhé pasáže Henskeho proslovů ke skupině "jeho zajatců".

AnetK
17.12.2017

Vždy, když se mi nelíbí knížka, která je všeobecně uznávaná / oblíbená / slavná, přemýšlím, jestli je chyba ve u mě. Třeba jsem ji jen nepochopila, příp. si k ní jednou najdu cestu. Možná. Ovšem teď mi er forma ve spojení s užíváním celých jmen, občas dokonce doplněné i o tituly, zabránilo se do postav Židů pořádně vcítit. Zato u pana Bedřicha Brenskeho jsem podobný problém neměla. Z jeho projevů se mi pravidelně obracel žaludek a jeho schopnosti manipulovat a způsob, jakým prezentoval nacistické Německo, byly vážně děsivé.

Áňa 998
10.12.2017

Skvělá povinná četba :)

chamyl
29.11.2017

Již když berete tuto knihu do ruky, tak víte, jak dopadne. A malá náplast v podobě činu mladé Kateřiny čtenářův zvednutý žaludek příliš nezklidní.
Přesto se samozřejmě jedná o velmi silný zážitek, ze kterého dýchá bezmocnost a zoufalství. Strach skupinky Židů, kteří do poslední chvíle věří, že se mohou vykoupit, je prokládám vrcholným cynismem Brenskeho, který se obrazně i doslova pase na svých obětech.

rysavas
24.11.2017

tahle knížka mě nutila k zamyšlení, co by člověk dělal, kdyby se ocitl na místě oněch "vyvolených"... doufal by a podřídil se nebo si zachoval hrdost a nenechal se zlomit? Doufám, že podobných rozhodování nebude v budoucnu potřeba.

niki-chan
14.11.2017

Viz předchozí komentáře, prostě se ničeho nedočkáte.

ellyem
05.11.2017

Knížku jsem četla před rokem, ale popravdě, vůbec mě nezaujala. Matně se mi vybavují nějaké úryvky, ale jinak nic extra. Přečetla jsem knihu někdy do půlky, a pak jsem přečetla jen poslední kapitolu. A to jsem se na knížku tolik těšila.

Toffee
29.09.2017

Z téhle novely běhá mráz po zádech. Nečetla jsem ji poprvé a znám i filmové zpracování (Jiří Adamíra je jako Brenske velmi přesvědčivý), přesto jsem čtení musela přerušovat a "rozdýchávat" to. Jak se jim Brenske celou dobu vysmívá, mluví o blížícím se konečném řešení, hraje si s nimi a jak oni někde hluboko tuší, ale nechtějí věřit, protože něčemu takovému se uvěřit nedá. A tak se drží naděje, která je ale od prvního okamžiku jen zdáním. V téhle útlé knížečce je do hloubky vykreslená celá tragédie holokaustu - nejde je o samotnou smrt, ale o ponížení, zneuctění, o degradaci lidských bytostí na pouhé položky v seznamu, na ostříhané vlasy, ze kterých se dají vycpat matrace.

Hathor89
26.09.2017

Krásná, i když smutná kniha. S koncem, který třeba i méně bystrý čtenář očekává, třebaže možná stále věří. Stejně jako dlouho celá skupina uvězněná mezi čtyřmi stěnami, tedy než se odváží pochopit. Po knize jsem sáhla už po druhé … a pravděpodobně ne naposledy. Vždy mě dojme, naštve, zhnusí … a stále čekám lepší konec. Místy se peru s autorovým stylem, především dlouhými větami a množstvím myšlenek. Na druhou stranu dlouhé Brenskeho proslovy skvěle dokreslují rétoriku nacistického Německa, především neustálé sliby o „konečném řešení” a „konečném zúčtování”, které koneckonců měl v plánu skutečně dodržet. Klobouk dolů před ČLOVĚKEM, který přežil hrůzy koncentračních táborů a je schopný o nich tak „krásně” psát.

Siimona23
22.08.2017

Knihu jsem četla díky povinné četbě k maturitě. Jelikož nejsem žádný čtenář, a když přečtu jednu knihu za rok tak je to moc. Ale tahle kniha mě dostala. Měla jsem ji přečtenou za týden. Je psaná hezky čtivě a úplně jsem se vžila do role Kateřiny. Rozhodně doporučuji !! Viděla jsem potom i film, ale chybí tam nějaké části a kniha je o 100% lepší. Člověk si pak uvědomí, že má být rád za to, co má a že je jeho rodina v pořádku.

pindorova
29.07.2017

Kniha se mi místy zdála příliš zdlouhavá a vyskytovalo se v ní příliš jmen, nicméně zajímavý příběh a specifické charaktery postav se prostě u této knihy nedají zapřít.

jelad
28.07.2017

Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou - holocaust mezi čtyřmi stěnami vlaku. Mystický a nadpozemský ("Jsem pán v sušárně vlasů."), ačkoliv na historických událostech založený, příběh smutně nádherné dívky uvědomující si konec a dvaceti mužů ponížených v odchodu na smrt.
Dialog mezi nacistickým důstojníkem Brenskym s mluvčím dvaceti zajatých Židů Hermanem Cohenem je krutým a cynickým valčíkem, který dokresluje předurčenost, osudovost a samozřejmost smrti. A když rabín neboli krejčí stříhá Kateřininy havraní vlasy, přichází temno pomíjivosti.
Arnošt Lustig sice přežil koncentrační tábory, na rozdíl od většiny jeho rodiny, ve svých knihách ale už napořád zůstal smutným básníkem zaslíbeným smrti.

"Stokrát kurážná, stokrát dobrá, tisíckrát spravedlivá, tisíckrát krásná."

Rozmarýna Rozm
18.07.2017

Nudně napsané, pořád se řešilo, za co mají Židé zase zaplatit, už při třetí platbě bylo jasné, jak to skončí. Závěr je nereálný. Styl psaní je strašný. Pokud si chcete přečíst, skvělý román o holocaustu napsanou podle skutečné osoby R. Hösse, zvolte Robert Merle: Smrt je mým řemeslem.
Skvěle napsáno.

Gabi13
16.07.2017

Mistrovské dílo. Krásně napsané o hrůzách války.

rosalee3974
15.07.2017

Kniha se četla velice dobře, i když jsem se místy trochu ztrácela v ději. Bohužel, příběh byl tragický, ale přiznám se, že jsem se chvilku nechala unést okolnostmi a doufala jsem, že hlavní postavy přežijí... Jak jsem se mýlila.

vipera
14.07.2017

Krátká a úderná kniha...tak jako samotný život a čin Kateřiny Horovitzové

Richisa
13.07.2017

Líbil se mi styl, jakým byla kniha napsaná. Myslím, že to není poslední kniha od pana Lustiga, kterou jsem přečetla. Trochu mi vadilo, že je příběh příliš známý, takže jsem věděla, jak dopadne.
Jinak doporučuji - i pro maturanty, kteří neholdují čtení je to, dle mého názoru, stravitelné.

Bonnet
04.07.2017

Má první a určitě ne poslední kniha od pana Lustiga. Mrazivě zoufalé, člověku se chce křičet na postavy židovských obchodníků, ať se, kurva, proberou a zároveň jim drží palce. Skvěle vystihnutá manipulace v detailech (přímý pohled do očí, když člověk lže či důmyslně skryté gesto Brenskeho, jímž dával rozkaz k popravě aj.).

Devil-Ivet
29.06.2017

Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou se mi četla hůř, až ke konci (posledních 40 stránek) to mělo nějaký spád. Na druhou stranu je to něco, nad čím se člověk musí pozastavit a zapřemýšlet...

ZajDa37
11.06.2017

Kniha, která je stejně tíživá jako doba, ve které se odehrává. Člověk nemůže na konci nefandit Kateřině Horovitzové, když (pozor spoiler) se rozhodne pomstít se. Za rodiče, skupinu obchodníků, krejčího, za ohně vycházející z komínů krematorií, za popel, který bude navždy na povrchu země, ve všech lidech.
Ano, mohlo by se říci, Kateřina Horovitzová není o nic lepší než nacisté, taky vraždila. Jenže si musíme všimnout, že Kateřina nezabíjela lidi, ale bojovala proti bestiím, bezcitným bestiím. Někomu, kdo si jako kočka s myší hraje s lidskou nadějí, vírou a sny. A Kateřinu hájím i přesto, že jinak opovrhuji trestem smrti, vrahy, kteří se hají vznešenými myšlenkami.
Celou knihou se navíc táhne motiv toho, jestli je vůbec někde místo pro klidný život. Jestli už je celý svět táborem s ohni, kouřem, plynem a obviňujícím popelem.