Den Trifidů přehled

Den Trifidů
https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/197/bmid_den-trifidu-65e21a7d53c5a.jpg 5 5678 5678

Trifidi série

Když v roce 1951 vyšel poprvé Den trifidů, měl autor John Wyndham za sebou už řadu románů a povídek, s nimiž však literárně příliš neuspěl. I Den trifidů vycházel původně jen časopisecky na pokračování. Velký zájem čtenářů si však vynutil několik knižních vydání a způsobil, že se Wyndham věnoval již nastálo vědecko-fantastickému žánru. Román o tom, jak neznámý jev na nebi způsobí u většiny pozemšťanů slepotu a jak toho využijí průmyslové rostliny „trifidi“, které náhle vyvinou zcela nečekané vlastnosti a zaútočí na lidi, má v sobě dostatek prvků neobvyklostí, aby čtenáře přitahoval. Zároveň mu však nechybí onen wellsovský obecný pohled na život a jeho reálné jádro, které z fantastického příběhu činí podobenství o skutečném ohrožení přírody člověkem a člověka přírodou.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , BB art

The Day of the Triffids , 1951

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Den Trifidů. Přihlašte se a napište ho.

Blancheerka
20.07.2024 3 z 5

Čtení plné zajímavých situací, úvah i dialogů - autor použil post-apo výjev, kdy do nebeským úkazem oslepeného lidstva vložil ,,zombíky,, v podobě chodících vražedných květin - triffidů. Nejenže zraku zbavené lidstvo se nyní musí poprat samo se sebou, ale navíc ještě i s chodícími skoro-palmami, které dokáží člověka zabít a následně i zkonzumovat.
Líbily se mi úvahy o tom, jak vlastně nastolit nový fungující systém, když ten starý padne tak, aby zachránil i následující generace. Jak učit děti, příchozí do tohoto nového, zničeného světa tak, aby z nich nakonec nebyli pouzí negramotní farmáři a z generace další už jen žvatlající divoši? Tyto úvahy nad tím, jak křehký je systém, na který nyní spoléháme, a jak snadno se může rozpadnout a uvalit nás do opětovného bezvládí a kmenových válek s převáhající nutností zápasení o zdroje a vlastní přežití mi přišly z této knížky asi nejzajímavější.

Renike
15.07.2024 3 z 5

Není to můj žánr, ale přečetla jsem po doporučení. Po první kapitole jsem si řekla, že to bude hodně dobrý, ale bavila mě kniha dál trošku zase až po objevu Susan.

anebar
09.07.2024 4 z 5

Myslím, že kniha se nacházela/nachází v povinné literatuře na školách, ale mně dostihla až v později a nelituji. Pokud jste mladší a nezvyklí číst dříve vydané knihy, udiví vás trochu styl překladu, ale brzy si zvyknete a realističnost děje vás až překvapí. Kniha je prakticky o moderních zombíkách, ale jsou tam kytky. To už tady lidé zmiňují.

Baví vás živí mrtví, ale jste srdcí botanik? Směle do čtení!

No okay, teď ale tady knihu vychvaluji, ale proč ona chybějící hvězda?

Mně však vadila nerealističnost/nezmíněnost všech lidských potřeb. Pokud nad příběhem přemýšlíte a nenecháte ho jen skrze sebe projít, je tam pár černých míst, které mohl Wyndham více popsat a nejenom se o ně jen trochu otřít, nebo úplně vynechat.

Letní bouřky, Neodolatelná a další knižní novinky (30. týden)

23.07.2023

Knižní novinky (46. týden)

14.11.2021

„Mám všechno, co doopravdy potřebuju,“ řekla „a ty nám jednou vrátíš to ostatní, Bille.“

Každý, kdo kdy vlastnil nějaký poklad, trpěl asi věčným strachem o život.

Stádo ovcí nedoženeš na trh přímou cestou, ale vždycky se najde nějaký způsob, jak je tam dostat.

Více citátů z knihy najdete u autora.

Kniha Den Trifidů v seznamech

v Právě čtených65x