Kytice

kniha od:


Koupit

Kytice, stěžejní dílo Karla Jaromíra Erbena, je jedinou ucelenou sbírkou básní, kterou kdy slavný spisovatel vydal. Obsahuje třináct balad velmi silně ovlivněných slovanskou lidovou slovesností.
Některé z nich byly inspirací i pro Antonína Dvořáka a sedm básní se stalo základem stejnojmenného filmu z roku 2000.

https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/588/kytice-5XM-588.jpg 4.47360
Žánr
Literatura česká, Poezie
Vydáno, Omega
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (743)

Kniha Kytice

Přidat komentář
dominika8192
30. července

Jako jo ... tohle můžu ... číst pořád a pořád dokola. Hororový nádech jednotlivých balad a nádherné, doslova kouzelné verše. Erben is DA KING!!!!

Set123
22. července

Až notoricky známá sbírka poesie. Ale to vlastně není zcela dobré označení, že? Kytice je jedna velká báseň, jejíž struktura a obsah jsou dlouze promyšlené, rozvážně rozvržené a geniální myslí vytvořené.

Nemá smysl zde komentovat geniální Erbenův jazyk, či obsah jednotlivých básní, snad jenom zmíním ty, které mám nejraději a které ve mně vzbuzují nejhlubší city.

Sama Kytice je takový hymnus, který by se hodil jako státní hymna. Vím, nehodilo by se, ale bylo by to krásné.

Když jsem byl malý, nikdy jsem nepochytil děj Záhořova lože. Báseň jsem jednoduše nechápal a myslel jsem, že je o ničem. Když jsem ji četl nyní? Bože, to je dokonalé! Téměř k smrti vyděšený lidožrout, který nakonec najde jakéhosi pokání u starého kněze, který vyděl na vlastní oči trest nejstrašnější. Jaký? Záhořovo lože. Co to je? Neznámo. Strach z věci, která vyděsí i čerta, proč by však mělo děsit nás? Může to být cokoliv.

Vedle Záhořova lože shledávám naprosto úžasnou – a doceňuji ji více a více – báseň Svatební košile. Symbolika a verše povídky na mne mocně působí a vždy mi leze mráz po zádech, když si některé pasáže pročítám.

Dále bych jmenoval Holoubka, Vodníka a samozřejmě Zlatý kolovrat.

To, že zmiňuji pouze šest básní, nikterak nemá snižovati krásu zbytku. Všech třináct básní má své kouzlo – každá trochu jiné, ale vždy poněkud depresivní. Například Poklad je něco co by si měla každá dnešní maminka před spaním odříkat, svět by byl potom možná o něco lepší.

Vůbec doporučovat Kytici zavání nadhodnocením svého ega, dokonce ani dnes neznám mnoho lidí, kteří by snad Kytici nečetli, ale nemohu jinak. Čtěte, čtěte, čtěte! Je to geniální dílo.


Lena78537
22. července

Skvělé, miluji Erbenovy básně. Pořád se k nim vracím :)

Kvetulina
21. července

Knihu jsem vybrala do výzvy a je to pořád stejně krásné čtení :-).

draka
20. července

Sbírka mě doslova provází životem. Od útlého dětství, až doposud. I když mě o půlnoci probudíte, Kytici a Polednici Vám odříkám nazpaměť, a k tomu s jistotou i první dvě sloky Kolovratu a Vodníka.
Přiznám se, že si verše čtu nahlas. Mám celkem tři knížky v různých vydáních. Dvě jsou doma v knihovně, a třetí mám na chatě, abych vyloučil, že ji zapomenu vzít s sebou. Mám známé, kteří říkají, že nikdy žádné básně nečetli. Když jim ale připomenu Kytici, tak se přiznají, že je to asi jedině tahle, kterou kdy četli, a to na základce nebo při studiu. A dokonce se rozpomenou i na počáteční verše Polednice.

Chillia
18. července

Ani jsem netušila, že mě knížka, kterou jsem naposledy držela na základce "znovu" tolik ohromí! Kytice je úžasná sbírka balad s temnou, ponurou až mrazivou atmosférou. Mezi mé nejoblíbenější patří Svatební košile, Zlatý kolovrat, Kytice a Poklad. Musím dodat snad už jen to, že ač básně nejsou úplně mým oblíbeným žánrem, tahle knížka je skvost!

n.ezn.amy
17. července

Soubor balad Karla Jaromíra Erbena, které se většinou týkají osudů života prostých lidí. Líbí se mi ta těžce ponurá až hororová atmosféra, která se prolíná básněmi. Ten mrazivý pocit např. ze Svatební košile, Polednice či Vodníka vás doslova pohltí. A někdy smrt je snesitelnější než život s rozvrácenou psychikou.

dadako
16. července

Tak to jsem vážně nečekal. Při povinné četbě se mi sbírka vyhnula, ale nakonec jsem se k ní dostal díky výzvě. Básně nemusím, ale Kytice byla úžasná.

1 ...

Doporučujeme

Křest sv. Vladimíra: Legenda z ruské historie
Křest sv. Vladimíra: Legenda z ruské historie
Magorovy labutí písně
Magorovy labutí písně
Edison
Edison
Písně kosmické
Písně kosmické