Kytice

Kytice, stěžejní dílo Karla Jaromíra Erbena, je jedinou ucelenou sbírkou básní, kterou kdy slavný spisovatel vydal. Obsahuje třináct balad velmi silně ovlivněných slovanskou lidovou slovesností.
Některé z nich byly inspirací i pro Antonína Dvořáka a sedm básní se stalo základem stejnojmenného filmu z roku 2000.

https://www.databazeknih.cz/images_books/58_/588/kytice-5XM-588.jpg 4.46338
Literatura česká, Poezie
Vydáno:, Omega

Chalupice
09. prosince

Klasika nad klasiky.
Přiznám se, ze naši se s tím moc neparali a já dostala do ruky Kytici cca v 6 letech.
Naaaaadherne jsem se bála, krásné se fantazírovalo.
Nicméně do dnes nechápu tu obraznost - vždy je potrestána žena.
Ale co už
Odpuštěno

stepankoby1
16. listopadu

Ty nejznámější povídky samozřejmě naprosto výborné. Krásně napsané a jednoduché na pochopení. Škoda je těch více opomíjených, které už tak výborné nejsou. Tam většinou něco schází a ve výsledku ani tolik nebaví.

Doubravka1975
15. listopadu

Kdo nezná nebo nečetl Kytici nebo aspoň nějakou baladu od K. J. Erbena jako by snad ani nebyl.....

Lewi
03. listopadu

K této knize jsem se dostala jako hodně malá, a to jen díky mamince, která ji měla ve své knihovničce. Samozřejmě, že mi ty básně v mém mladém věku nic neříkaly, no přesto na mě zanechaly svou stopu. Konkrétně pak Svatební košile, která mě děsila hodně dlouho.
K jejímu dalšímu přečtení jsem se dostala až na gymplu, kde mi (konečně?) došel význam některých balad, které pro mě předtím byly záhadou. Než jsem školu dostudovala, knihu jsem přečetla ještě 3x. Skutečně se jedná o dílo, ke kterému se budu vracet i v budoucnu.

boxas
02. listopadu

S každým dalším čtením se mi Kytice líbí víc a víc.

MartinaMartina
01. listopadu

Kniha výborná,ale jako povinná četba se dětem může Kytice zprotivit (jako mě)

StephenKingje
01. listopadu

Vskutku fascinující dílo, kterém právem patří do nejvíce oceňovaných děl České literatury. Ale musím přiznat, že mne k přečtení Kytice, nalákal naprosto úžasný stejnojmenný film. Ale teď už vím, že je to skvělý film, který je však na motivy skvělé knihy.

HODNOCENÍ: 9,5/10

Ivka14
01. listopadu

Je to dost smutné,ale taky mě to bavilo. Četli jsme to na základce,ale určitě si to někdy přečtu znovu. Ještě si pořád pamatuji celého Vodníka. :D

DominaCZ
01. listopadu

Když mám chuť na zlo a nechci nějakej provařenej horour, jdu do Kytice.
Je jaksi k nesehnání filmová verze, max. Vodník, který mi ale i tak stačí a já si ho užívám, což mohu jen díky této sbírce.
Ano, je divná, úchylná, mrtvolná a je pro mnohé otázkou, proč autor tohle a takhle psal.
Ale ...proč ne?
Dnes jsou horory v životě i médiích, tehdy byly v nadpřirozenu a symbolice.

Stačí ten text pochopit a převést do "normální" řeči.
Asi pak nebudete potřebovat číst válečné knihy o (ne)navrátivších se legionářích, na které čekaly matky, sestry i jejich milé. Asi pak snadněji pochopíte, o čem je Svatební košile a proč je jaká je.
Asi všichni chápeme, o čem je Polednice a že mnoho z nás má vedle sebe svého Vodníka, byť na souši, apod.

Možná, že kdyby se dnešní dění zaobalilo do veršů nebo symboliky, asi by to bylo snesitelnější a třeba i zapamatovatelnější víc, než novinové titulky a pár minut z reportáží.
Ta kniha je o životě, který žijeme i dnes, takže nevím, co by na tom mělo koho šokovat nebo děsit.
Erben měl už tehdy pravdu a znal život bohatých i chudých.Připočtěte k tomu film a máte úžo výtvor v obou podobách.

(EDIT" teď koukám že je to ve stejné sekci jako Sirotčinec sl.Peregrinové. No to snad ne toto !!!!!!!! Takovej šmejd s lidovou slovesností nemá nic společnýho !)

Rup

Možná ne první, ale rozhodně náš nejlepší autor hororů. Kam se hrabe Masakr motorovou pilou na Zlatý kolovrat. Jako mládež jsme se samozřejmě skvostně bavili:
"Co to máš milá za pasem?"
"Já věnec buřtů vzala jsem."
"Ó, buřty, buřty, ty sním sám,
tady máš pětku na salám!"
Ala i tato malá ukázka naši stupidity svědčí o tom, že se nám okamžitě dostal pod kůži. Není mnoho autorů, je-li vůbec jaký, schopných posbírané lidové báje a pověsti vtepat do morbidních veršů. Pro mě sbírka byla, je a navždy zůstane literárním klenotem. A když klenot, tedy v exkluzivním balení. Vlastním kolibří vydání, v kůži vázané, se zlatou ořízkou a s ilustracemi Jana Zrzavého. Samozřejmě doporučuji.

Briv

Ačkoliv poezii nevyhledávám vůbec v tomto případě jsem sáhla po Kytici z toho důvodu, že jsem se povinné četbě moc nevěnovala. Kupodivu musím uznat, že napsaná není vůbec špatně, ba naopak, je fakt dobrá. Básně se mi líbily téměř všechny. Na to že kniha poprvé vyšla v roce 1853, tak je příjemně hororová, velmi srozumitelná a chytlavá. Obdivuji její nadčasovost.

Evina.Cetba

Nádherné balady až s hororovými zápletkami, jako děvče jsem se jich docela bála. Přesto je vyhledávala a někdy i recitovala. Dobrá česká klasika.

Charlie

Moje maturitní otázka. Poezie sice není můj šálek čaje, ale možná to bylo tím, že je knížka tolik známá, tak jsem byla ráda, že jsem si ji u maturity vytáhla.

MatoZu

Erbenovy verše se krásně čtou. Ze třinácti básní mě pouze dvě nebavily. Ale ty ostatní miluju - mohu je číst pořád a pořád dokola a stále mě to baví.

Booky84

Klasika, které jsem ráda věnovala svůj čas a rozhodně stojí za přečtení.

Glivuska

Když nepočítám Máj, tak Kytice patří mezi mé nejoblíbenější knihy, které vznikly na našem území v 19. století. Vracím se k ní zcela pravidelně a vždycky mě naprosto uchvátí. Zajímavé pro mě je, že má tolik rovin, že ji může přečíst malé dítě a zároveň ji roky studovat literární vědec, a každý si z ní odnese něco jiného. Vztah mezi proviněním hlavních hrdinů a neúměrným trestem, který následuje, je věc, se kterou se vlastně nedokážu asi nikdy smířit, což samo o sobě mě v knize vlastně přitahuje :) nemluvě o nádherných verších.. a kouzlu prostředí obecně.. doporučuji se zaměřit na Záhořovo lože, které se naprosto vymyká ostatním baladám (dřív jsem ho nedokázala ocenit).

malí

Patřím k těm, co nejdřív viděli film. Teprve pak jsem četla Kytici. A jsem ráda, že to bylo právě v tomto pořadí.

MCGinger

Rodiče mají krásné staré vydání, ke kterému jsem se několikrát vracel. Paráda.

Bajunek

Přečteno několikrát, znám pomalu nazpaměť. Nemá chybu

SSTknihy

Tak tohle je stálice na mém knižním nebi. Od chvíle, kdy jsem se poprvé začetla do těch magických veršů, které mě jako mávnutím kouzelného proutku přenesly do tajemného, až mystického světa, byla jsem zřejmě navždy ztracena. Snad už tenkrát jsem za těmi zdánlivě jednoduchými, lehce plynoucími verši tušila krásu českého jazyka a geniálně vystavěné příběhy, před kterými musí i dnes slavní Hollywoodští mistři hororů blednout závistí.
Navíc tahle kytice "ozdobnou stužkou svázaná", skrývá mnohem víc vzácných a zajímavých kvítků. Jsou to hluboké a děsivě pravdivé lidské příběhy. No, řekněte, v které jiné knize najdete pohromadě vášeň, smutek, bolest, lásku, pokání, smrt, strach, radost, touhu, zlobu, marnost, víru i naději?
S každým dalším výtiskem, který zařadím do své knihovny, si stále znovu a znovu potvrzuji krásu Kytice. Znovu a znovu nalézám nové otázky i odpovědi, vzrušení i poučení, zábavu i inspiraci pro chvíle rozjímání.

Mygli

,,Zlatý poklad" české poezie. :-)

Chajda69

Kniha, o které nemá smysl se více rozepisovat. Některé z balad jsou až brutální. Za mě nejlepší Vodník.

Terka72

Nemám moc ráda čtení poezie, ale tahle kniha vás prostě chytne a baví !

Hobo

Zcela ojedinělé dílo světové poezie. Dodnes živé i po téměř 200 letech. Vracím se k této sbírce znovu a znovu po celý život.

nikolet

Dobře čtivé básničky. Nejoblíbenější je Svatební košile.

Shinstria

Mě to prostě nesedí. Buď tam člověku Erben vnucuje víru a nebo tam vraždí děti a trestá ženy za jejich "hříchy". Jo sice se mu to hezky rýmuje, má to správný rytmus a umí udělat temnou atmosféru, ale jinak mě to opravdu neuchvátilo. Zřejmě je to dost zapříčiněno tím, ze člověku to začínají nutit už na základní škole a o střední nemluvě. K takovéhle četbě by měl každý přijít sám a být na to zralý. Protože takhle se mi dobrá kniha zprotivila a jen tak si ji znovu nepřečtu.

tygřík2

Krásné. Neobyčejné. Nezapomenutelné.
Poetické horory bez použití motorové pily.
Jak úžasně libě zní popisy otřesných tragedií slovy pana Erbena: "Zemřela matka, do hrobu dána...! " A kolik citu a soucitu vyvolávají: "... i přicházely každičkého rána a matičku svou hledaly...!"
Mé první setkání se světem plným vražd, krve a zmaru se odehrálo v šesté třídě základní školy. Náš češtinář nerozdával kule za nedodaný domácí úkol, za vyrušování nepsal poznámky do žákovské. Za každý prohřešek jedna sloka z Vodníka nazpaměť. Když došly, načala se další balada, třeba Kolovrat. Byli i tací, kteří se, ač téměř propadali, stali experty v recitování tohoto národního skvostu. Tenkrát jsme z toho měli legraci a schválně zapomínali čítanku. A náš učitel se pod vousy smál.
Nepochybuji, že kdybychom se dnes, my, jeho bývalí žáčci, sešli, že bychom společně tu Kytici dali a vzdali tak hold jeho laskavosti a moudrosti.

DeKo1996

Sbírka balad, která je přečtená téměř za jedno odpoledne. Jelikož jsou balady vcelku krátké, je to rychlá záležitost.

Katecake

Naprostá srdcovka, kterou jsem díky mému dědovi plynule odříkávala od 6 let.

intelektuálka

Kytice - další z národních pokladů

Vlastním vydání z roku 1965 s krásnými ilustracemi Jana Zrzavého

A protože o básních je tu dost, napíšu hodnocení a hold Jana Nerudy:

Zlato chtít snad pozlacovat
slunce svící osvěcovat
duhu barvou domalovat
sopku ohněm podpalovat
démantův chtít tvrdost zvýšit
oblakův chtít rychlost spíšit
toť by bylo rozumnější
nežli tvoje pěvče Erbene
písně chtít snad písní opěvovat.