Karel Jaromír Erben

česká, 1811 - 1870 statistiky

Nahrávám...
TIP: Jakmile váš oblíbený autor vydá novou knihu, upozorníme vás!

Populární knihy

/ všech 136 knih

Komentáře (11)

Přidat komentář
Hezy
27.08.2017

Ten, jenž mi ukázal světlo poezie a probudil tak ve mne lásku k našim národním pověstem, k naší přírodě a k našemu lidu. Velikou úctu chovám k tomuto velikému muži naší vlasti. Muž, kterému se podařilo vnésti svému lidu do jeho podvědomí romantickou krásu našeho kouzelného bájesloví a našich drahých pověstí, které divotvorně ve svém spojení s romantikou našich krajů, blahodárně působí na duše těch, kteří k těm květům přivoní.

Cusco
09.04.2017

Karel Jaromír Erben měl pseudonym:

".. Erben, který seznal Nerudu asi okolo polovice let padesátých v rodině Holinových (viz. studie Bohusl. Čermáka "Jan Neruda" v Květech 1895, str. 29.),
prostřednictvím pak Nerudy též později Ad. Heyduka a potom i jiné druhy onoho, přilnul na vzájem k mladé generaci, nedbaje nepřízně "starých" k těmto epigonům.
Ba Erben postavil se jim přímo po bok tím, že se stal stálým účastníkem jejich almanachu Máj, do jehož všech čtyř ročníků přispěl, a to do I. r. 1858 pod průhledným pseudonem J. E. MILETÍNSKÝ, pohádkou Pták Ohnivák a liška Ryška, do II. r 1859 Zlatovláskou, do III. r 1860 pohádkou Tři zlaté vlasy děda Vševěda a do posledního, IV. r. 1861, národní bajkou českou Král Tchoř;
příspěvky do II., III., a IV. ročníku Máje podal Erben již pod vlastním jménem."

(Úvod, kniha: Karel Jaromír Erben: Kytice z pověstí národních, literárně historický úvod napsal Ladislav Quis, rok 1901)

Jaruš7
17.12.2016

K.J.Erben - většinu z jeho Kytice jsem uměla zpaměti již v druhé třídě, čítávala jsem ji mladší sestřičce a krásně jsme se bály.Dnes se z ní zkoušíme na procházkách v přírodě a udivujeme své potomky. Kouzelný to čas.

Maranas
13.12.2016

K J Erben je dobrej spisovatel

Damato
21.05.2015

Jeho kniha Zlatovláska byla moji první knihou půjčenou v knihovně. Do dnes ji vidím a cítím její vůni. Díky za to, pane Erbene, díky vám jsem po celý svůj další život poznala nejen vaše krásné knihy, ale naučil jste mě už hned od první třídy mít rád knihy, potažmo češtinu a literaturu.

Lauralex
07.06.2014

Erben bude vždycky patřit k mým oblíbeným autorům, ať už kvůli poezii, to je skvost, nebo pohádkám, které miluju. Více takových autorů a svět by mohl být hned krásnější.

Filatov
05.06.2014

Karel Jaromír Erben má čestné místo v mých oblíbených autorech hlavně díky Kytici, která je naprosto zásadním dílem naší poezie. Erben je v ní totiž hodně brutální a chladnokrevný a celá Kytice je jeden velký krvák, což mi velice sedí. Až na výjimky samozřejmě. Nejlepšími básněmi z této knihy jsou: Kytice, Poklad, Svatební košile, Polednice, Vodník a Štědrý den, který se u nás opravdu na Štědrý den čte.

Marčullkas
24.01.2014

Erbena řadím mezi klenoty české literatury

1