Koupit knihy

Karel Jaromír Erben

česká, 1811 - 1870


Nahrávám...

Nová kniha

České pohádky

České pohádky - Karel Jaromír Erben

Klasické známé i méně známé pohádky Boženy Němcové, Karla Jaromíra Erbena a Václava Tille-Říhy doprovázejí ilustrace Artuše Scheinera, jednoho z našich nejoriginálnějších... detail knihy

TIP: Jakmile váš oblíbený autor vydá novou knihu, upozorníme vás!

Populární knihy

/ všech 143 knih

Komentáře (19)

hrdlickova_61
07.11.2021

Mám K. J. Erbena odjakživa moc ráda, a tak jsem si nenechala ujít dnešní Úžasné životy, které rozhlasová Dvojka vysílala k jeho výročí. Udělala jsem dobře, byl to výborný pořad (jak jsme ostatně u "Úžasných životů" zvyklí. A abych se o něj podělila i s vámi, přidávám odkaz na něj, protože se dá přehrát z archivu:
https://dvojka.rozhlas.cz/uzasne-zivoty-8126730

Cusco
26.09.2021

"Karel Jaromír Erben,
ředitel archívu i jiných úřadů pomocných Pražského magistrátu,
rytíř císařského ruského řádu sv. Anny II. třídy,
čestný člen císařské university Charkovské, historicko - statistické sekce c. k. moravsko - slezské společnosti v Brně a čtenářského akademického spolku v Praze, výbor společnosti Musea království českého,
člen odboru musejního pro vzdělání řeči a literatury české i odboru archeologického,
řádný člen královské české společnosti náuk v Praze,
skutečný člen archeologické společnosti v Moskvě,
čestný dopisovatel císařské veřejné bibliotéky v Petrohradě,
dopisující člen císařských akademií náuk v Petrohradě a ve Vídni, císařské ruské geografické společnosti v Petrohradě, Linnéeské společnosti v Lyoně, c. kr. říšského ústavu geologického ve Vídni, atd."

("Sto prostonárodních pohádek a pověstí slovanských v nářečích původních", rok 1865, text - přední strana)

666Jitka
25.03.2021

Trochu mi připadá, jakoby to byl bratranec E.A.Poea - nejenom tvorbou, ale i vzhledem ...

Hamec
20.11.2020

ČRo Vltava, 20.11.2020
Jak člověk je a má být na tomto světě? Erbenovy balady promlouvají k dnešku i 150 let po jeho smrti (29 minut)
https://vltava.rozhlas.cz/jak-clovek-je-a-ma-byt-na-tomto-svete-erbenovy-balady-promlouvaji-k-dnesku-i-150-8365352

Vasobdivovatel
04.11.2020

On psal takové pohádky a básně, které jsou dodnes naší perlou, ale žádné nějaké dílo jako je Babička nebo Vesnický román nenapsal. On byl spíše jen na ty básně a pohádky.

1amu
04.10.2020

Dočetl jsem od mistra Kytici. Stydím se, že tak pozdě. Ale po přečtení jsem si uvědomil, že Karel Jaromír Erben je u nás zřejmě prvním, kdo napsal horor. Je zajímavé, že jeho současník (i když tvořil v pomalu se rodících Spojených státech amerických) byl na stejnou notu naladěný Edgar Allan Poe (*1809 + 1849). A oba měli ve světové literatuře předchůdce.
Bratři Jacob a Wilhelm Grimmové v budoucím Německu, ve Velké Británii R.L.Stevenson (Jekyll a Hyde), M.Shelley (Frankenstein) nebo Ir A.Stoker (Dracula, Hadí zámek).
Genialita Erbena je v tom, že je možná prvním, kdo sepsal horor ve verších a jakých !
Z dostupných pramenů víme, že psal jednotlivé příběhy postupně .
Viz wikipedia.cz : "Polovina básní byla napsána a otištěna před souhrnným vydáním. Z nich nejstarší je Polednice (z roku 1834, tiskem vydána 1840) a Poklad (z roku 1837, tiskem 1838). Starší je Zlatý kolovrat, Štědrý den a Holoubek. Ostatní balady vznikly v letech 1851–1852."
V pohádkách, které nadšeně sbíral zejména po českém venkově, aby je poté upravil pro možný soubor- jako knižní vydání byl ovlivněn německými romantiky bratry Grimmovými.
Na závěr si neodpustím poznámku, že Karel Jaromír Erben silně ovlivnil i krajana, budoucího největšího Čecha Járu Cimrmana . Cimrman z Liptákova, Erben z Miletína.
Lze říci, že i Járu Cimrmana ovlivnil. Vzpomeňme na jeho dílo Dlouhý, Široký a Krátkozraký. Tato divadelní hra využila od Erbena hned tři příběhy : Zlatovlásku, Tři zlaté vlasy děda Vševěda a Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého a jakým úžasným způsobem.
Máte-li ždibec fantazie, představte si K.J. Erbena v Žižkovském divadle . A to pomyšlení - on čerpal od Grimmů a Cimrman od něj !

Majinka010406
11.09.2020

Můj velmi oblíbený spisovatel. Všechny knihy, které jsem od něj četla, byly skvělé.

1