Zemlja Zemlja komentáře u knih

Česká národní plemena psů Česká národní plemena psů Jan Findejs

Tohle musí každý cz kynolog přečíst a znát. Navíc do části o českém fouskovi přispěl pán z naší vesnice, kterého jsem jako děcko vídávala třeba na mysliveckých výřadech.

26.07.2024 3 z 5

Kapesní atlas savců Kapesní atlas savců Miroslav Bouchner

Přečetla jsem ji několikrát. Hltala jsem už od dětství informace o zvířatech. Skvělá malá učebnice.

26.07.2024 4 z 5

Memento Memento Radek John

Četla jsem aktuálně, po vydání, tedy ještě za socíku. Bylo odvážné psát o "závadové" mládeži. Kolem knihy bylo dost haló. Napsané je to dobře, ale zdálo se mi to takové zjemnělé, kavárenské. Řekla bych, že život mnoha narkomanů byl mnohem drsnější a odpudivější.

26.07.2024 3 z 5

Sloni a jejich příbuzní Sloni a jejich příbuzní Zdeněk Veselovský

Na základce jsem se těšila, až dostanu další díl téhle fantastické řady. Hltala jsem všechny o savcích, papoušci už mě moc nebrali, četla jsem je opakovaně. Myslím, že jsem díky těmto brožovaným! pokladům získala slušný přehled v zoologii.

22.07.2024 5 z 5

Směna Směna Anna Beata Háblová

Smutně poetické začátky kapitol jsou zábavné a přispívají k udržení jakési svěžesti líčení. I když je hlavní postava zatížená traumatem z dětství a pocitem viny, cítila jsem v popisu jejího bezútěšně stereotypního života naději, že z toho musí nějak vyklouznout. Jazyk vyprávění je velmi chutný, jen někde už je pro mě až moc přirovnání, protože představy text vzbuzuje dokonale. Legrační, co mi dalo práce pochopit foneticky česky psané anglické výrazy. Četla jsem skoro nepřetržitě. Krásně napsáno!

22.07.2024 4 z 5

Martin v ráji Martin v ráji Jan Ryska

Taková prostá, milá knížka o rodině, která se přestěhovala na venkov. Reálie pro dnešní děti už vpravdě historické.

21.07.2024 3 z 5

Havraní doga Havraní doga Ivo Pechar

Někdy v šesté třídě jsem to hltala jako komiks v Ohníčku. Obdivovala jsem krásné ilustrace a klukovi záviděla toho psa.

21.07.2024 3 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Mnohokrát zfilmovaná detektivka, a každá verze jiná a zajímavá.
V téhle knize mám ráda intro, když se seznamujete se všemi účastníky a čekáte natěšeně, co bude.

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Nadčasové. Učebnice archetypů, výstrah, varování. Snažme se a buďme opatrní, jinak nás odplata nemine.
Jako první mě v dětském věku fascinovala Polednice. Všechny další mikropříběhy považuju za geniální. Krásná divadelní zpracování v ND nebo v Klicperově v HK. Tohle nemůže přestat být aktuální.

19.07.2024

Komu zvoní hrana Komu zvoní hrana Ernest Hemingway

Jelikož jsem ji četla v dorosteneckém věku jako povinnou četbu (stále mi vrtá hlavou, proč čteme některé knihy v naprosto nevhodném věku, kdy je ocení jen pár vyvolených), vnímala jsem, a dokonce kvůli tomu přeskakovala stránky, hlavně erotické scény. Ončanská válka mě moc nezajímala. Krásně napsáno. Ale mám raději autorova kratší díla.

19.07.2024 4 z 5

Posilování stresem: Cesta k odolnosti Posilování stresem: Cesta k odolnosti Pavel Kolář

Ano! Děkuju autorovi. Nefňukat, v jak těžké době žijeme, protože těžká byla každá, nezařadit se do fronty na antidepresiva. Jde to i jinak.

19.07.2024 4 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Kromě napínavého příběhu/případu to pro mě bylo lákadlo na plavbu luxusní lodí po nějaké řece.

Vražda v Mezopotámii Vražda v Mezopotámii Agatha Christie

Napínavé i děsivé, tvář za oknem... Čtenář se neodtrhne, dokud to Hercule nevyřeší.

Dvakrát sedm pohádek Dvakrát sedm pohádek František Hrubín

Veršované pohádky, které jsou i ve Špalíčku. Jsou krásné, stejně tak i křehké Trnkovy ilustrace.

19.07.2024

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Bezva, to jsem čubrněla. Přečteno za chvíli, jedním (vz)dechem.

19.07.2024 3 z 5

Dobrodružství veverky Zrzečky Dobrodružství veverky Zrzečky Josef Zeman

Knížka z dětství, milá, poetická, ale i drsná. Pro mě i poučná. Kuna loví veverky, ostříž ptáky. Les je pro mě dodnes chrám.

19.07.2024 3 z 5

Klub divných dětí Klub divných dětí Petra Soukupová

Četla jsem a už několikrát předčítala. Moc prospěšná kniha. Přiblížit dětem, jak žijí a cítí se vrstevníci, kteří jsou společensky vyloučení - divní kvůli tloušťce, nějaké fobii nebo postižení, Aspergerovu syndromu, to velmi oceňuju. Skvěle napsáno.

18.07.2024 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Dlouho jsem odolávala, když ji všechny děti nadšeně četly a vyprávěly z knížky útržky, které mi zněly praštěně. Nerada jdu s jakýmkoli davem a přidávávám se k hejnům. Ale prostě jsem se chtěla přesvědčit, a znát jako úča to, co děti hltají. Jej, jak mě to dostalo! Nemohla jsem se dočkat každého dalšího dílu, žasla jsem, jak příběh propracovaně roste a dospívá s postavami. Co všechno je v něm obsaženo i ukryto. Krása.

17.07.2024 5 z 5

Jasava Jasava Vladimír Šustr

Hltala jsem vše, co bylo o koních. Tahle knížka má hloubku, místy byla smutná. Prožívala jsem ji hodně. Kdysi dávno.

17.07.2024 4 z 5

Nataša Nataša Iva Hercíková

Tahle knížka neodmyslitelně patří k mým pubertálním letním prázdninám a k chichotání se s kámoškami, které ji taky četly.

17.07.2024 4 z 5