Vražda v Mezopotámii

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

V netradičním prostředí archeologického tábora dochází k vraždě manželky hlavního archeologa. Napětí mezi členy skupiny by se dalo krájet. Ještě štěstí, že věhlasný soukromý detektiv Hercule Poirot je zrovna poblíž, aby nám opět ukázal, co umí. Prostředí příběhu oplývá rozličnými postavami, z nichž, jak už to tak bývá, každá by mohla být vrahem. I tak vám ale rozuzlení příběhu, jakkoliv naprosto logické, nepřijde až do poslední chvíle na mysl. Jako vždy, když čtete Agathu Christie. Celý mezopotámský případ nám autorka vypráví očima ošetřovatelky, která je k rozporuplné paní Leidnerové, zavražděné manželce doktora Leidnera, povolána jen pár dní před samotným činem. Poté se tato slečna stává Poirotovi cennou pomocnicí a ve svém následném vyprávění si rozhodně nebere servítky. Příběh tím však rozhodně netrpí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31221/hercule-poirot-vrazd-31221.jpg 4.6446
Série

Hercule Poirot 14.

Žánr
Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány
Vydáno, Orbis
Orig. název

Murder in Mesopotamia, 1936

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (60)

Kniha Vražda v Mezopotámii

Přidat komentář
Lemurka
07. října

Jdu proti proudu. Kniha mě bavila první třetinu, pak se mi to zdálo zdlouhavé a nudné. Nějak úplně mi nesedí autorčin styl.

konicekbily
01. září

Další pěkný díl ze seriálu o slavném detektivovi. Tentokrát pomahačem a našeptávačem není kapitán Hastings, ale zdravotní sestra. Té vyprávění příběhu pěkně odsýpá a je nápomocná při řešení případu. Jako obvykle čtenář nemá vůbec šanci vraha odhalit, jenom šedé buňky Hercula vše odhalí a na závěr vysvětlí, jak se to mohlo stát, i když to vypadalo, že je to nemožné.


INCOGNITOREADER
15. srpna

Kniha mě dost překvapila tím, že je vyprávěna z pohledu první osoby a ne klasicky vypravěčem. Tady se jedná o vyprávění sestry, která byla najatá, aby se starala o manželku archeologa v Iráku. A vypráví nám příběh a svoje poznatky. Poirot se objevuje poměrně pozdě a mě kniha docela nudila. Mám detektivky rád, i jiné knihy od Agathy mám rád, ale tady mi to bohužel nesedlo.

u_marketa
04. srpna

Není mi jasné, proč zrovna v tomhle díle Poirot mluvil tak komicky neumětelsky anglicky, což působilo poměrně rušivě, jinak se ale nedá nic vytknout. Vypravěčkou je zdravotní sestra, která se s odstupem snaží události popsat na papíře, a děj se odehrává v Iráku v domě, kde přebývá archeologická výprava - tady Agatha patrně čerpala inspiraci ze svého života. Sestra toho ale nestihne mnoho napracovat, jakmile ji najmou, její paní je nalezena zavražděná. Sestra je nebojácná, až odvážná, vypráví klidně, a Poirot (který se zase náhodou vyskytl poblíž) ji proto bere za spojence. Opět se dočkáme druhé vraždy, Poirot ale vše rozlouskne během pár dnů a odjíždí v dál Orient-Expressem, aby se nachomýtl k další známé vraždě (která ale vyšla knižně o několik dílů dříve). Mě prostředí Blízkého východu bavilo, je poznat, že Agatha Christie měla cestování ráda. Její postavy jezdí po celém světě, ať už za prací, odpočinkem, nebo i zločinem. Škoda že jsme se ve Vraždě v Mezopotámii nedostali blíž arabské kultuře, prostor, ve kterém se odehrává, je pevně ohraničen domem archeologů. Jako další případ v řadě bude ale navazovat Smrt na Nilu, těším se na čtení.

Vecerkova
20. července

„ (...) Až do posledního okamžiku já držím všechno zde,“ poklepal si na čelo. „V pravou chvíli – udělám skok – jak panter – a mon Dieu, to je pak překvapení!“

Uvědomuji si, že nemám Vraždu s čím srovnávat, na druhou stranu nemám jí co vytknout. Moment překvapení se nekonal, zklamání ovšem také ne. Lehká forma dělá román velmi čtivým.
Líbilo se mi, jak se ve vydání z 1969 popasovali s Poirotovým jazykem, dali mu osobitost ale nikoli přílišnou komičnost, která by pokazila atmosféru.

NemcovaKN
20. července

Samozřejmě H. Poirota znám, ale knihu od A. Christie jsem četla poprvé. Jsem velmi mile překvapena, jakým způsobem je příběh napsaný - takovým lehkým a jednoduchým způsobem. Přitom jsem bez problémů byla vtažena do děje a okouzlena příběhem.

katy87
05. července

Zápletka sice nepravděpodobná a neuvěřitelná, stejně tak i provedení vraždy, ale stejně mě to dostalo, jako vždycky :-). Psáno v době, kdy arabský svět ještě neměl tak negativní konotaci jako dnes... Na konci knihy Agatha sděluje, že se ze Sýrie Poirot vrátil nazpět Orient expresem a navazuje tak na další knihu.

sabca1520
26. června

Agatha a Hercule.. Neexistuje lepší spojení. ????

1

Doporučujeme

Údolí tyrannosaura
Údolí tyrannosaura
Smrtící tajnosti
Smrtící tajnosti
Karty na stole
Karty na stole
Jeden za druhým
Jeden za druhým