Vražda v Mezopotámii

V netradičním prostředí archeologického tábora dochází k vraždě manželky hlavního archeologa. Napětí mezi členy skupiny by se dalo krájet. Ještě štěstí, že věhlasný soukromý detektiv Hercule Poirot je zrovna poblíž, aby nám opět ukázal, co umí. Prostředí příběhu oplývá rozličnými postavami, z nichž, jak už to tak bývá, každá by mohla být vrahem. I tak vám ale rozuzlení příběhu, jakkoliv naprosto logické, nepřijde až do poslední chvíle na mysl. Jako vždy, když čtete Agathu Christie. Celý mezopotámský případ nám autorka vypráví očima ošetřovatelky, která je k rozporuplné paní Leidnerové, zavražděné manželce doktora Leidnera, povolána jen pár dní před samotným činem. Poté se tato slečna stává Poirotovi cennou pomocnicí a ve svém následném vyprávění si rozhodně nebere servítky. Příběh tím však rozhodně netrpí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31221/hercule-poirot-vrazd-31221.jpg 4.6495

Hercule Poirot 14.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány

Vydáno: , Orbis

Murder in Mesopotamia, 1936

Kniha Vražda v Mezopotámii

baji42

Vynikající detektivka z pera nejslavnější autorky tohoto žánru. Kniha se dočkala i několika filmových podob, které ovšem dle mého názoru nedosáhly kvality knihy.

Sklenička

Je to moje literární seznámení s klasikou detektivního žánru, nemám tedy žánrové srovnání. Vybrala jsem si tenhle příběh, protože sama jsem měla archeologické období a prostředí vykopávek jsem znala z brigád (byť tedy ne z oblasti Mezopotámie, jen kousek od Hradce :-)). Ani nejsem ten typ, který se snaží odhalit vraha ještě před koncem, jen jsem se nechala unášet příběhem. Plavba po vlnách příběhu byla hladká, svižná a završení cesty překvapivé. Na můj vkus tam bylo moc přímé řeči, ale zřejmě to bylo nezbytné.

Gibis

Už se mi stýskalo po Herculu Poirotovi, jak já ho nemám aspoň jednou za čtvrt roku, tak se u mě projevují abstinenční příznaky :) Vražda v Mezopotámii je jedním z nejlepších případů, ale já mám ráda vlastně všechny. Děj je značně obohacen zkušenostmi samotné Agathy Christie z cest s jejím druhým manželem za archeologickými vykopávkami (výborně zpracováno v jejím biografickém díle Pověz mi, jak žijete). Samotná vražda je opět dokonale matoucí, ale na HP a jeho šedé buňky prostě nikdo nemá!

verka5083

Začátek mi přišel fascinující a donutil mě knihu číst dál. Bohužel, poté děj u mně nějak sklouznul a kniha mě už tak nebavila jako na začátku. Ale ale konec knihy mě opět nadchnul a musel jsem ji už prostě dočíst.

PeterBahn
28.12.2020

Četlo se moc hezky, i když zápletka i technické provedení vraždy málo pravděpodobné. Asi mám pro Agathu slabost v tom, že mi víc dává atmosféra příběhu, než technické nepravděpodobnosti…:-)

Kontryhelka
06.12.2020

Fantastické čtení a konečné šokující rozuzlení jako vždycky. Agatha mně nikdy neomrzí a její dílo mohu číst pořád a pořád. Je tu pro mně,kdykoliv potřebuji povzbudit a vždy mně pohladí po mé lačné čtenářské duši. Za mně opravdu knižní mňamka. A film taky stojí za to.Ale tam se některé postavy chovají jako blbci.

MilanCFC
18.11.2020

Sice se zde hlavní hrdina objevil znovu až docela později, ale tentokrát mi to vůbec nevadilo. A skoro vůbec mi nechyběla postava kapitána Hastingse. Skoro :-) Kniha mě celou dobu nesmírně bavila, asi za to mohlo to prostředí, do kterého byla zasazena, a vůbec celkově hlavní příběh. Mám ale nejspíš malou "temnou" představivost, protože způsob vraždy jsem si nějak nedokázal vykreslit. Jakmile však bude tento díl zase v televizi, určitě budu mít jasno :-) Tento škraloupek, který je ale spíš mojí vinou, ale nemůže ohrozit plné hodnocení. Pravda, trošku mě také zaskočil jazyk, jaký v tomto díle HP užíval, tak nějak z ničeho nic, ale to opět není úplně zásadní problém. Opravdu výborné.

Lemurka
07.10.2020

Jdu proti proudu. Kniha mě bavila první třetinu, pak se mi to zdálo zdlouhavé a nudné. Nějak úplně mi nesedí autorčin styl.