Vražda v Mezopotámii

Vražda v Mezopotámii

V netradičním prostředí archeologického tábora dochází k vraždě manželky hlavního archeologa. Napětí mezi členy skupiny by se dalo krájet. Ještě štěstí, že věhlasný soukromý detektiv Hercule Poirot je zrovna poblíž, aby nám opět ukázal, co umí. Prostředí příběhu oplývá rozličnými postavami, z nichž, jak už to tak bývá, každá by mohla být vrahem. I tak vám ale rozuzlení příběhu, jakkoliv naprosto logické, nepřijde až do poslední chvíle na mysl. Jako vždy, když čtete Agathu Christie. Celý mezopotámský případ nám autorka vypráví očima ošetřovatelky, která je k rozporuplné paní Leidnerové, zavražděné manželce doktora Leidnera, povolána jen pár dní před samotným činem. Poté se tato slečna stává Poirotovi cennou pomocnicí a ve svém následném vyprávění si rozhodně nebere servítky. Příběh tím však rozhodně netrpí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31221/hercule-poirot-vrazd-31221.jpg 4.7310

Hercule Poirot (14.)

Murder in Mesopotamia (1936)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Orbis

MirijamFrankl

Výborná, čtivá kniha s nečekanýmn rozuzlením a několika zločinci. Všechno krásně sedí a dává smysl, a přitom není třeba žádných moderních metod, jen šedých závitů mozkových pana Hercula Poirota.

alibaba72

Agatha je prostě skvělá :-)

Denisworld

Jedna z neznámých, ale nelepších knih v žánru detektivka.

Další skvostná detektivka s Herculem Poirotem, odehrávající se v atraktivním prostředí archeologických vykopávek starověké Mezopotámie. Moje sympatie si získala hlavně sestra Leatheranová, která se zde stane zdatnou pomocnicí slavného detektiva. A samozřejmě se jim také po překonání různých peripetií podaří odhalit vraha, do kterého by to - jako obvykle - nikdo neřekl ;-).

antonin0999
23.12.2017

Jak už to tak u Agathy Christie bývá zvykem, hlavní roli v této knize hraje psychologie postav, stísněná atmosféra prostředí a překvapivé rozuzlení.
Oproti jiným příběhům mi zde přijde, že vrah nehrál příliš na jistotu a jeho řešení bylo dost křečovité a vzhledem k jeho schopnostem mohl situaci Poirotovi trochu zkomplikovat.

Aymira
14.12.2017

Další výborná kniha od Agathy Christie, u které příběhu jednoznačně prospělo prostředí archeologického výzkumu v Iráku. Děj je tentokrát vyprávěn zdravotní sestrou, která se připojila k výpravě archeologů, aby se "starala" o psychicky nemocnou manželku vedoucího výpravy.

K vraždě tentokrát dochází až v pozdějším průběhu děje a shodou okolností krajinou projíždí Hercule Poirot, takže pomůže zločin vyšetřit. Opět se mu to podaří svým typickým způsobem - důmyslností, přesným sběrem informací nejen z období vraždy, ale i z minulosti hlavních postav, až se mu podaří složit ucelený příběh přesně podle pravdy. Čtení mě moc bavilo, ale na konci odhalený způsob vraždy mi přece jen přišel v reálném světě nemožný, proto své hodnocení snižuji o jeden stupeň.

Shui-Xian
28.11.2017

Na sestru Leatheranovou, sympatickou průvodkyni případem, jsem si zvykla záhy a ráda - zvlášť, když projevila svou vlídnou střízlivost a realismus. (Její metody, jak mírnit ženskou hysterii mi mimochodem přijdou mimořádně efektní - některé excitované dámy potřebují proplesknutí jako sůl!) Díky ní jsem se musela mnohokrát pousmát nad tím, jak je belgický detektiv znovu zpodobňován jako excentrický, boubelatý mužíček... Především ale jejími slovy Agatha poutavě vylíčila skličující atmosféru archeologické výpravy a opatřila úzkost paní Leidnerové příhodnou tajuplností, která činila vraždu v Mezopotámii mnohem zajímavější...

Devorah
03.10.2017

Jak už u Agathy Christie bývá zvykem, příběh byl opět detailně propracovaný. Tentokrát ale vybrala naprosto skvostné kulisy z prostředí archeologických vykopávek a opět bravurně vykresila nejen atmosféru okolo badatelů, ale také jejich charakter. V jedné knize tak dostanete trochu historie, trochu hysterie, trochu tajemství, trochu pokřivených charakterů a vraždu jako pomyslnou třešinku na dortu.

SaraL
23.08.2017

Jakékoliv dílo Agathy Christie stojí za přečtení! V knihách nechybí napětí a jsou hrozně návykové :-)

jaja10
30.06.2017

Úžasné, napínavé, super. Já jsem četla a četla a nechtěla přestat dokud nebudu znát vraha. Škoda, že člověk musí chodit spát. :-)

Pjater
26.06.2017

Jako vždy, skvěle vypracovány a napínavý příběh. Když už jsem si říkala, že mě žádný zvrat nepřekvapí, překvapil. Určitě doporučuji přečíst.

AnetaKor
28.04.2017

Moc příjemná kniha... Postava sestry mi byla neuvěřitelně sympatická, takova rýzi osobnost

MartinaSladkova
07.02.2017

Miluji Agathu a toto byla má první kniha od ní. Poirot je mistr a ten nejsympatičtější detektiv. Závěr byl bravurní.

sgjoli
04.06.2016

Vražda v Mezopotámii je další z mých nejoblíbenějších příběhů o Poirotovi. Kromě toho, že se autorce opět podařilo sepsat detailně propracovaný a logicky vystavěný případ, tak mne na této knize také baví to, že se odehrává v atraktivním prostředí archeologických vykopávek. Toto prostředí se Agathě podařilo skvěle vykreslit a přiblížit, ale není se čemu divit – archeologické vykopávky byly autorce velmi blízké, a tak znalostí o nich využila. Zároveň mě bavila tísnivá tajuplná atmosféra doprovázející okolnosti smrti hlavní postavy. Já si čtení rozhodně užívala.

Sebasti
29.05.2016

Tak tohle je jeden z nejpoutavějších a z nejhezčích příběhů Královny zločinů. Použit prostředí archeologických vykopávek v Mezopotámii byl vynikající nápad. Celá zápletka je snad nejoriginálnější a aspoň mě tedy chytl za srdce skvěle promyšlený motiv. Vše do sebe skvěle zapadá. Ani nevím, jestli bych si příběh tak oblíbil, kdyby se neodehrával právě v archeologickém táboře, a kdyby nebyl napsán Agathou, protože by to nikdo jiný takhle krásně nenapsal. Postavy jsou neuvěřitelně živě vykreslené a prostředí snad ještě více:
"Právě vycházelo slunce. Celé východní nebe bylo pokryto pestrou směsí růžové, oranžové, sinalé a perlově šedivé barvy.
,Jaký to krasavecký východ slunce,' řekl Poirot jemně.
Řeka se stáčela doleva a na obzoru se rýsoval Tell, celý zlatý. Na jižní straně kvetly stromy a lidé pokojně obdělávali pole. V dálce skřípělo vodní kolo - slabý zvuk jako z jiného světa. Na severu se tyčily minarety a pohádkově bílý masiv Hassaniehu."

Turmee
06.05.2016

Agatho, já tě miluju :D

Úžasný příběh zasazený do netypického prostředí Mezopotámie mě donutil zapomenout na školu i práci a zhltala jsem ho během chviličky. Atmosféra na vykopávkách mě vtáhla do děje a postavu nezujaté ošetřovatelky Amy jsem si zamilovala během chvilličky.
Neodolatelný příbeh s vyjímečným Poirotem mě opět dostal.

Henriette
13.08.2015

Tato kniha už patří mezi mé nejoblíbenější "klasiky" této autorky. Dá se číst pořád dokola.

Modrina
19.05.2014

Tohle byla úplně první kniha, kterou jsem od Agathy Christie četla a doslova jsem ji zhltla. A byla jsem naprosto šokovaná skutečností, že vrah je ten, kdo to prostě nemohl udělat. Až po přečtení dalších knížek mi došlo, že přesně tak Agatha píše. :)

pavucik
06.02.2014

Dalsia skvela detektivna praca pani Agathy. Zaujalo ma prostredie, celkom pekne tu boli vykreslene charaktery postav, velmi dobra zapletka a rozuzlenie vyborne. Ako skoro u vsetkych Agatinich diel, aj tu rozuzlenim vlastne prichadzam k tomu, ze som zasa netrafila do vraha. I ked som mala podozrenie a samozrejme jeden predpoklad ohladom toho mi vysiel (ale viec nemozem prezradit) nakoniec sa aj tak ukaze, ze Agatha dokaze s citatelom mavat cely pribeh sem-tam a nakoniec aj tak si urobi po svojom :) a ako bolo napisane v obsahu, neomylne ukaze na vraha. Vyborna, doporucujem.

Skjaninka
08.06.2013

Po dosť dlhej dobe som dostala chuť na dobrý detektívny román a samozrejme som siahla po overenej Agathe, s veľkým očakávaním, ktoré ani tentokrát nesklamala.
Ďalší z Poirotových prípadov, ktorý mi spríjemnil voľné chvíle a ktorého rozlúštenie bolo pre mňa prekvapením, pretože nemám bunky na lúštenie záhad vedúcich k odhaleniu vraha.
Pre mňa čisto oddychová záležitosť, ktorú samozrejme môžem len odporučiť.

wanilka
02.04.2013

První kniha, kterou jsem od autorky četla a myslím, že nebude ani poslední :-) Moc pěkná kniha.

princesse
30.06.2012

Výborná detektivka, která opět nezklamala. A nezklamalo ani filmové zpracování. Doporučuji.

petahor
26.11.2011

Vražda v Mezipotámii byla první knihou, kterou jsem četla od A.Ch. a díky ní jsem se rozhodla, že si přečtu všechny knihy od ní :)
Její knihy mě baví :)

LenaBil
28.04.2011

Kniha Vražda v Mezopotámii se mi líbila, bavila mě, byla napínavá a četla se velmi dobře. Děj je zasazen do zajímavého prostředí Orientu a zápletka je rovněž velmi dobrá. Tuto knihu doporučuji.