Posilování stresem – Cesta k odolnosti

O stresu se hovoří zejména jako o umělé, lidstvem vyrobené zátěži. Člověk se musel naučit porozumět a vzdorovat rozmanitým stresovým vlivům od počátku své existence. Tělesná zátěž, zima střídaná horkem, nedostatek jídla a tekutin, bakterie, viry, nedostatek spánku či bolest zasahovaly do našich životů od nepaměti. V dnešní době vnímáme stres především jako významnou příčinu vzniku řady tělesných a duševních onemocnění, a chápeme jej jako nebezpečný. Pavel Kolář, celosvětově uznávaný fyzioterapeut a odborník na celostní medicínu, ve své knize Posilování stresem – Cesta k odolnosti mimo jiné rozebírá opačnou úlohu stresových vlivů, a to zejména z hlediska zvýšení odolnosti našeho organismu. Naše tělo a duše v sobě skrývá obrovský potenciál udělat nás nejen silně odolnými, ale také šťastnými. Využijme ho a vezměme odpovědnost za své zdraví a kvalitu svého života do vlastních rukou!...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/473074/big_posilovani-stresem-cesta-k-odolnost-sHX-473074.png 4.151

Kniha Posilování stresem – Cesta k odolnosti

Očekával jsem klasickou motivační knihu, z které polovina obsahuje popis toho, jak to dělám blbě a druhá polovina obsahuje rady, jak to mám dělat správně. Byl jsem mile překvapen, že se mi autor nijak nevnucuje se svými skvělými radami, ale naopak mi vysvětluje, jak moje tělo funguje a jak reaguje na podněty. I když nejsem biochemik, abych některým detailům úplně rozuměl, dokážu pochopit, že tělo pracuje komplexně a tím je myšleno, že propojené je vše, fyzický i duševní stav. No není to žádný objev, že když se dobře najím, mám skvělou náladu, ale logicky pak musí vycházet známé skautské heslo: "Ve zdravém těle, zdravý duch". V knize je to potvrzeno.

Vše je neskutečně vzájemně provázáno, organismus se učí zvládat stres a je až neuvěřitelné, co je možné jej cíleným tréningem naučit. Tělo funguje jako stroj, který, když se o něj pečuje, je schopno neuvěřitelných výkonů. Pavel Kolář je především sportovní lékař a kniha je tím velmi ovlivněna. Pokud někdo v knize hledá nějaké rady nenajde je. Nechte se inspirovat: sledujte své tělo a naučte se mu rozumět. Každý jsme jiný, obecné pravdy nemusí být vždy pravdami absolutními.

Na knize mne nejvíce zaujala ta komplexnost. Sám si dobře pamatuji, že když mě zlobil žlučník, bolelo mě v zádech. Nevylučuji, že si knihu ještě jednou prolistuji, třeba se zaměřím jen na některé kapitoly, abych si je zopakoval.

Jenny46

Kniha, která se musí dávkovat po troškách. Zajímavá a každý si najde co potřebuje. Určitě se budu postupně vracet k informacím.

harena

Úvod str.7
"Nevnímejte prosím tuto knihu ani tak jako návod, jako spíš upozornění, že naše tělo a duše v sobě skýtají obrovský potenciál udělat nás nejen silně odolnými, ale také šťastnými. To jak ho využijeme, záleží jen na nás samých."

Určitě knihu doporučuji k přečtení, nezaškodí se dozvědět nové věci.Když se mi zdálo čtení až příliš odborné a zrovna ten problém mě až tak nezajímal, tak jsem odstavec či část kapitoly přeskočila, protože to bylo určeno pro čtenáře, kteří už o tomto oboru vědí víc. Ale v knize najde každý něco pro sebe, nad čím se může zamyslet a třeba pro sebe ještě víc udělat. Jinak se připojuji ke kritice na naprosto nekvalitní a rozpadající se vazby.

martunka
27.12.2021

Musím uznat,že jsem od této knihy čekala něco jiného....a studium medicíny to zrovna nebylo...

Olcab264
21.10.2021

Zajímavá knížka,hezky popsáno,že je třeba hledat příčinu a ne jen léčit následek

knihovniceVS
20.10.2021

Kniha je podrobná a obsáhlá. Důkladně ukazuje naprostou provázanost všeho se vším (mluvím o těle, samozřejmě). Ovšem umím si ji představit spíš jako skvělou učebnici. Běžný čtenář bude odrazen množstvím informací a pro změnu v problematice orientovaný čtenář musí mít místy nutně pocit stálého opakování.
Však on si každý vybere to, co potřebuje...
Jen mě iritovala opakovaná záměna živelní X živelná.

Olous1
11.10.2021

Plně souhlasím s předchozím komentářem, není třeba už co dodat. Určitě si knihu přečtěte,je opravdu velice obsáhlá,ale já jsem si v ní našla co jsem potřebovala.

stejsdan
23.09.2021

Knížka užitečná a praktická do dnešní doby, jsem s panem profesorem zajedno, že stres v rozumné míře je potřebný a zdravý. Koronavirus nám ukázal, jak jsme rozmazlení, těžko se přizpůsobujeme náhlým změnám a nedokážeme být tolik chápaví a flexibilní.
Taky je potřeba se hýbat, pravidelně sportovat, je tam spousta dávno známých věcí..
Mám však dojem, že knížka je pro laiky dosti obsáhlá, plná odborných výrazů, mě to problém nedělalo, jsem zdravotník:)
Každopádně doporučuji.