Memento přehled

Memento
https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/3071/mid_memento-H2e-3071.jpg 4 3683 3683

Memento je román o narkomanech. Tato věta říká sice to nejdůležitější, ale zdaleka ne všechno. Především nevypovídá o tom, že autor pojal svou prózu jako svědeckou výpověď - nikoli jako příběh "o nich", ale jako "jejich" příběh. Čtenář se dostává do středu dění, do života těch, kteří propadli droze, pro něž se stává fetování hlavním či spíše jediným smyslem života, kteří se sesouvají po šikmé ploše sebezničující vášně k naprosté zkáze. V Mementu nečteme poučení, varování, výstrahy, ale pronikáme do lidských osudů, bytostně cítíme, jak málo stačí, aby se život člověka zhroutil do marného a bezútěšného živoření.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Memento. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (446)

Sam33
02.06.2024 4 z 5

Kdysi v pubertě jsem kníhu četla a nyní jsem se k ní znovu dostala docela náhodou v podobě audioknihy namluvenou Richardem Krajčem (skvělý přednes, doporučuji). Věděla jsem, jak kniha skončí, ale závěr knihy, kdy Michal už trpí silnou paranoiou, je velmi dobře vykreslený, až mě to překvapilo. Zároveň jsem si uvědomila, jak jsem soucítila a bylo mi bylo líto "těch druhých lidí", kterých se závislost dotkne - rodičů, kamarádů, partnerů nebo prostě lidí, kteří k danému člověku, který spadl do závislosti, měli nějaký vztah a pomalu musí sledovat, jak se člověk potápí do hlubší a hlubší závislosti, ze které mu nelze pomoct, pokud závislý nechce. A oni bohužel většinou nechtějí.
Kromě pár detailů, jako povinná vojna pro hlavního hrdinu nebo vězení za příživnictví, jelikož nemají práci, je podle mě kniha stále dost aktuální.

Kamčučák
29.05.2024 5 z 5

Velmi silný děj. Barvitě popsaný život těch co berou drogy. Kniha se velmi dobře četla, i když nebyla veselá. Tohle by měla být povinná četba k maturitě.


pavel.2
02.04.2024 2 z 5

Velice mi vadilo všelijaké skákání a pokračování dějů jako odprostřed. Špatný způsob psaní, takový chaotický.
Bylo to tak rušivé, že ani potenciálně zajímavý obsah to pro mě nemohl zachránit.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Memento v seznamech

v Právě čtených36x
v Přečtených6 587x
ve Čtenářské výzvě470x
v Doporučených315x
v Knihotéce1 038x
v Chystám se číst538x
v Chci si koupit111x
v dalších seznamech30x