Memento přehled

Memento
https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/3071/mid_memento-H2e-3071.jpg 4 3695 3695

Memento je román o narkomanech. Tato věta říká sice to nejdůležitější, ale zdaleka ne všechno. Především nevypovídá o tom, že autor pojal svou prózu jako svědeckou výpověď - nikoli jako příběh "o nich", ale jako "jejich" příběh. Čtenář se dostává do středu dění, do života těch, kteří propadli droze, pro něž se stává fetování hlavním či spíše jediným smyslem života, kteří se sesouvají po šikmé ploše sebezničující vášně k naprosté zkáze. V Mementu nečteme poučení, varování, výstrahy, ale pronikáme do lidských osudů, bytostně cítíme, jak málo stačí, aby se život člověka zhroutil do marného a bezútěšného živoření.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Memento. Přihlašte se a napište ho.

Zemlja
včera 3 z 5

Četla jsem aktuálně, po vydání, tedy ještě za socíku. Bylo odvážné psát o "závadové" mládeži. Kolem knihy bylo dost haló. Napsané je to dobře, ale zdálo se mi to takové zjemnělé, kavárenské. Řekla bych, že život mnoha narkomanů byl mnohem drsnější a odpudivější.

LEGACY
05.07.2024 4 z 5

Člověk na drogách potlačuje vše, co dělá člověka člověkem čistě proto, že je pro svoji závislost schopný udělat doslova cokoliv a veškeré jeho hodnoty a morální kompas nejenže jdou stranou, ale jsou mu asi úplně k smíchu.
Věřím, že na svoji dobu naprosto revoluční čtení, po kterém lidé buď omdlévali, nebo dokonce knihu odkládali pod tíhou surové autentičnosti. Problém s feťákama je, že se nemají rádi, nemají sebehodnotu a rozhodně je nechci ospravedlňovat, ale za každou troskou na ulici, co nemá kousek disciplíny dojít si ani v noci do armády spási, je prostě nějaká křivda, zraněné ego, nebo špatná zkušenost třeba s rodiči. Máme u nás také jednoho Petr O., kterému se jakákoliv sebereflexe vzdálila jak jen to je možné a jeho vyhlídky na poklidné stáří jsou docela malé. Ovšem když ho začnu poslouchat pozorně, jsou v jeho příbězích střípky, které napoví proč a jak. Každopádně co je horšího? On má každý nějaký sklony, k něčemu se uchýlit, když mu nepadá karta, je ale dobré najít si něco, co tělo a mysl neohlodá jak narkomanie. Ono lidské tělo a smysly potřebují jistý balanc, no a když vám tělo během sekund vyletí na měsíc a zažijete euforii, je to krátkodobá slast, které tlumí každodenní šeď jen na tu momentku. Z dlouhodobého hlediska poté ale nastává dlouhá cesta návratu a to bortí kosti a nutí lidi k strašným činům. No, jsem rád, že jsem to dočetl, protože v tomto roce čtení tolik nedám a můj den často vypadá tak, že čučím osm hodin ve skladu do displeje čtečky a následně dvě/tři hodiny doučuju na internetu. Od obrazovky si naštěstí ale chodím "odpočnout" během a ne chodím za Petrem O.

Sam33
02.06.2024 4 z 5

Kdysi v pubertě jsem kníhu četla a nyní jsem se k ní znovu dostala docela náhodou v podobě audioknihy namluvenou Richardem Krajčem (skvělý přednes, doporučuji). Věděla jsem, jak kniha skončí, ale závěr knihy, kdy Michal už trpí silnou paranoiou, je velmi dobře vykreslený, až mě to překvapilo. Zároveň jsem si uvědomila, jak jsem soucítila a bylo mi bylo líto "těch druhých lidí", kterých se závislost dotkne - rodičů, kamarádů, partnerů nebo prostě lidí, kteří k danému člověku, který spadl do závislosti, měli nějaký vztah a pomalu musí sledovat, jak se člověk potápí do hlubší a hlubší závislosti, ze které mu nelze pomoct, pokud závislý nechce. A oni bohužel většinou nechtějí.
Kromě pár detailů, jako povinná vojna pro hlavního hrdinu nebo vězení za příživnictví, jelikož nemají práci, je podle mě kniha stále dost aktuální.

Zatím zde není žádná související novinka.

Zatím zde není žádný citát z knihy. Přidejte citát.

Zfilmováno

Memento (2002)