Memento

Memento je román o narkomanech. Tato věta říká sice to nejdůležitější, ale zdaleka ne všechno. Především nevypovídá o tom, že autor pojal svou prózu jako svědeckou výpověď - nikoli jako příběh "o nich", ale jako "jejich" příběh. Čtenář se dostává do středu dění, do života těch, kteří propadli droze, pro něž se stává fetování hlavním či spíše jediným smyslem života, kteří se sesouvají po šikmé ploše sebezničující vášně k naprosté zkáze. V Mementu nečteme poučení, varování, výstrahy, ale pronikáme do lidských osudů, bytostně cítíme, jak málo stačí, aby se život člověka zhroutil do marného a bezútěšného živoření....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/3071/memento-H2e-3071.jpg 4.23118
Romány, Literatura česká
Vydáno, CZ Books

Kniha Memento

Noisette73

Aktuální téma, ale trošku zastaralé prvky. Děti ze stanice zoo určitě lepší.

Ellen16

Takové hlubší podívání se do světa feťáka, do světa, ve kterém jsem nikdy nechápala, jak lidi ze sebe můžou dobrovolně něco takového udělat. Trochu se mi to poodhalilo, ale stejně nechápu a hlavního hrdiny mi líto není.

frantisek0724

České retro od Radka Johna. Celkem věrohodně popsané inferno v hlavě feťáka.
Doba se mění, drogy zůstávají. Kdyby psal pan John Memento z dnešní doby, osa příběhu by zůstala stejná. Jen je to dnes větší byznys. Dokud je poptávka je i nabídka. Jednoduché jak facka.
Chtělo by se napsat: Dejte přečíst dětem. Možná. Jenže... Kniha ještě nikdy nezabránila někomu stát se dobrovolně otrokem a troskou. Každopádně za jedno přečtení knížka stojí.

Petrushka31

Příběh byl zajímavý, toto téma mě hodně zajímá, ale nesedl mi styl, jakým je kniha psaná.

Nikolda

Kniha, která mi připadala jako česká alternativa My děti ze stanice Zoo. Akorát jiná v tom, že hlavní hrdina ve své "kariéře" toxikomana došel ještě dál a propadl se hlouběji. Co je zpočátku jen zábava se najednou obrací v tvrdou závislost. Pak už jen nepřetržitý kolotoč výletů do oblak (pádů) a abstinencí ve vězení, nebo léčebně. Stále dokola ta písnička v hlavě "já můžu přestat, kdy chci", přičemž hrdina vydrží bez dávky pár dnů, potažmo hodin. Velmi dobře tu byl popsán duševní stav narkomanů, kdy jsou schopní něco vykrást, pro trochu peněz na svůj jed, jen aby to oddálilo absťák. Na konci příběhu hlavní hrdina trpí paranoidními stavy, kdy je nebezpečný každému ve svém okolí. Díky popsaným situacím člověk pochopí, jak tito jedinci dokáží ohrožovat ostatní, protože jim droga skutečně vymyla mozek.

i.stefany

Radek John nás vzal na exkurzi do světa feťáků. Memento je varování - prach jsi a v prach se obrátíš. Je na každém z nás, jak se svým životem naložíme. Kdo jednou zkusí drogu, nevěří, že mu ublíží. Naopak, pomůže, zlepší náladu, rozpustí chmury, zajistí únik a výdrž... Ale co dál. Jak z toho ven? Je naděje ještě přestat a vrátit se do normálního života? Existuje nespočet závislostí, ale droga, ta si nebere servítky... Michal o tom ví své.

Mrs.Depp

(+ SPOILER) Kniha, kterou by si měl přečíst aspoň jednou za život každý, ať už má s drogama zkušenosti nebo ne. V knize je popsáno, jak vzniká závislost i jak je těžké se z tohoto začarovaného kruhu dostat. Je smutné kolik lidí to nechá dojít tak daleko, že je nezastaví ani vězení, krádeže a vážné zdravotní problémy. Proto pro mě bylo těžké se do Michala vcítit ale na druhou stranu vím, že zvládnout závislost je opravdu těžké a myslím, že každý máme tu svou, někdo má to "štěstí", že je závislý na kofeinu, někdo třeba na internetu a někdo má zase tu smůlu, že propadne tvrdým drogám. Člověku by těchto lidí bylo až líto, ale je pravda, že spoustu věcí si dělají sami a spousta z nich se ani o léčbu nesnaží a byli by schopni i ublížit ostatním, jako třeba Michal, který kvůli halucinacím plánoval vraždy. Tyto případy se bohužel stávají i v reálném světě a je moc smutné, že to lidé nechají dojít tak daleko. Přesto myslím, že jakoukoliv závislost je těžké zvládnout a chce to opravdu pevnou vůli a mělo by se těmto lidem pomoct.

georginaa

Memento mě hodně zasáhlo. Po čtení jsem si připadala divně, smutně a frustrovaně. Nikdy jsem se nechtěla k těmto věcem přiblížit a ani aby něco takového prožívaly mé děti. Je to beznadějný kruh emocí, které nejsou pod kontrolou. A kdo říká že to pod kontrolou má, tak lže. Jak svému okolí tak hlavně sám sobě.

Kosmonaut z Čech
Kosmonaut z Čech