Memento

Memento je román o narkomanech. Tato věta říká sice to nejdůležitější, ale zdaleka ne všechno. Především nevypovídá o tom, že autor pojal svou prózu jako svědeckou výpověď - nikoli jako příběh "o nich", ale jako "jejich" příběh. Čtenář se dostává do středu dění, do života těch, kteří propadli droze, pro něž se stává fetování hlavním či spíše jediným smyslem života, kteří se sesouvají po šikmé ploše sebezničující vášně k naprosté zkáze. V Mementu nečteme poučení, varování, výstrahy, ale pronikáme do lidských osudů, bytostně cítíme, jak málo stačí, aby se život člověka zhroutil do marného a bezútěšného živoření....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/3071/big_memento-H2e-3071.jpg 4.23281

Kniha Memento

Lejčís
včera

Dílo jsem poslouchala jako audioknihu, kterou načetl Richard Krajčo a upřímně jsem nečekala, že bude načtená až tak dobře! Ty Richardovy výbuchy vzteku v hlase působily tak opravdově, že jsem se do příběhu dostala mnohem hlouběji, než kdybych knihu pouze četla. O to víc mě také oslovila. Číst o narkomanech je jedna věc, ale číst o narkomanech jejich očima je úplně jiný zážitek.. nepomůže Vám to je pochopit, ale začnete s nimi soucítit, poznáte, jak těžké je odolat a bude Vám jich opravdu líto. Radek John napsal román ze dna společnosti, který Vás opravdu nenechá chladnými, a to jediné, na co budete v průběhu čtení myslet, bude: bože, prosím, ať se moje děti nikdy nechytnou špatné party...

Sabina335

Ke knize se vracím po více než 10 letech. Poprvé jsem ji četla na střední škole jako součást povinné četby a musím uznat, že v té době mi ta kniha nepřišla tak silná jako teď. Nejdpíš z toho všeho už mám větší rozum. Kniha pojednává o narkomanech. Místy mě opravdu mrazí, když si to představím, že to vlastně je velmi krutá realita a ne jenom další "vymyšlený" román.

Joannebro

Naprosto mě kniha pohltila. Drsné, surové a k zamyšlení. Knihu bych doporučila všem.

Lubošovo

Syrové, napínavé, děsivě věrohodné.

PetraBery

Ke knize jsem se vrátila po více než 20ti letech, poprvé čteno na střední škole. A kniha na mne zapůsobila stejně silně jako tenkrát. Kniha o narkomanech, o ničení života drogou a obtížnosti se závislostí přestat. V době svého vydání jedna z mála s tímto tématem u nás, ale dokáže zaujmout i dnes.

andrea7191

Tohle byla moje první čtenářská zkušenost z knihou na drogové téma. Zhltla jsem jí tenkrát na jeden zátah a od té doby jsem o ní nezavadila a až do nedávna, kdy jsem jí četla znovu a trochu jsem předpokládala, že s odstupem let a dnešním jiným náhledem na svět to nebude tak drsné. No, spletla jsem se. Drsně reálné je to stále.

Slepýš24

Přečteno jedním dechem. Čtivé, dynamické, autentické.

Kniha je dějově zajímavá a rozhodně má co nabídnout. Obzvlášť jsem ráda, že autor věnoval pozdějším Michalovým pobytům ve vězení jen pár stran. Asi by to jinak trochu brzdilo děj.

Ovšem co mě na knize nejvíce zaujalo byla práce s ich-formou a er-formou. Hezky se to prolínalo. Na jedné straně er-forma, která trochu kárá, poukazuje na špatnosti a zároveň nám dovoluje nahlížet do mysli jiných postav, a na straně druhé ich-forma, která prožívá, vtahuje do příběhu a předkládá nám myšlenky a pocity Michala. To se mi líbilo.

Slangismy nejsou v knize zrovna časté. Je to psáno tak, aby tomu rozumělo co nejvíce lidí, což je vzhledem k tomu, že má kniha odstrašovat od braní drog, dobře zvolená taktika. Nicméně já osobně jsem jich tam čekala více.

Doporučuji.

Booky84

V době vydání velice překvapivá kniha a dalo by se napsat i přímo šokující. Kniha je ovšem čtivá i dnes a stále má jak nové čtenáře, tak i ty opětovné.