Memento

Memento
https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/3071/mid_memento-H2e-3071.jpg 4 3676 3676

Memento je román o narkomanech. Tato věta říká sice to nejdůležitější, ale zdaleka ne všechno. Především nevypovídá o tom, že autor pojal svou prózu jako svědeckou výpověď - nikoli jako příběh "o nich", ale jako "jejich" příběh. Čtenář se dostává do středu dění, do života těch, kteří propadli droze, pro něž se stává fetování hlavním či spíše jediným smyslem života, kteří se sesouvají po šikmé ploše sebezničující vášně k naprosté zkáze. V Mementu nečteme poučení, varování, výstrahy, ale pronikáme do lidských osudů, bytostně cítíme, jak málo stačí, aby se život člověka zhroutil do marného a bezútěšného živoření.... celý text

Přidat komentář

Kamčučák
včera 5 z 5

Velmi silný děj. Barvitě popsaný život těch co berou drogy. Kniha se velmi dobře četla, i když nebyla veselá. Tohle by měla být povinná četba k maturitě.

pavel.2
02.04.2024 2 z 5

Velice mi vadilo všelijaké skákání a pokračování dějů jako odprostřed. Špatný způsob psaní, takový chaotický.
Bylo to tak rušivé, že ani potenciálně zajímavý obsah to pro mě nemohl zachránit.


Tyquick2
28.03.2024 5 z 5

V pubertě čtený a částečně zapomenutý kousek, který jsem jako dárek dostal coby audioknihu namluvenou Richardem Krajčem. Skvělé! Opravdu parádní dramatický přednes.

klarca1993
22.03.2024 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha s přednesem Richarda Krajčo - musím konstatovat, že to byla výborná volba - nemělo to chybu. Jinak je až zarážející, jak je kniha stále aktuální i přes časový odstup. Narkomanie bere vše a v této knize je to velmi dobře zpracováno.

Tvurce001
10.02.2024 3 z 5

Před mnoha a mnoha lety jsem se s panem Johnem děsně porafal. Byl jsem onehdá na "vojně". Utrpěl jsem tehdy takový 3.měsíční exkurz do absurdistánu, než jsem se "zbláznil" a "oni" mne raděj vyhnali do civilu, abych jim nedejbože nedělal v zákopech ostudu. Ale zpět k pointě. Pohádali jsme se s panem J. z toho důvodu, že už v tom idiotském roce 1990 jsem byl přesvědčený o tom, že by se drogy měly sakumprásk zlegalizovat a problémy s narkomanií a drogama by pak společnost mohla řešilt podstatně pružněji, a s alespoň "nějakým" výsledkem. A jak vidím, historie mi dává za pravdu. Knihu jsem četl a nasrala mne, protože šlo o jen odporný, poměrně dobře napsaný, kalkul.

Terezzie
25.01.2024 5 z 5

Nepatří do mých oblíbených žánrů a přesto ji hodnotim jako výbornou . Styl psaní byl skvělej, přečetla jsem to jedním dechem.

11191
03.01.2024 2 z 5

Knihu jsem četla podruhé kvůli letošní čtenářské výzvě. Pamatuju si, že když jsem ji četla před lety jako dospívající, byla jsem z ní nadšená a zároveň lehce znechucená. Teď při druhém přečtení převažuje znechucení a naštvanost. Rozčiluje mě, že takového člověka tolikrát sundali hrobníkovi z lopaty, aby nakonec začal drogy sám produkovat a pomáhal pak ničit životy jiných lidí kolem sebe. To se však nevztahuje az tak ke knížce, jako k nespravedlnosti společnosti a světa. Co se týče knížky.. nevim, asi ji nedokážu úplně objektivně zhodnotit. Čím jsem se blížila je konci, tím mi kniha přišla ukňouranejší, místy se autor snažil hrát čtenáři na city a to mě štvalo. Nicméně pro mladé čtenáře jako negativní příklad toho, kam může braní drog zajít je skvělá.

ninano
10.12.2023 4 z 5

Jeden z našich nejznámějších novinářů v jedné z našich nejznámějších knih o narkomanech.

Timkim
12.09.2023 5 z 5

Vyposlechnuto jako audio s fenomenálním přednesem. Tolik emocí dokáže do poslechu přenést jen málokterý člověk. Díky Richarde. Ale ke knize. Před lety jsem si přečetl Děti se stanice Zoo a chtěl jsem znát i českou "verzi". Že je i film jsem netušil. Během celého příběhu, který je psán pěkně syrově, vidíme duševní a fyzicky rozpad jednoho mladíka. Sledujeme jeho pády až na dno, postupné snahy o návrat a zase pády. Jak se z relativně obyčejného člověka vinou drog stane paranoidní schýzák. Vybavil se mi film Trainspotting, který považuji za naprosto geniální. Drsné, realistické, depresivní, bez možnosti návratu. Všichni náctiletí by měli mít povinnost tuto knihu přečíst, avšak spousta lidí ji pochopí až o spoustu let déle.

katerina6763
27.08.2023 4 z 5

Drsný náhled do kolotoče užívání drog, který se už nikdy nepřestane točit...

Melodiel27
09.08.2023 5 z 5

Strasny a vlastne tak realny

KnihoSny
30.06.2023 4 z 5

Za mě to bylo trochu prohozené ale na příběhu to neubírá

esfinge
24.06.2023 5 z 5

Naprosto zoufaly a bludný kruh narkomana. Příběh je čtivý, těžko se knížka odkládá. Je úplně jedno, že jde o 80.leta, protože toto téma je a bohužel stále i bude aktuální...

Jessica007
07.06.2023 5 z 5

Četla jsem jako mladá, tehdy to bylo pro mě nové, celkem neznámé téma. Měla jsem úplně první vydání knihy. Šla jsem ve čtvrtek ráno do front (a předtím se domluvila v práci, že asi přijdu o něco později), vystála jsem jich více, neb ji vyprodali, než na mě přišla řada. Ale - knihu se mi podařilo sehnat. Takže jsem měla radost a měla jsem ji brzy přečtenou, bavila mě, líbila se mi, ale opravdu pro mě tehdy vše neznámé a dost děsivé. Knihu pak po hodně letech ještě četla dcera, když byla -náctiletá, taky se zájmem. Chtěla jsem, aby si ji přečetla.

Blancheerka
05.06.2023 4 z 5

Kniha Memento od Radka Johna mě úplně rozsekala na maličký kousíčky a její vliv ve mně rezonoval ještě několik týdnů po přečtení. Příběh mě vtáhl do temného světa plného ztráty, viny a hledání identity a poslední dávky. Johnova schopnost zachytit lidské emoce, konflikty a motivace feťáků ve mně vyvolala upřímnou pozornost. Tato kniha je jedním z těch vzácných (či šokujících) děl, která dokážou zanechat trvalý otisk ve čtenářově duši.

Rodaw
31.05.2023 5 z 5

MEMENTO
Hodnocení Knihánkova: 4,5 hvězd

Úžasná kniha o feťácích, kterou všem doporučuji. Drsná a (za mě) velice realistická. Konec byl jiný, než jsem čekala, ale teda mrazilo z něj ještě víc...
Doporučuji všema 10! Vynikající čtivo a takové knihy do povinné četby, prosím! Paráda, paráda, paráda...:)

Více v mém povídání na YouTube, kanál Knihánkov - video Přečteno 3/2023. :-)

Mišák240
16.05.2023 4 z 5

Drsný příběh ze života narkomanů. Sem tam jsem se trochu ztrácela co je přítomnost, co minulost a ten drsný nejen Michalův konec a nezapomenutelná věta dost často zmiňovaná "ještě jednu poslední dávku"...

Johana
22.04.2023 2 z 5

Kniha je těžkopádně napsaná a nějaká taková celkově citově vyděračská. Vzala jsem jí do ruky po předlouhých letech a moc nechápu, co se mi na ní líbilo, když jsem byla teenager. Tentokrát nedočteno, tenkrát ano - proto zařazuji do přečtených. Kdyby to někoho zajímalo.

corpse.bride
21.03.2023 5 z 5

DOKONALA KNIHA

KK22
12.03.2023 4 z 5

Přiznám se, že jsem knihu tehdy jako náctiletá nečetla. I když mi ji kdysi mamka koupila, ať si ji přečtu... dostala jsem se k ní až nyní. Kniha není rozdělená na žádné kapitoly, což mi nevadilo. Četla jsem jedním dechem. Je to vážně síla, co dokážou drogy s člověkem udělat. A ten konec je strašný...