Memento

Memento je román o narkomanech. Tato věta říká sice to nejdůležitější, ale zdaleka ne všechno. Především nevypovídá o tom, že autor pojal svou prózu jako svědeckou výpověď - nikoli jako příběh "o nich", ale jako "jejich" příběh. Čtenář se dostává do středu dění, do života těch, kteří propadli droze, pro něž se stává fet... celý text

Memento je román o narkomanech. Tato věta říká sice to nejdůležitější, ale zdaleka ne všechno. Především nevypovídá o tom, že autor pojal svou prózu jako svědeckou výpověď - nikoli jako příběh "o nich", ale jako "jejich" příběh. Čtenář se dostává do středu dění, do života těch, kteří propadli droze, pro něž se stává fetování hlavním či spíše jediným smyslem života, kteří se sesouvají po šikmé ploše sebezničující vášně k naprosté zkáze.

V Mementu nečteme poučení, varování, výstrahy, ale pronikáme do lidských osudů, bytostně cítíme, jak málo stačí, aby se život člověka zhroutil do marného a bezútěšného živoření. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/3071/memento-H2e-3071.jpg 4.22387
Žánr:
Romány, Literatura česká
Vydáno:, CZ Books
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (265)

Přidat komentář
AndreaP.
08. srpna

Tuto nepřekonatelnou knihu bych dala jako povinnou četbu všem.

PrincessIvi
05. srpna

Skvela kniha ktora poukazuje na drogovu zavislost z emocnej strany, ako to cele vnima hlavna postala Michal, jeho parta, rodicia, okolie. Ako sa meni jeho normalny stav na stav ked uz ani nedokaze rozoznat realitu od paranoie. Velmi silny smutny pribeh. Odporucam :} Trosku mi chybala viac aj technicka stranka, emocie a pocity jednoznacne prevladaju.

janadibelkova
29. července

Hned bych tuto knihu dala do povinné četby studentů, klidně i s fotografiemi, protože to dnes mladé osloví více než jen psané slovo..Pan John knihu napsal skvěle, autenticky, drsně, upřímně a pravdivě..Děkuji za kvalitní knihu.

VladkaBU
20. července

... tak tohle byla síla. Co se z člověka stane, když tomu podlehne. V hlavě nic, než jak se k tomu dostat, kde na to vzít... Pokud nechci, tak si drogu nevezmu. Není to droga, co člověka níčí, je to člověk sám. Tolik osvěty je, jak to končívá... atd, a přece je spousta těch, kteří svoje tělo i život vedou do záhuby.

HoneyBunny
18. července

Ten název sedí jak pr....... na hrnec. Nejnaléhavější sdělení je pro mě na konci:
,,Tohle teda měla bejt ta báječná, dobrodružná cesta životem, plná euforií, o který si básnil? To má bejt všechno?? Co z toho, rozumíš?? CO Z TOHO?!?!"

Barbája
16. července

Myslím si, že tato kniha slouží hlavně jako varování před drogami a upozorňování na tehdejší neinformovanost mládeže a lidí celkově na problematiku drog.

Určitě by si ji měl každý přečíst.

nikola2817
14. července

Memento byla první dospělácká knížka, která se ke mně asi před 13 lety dostala. Darovala mi ji tenkrát mamka, která ji měla ve své knihovničce. Ač jsem od těch dob přečetla spoustu knížek o drogové závislosti, a tuto čtecí etapu započalo právě přečtení této knihy, tak pro mě Memento je tou nejlepší knížkou na toto téma! Drsný příběh, depresivní, dechberoucí, ...takové je Memento.

Carol96
10. července

Memento byla druhá knížka o drogové závislosti, kterou jsem četla.
Musím říct, že příběh mě velice zasáhl. Je to dobré varování pro kohokoli, kdo by chtěl drogy zkusit. Je to sice psáno ještě v době komunismu a nějaké věci se od té doby změnily, ale účinky drog se nemění - podle mě je tu velmi dobře vyobrazené varování, jak to asi dopadne nebo probíhá, když se člověk kamarádí s drogami ...

Doporučuji všem, koho tato tématy zajímá a těm, kteří by drogy chtěli zkusit!

Lioness01
09. července

Knížka mi dost vyrazila dech. Viděla jsem na tuhle knihu divadelní adaptaci, ale teprve při čtení vidíte všechny ty pocity, které se v mysli narkomana mísí - a i když si to třeba michal nechtěl přiznávat, nemyslel jen na drogy. Konec mi bohužel připadal už ne tolik záživný, ale uvěřitelný. Ostatně celá knížka byla opravdu realistická, ze začátku mi ale vážně vadil styl infinitů. Něco jako: čekat na vlak a kouřit cigaretu. Je to zvsláštní, ale postupem času jsme si přivykla a vážně mi to nepřijde jako špatný nápad, mít trošku jiný způsob psaní.
Jednoznačně pět hvězdiček - Radek John je první český autor (kromě pohádkových z dětství), který se mi dostal do rukou, a rozhodně nezklamal.

kler1207
20. června

Výborný příběh, který ukazuje, že nejde o hrdinství, ale o svinstvo. Nicméně styl psaní mi úplně nevyhovoval. Krátkých, často bezslovesných vět, které běžně zrychlují děj, bylo až příliš mnoho.

Ajli
14. června

Konečně knížka o světě feťáků, která může puberťáka dokonale přesvědčit o tom, že fetování nikoho neosvobozuje, nekončící euforie neexistuje a pokud se člověk vydá touhle cestou, málokdy vede cesta zpátky.

edith79
07. června

Temné varování pro všechny, kdo si myslí, že brát drogy je osvobodí. Od povinností, od práce, od stereotypu. Omyl. Nikdo není tak nesvobodný a sám jako narkoman. Je ne vězněm, ale doslova otrokem své závislosti. Memento je depresivní kniha, ale měl by si ji přečíst každý jako prevenci před experimenty s drogou.

arket
07. června

Výborná kniha. Četla jsem ji již několikrát.

28401
05. června

K této knize jsem se vrátila znovu, poprvé to byla školní četba a i teď mě moc bavila

Adamson
01. června

Četl jsem to po Děti ze stanice ZOO a myslím, že to bylo o neco lepší. Je to psáno jinak a možná ne tak čtivě, ale přesto je to ve finále velice dobrá kniha. V audioknize je pak ještě dodatek po několika letech, kde je popsán osud Michala po skončení knížky. Tento dodatek doporučuji vyhledat, protože ještě víc umocní pocit z knížky.

hanka24
29. května

Co k tomuto tématu říct? Co se odehrává v hlavě závislého člověka? Opravdu může pomoct informovanost? Zajímá feťáka, že nemá sterilní jehlu, když potřebuje dávku? Napadá mě spousta otázek, těžko dokážu vymyslet nějaký věcný komentář..

martas006
29. května

Pěkně se četla a dala bych ji přečíst všem dospívajícím:

Atanone
26. května

Knihu jsem četla-no,strašně dávno..bohužel se od té doby málo změnilo

veruskaveve
12. května

Úžasná kniha!

Pajina68
09. května

Tuhle knihu jsem četla jako puberťačka, v té době bylo takovéhle četby málo, proto se mi kniha moc líbila.

Smisinka
20. dubna

poměrně drsný příběh s hodně odrazujícími detaily proč si nezačínat s drogamy

Martin_Eli
14. dubna

Výborná kniha, nechápu, jak to mohl Radek John takto skvěle napsat. Konec už je trochu nuda, ale jinak výborně vystižená atmosféra feťáckého života. Podle mě by toto měla být povinná literatura na střední škole:)

lucie.8
14. dubna

Velmi čtivá kniha o lidech, kteří zpackali snad každé životní rozhodnutí a podle toho taky dopadli. Michal dostal spoustu šancí začít znova, ale nevyužil jedinou. Přečtení této knihy mě jen utvrdilo v tom, že pokud takoví lidé nechtějí sami, nemá cenu zkoušet jim pomáhat.

Netopyr07
31. března

O toxikomanech, jak dí recenze na konci knihy, spíše reportážní formou :-) Čte se dobře, nic záviděníhodného. Mentorování v léčebně mi lezlo na nervy a spíš bych řekla, že na just lidi podněcuje k tomu, aby pokračovali v "činnosti". Každopádně literatury na podobné téma, podobnou formou, není mnoho. Takže přeji všem, kdo se rozhodnou číst, dobré počtení :-/

Plamen
29. března

skvělej příběh, čtivá knížka podle skutečných událostí !!

AriaLissa
27. března

Zrovna dnes jsme měli přednášku o drogách a této knize a musím říct, že to bylo poučné a uvažuju, zda si tuto knihu mám přečíst.

intelektuálka
14. března

To, co začíná z nerozvážnosti mládí a touhy po experimentu může skončit tragicky. V té době jsem Johnovi fandila, je tam hodně osobních poznatků.

dancadragneel
06. března

Po přečtení této knihy asi většina lidí přestane lákat chuť vyzkoušet nějaké drogy. Příběh je dost silný a člověka hodně zasáhne.

terr0225
02. března

Souhlasím s Reewee, kniha se mi také dostala pod kůži a moc se mi líbila. Doporučuji přečíst !

Reewee
23. února

Naprosto skvělá kniha, která se dostane člověku pod kůži. Strohý, přesto silně působící styl vyprávění. Nutí člověka vnucovat tuto knihu každému na potkání, předčítat každému, kdo je v blízkosti. Skvělá spousta myšlenek, nadčasovost, prostě dokonalost!