Komu zvoní hrana

Tento neojobsáhlejší román spisovatele, který se stal jedním z pilířů moderního písemnictví, přibližuje osudy Španělska za občanské války. Jeho hrdina, americký učitel španělštiny Robert Jordan, dobrovolník v občanské válce a bojovník proti fašismu, plní mezi partyzány za frontou odvážný úkol. Když přitom pozná dívku Marii, na pouhé tři dny je mu dopřáno prožít novou lásku. V tomto třídenním úseku z Jordanova života vytvořil autor strhující obraz lidských osudů na pozadí válkou zmítaného Španělska, světa zbaveného rozumu i řádu. Mezní situace vypovídá o hloubce postav, a jako vždy u Hemingwaye, o autorově víře v člověka, dobro a spravedlnost, byť vykoupených cenou nejvyšší....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/357/big_komu-zvoni-hrana-Otj-357.jpg 4.21490

Vydáno: , František Borový

For Whom the Bell Tolls, 1940

Kniha Komu zvoní hrana

Porlan
včera

Liboval jsem si, že se kniha zaměří na události ve třech dnech a bude odsýpat. Neodsýpala. Tak jsem se těšil, až bude popisovat poslední den. A zas nic. Pak konečně nadešla hodina H a... a kniha skončila.

Čmeláček

Hemingway je klasika, ale nečte se úplně dobře. Takže čtyři stars a hotovo :))).

Atanone

Zkoušela jsem číst už před lety, ale nedopadlo to. Ani na druhý pokus mi tento autor nedal nic zadarmo. Říkalo se o něm mnohé a jedna ze zmiňovaných vlastností prý byla egocentričnost či sobectví. Jeho knihy v tomto potvrzují, že pro Hemingwaye si prostě musíte udělat čas. Nedá se číst jen napůl.

Kabuky

Super.

capricorn__

Velmi zajímavá válečná kniha, která spíš rozebírá filozofii a hlavní postavy. Ty jsou velmi lidské a uchopitelné, jejich osudy ovlivněné těžkou dobou byly vykresleny velmi emotivně a surově. Milostná linka mě bavila nejvíce. Určité pasáže mám i teď vryté v paměti, což hodnotím velmi kladně, když jsem knihu četl cca dva roky zpátky. Jedinou hvězdu strhávám za to, že mi občas v knize chyběla větší dynamika.

maminaOlina

Kniha je dobrá, ale ne pro mne. O životě v době určité a za určitých podmínek. Je fakt, že některé části se mi vryly do paměti.

eraserhead

Další díl do skládačky příběhů ze španělské občanské války/revoluce. Zase trochu jiný úhel. Jen přemýšlím zda je ta kniha takovouhle formou napsána záměrně nebo zda je o "ne moc povedený" překlad. To neustálé opakování stejných slov (i pětkrát v jednom souvětí), mě dost ubíjelo.

Akana

Román nepochybně obsahuje spoustu podnětů k zamyšlení, důkladné psychologické ponory do nitra postav i opravdu působivé pasáže (vyprávění Pilar o řádění republikánů v dobytém městečku nebo finále na mostě). Nevadí mi ani rozvláčné tempo, které současnému čtenáři lačnému "akce" může překážet. Ale celkově na mě styl vyprávění i způsob vyjadřování působí poněkud zastarale, což může být způsobeno i starším překladem, ale jistě nejen jím. Když porovnám s jinou, časově nepříliš vzdálenou klasikou Nazí a mrtví, ta je v popisu válečné zkušenosti mnohem komplexnější, psychologicky pronikavější a současnému vnímání bližší. V případě této knihy se ve mně mísí upřímné zaujetí s povinnou úctou ke klasikovi, která maskuje občasnou nudu, a výsledný dojem je tak trochu rozpačitý.