koupit eknihy

Ernest Hemingway

americká, 1899 - 1961, webkoupit eknihy

Nahrávám...

Populární knihy

/ všechny knihy
Stařec a mořeKomu zvoní hranaSbohem, armádoZelené pahorky africkéMít a nemít

Autor

Je považován za čelního představitele tzv. ztracené generace. Po získání základního vzdělání se stal reportérem v Kansas City Star. V první světové válce se stal dobrovolníkem italské armády. Jako reportér se zúčastnil španělské občanské války. Po válce působil jako dopisovatel, posle... celý životopis(zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Ernest_Hemingway)

Komentáře (7)

Přidat komentář
Šerďa2012
17. března

Komu zvoní hrana a Sbohem armádo byla má povinná četba k maturitě. A právem. Ať se mládež dozví, o čem může být život. Jak se dají určité situace vnímat.

Andrsen
21.03.2016

"Komu zvoní hrana" je jednou z mých "zásadních" knih. Četla jsem ji jako dospívající holka a tehdy mi poprvé došlo, že vztahy, které jsou zde popisovány a prožívány, vůbec mohou existovat.... A že vlastně smyslem života může být je chtít prožít... Být vevnitř opravdový, ne jen pozér... Diky, papá...

vojtaruzek
07.11.2013

Byl to šílenec, vrahoun a alkoholik, ale zároveň brilantní literát.
Ps. Jeho smrt podle mého nebyla sebevražda, byl opilý a čistil si pušku, ze které nevyndal náboje.

kní
29.07.2013

"Včera jsem se choval špatně, dnes ráno v kostele také. Zítra budu hodný."

- tato slova stojí na jedné z kartiček, které založila Grace Hall Hemingwayová, Ernestova matka, do svých deníků. Nebyly nikdy vydány, ale nyní svazky (celkem pět) zpřístupnila Prezidentská knihovna Johna F. Kennedyho v digitální podobě.

Koka
25.06.2013

Hemingway s oblibou volil za názvy svých knih citáty z děl známých nebo alespoň povědomých anglicky mluvícímu člověku, takže titul navodí atmosféru. Již název prvního románu "Vychází slunce" je citátem z biblické Knihy Kazatel, 1,5. "Mít i nemít" připomene alespoň vzdáleně větu z monologu Hamletova; "Komu zvoní hrana" je úryvek z textu alžbětinského básníka Johna Donna a "Přes řeku a mezi stromy" jsou podle vojenské tradice poslední slova umírajícího generála z války Severu proti Jihu Stonewalla Jacksona. Také "Sbohem, armádo!" (A Farewell to Arms) je kombinací citátů: "A Farewell" je titul básně alžbětince George Peela, obsahující verš "Adiewe: to Armes, to Armes, to glorious Armes" (Adieu, armádo, armádo, skvělá armádo). Je to patheticky patriotická báseň, kterou Peele věnoval veliteli anglického loďstva Siru Francisi Drakeovi po porážce španělské Armady. Její téměř šovinistický tón tvoří ovšem kontrast s obsahem Hemingwayova románu a působí proto na čtenáře, který báseň zná, ironicky. - tento text jsem pro čtenáře DK opsala z doslovu Josefa Škvoreckého k jeho překladu románu Sbohem, armádo!, vydaném v Odeonu v roce 1958.

WEIL
04.01.2012

Nejbližší jsou mi povídky E.H., knihy o jeho životě a především jeho bilanční vypravování - Pohyblivý svátek.

Vera Silent
03.01.2012

Hemingway pise jedinecnym stylem, velmi proste a vecne, a tim pusobi jeho pribehy velmi lidsky a realisticky. Moc nepouziva adjektiva a misto filozofickych plku jde rovnou na vec. Navic spojuje dve nanejvys lakava temata: valku a lasku. Prosazoval skutecne maskulinni zivot (at uz s klady jako odvaha a schopnost skutecne milovat nebo se zapory jako chlast, nebezpeci). Ma uprimny styl, ktery mi proste sedi a je pro mne zajimavy.