Ernest Hemingway

americká, 1899 - 1961

Nahrávám...

Životopis

Je považován za čelního představitele tzv. ztracené generace.
Po získání základního vzdělání se stal reportérem v Kansas City Star. V první světové válce se stal dobrovolníkem italské armády. Jako reportér se zúčastnil španělské občanské války.
Po válce působil jako dopisovatel, poslední roky života strávil na Kubě.
V roce 1961 pravděpodobně spáchal sebevraždu (zastřelil se), nezanechal po sobě žádný vysvětlující dopis, jeho smrt bývá také vysvětlována jako nehoda při čištění hlavně. Pro sebevraždu hovoří především tyto argumenty:
1. Byl velmi zkušený lovec a je u něj taková to nehoda nepravděpodobná, ne však nemožná.
2. Trpěl depresemi, byl psychiatrickým pacientem a byli u něho zaznamenány suicidní úmysly
3. Jeho přátelé se shodli na pravděpodobnosti sebevraždy.

Nositel Pulitzerovy ceny za novelu Stařec a moře (1953) a Nobelovy ceny za literaturu (1954).

Hemingway byl velmi ovlivněn válkou, vyhledával nebezpečí, měl zálibu v nebezpečných sportech (býčí zápasy) a v lovu. Ve svých povídkách hledal pravdu o člověku v mezní situaci, proto své hrdiny stavěl do nebezpečí, kde pak prokazovali čest a odvahu. Styl jeho psaní je samozřejmě přizpůsoben této literatuře: je úsečný, zbavený všeho nadbytečného, jeho díla nemají žádné citové zabarvení, často píše pouze dialog bez dalších komentářů – tzv. objektivní vypravěčství. Počítá s podtextem. Většina jeho děl byla inspirována osobními zážitky. Postavy jeho děl jsou často muži, kteří vedou nebezpečný způsob života (vojáci, rybáři, lovci, toreadoři).

Zdroj životopisu: http://cs.wikipedia.org/wiki/Ernest_Hemingway

Populární autoři:

Terry Pratchett

1948 - 2015