Stařec a moře

Ernest Hemingway obdržel Nobelovu cenu „za mistrovství v umění vyprávět, naposledy prokázané v díle Stařec a moře, a za to, jak ovlivnil literární styl své doby.“ Hemingwayova novela se brzy po svém prvním vydání roku 1952 stala jedním ze zásadních děl moderní americké prózy. Z příběhu rybáře, jenž se v nevelkém člunu pouští do zápasu s obrovským marlínem a potom do posledních sil bojuje s přesilou žraloků, kteří napadnou jeho úlovek, dokázal spisovatel na malém prostoru vytvořit existenciální drama o hrdinství, vůli a vnitřní síle....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/238863/starec-a-more-L6B-238863.jpg 3.75256
Literatura světová, Novely
Vydáno, Odeon

The Old Man and the Sea, 1952

Kniha Stařec a moře

Yuuki24

Spousta lidí toto dílko nechápe a často nepochopí ani samotného autora. Ale tohoto autora zbožňuji ať je to jakékoliv jeho dílo. On byl unikát.

Corso

Starca som si vybral ako temu na pisomnu maturitnu slohovu pracu zo slovenciny. Uvaha, recenzia. Pisal sa rok 1992. Profesor nasledne moju pracu vychvalil ako najlepsiu z celeho rocnika. Ja, cisty trojkar, preliezac s odretymi usami, "rozumny ale lajdak". Paradoxne bolo, dnes vam to potichu mozem snad prezradit, ze som v tej dobe Starca nemal precitaneho. Proste som len vedel o com to asi je. Mozem byt na seba hrdy, ze som to vedel tak obalit vatou a obkecat? No, asi ani nie. Neskor som dlh dorovnal a precital to. A ano, je to o zapase cloveka s prirodou, so samym sebou. O tom, ze mozete sa snazit ako chcete, niekedy je z toho nakoniec trt. O zufalstve ktore vas dovedie k zatvrdilosti a zurivo zatatym zubom. A je to o tom ze Hemi nikdy nepotreboval vela slov.

Aleh

Novela má jednoduchý a prostý děj. Rybář, který každý den vyplouvá na svém člunu na širé moře, aby lovil ryby. To je jeho život, práce, obživa. Nic, víc, nic míň. Ernest Hemingway je autor, který si může dovolit předložit svým čtenářům takový jednoduchý příběh. Dokonce se díky dokonale propracovanému příběhu tato novela stala jedním ze zásadních děl moderní americké prózy a dodnes je i součástí maturitního seznamu četby našich středoškoláků. Autorovi totiž nejde jen o pouhé vyprávění samotného příběhu jednoho obyčejného chudého rybáře, ale především o samotnou postavu prostého rybáře, kterého autor obdařil obrovskou vůlí, statečností a hrdinstvím postavit se obrovské přesile a uchránit svůj úlovek, sám sebe, svůj život a své živobytí navzdory všem a všemu, co by se mu postavilo do cesty.

jachymkos

Knížku jsem četl jako přípravu k maturitě a bohužel mě moc neoslovila. Nemůžu jí upírat, že je v ní spousta hlubších myšlenek, vyžaduje ale po čtenáři, aby se na ní při čtení hodně soustředil, a to mi dělalo problém.

MarekN.

Kniha po čtenáři vyžaduje zamyšlení se, hledání skrytých významů a myšlenek, jinak hrozí, že se pro něj stane nudnou záležitostí, kterou chce mít jako povinnou četbu co nejdříve z krku.
Všemi deseti můžu doporučit zpracování audioknihy, kterou fantasticky čte Ladislav Mrkvička.

SLD

Dobrá krátká kniha, vypráví o rybáři, kde se ukazuje vztah k přírodě a velká vytrvalost zkušeného rybáře.

Bartys25

Skvělé Hemingwayovo dílo. Čte se jedním dechem a přináší mnoho napětí a zajímavých životním myšlenek.

Veronika568

Knihu jsem přečetla, protože ji chci mít u maturity, ale nijak mě neoslovila. Je poměrně krátká, nepřišla mi moc složitá a příběh je docela pěkný. Po hlubším zamyslení mi přišla zajímavější, ale nic co bych si přečetla znovu.

Cizinec přichází
Cizinec přichází