Stařec a moře

Ernest Hemingway obdržel Nobelovu cenu „za mistrovství v umění vyprávět, naposledy prokázané v díle Stařec a moře, a za to, jak ovlivnil literární styl své doby.“ Hemingwayova novela se brzy po svém prvním vydání roku 1952 stala jedním ze zásadních děl moderní americké prózy. Z příběhu rybáře, jenž se v nevelkém člunu pouští do zápasu s obrovským marlínem a potom do posledních sil bojuje s přesilou žraloků, kteří napadnou jeho úlovek, dokázal spisovatel na malém prostoru vytvořit existenciální drama o hrdinství, vůli a vnitřní síle....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/238863/starec-a-more-L6B-238863.jpg 3.75646
Literatura světová, Novely

Vydáno: , Odeon

The Old Man and the Sea, 1952

Kniha Stařec a moře

Jara.v

Krásný dojemný a velmi poučný příběh. Knihu jsem přečetla zpětně do čtenářské výzvy do roku 2016 a rozhodně jsem tomu ráda. Stařec, který se snaží si znovu vydobýt svou ztracenou úctu a hrdost. Hodně mi to připomíná náboženskou symboliku. Stařec je v podstatě potrestán za to, že překročil jistou hranici. Když drží lano, které se mu zarývá do zad, tak mi to připomíná Ježíše, který táhnul svůj kříž a musel podstoupit bolest. Zároveň i trochu boj Davida s Goliášem. Je v tom však i krásný příklad toho, jak spolu lidé dokáží držet a vzájemně si pomáhat. A také odhodlání starce nevzdát se, a ačkoli je na pokraji sil, stále vidí naději a jakýkoli problém se dá vyřešit. Jen se stačí soustředit a chtít. Nejdůležitější je úcta k vlastnímu životu a úcta k jinému. To vše, ale i víc je v tomto příběhu.

smazenaryba

Starec versus more. To je u mňa výstižnejší, ikeď nie tak pekný lyrický názov. Tejto knihe sa pripisujú kadejaké prívlastky, no pre mňa vždy bola a bude predovšetkým drsným príbehom o prežití, nedostižný, intenzívny survival v jedinečnom prostredí nedozerného mora, no ohraničenom malým priestorom rybárskej loďky. A čo teda ten záverečný symbol? Myšlienok je tam skrytých určite viac, no vo mne rezonuje hlavne táto. Niektoré vojny sa vyhrať nedajú. I zdanlivé víťazstvo môže byť v skutočnosti úplnou porážkou.

Ešína

Pro mě povinná četba, kterou jsem musela přečíst a k mému údivu mě bavila. Podtext knihy je zajímavý. A myslím, že i právě kvůli této knize, jsem si uvědomila co nám čtení knih vlastně dává. ...Díky.

laurs

Kniha je ve zkratce o tom, jak stařec loví a zápasí s obrovskou rybou, která by mu mohla po neúspěšných čtyřiaosmdesáti dnech bez úlovku přinést uznání ostatních rybářů a uznání své.
Když jsem tuto knihu četla jako mladší, nedokázala jsem se ztotožnit se starcem a jeho motivacemi jet na moře riskovat život kvůli rybě (nebo uznání).
Dneska už celý příběh a myšlenku vnímám také trochu jinak. Nicméně mi podle mě stále chybí ta zkušenost člověka, který už nestačí mladším, ale nechce si to přiznat.
Knihu nechci vykládat skrze Hemingwaye a jeho život, ale domnívám se, že on sám po několika svých zraněních a vzhledem ke svému věku na sklonku život věděl o tom, že některé věci už dělat nemůže a tenhle příběh se jeví jako vhodný způsob, jak se s tímto faktem vyrovnat.
Metoda ledovce je za mě v téhle knize ideální. Rybář přemýšlí nad rybou a baseballem a zdá se mu o lvech. Víc vědět nepotřebujeme, abychom si k rybáři vybudovali vztah. Víc tam totiž za mě není.

Venny345

Ano, kniha je vskutku vrcholným dílem a právem obdržela Nobelovu cenu. Vím, že když autor píše metodou ledovce, tak neočekává, že by se čtenář nějak sblížil s hlavní postavou. Ovšem to je to, co mi vadilo, nedokázala jsem se s příběhem ztotožnit.
Naopak se mi velmi líbilo, jak dokázal autor všechno mistrně charakterizovat.
Rozhodně tuto knihu nechci kritizovat, neb vím, jaké to je veledílo, takže nikoho ani neodrazuji od čtení.
Ba právě naopak, směle do toho!

erik385

Toto je fakt právom masterpiece. Počúval som ako audioknihu, načítanú skvelým Ladislavom Mrkvičkom, čo príbeh ešte umocnilo. Ale inak úplne chápem, že v osemnástich to maturantom nič nehovorí a pripadá im to nudné. Aj ja som si musel počkať na ten čas, kým knihu vstrebem. A určite si ju potom prečítam ešte raz, možno viackrát...

perdida

Z knihy mám smíšené pocity... Chápu myšlenky příběhu - statečnost a odvaha. Po celou dobu jsem obdivovala starcovo odhodlání. Avšak prostředek knihy mi přišel zbytečně zdlouhavý.

vendy98

Po dočtení knihy jsem rozpačitá. Příběh se četl hezky, ale asi jsem od toho čekala něco víc na základě ocenění, které knížka nese. Docela úplně nechápu, proč je tahle kniha v seznamu maturitní četby. Co přesně si má čtenář z knížky odnést? Že se kvůli rybě vyplatí podstoupit riziko smrti? Ano, ano, vidím tam ten nástin vytrvalosti, splynutí člověka s přírodou, ale je tu to „ale“, z kterého jsem na rozpacích.