Stařec a moře

Ernest Hemingway obdržel Nobelovu cenu „za mistrovství v umění vyprávět, naposledy prokázané v díle Stařec a moře, a za to, jak ovlivnil literární styl své doby.“ Hemingwayova novela se brzy po svém prvním vydání roku 1952 stala jedním ze zásadních děl moderní americké prózy. Z příběhu rybáře, jenž se v nevelkém člunu pouští do zápasu s obrovským marlínem a potom do posledních sil bojuje s přesilou žraloků, kteří napadnou jeho úlovek, dokázal spisovatel na malém prostoru vytvořit existenciální drama o hrdinství, vůli a vnitřní síle....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/238863/starec-a-more-Scn-238863.jpg 3.74496

The Old Man and the Sea (1952)

Literatura světová, Novely
Vydáno:, Odeon

warca
10. prosince

Začátek se zdál být slibný, ale to, co se odehrávalo na moři, bylo moc dlouhé, úmorné, jednotvárné, nudné...
Trochu to potom napravil dojemný konec.

zimela
09. prosince

Koňskou dávkou ješitnosti ztopená zpověď osamělého starce, kterému pomalu, ale jistě dochází dech, přestává být soběstačný a jeho místo, jak už to bývá, zaujímají starci budoucí.
Truc o sklonku podzimu, jemuž chybí...vyzrálost. Je mi líto, ale prostě to tak ze své žabácké perspektivy vnímám a současně mi nejde z mysli, jak by se tak krásně (co je zas pravda, je pravda) zvoleného námětu stárnoucího rybáře v marném boji s věčností chopil třeba McCarthy.
Snad s pokorou, jíž si Hemingway z nějakého důvodu plete s nedůstojností a poraženectvím.

3 zklamané ***

PS.Komickou absurdnost proporcí celé rybářské historky pak nádherně ilustruje šestá fotka na https://www.csfd.cz/film/31266-starec-a-more/galerie/?type=1

KURACHJO2018
01. prosince

Boj, ...celý život je přece boj, nejen s přírodou, nejen s lidmi, bojujeme od prvního nadechnutí po poslední výdech. Boj je to někdy tvrdý, někdy milý.... v každém případě předem prohraný autor tohoto díla to věděl, sám svůj boj dobojoval a s vlastními silami pomáhal ke konci. Tahle kniha je nádherná, smutné, ale i nadějná, jak život sám.

Klichem1
25. listopadu

Tažko sa mi s postavou stotožňovalo, či už preto, že to bol muž na sklonku života, alebo že to bol chudobný rybár. Možno práve pre tieto rozdiely, možno pre niečo iné, ale ja som v tejto knižke zaľúbenie nenašla.

markéta783
22. listopadu

Kniha je to opravdu útlá, přečte se za pár hodin ale dojmy z ní v člověku doznívají ještě poměrně dlouho. Příběh je to současně velkolepý i krutý, ale o tom ten život přece je. Tvrdý a bez jakéhokoliv pozlátka. Boj starého člověka s umírající rybou.

Kája95
20. listopadu

Povinná četba na střední škole mne popravdě děsila. A nedokázala jsem ji vnímat jako dobrodružství nebo cokoli zajímavého. Jistě, autor je známý snad celosvětově, ale tohle pro mě nebylo

PROCHEY
18. listopadu

Pamatuji si ještě z povinné četby na základní škole. Někdy si rád najdu čas, abych si knihu přečetl znovu.

stepankoby1
18. listopadu

Tak tady hodnocení opravdu nechápu. Hnedka na začátku mě knížka chytla, přečetl jsem jedním dechem a na konci jsem proklínal autora, že musel napsat tak hořkosladký konec. Plné hodnocení bez váhání, fungovalo v každém ohledu.

Ninjer
15. listopadu

Z nějakýho důvodu jsem si myslel, že to bude vleknoucí se nuda, ale na to, že je děj poměrně prostý - starý rybář loví velkou rybu - tak se jedná o překvapivě akční záležitost. Teda, alespoň stylem psaní, hlavní Stařec nestřílí na rybu M-16kou ani po ní nehází ručními granáty.

Fakt je to vcelku svižná knížka, spíše taková delší povídka, kde se hlavní hrdina jménem Santiago sem tam zatoulá v myšlenkách, ale vždy jen na chvíli. Hemingwayovi se daří efektně popisovat lov ryb, jen bohužel o rybách ani o jejich lovu nic nevím, takže plynulost mého čtení mírně narušovala všemožná rybářská terminologie. Plus jsem také nepochopil, proč se v českém překladu říká levé ruce "levička" místo "levačka" a pravé ruce "pravička" místo "pravačka".

Stařec a moře je vděčný na všemožný výklad, ale to poslední, co bych chtěl, je přemýšlet, "co chtěl autor říci". Pro mě je kniha především o tom, že se člověk nemá vzdávat svých snů, že je fajn mít nějaký svůj velký cíl, ačkoliv mu lidé nemusí rozumět, a že zároveň může být uklidňující najít si ve svém životě takovéto své malé velké cíle a jít si za nimi. Jeho věrný obdivovatel, bezejmenný chlapec, pak může být někdo, kdo za vámi půjde, když budete tu "svou věc" dělat dobře a inspirativně.

No, ale abych se do toho moc neponořil - Stařec a moře je čtivá kniha o jednom dramatickém rybářském výletu.

Sedm tvrdohlavých rybářů z deseti.

Precim
09. listopadu

Stařec Santiago se rozhodne vyjet na moře brzy ráno, aby získal velký úlovek, který zoufale potřebuje. Ten se dostaví v podobě největší ryby, jakou kdy chytil na udici. Ale věci nejdou přímo podle jeho představ. Brzy se ukáže, že ryba spíše chytila jeho; nejenže stařec nedokáže rybu vylovit, ale dokonce ho ryba táhne i s člunem neznámo kam. Následuje ukrutný boj svou intenzitou srovnatelný s velkolepými bitvami lidských věků. Naštěstí přes těžká zranění a absolutní vypětí sil vyjde stařec z boje jako vítěz...., tedy pokud jeho vítězství přirovnáme k vítězství řeckého generála Pyrrha. Starcovo úsilí byla totiž marnost. Cestou domů bude jeho ulovený mečoun ožrán žraloky a
stařec si přiveze zpět jen kosti bez masa.

Pokaždé mě zaujalo, když se v novele Santiago choval k rybě jako k jiné lidské bytosti. Zároveň je však jeho nepřítelem. Příklad:

"Rybo," promluvil k ní," z té duše tě miluju a vážím si tě. Ale
zabiju tě, než skončí dnešní den."

Ve svém boji se nesoustředil na rybu jako na kořist určenou pro něj, ale jako na silného nepřítele, který bojuje o svůj život stejně jako on. Ohromující je i starcova vytrvalost. Tam, kde by každý dávno padl, on, přes bolest a nejistotu ve vítězství, pořád drží. Myslím, že se tím chce říci, že úspěchem v životě není vyhrát a získat uznání ostatní, ale bojovat za svou pravdu vytvořenou zkušeností a svědomím. A to i tehdy, kdy se to ostatním může zdát nesmyslné...

xxtom
07. listopadu

Zápas člověka s rybou a hlavně s ním samým.

Srni
06. listopadu

Je mi líto, že musím dát tak nízké hodnocení ale tato klasika mi vůbec nešla číst. Jen jsem stále přemýšlela, zda to vzdát, nebo to dočíst. Nakonec jsem kvůli čtenářské výzvě zatnula zuby.

Lilda
04. listopadu

Musím se přiznat, že nejprve jsem vůbec netušila, o co jde. Myslela jsem si prvoplánově, že to je kniha o rybářství a přemýšlela jsem, proč získala Nobelovu cenu a proč je v doporučené četbě. Vyhledala jsem si ji a pak pochopila a začala vidět mezi řádky. Kdybych to neudělala, myslím, že by mi po delší době zřejmě došel ten skrytý smysl, ale jsem ráda, že s pomocí jsem to objevila dříve. Líbily se mi narážky na křesťanství a vyjadřování. Slova uměl Hemingway používat opravdu mistrně.

Lewi
03. listopadu

Knihu jsem přečetla velmi rychle, i když mi místy děj na moři připadal utahaný (stále dokola jedno a to samé). Nicméně se jedná o příjemné dílo, které na jeden večer určitě zabaví (možná i na dva, když nespolknete zdlouhavé pasáže a přes všechno se ten den nepřinutíte číst dál).

EricNor
01. listopadu

Přečteno během jednoho večera. Hemingwayovi se povedlo dostat me na more, pohupovat na vlnach, drit si ruce do krve, citit hlad. Zápas člověka s přírodou, se sebou a vitezstvim nad oběma. Žádný prostor pro pochyby. Skoda, ze anotace vyzrazuje cely dej. Sam jaem ti cetl aniz bych vedel a bylo to skvele, nevedet, jak muz dopadne. Čekal jsem, ze zemře.

pupopony

Jedna z nejkrásnějších knih co jsem kdy měl v ruce

Doemit

Kniha k maturitě. Prvních 50 stránek mně moc neoslovilo, ale od stránky 50 jsem knihu přečetla jedním dechem. Kniha byla zajímavá a napínavá. Starcovi jsem držela pěsti.

theMarty

Jeden starý muž, jedna velká ryba. Vzájemná úcta, vytrvalost a nezlomnost, nepřízeň osudu.

Alex.rrr

Krásná stará kniha, ale mě neoslovila. Příběh a myšlenka sdělení je jasná, ale pasáže jsou někdy zdlouhavé a pro mě nudné.

Hrděbor

Přečteno za 1 den. Doporučuji.

SSTknihy

„Člověk není stvořen pro porážku. Člověka je možno zničit, ale ne porazit.“ V téhle útlé knize je vše – naděje, odhodlání, radost, víra, štěstí, touha, boj, vztek, nenávist, bezmoc, smutek, rezignace i smíření. K tomu není třeba nic dodávat.

DommiP

Pro mě naprostý vrchol literatury. Vykreslení krizových situacích a jednotlivých popisů je naprosto úžasné. Hlavní postavy mě bavili, provázanost starého rybáře a mladého chlapce, který ho obdivuje je naprostá bomba. Navíc metoda špičky ledovce, kdy si každý domyslí, co potřebuje.... Doporučuji.

Jana512

Krásně napsán příběh zkušeného starce, rybáře, který, ač již sláb, dokáže zvládnout tak nelehkou situaci a přijat ji - ne se zatrpklostí, ale s touhou, porvát se s těžkostmi tak, že je tím příkladem i pro chlapce, který jej má upřímně rád a má se od něj čemu učit, aby lépe dorůstal ve svém porozumění přírodě i lidem.

Damato

Hemingway dokázal dokonale popsat, co lidé žijí, co vydrží a co jsou schopni vydržet - ale bylo to na mě hodně smutné až depresivní, nevím, prostě už se k tomu nevrátím. Ale za přečtení to určitě stojí.

molt

Stařec ze Starce a moře je dobrou inspirací pro zvládání těžkých životních situací. Někdy se nám stane, že nás osud postaví tváří v tvář překážce, která je mnohem větší než mi sami. Není dobré couvat, ale pustit se do zápasu. Stařec nesoupeřil jen s marlínem a žralokem ale mořem samotným (od toho také název knihy), jeho sok byl mnohem víc než on sám.
I skutečnost, že hlavní podobou je stařec, má svůj význam. Stařec je osobou už zralou a nevolí neperspektivní přístup "try hard", pouští se do nerovného boje, ale nepouští se do něj naslepo. Přemýšlí, zvažuje... V postavě starce dochází ke skloubení odhodlání svědčícího o obrovské vnitřní síle (byť třeba pramenící ze zoufalství) s chladnou hlavou a moudrostí.
Stařec je obdivuhodný i čistotou svých motivů. Není v něm lenosti, jde až na hranici sili. Je prost pýchy, sice se srovnává se sportovní hvězdou (kterou v průběhu knihy jednoznačně přerůstá), ale vždy své myšlenky soustředí na svůj vlastní úkol. Konečně svého nepřítele ctí, zápasí s ním, ale váží si ho (na rozdíl od oněch mladých rybářů, pro které je to prostě materiál). K starcovým ctnostem se dá připsat i pokora, se kterou přijal svou porážku.
Snad máme v dnešní době příliš velkou potřebu hledat vnější úspěch. Když ne přímo dosažení cíle a vítězství nad sokem, tak aspoň uznání druhých. Uprostřed toho všeho je dobré si vzpomenout na starce a moře. Udělat maximum, nechlubit se jím a v případě neúspěchu přijmout porážku s pokorou.

omgjako

Nekonečná vůle a odhodlání. Myslím, že se dá pochopit a ocenit až s věkem.

Dolina

Příběh o marnivosti

EvaFialova

Na začátku čtení mi vadily delší popisné pasáže v “rybářské řeči“, kterým jsem moc nerozuměla, ale brzy jsem si na ně zvykla. Jinak dílo krásně vystihlo kontrast mezi člověkem a přírodou. Líbila se mi také postava starce, který se snažil dosáhnout cíle, a to se mu povedlo díky jeho vytrvalosti a duševní síle a odhodlání. Přestože je dílo krátké, nese v sobě mnoho zajímavých myšlenek.
Po dočtení knihy mi bylo líto starce, který se tak statečně bil a nezbylo mu vůbec nic. Čtení mě přimělo se zamyslet za čím vším se lidé ženou a častokrát bezúspěšně, a přesto že vyhrají boj, nemají z toho vůbec nic.

Nevzdá se. Přes všechno se nevzdá.

Melanka

Chvála Čtenářské výzvě. Díky ní jsem si přečetla tuhle úžasnou knihu, kterou jsem na gymplu nedocenila.