Stařec a moře zajímavosti

Stařec a moře
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/238863/bmid_starec-a-more-L6B-238863.jpg 4 6602 6602

Ernest Hemingway obdržel Nobelovu cenu „za mistrovství v umění vyprávět, naposledy prokázané v díle Stařec a moře, a za to, jak ovlivnil literární styl své doby.“ Hemingwayova novela se brzy po svém prvním vydání roku 1952 stala jedním ze zásadních děl moderní americké prózy. Z příběhu rybáře, jenž se v nevelkém člunu pouští do zápasu s obrovským marlínem a potom do posledních sil bojuje s přesilou žraloků, kteří napadnou jeho úlovek, dokázal spisovatel na malém prostoru vytvořit existenciální drama o hrdinství, vůli a vnitřní síle.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Odeon
Originální název:

The Old Man and the Sea , 1952


více info...

Zajímavosti (9)

Santiago chytil rybu po 87 dnech. (Petr874)


Nejdelší slovo v knize: "pětasedumdasáticentimetrové" (Petr874)


V prakticky celé knize autor upřednostňuje obecná označení oproti konkrétním výrazům (např. stařec, chlapec, ryba). (Vlčice7)


Autor získal za knihu v roce 1953 Pulitzerovu cenu. (Vlčice7)


V roce 1954 za novelu dostal Ernest Hemingway Nobelovu cenu za literaturu. (Vlčice7)


Na motivy knihy byl natočen film z roku 1958. Starce ztvárnil Spencer Tracy. (Vlčice7)


Hemingway sám s oblibou lovil stejný druh ryby, jako stařec v knize. (Benjiki)


Podle nového českého vydání z roku 2012 byl Hemingwayovým skutečným předobrazem starce jeho přítel Kubánec Carlos Gutiérrez, ačkoliv média tuto zásluhu přičítala spíše Gregoriu Fuentésovi, který tuto poctu také ochotně až do své smrti roku 2002 ochotně přijímal. (chaera)


Všude, ve Wiki i zde v DK, se uvádí, že novela Stařec a moře je poslední Hemingwayovo dílo. Mám v ruce jeho román Sbohem, armádo! , Odeon, Praha 1958. Překladatel Josef Škvorecký zde v doslovu píše:
"Z velkého díla, které Hemingway chystá, vyšel zatím jakýsi prolog, příběh Stařec a moře (The Old Man and the Sea, 1952), rozsahem malá, uměním veliká kniha. Ve chvíli, kdy tato poznámka šla do tisku, ohlašoval časopis Atlantic uveřejnění dvou nejnovějších povídek Dva příběhy o temnotě (Two Tales of Darkness, 1957), které Hemingway napsal v době, kdy byl načas oslepen po havárii letadla, s nímž cestoval v Africe".
Nuže, Stařec a moře měl být teprve prolog a pan Škvorecký i celý literární svět čekal další veledíla ....
A vyšly vůbec ty Dva příběhy o temnotě? (Koka)