Stařec a moře

Stařec a moře https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/238863/bmid_starec-a-more-L6B-238863.jpg 4 6558 771

Ernest Hemingway obdržel Nobelovu cenu „za mistrovství v umění vyprávět, naposledy prokázané v díle Stařec a moře, a za to, jak ovlivnil literární styl své doby.“ Hemingwayova novela se brzy po svém prvním vydání roku 1952 stala jedním ze zásadních děl moderní americké prózy. Z příběhu rybáře, jenž se v nevelkém člunu pouští do zápasu s obrovským marlínem a potom do posledních sil bojuje s přesilou žraloků, kteří napadnou jeho úlovek, dokázal spisovatel na malém prostoru vytvořit existenciální drama o hrdinství, vůli a vnitřní síle.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Odeon

The Old Man and the Sea , 1952

migun
03.01.2011 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec.

Alix
30.11.-0001 4 z 5

Myslím, že Hemingway dokázal skoro z ničeho udělat takovou malou perlu. Stařec vypluje na moře, aby konečně něco ulovil, podaří se mu to, ale o vzácný úlovek zase přjde. Jednoduchý děj, ale jen zdánlivě. Ono to není jen o tom lovu. To další si tam každý už musí najít sám.

sonihe

Opravdu příjemné překvapení

aurora
30.11.-0001

Já jsem zase byla touto knihou nadšená. Snad se mi z Hemingwae líbila nejvíc.

Li@
30.11.-0001 2 z 5

Mně osobně se tato knížka moc nelíbila.

Hakisman
30.11.-0001 4 z 5

Možná mi nedáte za pravdu, ale tato knihy metodu ,,ledovce" příliš nevyužívá, toť můj názor. Pečlivě použité myšlenky a rozmluvy jsou unikátní... Četl jsem již 2x a vždy jsem knihu pochopil jinak. Při prvním čtením jsem knihu příliš nepobral a konec mi připadal dost překvapující na ,,short - long story". Při druhém přečtení jsem pochopil, že kniha není o konci, ale o ...

Hadzi Halef Oma
30.11.-0001 4 z 5

Je to neobicejna knizka, rozhodne jina nez knizky ktere jsem dosud cetla. Spisovatel vyborne popisuje pocity postavy a pritomny cas.

Parník
30.11.-0001 3 z 5

Nevím, mě tohle nepřijde jako nejlepší Hemingwayovo dílo a popravdě mi to k srdci moc nepřirostlo. Možná mi nevyhovuje "ledovec", těžko říct, ale celkově jeho knihy jsou pro mě oříšek.

joehot
30.11.-0001 5 z 5

Špička ledovce díla proslulého autora, ve kterém nám ukazuje, že nejhorší, co by člověk ve svém životním boji mohl udělat, by bylo vzdát se, ať je mu třebas 10, nebo 70..Santiaga jsem vážně litoval a uctíval, jeho úlovek obdivoval a žraloky proklínal.

grohy
30.11.-0001 5 z 5

Tato novela rozhodně stojí zato. Autor velmi dobře vystihl myšlenkové pochody hlavního hrdiny a jednoduché zpracování psychiky člověka je bravůrné. Nezbývá než dát 5*

Sojkicz
30.11.-0001 4 z 5

V originále (překlad jsem nečetl) jsou popisy zejména psychologie velice realistické a živé, takže plně chápu nobelovu cenu. Zejména postava starce je úžasná, jeho boj do poslední síly dokazuje v dnešní době mnohdy až netušené možnosti, které v sobě člověk skrývá. Přesto plné hodnocení dát nemohu, prostě mě to nestrhlo tak, jako jiné knihy.