Stařec a moře

Stařec a moře https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/238863/bmid_starec-a-more-L6B-238863.jpg 4 6565 771

Ernest Hemingway obdržel Nobelovu cenu „za mistrovství v umění vyprávět, naposledy prokázané v díle Stařec a moře, a za to, jak ovlivnil literární styl své doby.“ Hemingwayova novela se brzy po svém prvním vydání roku 1952 stala jedním ze zásadních děl moderní americké prózy. Z příběhu rybáře, jenž se v nevelkém člunu pouští do zápasu s obrovským marlínem a potom do posledních sil bojuje s přesilou žraloků, kteří napadnou jeho úlovek, dokázal spisovatel na malém prostoru vytvořit existenciální drama o hrdinství, vůli a vnitřní síle.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Odeon

The Old Man and the Sea , 1952

frYdom
17.02.2013

Druhej pokus, ale pořád to nejde. Nechci hodnotit knížku, kterou mám dočtenou do půlky. Kdoví, třeba si ta druhá polovina opravdu zaslouží to uznání, který se jí dostává. Já to ale asi bohužel nikdy nezjistim.

Andrejz
14.02.2013 4 z 5

Škoda, téma rybaření mě nic moc neříká a tím mě knížka trošku odrazovala. Je to ale velmi poutavý a silný příběh o muži, který navenek prohrál, ale uvnitř zvítězil.

kika 13
11.02.2013 3 z 5

Smutný román,ale dobrý obsah.

letterB
10.02.2013 5 z 5

Tak poutavé, že se mi skoro až nechce věřit. Nikdy byc hnečekala, že mě dokáže uchvátit příběh, ve kterém se vyskytují ryby. Ale tady to není jen o rybách, je to o lidské odhodlanosti, síle a touze dokázat něco, co je podle mnohých nemožné.

ajinav82
07.02.2013 3 z 5

Kniha není špatná,ale celkově dílo E.Hemingwaye mě nikdy moc nezaujalo.

dadaka
31.01.2013 3 z 5

pekné, pre mňa dosť smutné.....

eraserhead
16.01.2013 4 z 5

V dnešní době, která nás (většinu) naplnila jakýmsi nikdy neukojitelným pachtěním za dokonalostí, skvělostí a úžasností, kdy očekáváme dokonalý obraz, dokonalý zvuk, aniž by jsme rozdíly mezi tím a oním dokázali rozlišit našim pouhým okem či uchem, se nám může zdát prostota, jednoduchost a tepoucí životnost nicotností. A nebo ne, nebo nás taky může prostý, jednoduchý, strohý, přesto životem naplněný a překypující (na rozdíl od mnohých FullHD 5.1 zvukových příběhů) příběh rybáře, který si vyjede na moře a po tři dny zápasí s ním a jeho obyvateli, přesvědčit, že práve v té prostotě a jednoduhosti s e skrývá krása a dokonalost. Ano i já zpočátku trošku tápal, co je na tomto kraťoučkém románu (novele?) tak skvělého, jak by se dle hodnocení mohlo zdát. Jsem rád, že jsem to musel trošku hledat, nechat se tím pohltit a že jsem to pak nakonec našel, trošku hlouběji, než jsme dnes zvyklí to objevovat, ne tak povrchně. Jako by Hemingway přesně odhadl ten okamžik, kdy by mohl začít nudit a tak to tam napral a ukázal, v čem spočívá krása - příběhu, života, člověka. Začátek a závěr příběhu je takřka dokonalý. Pravda, asi to není pro běžné čtení, protože se na to člověk musí naladit a musí s tím příběhem komunikovat. A to možná ne každý dnes očekává.

Freedyn
04.01.2013 5 z 5

Na Stařce a moře jsem měla dokonce ve škole i referát, vždy máme 2x do roka z četby. Kdybych si ho vybrala u maturity, můžu se spolehnout sama na sebe, že bych to dala z fleku třeba i ted :)

SolomonSane
18.12.2012 3 z 5

Příjemný příběh, který mě osobně zase tak moc neuchvátil. Po nějaké době čtení se mi zdálo, že příběh upadl do stereotypu, kde se opakovaly stále stejné fráze. Na druhou stranu jsem však rád, že jsem si knihu přečetl a rozhodně ji mohu doporučit dalším, protože to, co mě úplně neuchvátí může naopak dostat někoho jiného. :)

corvo
03.11.2012 5 z 5

Představte si kolem sebe moře, noční oblohu ozářenou plejádami hvězd, hejna ryb, chobotnic, medúz a světélkující plankton. Plujete sám v rybářském člunu houpajícím se pod náporem vln a slyšíte jen vítr, šumění moře a skřípot stěžně vašeho vratkého domova. Za sebou táhnete největší úlovek vašeho života - kardinálního mečouna, což znamená veliké štěstí až do doby, než se na obzoru začnou ve větším počtu objevovat žraločí ploutve a vy u sebe nemáte ani brokovnici...

fons
01.11.2012 5 z 5

Mě bavila knížka o rybách? No to tedy bavila! Nečekal jsem to, ale na to, jaké naděje jsem vkládal do Komu zvoví hrana, tak tohle mě tedy nadchlo víc. Děj sice vázne, ale i tak je to perfektní, hlavně kvůli úchvatnému vyprávění. Malá knížka s velkým srdcem!

JohnCZ
30.10.2012 3 z 5

Kniha to rozhodně špatná není, určitě si najde své příznivce a je jedno, jestli mezi fandy Hemingwaye, milovníky starších klasik a nebo prostě jen mezi nadšenými rybáři. Já mohu říci pouze jedno, tématika rybolovu rozhodně není mnou nijak vyhledávané téma a ač je kniha krásně napsána, místy mě přišla až moc zdlouhavá. Chyběla mi tam jakási gradace, nějaké to větší napětí. Hemingway má sice čtivý styl psaní, ale příběh by mohl být klidně o kus zkrácen. Obsahově je to spíše jak na nějakou kratší povídku.

lxrmini
12.10.2012 5 z 5

Podle mě povinnost... a nelitoval sem :)

Bránolog
10.10.2012 3 z 5

Klasika, ale podle mého poněkud přeceňovaná.

mysiacik
06.10.2012 3 z 5

Napriek tomu, že som vytrvalý čitateľ, kniha ma na prvý pohľad nezaujala. Myšlienka pekná, nesedelo mi spracovanie. Každopádne, je potrebné si to v rámci rozšírenia všeobecného rozhľadu prečítať, objemovo to nie je problém :)

Kaihomielisyys
29.09.2012 5 z 5

Já mám tuhle knížku prostě ráda...

Silvi Ka
06.09.2012 5 z 5

o tom, ze sa netreba vzdávať..

Psax
31.08.2012 5 z 5

Četl jsem v originále, ke konci jsem angličtinu vůbec nevnímal, jen příběh a jeho finále.

KellyH
29.08.2012 4 z 5

Na to, s jakými pochybami jsem se do čtení pouštěla, musím říci, že jsem byla příjemně překvapena.

ValKing
23.07.2012 4 z 5

Nechápu, proč na tuto knihu mí známí tolik nadávají. Já ji přečetla během chviličky ve vaně (ovšem až po tom, co jsem hodinu četla Fiestu v přesvědčení, že je to Stařec a moře O.o), takže jsem se mohla lépe vcítit. :D Hezký příběh, rybáři jsem fandila ze všech sil, knížka mě vtrhla do děje a konec je velmi dojemný.