Stařec a moře

Stařec a moře https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/238863/bmid_starec-a-more-L6B-238863.jpg 4 6565 771

Ernest Hemingway obdržel Nobelovu cenu „za mistrovství v umění vyprávět, naposledy prokázané v díle Stařec a moře, a za to, jak ovlivnil literární styl své doby.“ Hemingwayova novela se brzy po svém prvním vydání roku 1952 stala jedním ze zásadních děl moderní americké prózy. Z příběhu rybáře, jenž se v nevelkém člunu pouští do zápasu s obrovským marlínem a potom do posledních sil bojuje s přesilou žraloků, kteří napadnou jeho úlovek, dokázal spisovatel na malém prostoru vytvořit existenciální drama o hrdinství, vůli a vnitřní síle.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Odeon

The Old Man and the Sea , 1952

Kachorra
27.06.2012 4 z 5

Těžké čtení pro člověka, pro něhož je rybaření španělská vesnice. Ale velice poučný děj o silné vůli a přátelství mezi mladým chlapcem a starým rybářem. Už jen ta myšlenka si Nobelovu cenu zaslouží.

Zuzvil
26.06.2012 4 z 5

hodnocení září 2023 - Tuto klasiku klasik jsem po velké řádce let tentokrát četla ušima v podání pana Ladislava Mrkvičky, což byl skvost a skvěle se k této novelce jeho hlas hodil. Kromě parádní interpretace jsem opět byla nadšená i obsahem, ani po těch mnoha letech pro mě neztratila kouzlo, naopak, poté co už mám taky hodně odžito, jsem z knížky snad ještě uchvácenější. Metaforicky nám ryba ukazuje život a žraloci smrt nebo zlo, metaforicky sleduje lidskou píli a nezdolnost, metaforicky se díváme na lidskou sílu, odhodlanost a statečnost. Určitě můžu a chci doporučit, ale je nutné číst mezi řádky a text si překládat a nedržet se dogmaticky vyřčeného.
hodnocení červen 2012 - Tato kniha mě velmi zaujala, velice příjemně se četla a největším "darem" této knížky je její idea, její nápad. V knize je krásně ukázáno, že člověk málokdy zvítězí nad přírodou...vzdát by se ale znamenalo ztratit lidskou důstojnost...jsem ráda, že tato knížka patří mezi povinnou četbu, určitě souhlasím, že by měla projít rukama každému a že je přínosná a obohacující v každém věku čtenáře. Za mě 4,5*.

princesse
25.06.2012 5 z 5

Alespoň jednou za život. Rozhodně knížka stojí za přečtení. Nádherná myšlenka.

Smolda
24.06.2012 5 z 5

Podle většiny lidí tato kniha patří mezi ty ,které by si měl člověk za život přečíst. - S tím 100% souhlasím. Příběh jako takový mě až tak záživný nepřišel, ale u této knihy jde spíš o myšlenku co v nás zanechá. A jak napsal E. Hemingway : „Ale člověk není stvořen pro porážku. Člověka je možno zničit, ale ne porazit“

ondra1995
22.06.2012 2 z 5

Při čtení této knihy jsem trpěl. Vůbec se mi nelíbila, ale něco na ní určitě je.

oolinkaa
15.06.2012 4 z 5

chvilkama nudná, zdlouhavé popisy!! ale jinak doporučuji, nemá chybu!!

FilipGOLF
14.06.2012 4 z 5

Někdo říká že je nudná, nezáživná, já říkám že tomu tak není, je v ní hodně pravdy a hrdinství, kdy člověk by chtěl být na té lodi s ním.

dark.ma93
01.06.2012 5 z 5

Psychologicky a křehce popsaný vztah Santiaga a chlapce Manolina. Při čtení jsem se přenesla do prostředí u moře. Styl čtení mezi řádky k zamyšlení mi sedí. Knihu jsem si užívala, i když některé pasáže popisu cesty byly moc zdlouhavé. Něčím nepopsatelným mn vtáhla do děje. Přece jen, něco v sobě ta kniha mít musí, je to vrchol jeho díla.

elusha3
01.06.2012 5 z 5

Mě se kniha moc líbila:) Jednoduchý děj a Hamigwayův styl ,,ledovce" mi sedl. Sice jsem celou knihu čekala kdy se konečně začne něco opravdu dít, ale čekala jsem tak dlouho, až jsem byla na poslední stránce :D I tak při zpětném pohledu na knihu se mi dobře četla, bavila mě.

Rooz
30.05.2012 4 z 5

Nádherné vyprávění o nezdolnosti a velikosti lidského ducha. O schopnosti postavit se síle přírody, přestože je to boj často marný. Je to příběh o síle lidské vůle, o štěstí i o zklamání, příběh o životě v jeho ryzí podobě.

pearl.a
01.05.2012 2 z 5

Nelíbila se. Hemingwayův styl psaní nemám ráda. Jediné, co mě na příběhu zaujalo byl vztah chlapce a starce a kontrast mezi těmito postavami.

Gareth16
19.04.2012 3 z 5

Určité pasáže se mi líbily, ale rozhodně mě to nijak extra nezaujalo. Průměr.

analyticka
02.04.2012 1 z 5

Četla jsem jí jako povinou literaturu na střední škole. A nijak mě neoslovila. Spíš jsem jí musela přetrpět. Dokonce jsem u ní i usnula, což se mi u knížek nestává. Za mě teda rozhodně NE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

hedus
15.03.2012

vzala jsem ji do ruky po několika letech oprášila a je to takovej ten starej fór: rozdíl mezi manželkou a milenkou? USPOKOJÍ ALE NENADCHNE. ale na druhou stranu je fakt že bych (když jsem ji četla poprvé) tohle určitě neprohlásila a to ne proto že jsem neznala ten fór ale protože tenkrát jsem ji přečetla skoro jedním dechem a velmi dlouhosáhle diskutovala o tom jak je skvělá jenže i čtenář je dnes náročnější spisovatelé mnohem odvážnější a to je dobře, jen se starcem na moři by byl život čtenářův velmi velmi chudý.....

Lusinkaoko
07.03.2012 3 z 5

Chvílema jsem se musela už smát, chudák, pořád zápasil s rybou, až mu ji nakonec stejně sežrali žraloci (nebo žralok, je to už delší doba, co jsem to dočetla). :-)) Jinak zajímavý zápas člověka s přírodou ... ale už bych se k téhle knížce asi nevrátila :)

Layss
29.02.2012 3 z 5

Knížku jsem četla, protože byla součástí povinné literatury na střední škole. Také mě děj nijak moc nezaujal, i když některé jeho monology byly k zamyšlení. A musím říci, že se mi líbilo více knižní zpracování, než to filmové.

Snow
19.02.2012 4 z 5

Ač je děj banální a kniha kraťoučká, dokáže zaujmout a neurazí ani v dnešní době.

Jiitush
22.01.2012 2 z 5

Co je zajímavého na příběhu starého rybáře, který rozjímá na moři?!

Janínka
21.12.2011 4 z 5

Na mě asi až příliš ploché a jednoznačné. Dává to jen minimum prostoru pro imaginaci, což já nerada. Stylově však vyvážené. Povinná literatura, ovšem nejen školní!

Štěchýto
20.11.2011 2 z 5

Přes všechnu symboliku, vžití do příběhu jako bych tam byl, mě kniha nijak nezaujala. Autor i kniha jsou podle mě přeceňovaní.