Stařec a moře

Stařec a moře https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/238863/bmid_starec-a-more-L6B-238863.jpg 4 6565 771

Ernest Hemingway obdržel Nobelovu cenu „za mistrovství v umění vyprávět, naposledy prokázané v díle Stařec a moře, a za to, jak ovlivnil literární styl své doby.“ Hemingwayova novela se brzy po svém prvním vydání roku 1952 stala jedním ze zásadních děl moderní americké prózy. Z příběhu rybáře, jenž se v nevelkém člunu pouští do zápasu s obrovským marlínem a potom do posledních sil bojuje s přesilou žraloků, kteří napadnou jeho úlovek, dokázal spisovatel na malém prostoru vytvořit existenciální drama o hrdinství, vůli a vnitřní síle.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Odeon

The Old Man and the Sea , 1952

ForiCZ
07.06.2013 2 z 5

Upřímně? Byl jsem rád, že jsem to mohl z maturitního seznamu odškrtnout jako přečtené. Pro mě zdlouhavé a osobně jsem v tom žádné zvláštní kouzlo nenašel. Ale kdo ví, třeba k tomu jednou dospěju.

_sjuu_
27.05.2013 3 z 5

Krásný a dojemný příběh, ovšem část knihy, kde rybář bojuje s rybou, mě hodně nebavil - bylo to pro mě nekonečné

zapina
11.05.2013 5 z 5

Dostala jsem se k ní až díky povinné četbě a jsem ráda... Opravdu dojemná a krásná kniha.. samozřejmě, že jsem na konci brečela jak malá holka a jak mě ta kniha tolik pohltila ještě několik dní po přečtení ve mě zůstal zvláštní dojem a smutek ze starce.. Doporučuju všem, každý by si měl tuto knihu přečíst..

Misan1993
10.05.2013 5 z 5

Co na to říct, jedna z knížek mé povinné četby! Momentálně si z toho pamatuju ožranou rybu a souboj v páce :)

Michaela91
07.05.2013 3 z 5

Trošku táhlý boj s rybou ale brilantně napsané.

exitus
18.04.2013 4 z 5

Moc pěkný příběh, nevěřila jsem, že je možné čtivě! popsat souboj s rybou na tolika stranách. Konec je brilatní.

Kimmie
16.04.2013 3 z 5

Příběh má hrozně pomalý rozjezd a i vlastně v pozdějších fázích jde dost pomalu, ale konec to v celku napravil.

Suri.kata
07.04.2013

V této knížce se nalezne každý, kdo se o něco dlouhodobě pokouší, ale nedaří se mu tak, jak by si sám představoval. Já takto bojuji s mnoha věcmi a často říkám sama sobě: "Musíš vytrvat. Bojuj!". Víra člověka v sebe samotného podle mě dokáže neuvěřitelné věci. Velmi se mi líbila část knihy, kdy je rybář Santiago sám na moři. Ryba, kterou se mu podařilo chytit, má však jeho osud "ve svých rukou". On se ji však přes veškerá zranění, pocity vyčerpání a křeče, snaží porazit. Díky dohaté Hemingwayově zkušenosti s mořem a vypravěčským schopnostem, jsem se na tuto cestu pomyslně vydala také. Byla jsem překvapená,s jakými organismy se setkávám a čeho si musím všímat, abych se mohla vrátit zpět do přístavu.

Summer17
01.04.2013 2 z 5

Spousta lidí tuto knihu vychvaluje a já nevím, proč. Nemám ráda knihu, kde se téměř nic nestane...

Relick
29.03.2013

Nejsem žádný literární znalec, pan Hemingway má jistě můj obdiv, ale myslím si, že myšlenka "neporazitelnosti lidského ducha" se dala ztvárnit i jinak, řekněme přijatelněji pro čtenářskou masu, která, jak je vidět, často její pravé poslání nepochopila. Já sám do ní patřím.

Kdybych měl říct o čem kniha vypovídá nezávisle na zdejších komentářích, řekl bych že je o tom, jak člověk o samotě začíná blouznit až nakonec mluví sám se sebou i s neživým prostředím kolem něho. Samozřejmě konec díla tuto myšlenku trochu podkopává, ale až do půlky knihy by se dala na děj klidně nasadit.

Zhodnocení - Nízká procenta jsou určitě oprávněná. Kniha se špatně čte, nestrhne vás, v podstatě se tam nic neděje a já osobně jsem se těšil na konec. Asi ještě nedokážu ocenit její skrytý smysl. Proto kdybych měl doporučit 10 knih kamarádovi, tahle mezi nimi nebude. Proto se i zdržím hvězdičkového hodnocení-nemělo by smysl.
Stejně tak si myslím, že kdyby tuhle knihu napsal Pepa Novák z Horní Dolní, nikdo by si jí ani nevšiml, natož jí udělil Nobelovu cenu.

Jochwald
28.03.2013 5 z 5

Mnoho lidi tuto knihu (jako mnohe jine) cte jenom jako pribeh o starem rybari co neodhadl svoje schopnosti a vydal se daleko na more. Uz jen to co se nahore v popisu knihy pise by pozornemu ctenari melo utkvet, autor ji napsal jako svoji posledni knihu. Je to o souboji cloveka se starim, s prirodou, s vlastnimi moznostmi at uz psychickymi nebo fyzickymi. Santiago se nevzdava ani v posledni chvili. Vrati se domu, je porazen ano, rybou, starim, zraloky, ale ne srazen na kolena, vrati se domu s myslenkou, ze az se uzdravi vyda se znovu na more. Byl porazen v bitve, jedne, dulezite, ale nevzdava se. Tak jako se nevzdava clovek nikdy. "Cloveka je mozno znicit, ale ne porazit."

Gizminek
28.03.2013 5 z 5

Krásná kniha, která mě ke konci dojala :-) (nevím, jestli jsem jediná)

rasputin
27.03.2013 5 z 5

Zaznívají hlasy, že kniha nemá děj, nebo že děj knihy nemá spád apod. Stařec a moře však není příběh plný zvratů. kdy se za jeden den přihodí hrdinovi tolik věcí, jako někomu za půl života, jak je tomu zvykem v severských detektivkách nebo Scortiových katastrofických příbězích. Stařec a moře je hluboká a silná myšlenka, která vypráví o člověku. Kdo čekal něco jiného, musí být zklamán. Já osobně jsem přesvědčen, že Nobelovu cenu získal právem.

jprst
25.03.2013 5 z 5

Jako povinná školní četba řadu čtenářů je příběh schopen otrávit , ale když jsem se k němu po letech vrátil, byl jsem až překvapen, jak se můj náhled změnil.

bibi.r
25.03.2013

Knížku jsem nečetla, ale měla jsem možnost si ji poslechnout jako audioknihu, kdy text čelt Ladislav Mrkvička... byla jsem unešena (jeho hlas byl prostě dokonalý), přesto všechno mě to nepřimělo sáhnout po papírové knize.

dulenka
22.03.2013 5 z 5

Bezva... Nikdy se nevzdávat!... Doporučuji.

Mark13
16.03.2013 2 z 5

Zajímavý konec, děj v celku o ničem. Celá kniha o jedné osobě - rybáři. Nijak mě neuchvátila, znovu bych ji nečetla. Ale je krátká, což i nečtenáře zaujme, možná donutí přečíst. Nebyla nejhorší, ale rozhodně NE nejlepší. ;)

Yorika
12.03.2013 4 z 5

Úžasná kniha.A vůbec to není o rybaření,jak někteří z neznalosti a nepochopení tvrdí.Je to příběh o životě a smrti ,o obětování se pro své blízké...Nádherný příběh.

Leusee
07.03.2013 3 z 5

Většina knížek co mám v povinné četbě mě extrémně nebavila, ale tahle je tak obyčejná až je zajímavá. Celkem mě bavila.

DennieForbes
21.02.2013

Moc mě mrzí, že pár mých známých nepochopilo děj a knihu shrnou ve stylu "Je to nudný děj o muži, který chytal rybu a nakonec to bylo stejně k ničemu." Vůbec mě mrzí, že spousta lidí nepochopila, že příběh byl o rybaření jen navenek.. že v hlubším smyslu je to nádherný příběh o životě a smrti, o tom, co je člověk schopen udělat pro něco, co miluje.. Tohle byla má první přečtená kniha od Hemingwaye . Teď čtu 'Sbohem, armádo!' a můžu říct, že tento člověk se pro mě stal vzorem. Ale zpět ke starci - kdo váhá, zda (do)číst - určitě to stojí za to, jen se hlouběji zamyslet nad obsahem..