eraserhead - Profil

Poslat zprávu

(1978, muž) · Jihočeský kraj · web

Aktivní: včera v 21:35 offline (poprvé: 24.11.2010)

11 446 bodů (přidáno 201 autorů a 537 knih)

Získané palce za komentáře: 1042, udělené: 89

Právě čtené knihy

Momentálně zde nejsou žádné knihy.

Kdo jsem

Společně s jedním stejně horrorem postiženým známým jsme začali vytvářet elektronický horrorový časopis HOWARD.

Jednotlivá čísla + e-antologii horrorových povídek Třináctá hodina stáhnete zdarma zde."Jestliže se lež může tolik podobat pravdě, kdo si potom může být jist, že je opravdu štasten, Viktore?"
(Frankenstein, Mary Shelley Wollstonecraft)


Nevyléčitelně infikovaný knihomol, jehož již v raném dětství nakazila vlastní matka. Dodnes jsem jí za to neskonale vděčný.
Miluju literaturu, hudbu a film (v tomto pořadí). Kdybych si měl z těchto tří věcí vybrat jedinou na opuštěný ostrov byla by to kniha, neboť hudba je všude kolem (stačí mi šum větru, zpěv ptáků a jakožto milci industrialu i mnohé mechanické zvuky) a film nahradí má vlastní představivost vyburcovaná četbou příběhu. Knihu/literaturu nenahradí nic.

KNIHA

Knihu miluji. Ne jen pro její obsah, sdělení, slova a věty. Miluji ji jako celek, jako věc, která se dá pohladit, přivonět k ní. Mám rád její tíhu, její tvar, tvrdost i ohebnost, zvuk který vydává při listování v ní, vůni, jež z ní vychází buď když je nová, nebo naopak, kdy už toho má hodně za sebou a začíná vonět stářím. Miluji staré výtisky, polorozpadlé, zašlé, zažloutlé, vonící prachem, prašivinou a stářím. Proto chápu milce a milovnice vinylových LP desek. Neboť já jsem na tom podobně. Zatímco jim navzdory hudbu dávám již dlouho v mp3, u čtení zůstanu zřejmě tím nejposlednějším zaostalcem a podivínem, který pořád bude číst klasické knihy, zatímco okolní širý svět již dávno propadne elektronickým čtečkám. Protože miluji knihu. Jako formát, jako svébytný tvar.
Míval jsem průměr 70 knih přečtených za rok. Dnes už na to, naneštěstí, není tolik času (syn, starosti kristových let), leč stále se snažím číst, jak jen je na to čas. Nedokážu si představit, že bych nečetl, ve čtení mi zabrání pouze jediná věc - a tou je smrt. Čtu skoro všechno, nejraději horrory a starou českou klasiku (Karel Čapek, Alois Jirásek, Jaroslav Hašek...), ale i sci-fi, fakta, historii, filosofii, sociologii, životopisy atd.
Takřka naprosto mimo mě jde fantasy a současná fantasy/romanticko/akční "upírská" literatura :-).
Mám občas nevýhodnou vlastnost - když knihu začnu číst, prostě ji musím dočíst. Za celý svůj život si vybavím snad jen dvě knihy, které jsem nedočetl. Stejně tak nedokážu přeskakovat "nudné" pasáže.

Žebříček pěti mých nejoblíbenějších knih vypadá následovně:
Pan Kaplan má stále třídu rád (Leo Rosten)

To (Stephen King)

Boston (Upton Sinclair)

Betonová zahrada (Ian McEwan)

Hlas krve (ed. Ivan Adamovič)Má obliba literárního horroru se před mnoha lety projevila vlastní tvorbou. Horrorové povídky píšu od roku 1997 (část mé tvorby naleznete na mém blogu zde). Pravidelně publikuji v každém prosincovém čísle časopisu Howard. V srpnu 2013 jsem knižně debutoval sbírkou horrorových povídek Z druhé strany, o rok později mi vyšla druhá sbírka Útočiště. Přispěl jsem i do několika horrorových antologií.