Umírala mladičká

Umírala mladičká obálka knihy
Mé hodnocení:

Román Umírala mladičká je vlastně historií úpadku selského rodu Salmelů, která je uzavřena vyprávěním jímavého osudu Silji, dcery posledního hospodáře Kusty Salmela. Otec, který pochoval její matku i dva starší sourozence, dokáže Silji připravit šťastné dětství. Po jeho smrti slouží jako děvečka na cizích statcích. Drsná skutečnost první světové války se odráží v jejím hlubokém vnitřním životě jenom jako zlý sen. Zážitek první, i když krátké lásky posiluje chřadnoucí dívku v posledním létě jejího života....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22910/umirala-mladicka-qtt-22910.jpg 4.159
Vydáno, Práce

Nuerena nukkunut, 1958

Kniha Umírala mladičká

rennata
09.08.2020

Knihu som mala dávno predtým, než som ju naozaj začala čítať. Asi musel nadísť ten správny čas, musela som prečítať veľa iných, aby som ju skutočne ocenila (hoci taký skvost by sa mi samozrejme páčil už predtým). Je plná krás prírody, mladosti a lásky, nádherných opisov a nevyslovených i vyslovených myšlienok. Je smutné, že Silja umrie, čo je známe už od samého začiatku, ale precítila toho toľko, čo mnohí neprecítia za oveľa dlhší život, zvlášť šúdrovia v akejkoľvek dobe a dnešní neprebudenci.....

domovnicek
21.08.2017

Nádherný příběh posledního vydechnutí Mladičké. Pochopení a prožití hloubky života v útlé dospělosti až do konečného smíření. Cosi podobného možno zahlédnout v Mušce Bressona 1967. Skvělá to věc.
(Mmjn: sem ji vytáh z krabice před antikem, za 5 Kč.)

MOu598
07.07.2017

Četla jsem v lednu 2007. Podle mých poznámek:
Již jsem jednou četla, asi před 2 roky. Jako bych dnes četl něco jiného - četlo se mi hůře, asi jiný překlad (A.Šikl), věty jako by neměly český slovosled.
I v příběhu jako by něco chybělo, ale něco jiného jsem objevila. Určitě je to silný příběh.
Přečíst znovu.
O této knížce mi před lety (snad jako o jediné) vyprávěla moje máma.

omgjako
02.07.2017

Knihu jsem si přečetla v rámci čtenářské výzvy - "Oblíbená kniha rodičů nebo prarodičů". Je to oblíbená kniha mojí babičky. Hrozně melancholická... párkrát jsem myslela, že to ani nedočtu. Vyhledávám raději knihy, u kterých si můžu odpočinout, odreagovat se. Ale jsem za tuhle knihu ráda, vede k tomu, aby se člověk zastavil a přemýšlel..
***
A ještě se mi líbí věta: "Tak, teď nebudeme nic jiného dělat než odpočívat a být šťastni."

Taťka Hraboš
24.01.2017

Autor v této knize vytvořil jednu z nejhezčích ženských literárních postav, co znám. Docela by mne zajímalo, jestli si ji prostě vysnil, nebo mu byla vzorem nějaká skutečná žena. I když se jedná ve své podstatě o velmi smutný příběh, díky postoji hlavní hrdinky k životu a světu z téhle knihy žádný smutek nečiší. Jediné, s čím jsem měl potíže se vyrovnat, byly lyrické pasáže, u kterých jsem ztrácel pozornost (a že jich v knize je). Ale i ony jsou nedílnou součástí autorova stylu, který nese asi hlavní zásluhu na tom, že autor svého času získal Nobelovu cenu.

Devil-Ivet
22.01.2016

Příběh je velmi silný a smutný zároveň, ale více než pravdivý. Nebo mi to tak aspoň přišlo. Děj zasazen do venkova v období 1. sv. války (konec knihy) může popisovat, co se tenkrát v dalekém Finsku vlastně mohlo dít. Autor se zaměřil na mladou dívku a psal její prožitky, sny, myšlenky, které mohla ona dívka ve skutečnosti prožít. A právě proto si mě Sillanpääho Umírala mladičká získala. Právě proto jsem přesvědčena, že se k ní budu velice ráda vracet.

MichelleS
12.03.2015

Velmi zvláštní čtení plné melancholické krásy. Přestože je Silje vyměřen jen krátký život a z pohledu zvenčí jej provázejí mnohá neštěstí, je bohatá svými prožitky - láskyplné dětství, opětovaná láska, setkání s laskavými a moudrými lidmi... Umírala mladičká, ale šťastná.

Atuin
16.11.2014

Velice krásná, ano velice krásná kniha. Velice silná a vrátí vám vše co u ní, a s ní, prožijete, vše vám vrátí a vrací mnohonásobně již od samého začátku,tím jak autor uchopil pero a jak vše napsal. Člověk nalezl v knize, takové zvláštní ticho, které sem tam mihlo,které se hodně podobalo hlubokému uvažování, kam nebylo možno vstoupit, ani nahlédnout, které člověk musel jen pokorně přijmout. Ale v podstatě je to krásný románek.................