eraserhead

České temnoČeské temnoSvatopluk Doseděl

Na podobnou knihu čekal moderní domácí horror několik let. A předchozí povídkové antologie edice HorrorCon byly stěžejními základními kameny tohoto monumentu. Naposledy se něco podobného objevilo v roce 2003, ne v takovém rozsahu a ne v takové kvalitě. Atmosférická stránka českého horroru, se zaměřením na postavy a vývoj příběhu. I v tomto užším zaměření ukázka pestrosti, obsáhlosti a rozsáhlosti žánru. Čistě subjektivní šmouhou je fakt, že šest povídek už jsem četl dříve jinde. Přesto si umístění v takové knize zaslouží. Nebudu se věnovat každé povídce, žádná z nich neklesá pod příjemný průměr, ať už stylem, formou nebo nápadem. Velmi mě potěšila povídka SEMPER IMPERFECTUS?, mám rád takové nepřímočaré temnosti a rád bych, aby se mi někdy podařilo něco podobného napsat. Skvělou povídkou je REVENANT RAPPOLŠTEJNSKÝ, jen škoda, že jeho sílu snižuje až ubíjející přemíra zájmen ten/ta/to/toho. Výborní jsou SKOKANI a skvělou atmosféru má ČLOVĚK V KŮŽI VÁZANÝ, který by u mě aspiroval na nejlepší povídku knihy, kdyby se v závěru ona atmosféra nerozplynula a vyvrcholení by bylo výraznější. Kniha moc hezky vypadá (skvělé ilustrace), má zajímavou předmluvu, ještě zajímavější doslov, který mi hodně mluví z duše, a 16 povídek. Český horror je České temno. 4,5*

předevčírem

Vymazlené vraždyVymazlené vraždyMilan Skála

Detektivky/krimi dávám jednou za čas. Většinou se totiž tak moc orientují na komplikovanost pozadí, provedený a odhalení daného případu, že se z nich vytratí veškerý příběh. To se VYMAZLENÝM VRAŽDÁM tedy nestalo. Jdou na to vlastně i trochu jinak. Skálovy příběhy totiž nehledají vraha, ten se ví hned od začátku. Nezaměřují se ani moc na to proč, ale hlavně na jediné – jak. Ke Skálově cti je třeba přiznat, že tento úzký motiv dokáže minimálně schopně obalit i něčím jiným zajímavým než jen komplikovaností zdánlivě bezchybně spáchaného případu (v tomto případě mě nejvíce zaujal případ MOHLA BYCH VÁS MILOVAT). Dalším trnem v podobných krimi případech ale však je, že žádný z nich není bezchybný, už ze své povahy literární existence. Neexistuje bezchybný a neodhalitelný zločin, ne v literárních příbězích. Takže pokud zábavně neberete čtený příběh jako svým způsobem hlavolam, který chcete rozluštit, podobné příběhy vám nemusí sedět. A mě ne vždy sedí. Tu a tam jsou vymazlené vraždy vymazlené na můj vkus až moc. Na druhou stranu jde o vyloženě oddechové čtení, kniha má výborný formát, velmi okulibé vizuální zpracování. Výborné čtení na cesty nebo na ukrácení dlouhé chvíle. Případně na procvičení a zabavení mozku ve snaze odhalit ono „jak“ dříve, než stránky knihy. MORÁLNÍ KODEX (příběh mi nějak nesedl, hlavně svým vyzněním a závěrem, **), MOHLA BYCH VÁS MILOVAT (nejlepší a nejsympatičtější příběh z knihy, dobrý vtípek na závěr, 3,5*), VĚDMA (až moc překombinovaný konstrukt, ***).

Podobizna / Něvský prospektPodobizna / Něvský prospektNikolaj Vasiljevič Gogol

S PODOBIZNOU jsem se poprvé seznámil prostřednictvím české temné filmové adaptace, proto mě docela překvapilo, že Gogolova předloha není tak temná. To, co film dobře zhutnil je v předloze roztaženo do v podstatě dvou příběhů. NĚVSKÝ PROSPEKT je pak jako slovy namalovaný obraz jedné ulice, se dvěma vyvedenými příběhovými mikrodetaily. Z obou příběhů čiší obraz doby..

Fantasmagoriana: Kniha, která zrodila FrankensteinaFantasmagoriana: Kniha, která zrodila FrankensteinaJohann August Apel

Dohledáte-li si informace o oné památné noci ve vile Diodati na břehu Ženevského jezera, k níž se datuje vznik moderního horroru, ony informace odhalí, že kromě sexuálních hrátek a fetování se historická pětice oddávala i čtení strašidelných příběhů, mimo jiné sbírky Fantasmagoriana. Zpravidla to však o dané knize je jediná informace, kterou naleznete. Teď si tu knihu máte možnost přečíst v češtině. Obsahuje zajímavý výběr mysteriózních a strašidelných příběhů od „klasických pohádek“ až po klasické duchařiny. Případné kolísání jednotlivých povídek (v závislosti na nastavení a zaměření čtenáře/čtenářky) vynahrazuje tradičně skvělé grafické a vizuální zpracování knihy, které hladí na horroristově duši. Fantasmagoriana je nahlédnutí až hluboko do temnoty základů snad nejen evropské strašidelné a horrorové literatury a ať už si o jejím konkrétním obsahu budete myslet cokoliv, jako celek, v tomto vydání doplněný o zajímavou esej a úchvatnou obrazovou přílohu, je velmi zajímavý. Hned z mnoha ohledů. Je to krásná kniha.

Jedné deštivé nociJedné deštivé nociRichard Laymon

Ryze béčková horrorová jízda se vším všudy, co od Laymona očekáváte. Přímočarost, násilí, sex, gore, krev. Přesto pořád v jemnější verzi než např. ve SKLEPENÍ. Tohle je prostě horrorové béčko jako když střihne.

31.12.2021

Nečekané variaceNečekané variaceGeorge R. R. Martin

Stává se mi málokdy, aby mě celkově vzala takhle ve fantastickém žánru rozkročená kniha. Ale pravdou je, že ať už jde o sci-fi, fantasy nebo horror, Martinovy povídky mě baví prakticky všechny. I ta (relativně) nejslabší V PUSTINÁCH se mi četla hodně dobře. Může za to asi jediné - příběh. A ten je ve všech povídkách nosný a silný. Měl-li bych povídky seřadit od nejlepší k nejméně nejlepší, vypadalo by to následovně: PORTRÉTY DĚTÍ, NEČEKANÁ VARIACE, ZAVÍRACÍ HODINA, MLHY Z RÁNA KLESAJÍ, LEDOVÝ DRAK, V PUSTINÁCH.

28.12.2021

HEXHEXThomas Olde Heuvelt

Heuvelt rozhodně zasluhuje plusové a pozitivní body za originálně pojatý a zpracovaný námět a nápad. A svým způsobem opravdu děsivý. Stačí si jen představit, že jste sami obyvatel daného městečka. Brrr. Moderní horror se vším všudy. Pravda, trochu mě rozčaroval závěr, přišel mi trošku zmatený a neukotvený. Hrozně moc by mě zajímal původní nizozemský závěr.

23.12.2021

Netvor a jiní vetřelciNetvor a jiní vetřelciA. E. van Vogt

Přesně ten typ fantastiky/sci-fi, který mi naprosto nic neříká a vůbec nic nedává. Odpad vlastně nedávám jen pro to, že formálně to nebylo úplně špatné. Ale obsahově mi to přišlo naprosto prázdné a nijaké. S některými knihami se prostě člověk nesejde.

14.12.2021

ZábleskZábleskDean Koontz

Jak by řekl klasik: "Když nemáte kečup, dejte tam nácky." S Koontzovými knihami to mám fakt jak na horské dráze - jednou nahoře, jednou dole a snad se dokonce daří, že je to každá kniha něco jiného. ZÁBLESK je někde uprostřed. Hodně solidní střet. Nevěděl jsem, do čeho jdu, čekal jsem spíše horror, ale nakonec ten sci-fi thriller, co jsem dostal, o cestování v čase, paradoxech a časové kauzalitě se poměrně dobře četl. A to hlavně z jednoho důvodu - dobře popsaná hlavní hrdinka a to, že byl její život sledován od samotného zrodu. Její trhlá kámoška je pak už jen třešničkou na dortu. Negativa? Dětské postavy byly až moc inteligentní, chytré, hloubavé a dospěle nenaivní - tu a tam až na samé hranici uvěřitelnosti. ZÁBLESK je fajn jako svižný sci-fi thriller, u něhož občas vyskočí na mysl Terminátor. Ke Koontzově cti však svůj příběh pojal hodně originálně po svém a poměrně dobře si vyhrál s paradoxem paradoxu cestování v čase (i když, když by se nad tím člověk zahloubal hlouběji a hledal, paradoxní nesmysl by našel i v tomhle. Ale takové už cestování časem je).

06.12.2021

Marvel: HororyMarvel: HororyRoy Thomas

Částečně pro mě důvod, proč mě komiksy nikdy moc nebraly a nezaujaly. A může za to přesně tenhle superhrdinský styl. Naštěstí jsem už poznal, že tohle není jediná forma a norma komiksů a uznal jejich právo na existenci. Z tohohle výběru je ale hned několik příběhů naprosto žalostných. Je mi záhadou, proč se je rozhodli zařadit hned na začátek. GHOST RIDER, SATANŮV SYN a částečně NETVOR JMÉNEM MORBIUS jsou prostě šmíry, infantilní, hloupé, směšné (ale chápu, že to své fanoušky má, nic proti nim) a pro mě s nulovým hodnocením. Spidermana nemám rád obecně jako postavu, tay ho zachraňuje docela sympatický Morbius. Naopak, naprostá pecka (i díky černobílému formátu), je MAN-THING. Z další ryze průměrné nálože vycházející z klasických příběhů (Vlkodlak, Frankenstein, Mumie, Dracula) vychází nejlépe právě Dracula. BRATR VÚDÚ je už pak klasická komedie. Většina příběhů stojí na stejné zápletce, formě a vyprávění, mění se jen kostýmy hlavních hrdinů (nabušených, svalnatých a mužských). Prostě nuda. Tohle jde z mé knihovny pryč, snad se mi podaří někdy sehnat Man-Thing nějak samostatně.

01.12.2021

Vlak do pekla a jiné povídkyVlak do pekla a jiné povídkyRobert Bloch

Hodně povedená sbírka, pestrá jak obsahově, tak žánrově. Ryzí horrorové povídky se prolínají se sci-fi a fantaskními náměty, horror ale převládá. Bloch předkládá jak klasická témata, tak i výstražné kousky s odkazem, vše však výborně zpracované. K nejlepším kouskům patří bezesporu S ÚCTOU JACK ROZPAROVAČ, ENOCH, HLADOVÝ DŮM, MUŽ, KTERÝ SBÍRAL POEA, ŠÍPKOVÁ RŮŽENKA, NĚMÝ FILM, zajímavé jsou PAN STEINWAY, MÁM RÁD BLONDÝNKY, NOVÝ DEN. Ze všeho dýchá atmosférický duch padesátých a šedesátých let, ať už jde o strach z atomové války nebo temnou horrorovou atmosféru.

15.11.2021

TrávaTrávaAnya Martin

Bažináč potkává Netvora z Černé laguny v podivně erotické romanci. Ale jen zdánlivě a na první pohled. Hodně dobře napsaný psychologický příběh o vybublávání na první pohled přežitého, v němž neděsí nadpřirozený prvek, ale jen výborně odráží děsivost reálného světa, skutečného života a věcí, o nichž jsme si mysleli, že jsme je nechali už daleko za sebou.

11.11.2021

Temný tanecTemný tanecTanith Lee

Opravdu podivně zvláštní, mysteriózně psychologický (obálka to pojmenovává hitchcockovský - asi bych proti tomu nic neměl) horror. Neskutečná atmosféra neustálého (zdánlivého) tajemna, občas na mě až dýchal odér Havlíčkova Neviditelného. Zvláštně vinutý příběh, ne přímočaře ale jen jakoby okrajově, přesto ve vším potřebným, aby se příběh poskládal jak má a všechno zapadlo. Dnes už to možná tak výrazně působit nebude, ale silně ženský příběh, byť hlavní hrdinka nepůsobí dvakrát sympaticky. Je to temné, sympaticky zvláštně temné. A jestliže neustále opakuji slovo zvláštní, tak proto, že to opravdu je zvláštní a netypický horror, v tom nejlepším slova smyslu.

09.11.2021

Nejlepší horory roku INejlepší horory roku IKarl Edward Wagner

Přijde mi, že K. E. Wagnerův smysl a cit pro hororové povídky se s mým dost liší. Na druhou stranu je fakt, že tohle je zatím asi nejlepší antologie, kterou dával dohromady, respektive dokázal do ní zařadit dostatečný počet povídek, které mě buď přímo nadchly nebo zaujaly. Patří mezi ně rozhodně kingovská klasika POPSY, neuvěřitelně eroticky nabitý LÍBEZNÝ MÁJ, NÁVŠTĚVNÍCI, JIZVA, TENCÍ LIDÉ a TLOUŠTÍK. Částečně pak STĚHOVÁNÍ. Subžánrově je to antologie pestrá, kvituji hlavně již v tehdejší době zařazení několika realistických (tedy nenadpřirozených) hororových povídek. Obecně vcelku ucházející náhled do pozdně osmdesátkového povídkového horroru.

06.11.2021

Noční kouskyNoční kouskyErnst Theodor Wilhelm Hoffmann

V souladu s autorem zajímavé závěrečné eseje, kniha, která nám tu dosud chyběla. Na druhou stranu je otázkou, zda její příběhy budou čtenáři vnímat stejně, jako onen autor doslovu. To už je ale asi na každém z nás. Hoffman je nepochybně zajímavý autor. Jeho příběhy opravdu malují a snad v nich jde odhalit i jisté hudební tempo a rytmus. Jednotlivé příběhy rozhodně zaujmou svou mnohovrstevnatostí, nejednou jeden příběh obsahuje příběhů hned několik, které se na první pohled rozutečou každý jinam, aby se v závěru zase stekli dohromady. To může občas působit na čtenáře nepozorně, může mu při tom uniknout důležitá nit, pokud se na četbu pořádně nesoustředí. Každopádně, první třetina PÍSKOUNA má pořád neskutečně působivou, temnou a strašidelnou atmosféru, jako když jsem ho četl poprvé. Za velmi působivé kousky považuji příběhy IGNÁC DENNER, PUSTÝ DŮM a DĚDIČNÉ SÍDLO.

03.11.2021

Drasticky děsivý Dexter / Drasticky dojemný Dexter / Dexter v temnotáchDrasticky děsivý Dexter / Drasticky dojemný Dexter / Dexter v temnotáchJ. Lindsay (pseudonym)

Ke knize jsem se dostal nepolíben televizním seriálem. I když jsem nějaké povědomí měl, byl jsem hodně zvědavý, do jaké roviny (thriller/horror) se to bude naklánět více. A svým způsobem jsem byl i mile překvapený. Některými záběry to mělo dost slušnou atmosféru. Dexter samotný mi moc sympatický nebyl, takový ten až už tuctově klasický záporák - bez citu, s odstupem, sebevědomý, v podstatě fucker. Nuda. Jako správný "magor" o sobě často mluví v množném čísle nebo ve třetí osobě - zív. Ale některé scény... První příběh jsem bral jako rozjezdový, bavilo mě noření do Dexterovy povahy a její odhalování, takřka všechno však zabila pointa, až komicky přehnaná. Druhý příběh na mě působil asi nejlépe. Hlavně drsností a tvrdostí záporáka. Třetí příběh se do horroru ponořil nejhlouběji, svou temnou povahou a pozadím. Ale znovu to pokazil závěr - až moc rychlý, s neuvěřitelně oslím skokem. Špatné to není, má to čím zaujmout, moc to nenudilo, ale mě to balancování na hraně "jen" thrilleru a horroru nikdy moc nebavilo. Mám rád přímočařejší věci.

27.10.2021

Děsy a běsyDěsy a běsyJiří Šedý

Stylisticky možná dobře napsané, o tom žádná. Stroze, přímočaře. Ale i přesto poměrně nezajímavě. Pointy, zápletky, tématické pozadí, vyvrcholení... Nic z toho mě prostě nezaujalo. Jen občasné záblesky ironického humoru. 1,5*

10.10.2021

PosedláPosedláL. Beach (pseudonym)

V době, kdy u nás tato edice vycházela a kdy mi byla věkově určena, jsem z ní přečetl snad jen jednu jedinou knihu. Její název si už nepamatuju, ale zápletku dodnes. Ani nevím, co mě to před časem napadlo, že bych si celou tuhle edici pořídil a zkompletoval. No a včera jsem vytáhl první svazek se smíšenými očekáváními. Páni. Jako je to svým způsobem neoriginální a tuctový kýč, se všemi prověřenými a představitelnými postupy, určený opravdu předstudentské mládeži (nevěřím, že ani ve své době by to středoškolákům vůbec něco řeklo), ale je to působivé. Milý příběh, se slušně rozjetou atmosférou, jako houska na krámě. Příjemně strávený čas s knihou, a to mám rád. 3,5*

07.10.2021

Noc až navěkyNoc až navěkyGuillermo del Toro

Teď již zcela apokalyptická jízda se zpočátku noří do příjemně temných psychologických hlubin jednotlivých postav, aby na čas z příběhu horror ustoupil akčnímu postapu a pointování až biblických rozměrů. V závěru to pak nabere nutnou katarzi v hodně zajímavém vyvrcholení. Na celé sérii se mi líbí, že je každá kniha trochu jiná. Tohle je poměrně hodně temné, jen mě mrzí, že z toho částečně vyprchala působivá horrorová atmosféra a stal se z oho spíše akční příběh.

06.10.2021

PádPádGuillermo del Toro

Pokračování rozjeté Del Torovy a Hoganovy upírské ságy. K negativům řadím fakt, že ve druhé knize výrazně ustoupila strašidelná atmosféra ve prospěch akčnosti. Del Toro jako by zavzpomínal na svého druhého Bladea - jsou tu přestřelky, souboje i upírské kmeny a rivalita mezi nimi. Jako vyloženě mi to nevadí, ale tenhle akčnější styl mi moc nesedí. Pozitiva: Přes to všechno sedí příběh pohromadě, nějak extra výrazně neodbíhá od náčrtu z první knihy. Vývoj postav je sice až klasicky dvojkový (z některých se stává trochu někdo jiný, než by se z první knihy zdálo), ale zase těší (nemilosrdné) osudy určitých postav. Hodně se mi líbí závěr, jeho vyznění.

30.09.2021

NákazaNákazaGuillermo del Toro

Čekal jsem od té knihy prakticky cokoliv. Přistupoval jsem k ní s malými rozpaky. A byť jsem dostal, co jsem očekával - upírský příběh podaný v epidemiologickém hávu - je to svižné, zajímavé a děj posouvá nejen rozmanitá struktura, ale i sympatické postavy. 3,5*

26.09.2021

NokturnaNokturnaJohn Connolly

Tak tohle je dost slabá sbírka. U některých povídek jsem si říkal, jak se vůbec mohly dostat do tisku. Až mě zaráželo, že v některých ojedinělých případech (úvodní UŽ PŘIJÍŽDÍ ZÁHADNÝ KOVBOJ..., zfilmovaná NOVÁ DCERA a CIRKUS CALIBAN) jde o velmi zajímavé povídky. Zpočátku se taková zdála i neuvěřitelně atmosférická a napínavá poslední povídka ZRCADLENÍ, tak však nakonec úplně vyšuměla do ztracena a nezájmu. Kniha, u níž mě napadlo, jak je vydávání horroru nespravedlivé -kdejaká nudná a nezáživná věc ze zahraničí je přeložena a vydána, spousta zajímavých a záživných domácích příběhů svého nakladatele hledá marně.

21.09.2021

SkrýšSkrýšMasasumi Kakizaki

Páni. Další hřebík do rakve mé komiksové skepse. Tohle je parádní horrorový komiks. Výborný příběh, skvělá a působivá kresba, atmosféra jak mám rád. Ty oči... S odkazem na autorův doslov, ano Masasumi, tenhle komiks zůstane v mé knihovně. Protože dobré knihy si nechávám.

15.09.2021

Zimní přízrakZimní přízrakDan Simmons

Až se nechce věřit, že tohle napsal stejný autor jako TEMNÉ LÉTO. ZIMNÍ PŘÍZRAK mě, na rozdíl od TL, chytl hned. Není to možná tak žánrově expresivní (naštěstí), rozhodně je to však originálnější, záživnější, zajímavější a ne tak tuctové. Zajímavé prolnutí hned několika žárnových směrů, dobře napsané a chytlavé postavy. TL už si nikdy nepřečtu, k tomuhle se rád vrátím.

15.09.2021

Temné létoTemné létoDan Simmons

Další klasika za mnou. A... Uf... Netroufám si tvrdit, že je to špatná kniha, jen mě to prostě nedokázalo zaujmout. možná je to zbytečně moc zdlouhavé, možná by to bez horrorové části, jen jako retro vzpomínání autora na mládí, fungovalo mnohem lépe (občas mi opravdu připadlo, jako by si Simmons udělal seznam všech základních horrorových prvků a postupů a během psaní je do textu sázel a postupně ze seznamu odškrtával). kdybych nebyl chronický dočítač, asi bych knihu v půlce odložil. Holt není každý den posvícení a ne všechno sedne všem. Jedno pozitivum však kniha má - občas jsem zahlédl přirovnání ke Kingovu TO. Té se však ničím nepodobá, to že je o dětech a odehrává se v 60. letech je jediná podobnost. Jinak je to úplně jiná kniha.

12.09.2021

Rosemary má děťátko / Stepfordské paničkyRosemary má děťátko / Stepfordské paničkyIra Levin

Tak jsem se konečně dostal ke svým způsobem (hned dvojí) klasice. Oba příběhy jsem dříve znal již z filmových adaptací. To nejvíce škodí ROSEMARY MÁ DĚŤÁTKO, protože i díky filmové verzi se příběh stal hodně známý a znalost pointy a toho, kam to celé vede, trochu kazí krásu všech těch náznaků a na první pohled neurčitých detailů roztroušených v příběhu. U tohohle by bylo úplně nejlepší nevědět vůbec nic a prostě začít číst. Přesto je Rosemary hodně silným a temným příběhem. Vždycky jsem si myslel, že počáteční nesympatičnost Rosemary ve filmové verzi vtiskla hlavně Mia Farrow, ale ona vlastně jen skvěle odehrála postavu podle předlohy. Původní literární verze je mnohem působivější než film. STEPFORDSKÉ PANIČKY byly zfilmovány hned dvakrát. Možná překvapí, že literární předloha vůbec není tak komická, jako druhá filmová verze (první jsem neviděl). Ve své podstatě mi Paničky přijdou mnohem horrorovější a děsivější než Rosemary. Oba příběhy zpracovávají měnící se postavení žen ve společnosti a zajímavě zachytávají počátek rozpadu tradiční rodiny a změny jejího statusu. U Paniček mi trochu vadil až přílišný kontrast obou protikladů, hlavní hrdinka nemusela být až tak moc velká aktivistka, ale obyčejná přemýšlivá žena, která si jen nenechá nic líbit. Tak by to mohlo být působivější.

01.09.2021

Jablíčko pro slečnu učitelku a jiné hororyJablíčko pro slečnu učitelku a jiné horory* antologie

Antologie strašidelných příběhů pro mladší čtenáře. Minimum povídek je lehce naivních, většina solidní střed, některé zaujmou bez ohledu na věk. Hodně se mi líbily povídky DĚTI NA MOSTĚ, ORDINACE PRO PANENKY a nejdelší (možná se zbytečně dlouhým rozjezdem) povídka ZRCADLO.

26.08.2021

Co číhá v temnotáchCo číhá v temnotáchKristina Haidingerová

Jak vidno, český, moderní horror žije nejen v próze, ale i v poesii. Co číhá v temnotách je obecně velmi povedený výběr současné české temné poesie v mnoha jejích odstínech. Jak už to tak u výběrů bývá, najdou se zde básně slabší, ale já osobně byl potěšen a mile překvapen počtem básní výborných až skvělých. Až na pár výjimek takřka každý autor nebo autorka dokázali nějakou básní potěšit, zaujmout a překvapit. Tohle byla radost mít v ruce, radost na to hledět (skvělá obálka, výborné ilustrace, příjemné vizuální zpracování), radost číst.

26.08.2021

Bezejmenné město a jiné povídkyBezejmenné město a jiné povídkyHoward Phillips Lovecraft

HPL se českému čtenáři představil už v mnoha formách, překladech a vydáních (pořád ale toho pár chybí - korespondence nebo Toshiho monumentální biografie) a já sám miluju sešitové vydání z počátku 90. let. Kdyby se mě ale někdo zeptal, co si má přečíst, aby HPL a jeho dílo poznal, aby se s ním seznámil a uviděl, zač je toho HPL, doporučil bych mu tenhle výborný výběr Ivana Adamoviče. Nejen proto, že pět vybraných povídek skvěle odhaluje většinu Lovecraftových odstínů tvorby, jejích námětů a zápletek (čarodějnictví, mýtus Cthulhu, až fantaskně popisné příběhy zdánlivě bez dějové linie), ale hlavně pro několik mistrových teoretických textů, s fenomenálním a jedním z prvních shrnutí historie horrorové a strašidelné literatury NADPŘIROZENÁ HRŮZA V LITERATUŘE. Hned první odstavec této eseje je tesatelný do kmene. Lovecrafta miluju a čím víc se šíří jeho epigonství, alegorie, kopie a lovecraftovství jako žánrový přívlastek, tím více miluju jeho jako originál. Protože ten je ryzí.

25.08.2021

Rose MadderRose MadderStephen King

Kingův příspěvek k feministickému a wiccanskému románu. Se zajímavými příběhy, ale nesourodým a ne úplně lehce plynoucím příběhem. A s pomalu již skoro tradičním Kingovským přetaženým a zbytečně nataženým závěrem. Tady někde zřejmě bych měl hledat počátek mého klesajícího zájmu o jeho tvorbu (byť ještě poté napsal několik výborných románů). Tohle je takové, prostě, průměrné.

22.08.2021